Προς το περιεχόμενο

Vodafone Ταχύτητες στον πάτο, ίσως και πιο κατω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατοικώ στον Γέρακα Αττικής.

Ήμουν κι εγώ από εκείνους που έκανα πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας στην Vodafone με τα 29,90 euro που τα χει όλα απεριόριστα,

...εκτός από την ταχύτητα που πλέον πιάνει πάτο.

Αρχικά πριν 1μιση μήνα , όντας καινουργια σύνδεση, έπιανε γύρω στα 55mbps και στο speedtest αλλά και στην πράξη, με ping 69-75.

Πλέον πιάνει 30mbps ταβάνι και βραδινές-απογευματινές ώρες μισό mbps, κι ας λέει το speedtest 55mbps.

Τώρα για την ακρίβεια 30/1/22 19:50 μισό mbps, διαρκείας............

Μετά από εναμιση μηνα το speedtest λέει 55, ξαναλέω,  αλλά στην πράξη κατεβαζει μέχρι 30mbps με ping 120-130,.

Δοκιμασμένο από διαφορετικούς σερβερς τα κατεβάσματα, απο τορρεντς και πολλές άλλες πηγες.

Μέχρι και από youtube πλέον τα βίντεο δε παίζουν σε 1080p χωρίς να κολλάνε.

Kαι όλα αυτα κέντρο Γέρακα, με 4g καμπάνα και σήμα τερματισμένο.

Όχι μόνο σε μία συσκευή τσεκαρισμένο.... ΣΕ ΤΡΕΙΣ <<3>> το ίδιο αποτέλεσμα

Σε realme GT 5g, σε Honor 10 , αλλά και σε 4g modem router tplink mr6400.

Μετά από 4 τηλεφωνα (σε βαθος 30 ημερών) στην εξυπηρετηση πελατών και τελευταίο σήμερα, αντί να φτιάχνει το θέμα , χειροτερεύει. 

Πως γίνεται σαν νέος πελάτης να πάει σφαίρα, και μετά από ενάμιση μήνα να σέρνεται παντού και πάντα;;;

 

 Σημείωση 31/01/2022

Με fast.com που είναι αξιόπιστο, δείχνει αυτό που πραγματικά πιάνει, 30-35mbps στην ιδανικότερη περίπτωση, κυρίως πρωινες  ωρες, ενω  απόγευμα και βράδυ  το πρόβλημα τερματίζει......

Μέχρι 35mbps στο κέντρο του Γέρακα Αττικής, με σήμα 4g φουλαρισμένο.

εννοείται από 5g vodafone ο Γέρακας, ούτε καν.

όσων αφορά το speedtest, τάζει λαγούς με πετραχήλια...55mbps ψευδώς.

 

 

 

Επεξ/σία από mimas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίδια περίπτωση είχε πρόσφατα φιλικό σπίτι. όπου εκεί υπήρχαν και συνεχείς αποσυνδέσεις. 

μετά από άπειρα τηλέφωνα, έκαναν συνδυαστική επίσκεψη τεχνικοί της Vodafone και του ΟΤΕ, αλλάχθηκε το καλώδιο που έφτανε στο σπίτι και το πρόβλημα λύθηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ts μιλάει για δίκτυο κινητής. Όσον αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις εχεις δοκιμάσει άλλη συσκευή? Τι κινητό εχεις αυτήν την στιγμή? Η κόκκινη είναι γνωστή ότι κάνει traffic shaping, το ίδιο θα παρατηρήσεις αν κανεις πχ ένα speedtest σε σέρβερ του νετφλιξ μέσω του fast.com

Γενικα δεν μπορείς να κανεις κατι για αυτο. Η κεραία που παίρνεις σήμα λογικά έγινε πίτα αφού πούλησαν σε πολυ κόσμο πρόγραμμα με απεριόριστα. Κανένα ρόλο δεν παίζει το ότι στην αρχή δούλευε καλά και πλέον όχι. Μπορεί τότε όσοι μένουν εκεί κοντά και παίρνουν από αυτή την κεραία να μην είχαν unlimited και έτυχε ένα μήνα μετα σιγά σιγά να πήρε πολύς κόσμος. Το φαινόμενο αυτο παρατηρείται γενικα σε όλη την χώρα με αυτήν την εταιρία. Δεν έχει κατάλληλο backbone και αρκετά καλό εξοπλισμό και πουλάει φθηνά προγράμματα με το τσουβάλι. Και η κόσμοτε δίνει προσφορές με απεριόριστα αλλά το δίκτυο της δεν γίνεται πίτα τόσο εύκολα.

μια λύση είναι να αλλάξεις κινητό και να παρεις ένα 5G αφού ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ακόμα άρα θα εχεις ένα προβάδισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, taslikos είπε

μια λύση είναι να αλλάξεις κινητό και να παρεις ένα 5G αφού ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ακόμα άρα θα εχεις ένα προβάδισμα. 

κι αυτό σχετικό είναι...
Στην περιοχή μου το 5G ίδια απόδοση με το 4G είναι, κι αυτά κατα καιρούς έχουν χειρότερο απόδοση απο το 3G (σε Vf πάντα).
Συμπάσχω... αλλά ευτυχώς vodafone εχω σε CU και όχι συμβόλαιο, οπότε την έχω βάλει στην άκρη κ χρησιμοποιώ cote και Q που παραδόξως η τελευταία έχει καλύτερες ταχύτητες απο Vf (για την περιοχή μου πάντα μιλάω)

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, taslikos είπε

Ο ts μιλάει για δίκτυο κινητής. Όσον αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις εχεις δοκιμάσει άλλη συσκευή? Τι κινητό εχεις αυτήν την στιγμή? Η κόκκινη είναι γνωστή ότι κάνει traffic shaping, το ίδιο θα παρατηρήσεις αν κανεις πχ ένα speedtest σε σέρβερ του νετφλιξ μέσω του fast.com

Γενικα δεν μπορείς να κανεις κατι για αυτο. Η κεραία που παίρνεις σήμα λογικά έγινε πίτα αφού πούλησαν σε πολυ κόσμο πρόγραμμα με απεριόριστα. Κανένα ρόλο δεν παίζει το ότι στην αρχή δούλευε καλά και πλέον όχι. Μπορεί τότε όσοι μένουν εκεί κοντά και παίρνουν από αυτή την κεραία να μην είχαν unlimited και έτυχε ένα μήνα μετα σιγά σιγά να πήρε πολύς κόσμος. Το φαινόμενο αυτο παρατηρείται γενικα σε όλη την χώρα με αυτήν την εταιρία. Δεν έχει κατάλληλο backbone και αρκετά καλό εξοπλισμό και πουλάει φθηνά προγράμματα με το τσουβάλι. Και η κόσμοτε δίνει προσφορές με απεριόριστα αλλά το δίκτυο της δεν γίνεται πίτα τόσο εύκολα.

μια λύση είναι να αλλάξεις κινητό και να παρεις ένα 5G αφού ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ακόμα άρα θα εχεις ένα προβάδισμα. 

Και συσκευή 7g να είχα, το δίκτυό της vodafone ειναι  ακόμα 4g εδω περα...

Είναι σα να παίρνεις φορμουλα 1, και βαζεις κάρβουνο για να κινηθεις

 

 

 

Επεξ/σία από mimas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι το tragic(το οτοκορεκτ αντί για τραφικ έβγαλε τρατζικ αλλά θα το αφήσω έτσι) shaping δεν παίζει ρόλο αν είσαι 4g/5g. Δηλαδή και με 5g πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχεις σε συγκεκριμένα σαιτ. Γενικά άλυτο το πρόβλημα μοιάζει! Ίσως με τίποτα vpn ή αν ζήταγες public ip να παρακάμψεις αυτά τα προβλήματα αλλά προσωπικά δεν ξέρω αν τίποτα από αυτά θα δουλεψει. Εδώ εμένα με ενεργό ένα προγραμμα με απεριόριστα που είχε βγάλει τις γιορτές σε κεραία που το speedtest είχε 200mbps up and down (καλά διάβασες) το fast.com δεν ξεπερνούσε τα 4mbps. Κακή πρακτική από την κόκκινη να διαφημίζει κάτι που δεν προσφέρει η ακόμα χειρότερα να σε κάνει να πιστεύεις ότι έχεις 200mbps σε όλα τα σαιτ/υπηρεσίες και δεν τα δίνει ποτέ πραγματικά παντού! Έχω διαβάσει σε άλλο φορουμ ότι τα πρώτα δυο λεπτά που κατεβάζεις κάτι ακόμα και από σελίδα που δεν είναι στην μαύρη λίστα κατεβάζει σε φουλ ταχύτητα και μετά πέφτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ vodafone unlimited BF και 5g (N78) πιάνω 350-750mbps μεσω speedtest. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Μόνο κάποιες στιγμές σπάνια με έριξε σε 3g αλλα με restart επανήλθε..

Επεξ/σία από Αdmin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Αdmin είπε

Πάντως εγώ vodafone unlimited BF και 5g (N78) πιάνω 350-750mbps μεσω speedtest. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Μόνο κάποιες στιγμές σπάνια με έριξε σε 3g αλλα με restart επανήλθε..

Αν κανεις speedtest στο fast.com ποσό σου λέει σε σχέση με το speedtest.net;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Αdmin είπε

ισως τους πελάτες 5g να μην τους κόβουν προς το παρόν τότε. Ας δοκιμάσει ο ts με 5g smartphone απο κάποιο φίλο του να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Angeldust είπε

Λογικά έχει μπουκώσει η κεραία που σε εξυπηρετεί. Σε άλλες περιοχές αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα?

Όχι, αλλού πάει τέζα...

Μπουκώνουν οι κεραίες ναι, αλλά αδειάζουν και οι τσέπες χωρίς το ανάλογο αντίκτυπο...

Άλλα είχαμε συμφωνήσει στο συμβόλαιο κινητής και όχι συνδεση-ταχύτητες τύπου pstn, που θα σερνεται και δε θα μπορεις να δεις 1080p βίντεο στο youtube, ανά πάσα ώρα και στιγμή μέσα στην διάρκεια της ημέρας.....

Πρέπει στα συμβόλαια να μπαίνουν ρήτρες, να κόβονται άμεσα (τα συμβόλαια), όταν πρόκειται περί κοροιδίας.

Προσωπικά πληρώνω στην ώρα μου, αλλά αυτοί δε παρεχουν αυτά που υπόσχονται και που έχουμε συμφωνήσει

Δε μου παρέχει τα βασικά η ταχύτητα που έχει, ούτε ένα βίντεο υψηλής ανάλυσης μπορώ να δώ, ομαλά και χωρίς κολλήματα ....

Δηλαδή για να αρμέγουν και τον παπαροπελάτη που λέει και ο Κουτσούμπας, καλά είναι, βάζοντας χιλίαδες πελάτες σε μια κεραία, σαν τις σαρδέλες μεσ' τις κονσέρβες 

Δηλαδή πρέπει να μπούν κανά εκατομμύριο πελάτες σε μιά κεραία ?

Μισό mbps τα βράδια δε μου φτάνει για 29,90 κάθε τέλος του μήνα

Και σε κανέναν άλλον θεωρώ

 

 

 

Επεξ/σία από mimas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και Βόλο χάλια είναι , πήρα κάρτα με 10€/μήνα 40G , αλλά έτυχε και έχω απεριόριστο πακέτο στην κάρτα στο κινητό

Μέχρι πριν 4 μέρες το 4G ήταν ασταθές και το είχα σε 3G όπου παλευόταν με 8mbit ώρες αιχμής και >20mbit τις υπόλοιπες

Εδώ και μέρες παίζει το κουλό οτι δείχνει σήμα κινητής τέρμα , ακόμα και σε ημιπόγειο όπου μιλάω κανονικά , αλλά

το 4G είναι ~2mbit down , 5 up(!) και 3G είναι 2-8 down και <0,8up

το χειρότερο είναι ανα 20 λεπτο απλά χάνεται το ίντερνετ , σήμα κομπλέ , ομιλία κομπλέ , δεν πέφτει σε edge , απλά κόβεται για κανα λεπτό

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

Και Βόλο χάλια είναι , πήρα κάρτα με 10€/μήνα 40G , αλλά έτυχε και έχω απεριόριστο πακέτο στην κάρτα

Μέχρι πριν 4 μέρες το 4G ήταν ασταθές και το είχα σε 3G όπου παλευόταν με 8mbit ώρες αιχμής και >20mbit τις υπόλοιπες

Εδώ και μέρες παίζει το κουλό οτι δείχνει σήμα κινητής τέρμα , ακόμα και σε ημιπόγειο όπου μιλάω κανονικά , αλλά

το 4G είναι ~2mbit down , 5 up(!) και 3G είναι 2-8 down και <0,8up

το χειρότερο είναι ανα 20 λεπτο απλά χάνεται το ίντερνετ , σήμα κομπλέ , ομιλία κομπλέ , δεν πέφτει σε edge , απλά κόβεται για κανα λεπτό

Επιβεβαιώνω κι εγώ για βολο.

Έτσι κι ακόμα χειρότερα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...