Προς το περιεχόμενο

Η Apple έχει συνολικά 1,8 δισεκατομμύρια ενεργές συσκευές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου παιζει χωρις ανταγωνισμό..καλώς ή κακώς ΕΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ τα χρήματα που χρειάζονται, εάν πάρεις iPhone δεν ξανά γυρνάς πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2022 στις 11:37 ΜΜ, trib είπε

Η Microsoft ανακοίνωσε πρόσφατα ότι υπάρχουν 1,4 δισεκατομμύρια ενεργές συσκευές Windows 10 και Windows 11. Η Microsoft υπολογίζει επίσης τα Xbox One και Xbox Series X / S ως συσκευές Windows 10.

Ναι, γιατι τα 10εκ xbox θα αλλαξουν το νουμερο των 1.4 δις κατα πολυ 🤦‍♂️ (οχι οτι ειναι και συσκευες w10, αλλα λεμε τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 minutes ago, SeaLion said:

Καλά οκ, εγώ έχω 7-8 "ενεργές" συσκευές Apple, από τις οποίες οι 2-3 είναι παλιές αλλά αν τις ανοίγεις μια στο τόσο μετράνε κι αυτές ως ενεργές.

Από τη στιγμή που έχουν πρόσβαση στο store μέσα από ενεργό λογαριασμό (έστω και ανά διαστήματα), προφανώς και θα μετράνε σαν ενεργές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον 4 άτομα στο περίγυρό μου με iPhone με βασικό μισθό και δοσοτζήδες στον Κωτσόβολο για τους επόμενους 36 μήνες. Οπότε ναι βγαίνουν τα νούμερα.

Δεν χρειάζεται να είναι πλούσιος κάποιος ή δοσατζής για να έχει ενεργή συσκευή iphone. Μπορείς να βρεις στις αγγελίες και με 50-100 ευρώ. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ik0nstant1nos είπε

Δεν χρειάζεται να είναι πλούσιος κάποιος ή δοσατζής για να έχει ενεργή συσκευή iphone. Μπορείς να βρεις στις αγγελίες και με 50-100 ευρώ. 

Αυτό ακριβώς. Απλά έχουν συνδέσει το μήλο με το κοινωνικό και οικονομικό στάτους του καθένα λανθασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Αφου παιζει χωρις ανταγωνισμό..καλώς ή κακώς ΕΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ τα χρήματα που χρειάζονται, εάν πάρεις iPhone δεν ξανά γυρνάς πίσω.

Τύπου 

“Once you go black, you don’t go back” που λένε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πρώην χρήστης iMac από το 2013 και πριν η μικρή το βγάλει νοκ άουτ με κλοτσιά αλα Μέσι 😭 έχω να επισημάνω ότι ο λόγος της επιτυχίας της Apple κατά την γνώμη μου είναι η αίσθηση συνέχειας και συνέπειας στα προϊόντα της. Σου δίνει την εντύπωση ότι ο σχεδιασμός τους και η συνεργασία τους διέπεται από μια ομαλότητα στην εμπειρία χρήσης. Δεν ξεκινάει υπηρεσίες και μετά να τις ακυρώνει ή δεν σου βάζει περιορισμούς που σου ακυρώνουν το σχετικά πρόσφατο hardware σου. Και το λέω με μια δόση θλίψης πλέον αφού δεν έχω τώρα την οικονομική δυνατότητα να γυρίσω σε αυτήν την εταιρεία. Από την άλλη - για να τα λέμε όλα - δεν σου δίνει την ελευθερία που σου δίνουν άλλες πλατφόρμες. Κυρίως στα παιχνίδια. Είναι μια περίεργη φάση. Δεν υπάρχει ξεκάθαρα μια πλατφόρμα που να στα παρέχει όλα. Γι'αυτό και δεν έχει νόημα ο οπαδισμος μεταξύ Android, Microsoft και Apple. Όλες αξίζουν να τις έχεις. Οι λόγοι διαφοροποιούνται στο κάθε format. Ίσως και να έχω πεθυμήσει το μηλαράκι επειδή δεν είμαι τόσο τακτικός videogamer πλέον. Φαντάζομαι ότι κάποιος πιο ενεργός θα προτιμήσει την εταιρεία από το Ρεντμοντ ή κάποια παιχνιδομηχανή.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Το έγραψα για αυτούς που νομίζουν ότι οι 1,8 δις συσκευές ανήκουν σε "λεφτάδες" λες και μια συσκευή με το μηλαράκι επάνω αντικατοπτρίζει και την φορολογική δήλωση κάποιου. 

Δε φταίει η συσκευή, ούτε η εταιρεία που τη βγάζει. Είναι θέμα φιλοσοφία του ανθρώπου που περιγράφεις. Σε αυτό που διαφωνώ είναι το "τσουβάλιασμα" όσων αγοράζουν iphone σε μία κατηγορία: τα ψώνια.

Αποκλείεται, δηλαδή, κάποιος να αγοράσει Apple γιατί του αρέσει η ευκολία και η απλότητα του οικοσυστήματός της. Αποκλείεται να το κάνει γιατί του αρέσει η σταθερότητα λειτουργίας τους. Αποκλείεται να αγοράζει γιατί του αρέσει η υποστήριξη με αναβαθμίσεις για πολλά χρόνια μετά την παραγωγή... Όχι, το κάνει γιατί είναι ψώνιο, θέλει να το παίξει πλούσιος και τρώει κάθε μέρα μακαρόνια για να πληρώνει τις 36 δόσεις στον Κωτσόβολο...

Κάθε άνθρωπος έχει ένα χόμπι και ξοδεύει χρήματα γι' αυτό. Άλλος πληρώνει 1500€ για ένα καλάμι ψαρέματος, άλλος 3000€ για να βάλει τούρμπο στο αυτοκίνητο, άλλος 400-500€ κάθε τόσο για συμπληρώματα διατροφής, άλλος 1500€ για κάρτα γραφικών κτλ. Το πως ξοδεύει ο καθένας τα χρήματά του είναι δικός του λογαριασμός. Προσωπικά προτιμώ να αγοράζω συσκευές που αν πάθουν κάτι που δεν είναι επισκευάσιμο ή κλαπούν, μπορώ να τις αντικαταστήσω χωρίς να πεινάσω. Όμως κατανοώ και την επιθυμία κάποιου να αγοράσει κάτι γιατί το έχει απωθημένο, γιατί απλά "έτσι γουστάρει". Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τη τσέπη του και δεν δίνω χαρακτηρισμούς. Αν το κινητό δεν ήταν καλό τότε δεν θα το αγόραζε τόσος κόσμος.   

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και το ασμα για ολα οσα γινονται υπαρχει μια αιτια υπαρχει μια εξηγηση και μια δικαιολογια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επισημάνω ότι σε αυτό τον αριθμό χρηστών υπάρχει πλήθος που χρησιμοποιεί ακόμη το iPhone 6s ή το 7 κλπ γιατί το πήραν το 2015 και τα έσκασαν... αλλά με μία μπαταριούλα κάπου στα μισά κάνουν ωραιότατα τη δουλίτσα τους χρησιμοποιώντας πλήρως το οικοσύστημα γιατί έτσι τους βολεύει! Επίσης με κάποια εμπειρία συνεργασίας με μεγαλύτερους ανθρώπους με ελάχιστη ως καθόλου εμπειρία από υπολογιστικά συστήματα, βρίσκουν το iOS πολύ πιο φιλικό στη χρήση από το Android γιατί το καταλαβαίνουν πιο εύκολα και νιώθουν πιο ασφαλείς πως δεν θα κάνουν κάτι "να το χαλάσουν" ή να "πάθουν ζημιά".

Επίσης θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω, πως υπάρχει μια ομαλότητα στη χρήση του οικοσυστήματος, ειδικά αν έχεις περισσότερες του ενός συσκευών, που κάνει την εμπειρία χρήσης ακόμη πιο ελκυστική όταν είσαι αρχάριος ή ευγενικά άσχετος. Και προφανώς δεν χρειάζεται να "τα σκάσεις". Παίρνεις για τις βασικές σου ανάγκες μεταχειρισμένο μηλαράκι παλαιότερων ετών.

Σημειωτέον δουλεύω κάθε μέρα σε Windows και android και τα αγαπώ εξίσου για άλλους λόγους.

Σε κάθε περίπτωση το κατόρθωμα της Apple είναι το τεράστιο market-share αν το δει κανείς στατιστικά. Τι να λέμε τώρα? Μπράβο τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NasstasjiaP είπε

Θα επισημάνω ότι σε αυτό τον αριθμό χρηστών υπάρχει πλήθος που χρησιμοποιεί ακόμη το iPhone 6s ή το 7 κλπ γιατί το πήραν το 2015 και τα έσκασαν...

Εδω εγω.

Εχω ακομα ενα 6 και ενα 6s.

Τους εβαλα μπαταρια και ολα καλα.

Ενταξει το 6 εχει μεινει πισω, αλλα το αλλο παιρνει ακομα κανονικα τα update. 

(Δεν δοκιμασα τωρα το 15.3, αλλα θα το δω)

Καλα δεν μιλαω για το 8 plus που ειναι ακομα μαχιμο και ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...