Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση laptop HP Omen 15-ce007nv


makisser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήσπερα.

Εχω αυτο το Laptop https://www.skroutz.gr/s/12499341/HP-Omen-15-ce007nv-i7-7700HQ-12GB-1TB-128GB-GeForce-GTX-1050-FHD-W10.html

Θελώ να προχωρησω σε αλλαγη του nvme γιατι τα 128Gb ειναι λιγα.

Σκεφτομαι να παω σε samsung  970 evo plus μιας και το προγραμμα clone της samsung ειναι free και δουλευει καλα. Αμφιταλαντεύομαι για το μεγεθος αν θα ειναι 512Gb η 1Tera μιας και υπαρχει η πιθανοτητα να αφαιρεσω και τον μηχανικο δισκο για να αυξησω την αυτονομια της μπαταριας.

Σε δευτερο χρονο θελω να αυξησω και την μνημη απο τα 12Gb σε 16Gb( Για dual channel) η σε 32gb μιας και τρεχω android studio + emulator intellij + database server.

Υπαρχει καποια καλη εναλλακτικη προταση για nvme εντός του budget των 970 evo plus?

Καποιος καλος adapter nvme to usb για να κανω clone?

Αξιζει να προχωρησω στην αναβαθμιση της μνημης?

Σημειωση: Δεν παιζω games παρολο που το λαπτοπ ειναι Gaming. Απο τον μηχανικο δισκο χρησιμοποιω ουτε 100gb!

Ευχαριστω πολυ εκ' των προτερων.

Επεξ/σία από makisser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, makisser είπε

Αξιζει να προχωρησω στην αναβαθμιση της μνημης?

Οι ανάγκες τι λένε; Γεμίζει η υπάρχουσα;

6 λεπτά πριν, makisser είπε

Δεν παιζω games παρολο που το λαπτοπ ειναι Gaming.

Τι χρήση κάνετε τότε; Θα υπέθετα επεξεργασία βίντεο, άλλα με 100GB στον HDD μάλλον όχι.

Τώρα το σύστημα που υστερεί;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Οι ανάγκες τι λένε; Γεμίζει η υπάρχουσα;

Τι χρήση κάνετε τότε; Θα υπέθετα επεξεργασία βίντεο, άλλα με 100GB στον HDD μάλλον όχι.

Τώρα το σύστημα που υστερεί;

1. H υπαρχουσα 12gb (2 modules 8 + 4) φτανει πανω απο 90% με τα βασικα μου προγραμματα ανοιχτα.

2. Η χρηση που κανω ειναι development (mobile + backend προς το παρον) ενω χρησιμοποιω και λιγο solidworks και fusion360 για ητν δημιουργια απλων 3d αντικειμενων.

3. Σιγουρα χανει σε ταχυτητα καθως το nvme ειναι 100% γεμάτο (οπως προειπα ο μηχανικος ειναι αδειος) και μνημη σκεφτομαι για τουλαχιστον 16gb για να τρεχει σε dual channel. Σκεφτομαι να αφαιρεσω και τον μηχανικο για να αυξησω την αυτονομια του.    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makisser είπε

1 . Η υπαρχουσα 12gb (2 modules 8 + 4) φτανει πανω απο 90% με τα βασικα μου προγραμματα ανοιχτα

Αν είναι έτσι να κρατήσετε την 8άρα και να προσθέσετε μια 16άρα. Βέβαια μπορεί η μία από τις δύο να είναι κολλημένη, οπότε για να δούμε τι έχει τρέξτε το CPU-Z και ανεβάστε screenshot από τις καρτέλες "Memory" και "SPD".

4 λεπτά πριν, makisser είπε

2. Η χρηση που κανω ειναι development

Ο επεξεργαστής σε τι επίπεδα χρήσης κυμαίνεται;

5 λεπτά πριν, makisser είπε

το nvme ειναι 100% γεμάτο

Αυτό είναι καταστροφικό για το δίσκο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κρατήσεις τον nvme μόνο για τα Windows και να αλλάξεις τον hdd με sata ssd. Τον hdd τον βάζεις σε θήκη και τον χρησιμοποιείς ως εξωτερικό backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε 16 μνημη , βαλε και εναν evo 500αρη να τρεχει το μηχανημα , τον μηχανικο βγαλτον και καντον εξωτερικο να ξελαφρωσει το λαπτοπ και να παρνει και αερα περισσοτερο , μη βαζεις τιποτα στη θεση του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν είναι έτσι να κρατήσετε την 8άρα και να προσθέσετε μια 16άρα. Βέβαια μπορεί η μία από τις δύο να είναι κολλημένη, οπότε για να δούμε τι έχει τρέξτε το CPU-Z και ανεβάστε screenshot από τις καρτέλες "Memory" και "SPD".

Ο επεξεργαστής σε τι επίπεδα χρήσης κυμαίνεται;

Αυτό είναι καταστροφικό για το δίσκο. 

Αν θυμαμαι καλα σε βιντεο που ειχα δει για να τον ανοιξω και να τα αντικαταστησω (το εχω κανει και με αλλα λαπτοπ οποτε δεν εχω προβλημα σε αυτο) δεν ειναι κολλημενες.  Επισης δεν το ειχα παρατηρησει οτι δεν ειναι καν ιδια μαρκα τα modules 😏😏😏.  Ειχα τρην εντυπωση πως dual channel μπρορουν να δουλεψουν μονο μνημες οπου τα modules εχουν την ιδια χωρητικοτητα. Το να αλλαξω και τα δυο modules δεν αποτελει προβλημα καθως μπορω να τα συμπληρωσω ειτε σε αλλο μηχανημα που εχω ειτε να τα πουλησω.

 

Ο επεξεργαστης ειναι ανετος μια και προκειται για 7700hq 4core 8threads.

To οτι ειναι καταστροφικο για το δισκο το ξερω και κυριως για την ταχυτητα του που με ενδιαφερει περισσοτερο. Ειναι και ο κυριος λογος που τον αλλαζω.

 

23 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Μπορείς να κρατήσεις τον nvme μόνο για τα Windows και να αλλάξεις τον hdd με sata ssd. Τον hdd τον βάζεις σε θήκη και τον χρησιμοποιείς ως εξωτερικό backup.

Ενας βασικος σκοπος μου ειναι να παω σε ενα πιο καινουριο και γρηγορο nvme και παραλληλα την επιλογη να αφαιρεσω το hdd που ειναι και7200rpm καναναλωνει ρευμα παραγει θερμοκρασια και θορυβο.

Screenshot 2022-01-31 194728.png

Screenshot 2022-01-31 194657.png

2022-01-31 (1).png

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Βαλε 16 μνημη , βαλε και εναν evo 500αρη να τρεχει το μηχανημα , τον μηχανικο βγαλτον και καντον εξωτερικο να ξελαφρωσει το λαπτοπ και να παρνει και αερα περισσοτερο , μη βαζεις τιποτα στη θεση του

Ακριβως αυτο εχω στο μυαλο μου. με Περιπου 140 ευρω 67  € ο nvme + 70 € ενα set 2x8 μνημες (δεν εχω υποψην καποιες ομως) πιστευω να δω αυξηση στις επιδοσεις και στην αυτονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

 

Ο ts αναφέρει ότι το φορητό έχει έναν 120ρι nvme και έναν μηχανικό δίσκο.

Mάλλον είναι λίγο διαφορετικό μοντέλο με αυτό στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dpolal είπε

Ο ts αναφέρει ότι το φορητό έχει έναν 120ρι nvme και έναν μηχανικό δίσκο.

Mάλλον είναι λίγο διαφορετικό μοντέλο με αυτό στο βίντεο.

Πανω κατω τα ιδια ειναι , αν εχει καποιος λιγο μυαλο στο κεφαλι του το κανει , που ειναι το προβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, makisser είπε

Αν θυμαμαι καλα σε βιντεο που ειχα δει για να τον ανοιξω και να τα αντικαταστησω (το εχω κανει και με αλλα λαπτοπ οποτε δεν εχω προβλημα σε αυτο) δεν ειναι κολλημενες.  Επισης δεν το ειχα παρατηρησει οτι δεν ειναι καν ιδια μαρκα τα modules 😏😏😏.  Ειχα τρην εντυπωση πως dual channel μπρορουν να δουλεψουν μονο μνημες οπου τα modules εχουν την ιδια χωρητικοτητα. Το να αλλαξω και τα δυο modules δεν αποτελει προβλημα καθως μπορω να τα συμπληρωσω ειτε σε αλλο μηχανημα που εχω ειτε να τα πουλησω.

 

Ο επεξεργαστης ειναι ανετος μια και προκειται για 7700hq 4core 8threads.

To οτι ειναι καταστροφικο για το δισκο το ξερω και κυριως για την ταχυτητα του που με ενδιαφερει περισσοτερο. Ειναι και ο κυριος λογος που τον αλλαζω.

 

Ενας βασικος σκοπος μου ειναι να παω σε ενα πιο καινουριο και γρηγορο nvme και παραλληλα την επιλογη να αφαιρεσω το hdd που ειναι και7200rpm καναναλωνει ρευμα παραγει θερμοκρασια και θορυβο.

Screenshot 2022-01-31 194728.png

Screenshot 2022-01-31 194657.png

2022-01-31 (1).png

Ακριβως αυτο εχω στο μυαλο μου. με Περιπου 140 ευρω 67  € ο nvme + 70 € ενα set 2x8 μνημες (δεν εχω υποψην καποιες ομως) πιστευω να δω αυξηση στις επιδοσεις και στην αυτονομια.

Εναλλακτικά με ότι σκέφτεσαι:

- Αφήνεις τον nvme όπως είναι.
- Στην θέση του  μηχανικού δίσκου βάζεις έναν SSD 1TB
- Αλλάζεις την θέση των κλασσικών φακέλων χρήστη (Documents, Desktop, Pictures, Video, Music) ΚΑΙ των προγραμμάτων που τρέχεις και τα μεταφέρεις ΟΛΑ στον SSD.

Bάζεις άλλο ένα 8ρι DIMM για να πας στα 16 τουλάχιστον, δεν χρειάζεται να πάρεις 2χ8, απλά βρες ένα dimm με παρόμοια στοιχεία με το 8ρι που ήδη έχεις επάνω.

3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Πανω κατω τα ιδια ειναι , αν εχει καποιος λιγο μυαλο στο κεφαλι του το κανει , που ειναι το προβλημα ;

Αν δεν ξέρει μπορεί να μπερδευτεί γιατί θα είναι διαφορετική η χωροταξία.

Δεν είναι θέμα μυαλού αλλά δεν μπορούμε να είμαστε πάντα σίγουροι για τις γνώσεις ή την απουσία γνώσεων του άλλου όταν προτείνουμε. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dpolal είπε

Εναλλακτικά με ότι σκέφτεσαι:

- Αφήνεις τον nvme όπως είναι.
- Στην θέση του  μηχανικού δίσκου βάζεις έναν SSD 1TB
- Αλλάζεις την θέση των κλασσικών φακέλων χρήστη (Documents, Desktop, Pictures, Video, Music) ΚΑΙ των προγραμμάτων που τρέχεις και τα μεταφέρεις ΟΛΑ στον SSD.

Bάζεις άλλο ένα 8ρι DIMM για να πας στα 16 τουλάχιστον, δεν χρειάζεται να πάρεις 2χ8, απλά βρες ένα dimm με παρόμοια στοιχεία με το 8ρι που ήδη έχεις επάνω.

Αν δεν ξέρει μπορεί να μπερδευτεί γιατί θα είναι διαφορετική η χωροταξία.

Δεν είναι θέμα μυαλού αλλά δεν μπορούμε να είμαστε πάντα σίγουροι για τις γνώσεις ή την απουσία γνώσεων του άλλου όταν προτείνουμε. :)

Οποιος δεν μπορει παει σε μαστορα με τα λεγομενα σου και δεν προσπαθει να γινει εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 16άρα δεν βλέπω και πολλά πράγματα και δεν είναι εύκολο να βρω μνήμη με 4 τσιπάκια μπροστά. Αν θέλετε να πάτε συνολικά σε 16GB ορίστε μερικές, αλλά αν σε λίγους μήνες είναι πάλι οριακά τι θα κάνετε;

https://www.skroutz.gr/comparelists/56?compare=30102484%2C9477359%2C8801954%2C8220250%2C8224208%2C22461047

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Οποιος δεν μπορει παει σε μαστορα με τα λεγομενα σου και δεν προσπαθει να γινει εδω μεσα

Ποιό σωστό βίντεο φαίνεται να είναι το παρακάτω πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Εναλλακτικά με ότι σκέφτεσαι:

- Αφήνεις τον nvme όπως είναι.
- Στην θέση του  μηχανικού δίσκου βάζεις έναν SSD 1TB
- Αλλάζεις την θέση των κλασσικών φακέλων χρήστη (Documents, Desktop, Pictures, Video, Music) ΚΑΙ των προγραμμάτων που τρέχεις και τα μεταφέρεις ΟΛΑ στον SSD.

Bάζεις άλλο ένα 8ρι DIMM για να πας στα 16 τουλάχιστον, δεν χρειάζεται να πάρεις 2χ8, απλά βρες ένα dimm με παρόμοια στοιχεία με το 8ρι που ήδη έχεις επάνω.

Αν δεν ξέρει μπορεί να μπερδευτεί γιατί θα είναι διαφορετική η χωροταξία.

Δεν είναι θέμα μυαλού αλλά δεν μπορούμε να είμαστε πάντα σίγουροι για τις γνώσεις ή την απουσία γνώσεων του άλλου όταν προτείνουμε. :)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να πάω σε δεύτερο ssd. Η διαφορά στις ταχύτητες είναι χαοτική και η τιμή ίδια

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=17274661%2C26796273

Ο 128αρης nvme είναι 4 χρόνων που σημαίνει ότι έχει iops στην πλάτη του με τον περισσότερο καιρό να είναι στα κόκκινα που αυξάνει τις πιθανότητες να failαρει. Επιπλέον ένα οπτικό μέσο παραπάνω μειώνει την αυτονομία του laptop, ακόμα και αν είναι ssd.

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποια καλή εναλλακτική έναντι του 970 Evo plus συνυπολογίζοντας και στα θετικά του ότι έχει δωρεάν προγράμμα για clone του OS.

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Για 16άρα δεν βλέπω και πολλά πράγματα και δεν είναι εύκολο να βρω μνήμη με 4 τσιπάκια μπροστά. Αν θέλετε να πάτε συνολικά σε 16 ορίστε μερικές, αλλά αν σε λίγους μήνες είναι πάλι οριακά τι θα κάνετε;

https://www.skroutz.gr/comparelists/56?compare=30102484%2C9477359%2C8801954%2C8220250%2C8224208%2C22461047

Ίσως δεν είχα σκεφτεί ότι ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα και να μην χωράνε οι μνήμες. Και εμένα τα 16gb μου φαίνονται οριακά αυτή την στιγμή. Απλά μερικά σετ 32gb που είδα έχουν την 3πλασια τιμή από τα 16gb.

 

Τέλος να τονίσω ότι έχω ανοίξει καμία 10αρια λάπτοπ για να τα αναβαθμίσω και κάνα 2 τα έχω κανει εντελώς βίδες για να αλλάξω θερμοαγωγιμες παστές σε cpu και GPU. Οπότε δεν αποτελεί πρόβλημα το πώς θα το ανοίξω και η χωροταξία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...