Προς το περιεχόμενο

Ελληνικό Εορτολόγιο-Ημερολόγιο για GNU/Linux 64bit


fanisatt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/2/2022 στις 2:02 ΜΜ, fanisatt είπε

...μου θέλετε και Άγιο Βαλεντίνο...

Άγιος Παντελεήμωνας και πολύς σας είναι...

αχχαχαχαχαχαχαχα

η εορτή του Αγίου Παντελεήμονα είναι στις 27 Ιουλίου .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@jemadux

χαχαχα οπωσδήποτε θα συμφωνήσω....χωρίς χιούμορ τίποτε δεν είναι ευχάριστο !!

(Όσοι έχουν το εορτολόγιο δεν βλέπουν ανατολή και δύση ηλίου...το ετοιμάζω εδώ όμως....για την επόμενη αναβάθμιση)

pantel.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Εορτολόγιο είναι χρησιμότατη εφαρμογή για χρήστες Linux.

Mπορούμε να το συμβουλευτούμε για να δοξάσουμε τον εορτάζοντα όταν δουλεύει κάτι.

"Δόξα τον 'Oσιο Λέων, μου δούλεψε το Mir"

Πιό συνηθισμένο παράδειγμα, μπορούμε να το συμβουλευόμαστε όταν κάτι δεν δουλεύει για να κατευθύνουμε τις... ευχές μας στον εορτάζοντα Όσιο. Αρκεί να μπορούμε να σηκώσουμε γραφικό περιβάλλον βέβαια. Διαβλέπω τη χρησιμότητα cli version....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@btcminer22

Είναι δύο τα εκτελέσιμα - δουλεύουν και τα δύο στις διανομές που γράφεις υπό την προϋπόθεση ότι , τοποθετείς το φάκελο Eortescalcd στο /home/your_username/ και δεν πειράζεις τίποτε μέσα σε αυτόν το φάκελο. To appimage δεν εξαρτάται από την έκδοση της βιβλιοθήκης SDL. Έτσι κι αλλιώς όμως οι διανομές αυτές είναι "επιφυλακτικές" και καλά κάνουν (κατά τη γνώμη μου) που αποφεύγουν τις προχωρημένες εκδόσεις γενικότερα ... Συνεπώς αν εγκαταστήσεις τη βιβλιοθήκη θα τρέξουν αμφότερα.

Στο Fedora όμως και σε άλλα ΛΣ θα τρέξει μόνον το appimage ακριβώς επειδή η έκδοση της βιβλιοθήκης SDL είναι πολύ προχώ...

Τρέχει σχεδόν παντού η εφαρμογή.... Διάβασε τις οδηγίες όμως.

Κάνε τα απαραίτητα για να τρέχει από το μενού.

Καλή επιτυχία !

Επεξ/σία από fanisatt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω ακολουθώντας τις οδηγίες συνέχισε την καλή δουλειά από μένα 👍 για την πολύ καλή προσπάθεια αξίζει κέρασμα ένα καφεδάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@btcminer22

Να είσαι καλά φίλε μου  - ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια !

Αναφέρω γενικά για όποιον παρακολουθεί ότι,  μετά από αρκετό ψάξιμο ....... αναφορικά με τον υπολογισμό αστρονομικών στοιχείων (μιας και αστρονόμος ΔΕΝ είμαι...) και ειδικότερα για την Ανατολή και τη Δύση ηλίου έχω μεταγλωττίσει σε C ένα υπέροχο (σε δημόσια θέα) ""προγραμματάκι"" του τεράστιου Roger W. Sinnott το οποίο  βέβαια προσάρμοσα έτσι ώστε να εξυπηρετεί την εφαρμογή.

Μπήκαν και οι φάσεις της σελήνης....χάριν σε έναν τύπο που ανακάλυψα ψάχνοντας (θα μάθω το όνομά του...) ο οποίος βασίσθηκε σε άρθρο του περιοδικού skyandtelescope κι έφτιαξε έναν κώδικα για arduino. Το τσίμπησα κι αυτό και το έφερα στα μέτρα της εφαρμογής.

Βρίσκομαι σε φάσεις δοκιμών...ενώ αναζητώ παράλληλα κάποιον καλό κώδικα για τον υπολογισμό της ώρας που ανατέλλει και δύει η Σελήνη.

 

Επεξ/σία από fanisatt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο … μπορείτε να το κατεβάσετε όσοι ενδιαφέρεστε για ώρες ανατολής-δύσης ηλίου/σελήνης και φάσεις σελήνης. (Δεν προστέθηκε τίποτε άλλο…)
Κατέβασμα εδώ : EORTOLOGIO GR download | SourceForge.net
Τελικά βρήκα έναν αλγόριθμο (πρόγραμμα basic) του περιοδικού Sky & Telescope για τον υπολογισμό ανατολής-δύσης σελήνης. Προσάρμοσα - Μεταγλώτισσα σε C … παιδεύτηκα…χααχχααχ και τώρα φαίνεται μια χαρά…
Κώδικας εδώ : https://github.com/fanisatt/EORTOLOGIO-GR

icon2.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ειδικος στο github , οποτε αυτα που θα γραψω ειναι απο αυτα που εχω παρατηρησει απο αλλους.

1. Γιατι sourceforge ? Βαλε τα εκτελεσιμα/πακετα στο "releases" στο github.
2. Στο "releases" , πανω απο τα πακετα που γραφεις καποια σχολια και καλα , συνηθως οι αλλοι γραφουν , το changelog της καθε νεας εκδοσης. Εσυ εχεις βαλει μαλλον το readme.md ή καποιο μερος αυτου με τις οδηγιες του compile. Δεν κολανε αυτα εκει , γνωμη μου.
3. Τα πακετα στο "releases" κατ'εμε πρεπει να ειναι πιο ευκρινη. Επισης καποια δεν πρεπει να ειναι καν εκει. Τα "releases" ειναι τα ετοιμα ... releases. Τι νοημα εχει να ειναι εκει *.c και *.h αρχεια ? Eπισης το tar.gz εχει μονο το compiled εκτελεσιμο και τα σχετικα συνοδευτικα αρχεια , ενω το αρχειο στο sourceforge περιεχει και το appimage μεσα στο πακετο.
Γνωμη μου να τα διαχωρισεις. Να βαλεις δηλ στο "releases" ενα tar.gz σκετο το compiled οπως ειναι τωρα και χυμα το appimage (ή και συμπιεσμενο αλλα να ειναι ευκρινες οτι ειναι το appimage). Και ο καθενας να διαλεγει τι θελει να κατεβασει.

Διαβασα λιγο τις οδηγιες στο readme. Δεν μου αρεσαν κατι σκηνικα , πρεπει να ειναι στον ταδε φακελο οπωσδηποτε ή κρατειστε χειροκινητα τα ταδε αρχεια backup πριν περασετε την νεα εκδοση , περιορισμους σε εκδοσεις βιβλιοθηκων κλπ. Αυτα θα επρεπε να τα αναλαμβανει το ιδιο το προγραμμα. Να εχει καποια λειτουργια backup/restore ξερωγω... Οπως και ελεγχο των requirements του , οποια και αν ειναι αυτα , και να προτεινει λυσεις (αναλογα την διανομη που θα εχει ανιχνευσει) ή απλα να αρνειται να εκτελεστει...

Αυτα τα ολιγα :) Περι εμφανισης τα εχω πει , δεν θα τα επαναλαβω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

Αυτό το github....εδώ μου κάθεται...!!!! Άκρη δεν βγάζω ... πάλι καλά που ανεβαίνουν εκεί οι κώδικες και δεν μπορεί κάποιος να μου πει ότι δεν είναι διαθέσιμος ο κώδικας...αχαχαχαχαχ  Για λεπτομέρειες όποιος θέλει ρωτάει ότι θέλει. Διότι πολλοί βλέπουν, λίγοι καταλαβαίνουν κι ελάχιστοι κατανοούν...

Για τα γραφικά ... είναι ότι καλύτερο μπορώ εγώ να φτιάξω . Αυτά θα είναι μέχρι τέλους... Τα έχουμε ξαναπεί.  Έριξα λίγο τις εντάσεις σε κάποια χρώματα .

Απ' εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά εδώ , ένας φάκελος ολίγων bytes  που τον πετάς στο /home... Ναι θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα . Βλέπεις όμως παγιωμένες εφαρμογές Linux για τις οποίες απασχολούνται ομάδες ατόμων με μεγάλη εμπειρία σε συγκεκριμένα λειτουργικά πάνω στο οποία έχουν δουλέψει και πάλι αδυνατούν να αντιμετωπίσουν το θέμα κάποιων προχωρημένων εκδόσεων... Μην μου πεις ότι δεν έτυχε να πάρεις ένα επίσημο update και αμέσως μετά  ..... "πράγματα" που δούλευαν άρχισαν να μην δουλεύουν ή, είχαν αλλάξει εντελώς συμπεριφορά .... προέκυψαν αστάθειες - κολλήματα - εκνευρισμοί κι άρχισες κι εσύ βεβαίως-βεβαίως τα μπινελίκια αλλά.... τι να γίνει ; έτσι είναι η ζωή... 😄

Χρειάζομαι πολύ χρόνο για του δώσω ένα καθώς πρέπει packaging και που να τον βρω ; Οψόμεθα στο απώτερο μέλλον...

Θα υπάρξει (God first...) μια αναβάθμιση ακόμη, όπου θα μπορεί ο χρήστης να καθορίζει κι άλλες προσωπικές του υπομνήσεις, όχι απλά πάγιες-ετήσιες όπως συμβαίνει τώρα αλλά, από τις άλλες που επαναλαμβάνονται κάθε τόσο και λιγάκι. Το είχα αποφύγει αρχικά διότι, τούτο εδώ είναι εορτολόγιο αλλά...κάποιοι το ζήτησαν επίμονα.

Ας υλοποιηθεί κι αυτό και βλέπουμε...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα github, gitlab, bitbucket κλπ, δεν έχουν ως σκοπό να ανεβάζεις εκτελέσιμα, αλλά κώδικα, και κυρίως είναι πλατφόρμες που βοηθάνε στον διαμοιρασμό κώδικα, στην ανάπτυξη έργων από ομάδες κ.α. Μπορείς παρόλα αυτά  να ανεβάσεις ότι θέλεις, και εκτελέσιμα (δεν το απαγορεύει κανείς). Προσωπικά όμως, θεωρώ πως καλά έκανες και ανέβασες κώδικα στο github και εκτελέσιμα στο sourceforge. Τώρα, για το compile, το καλύτερο κατ' εμέ, είναι να φτιάξεις ένα makefile και το readme να το εμπλουτίσεις με περισσότερες πληροφορίες για την εφαρμογή (πχ τι είναι και τι κάνει) και ίσως στα αγγλικά (θα μπορούσες να φτιάξεις και ένα readme-el.md με τις ίδιες πληροφορίες στα ελληνικά και να έχεις σύνδεσμο στο κύριο readme).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εύγε για τον κόπο σου! Εντωμεταξύ με γύρισες σε εποχές amstrad με τους συγκεκριμένους συνδυασμούς χρωμάτων! Έπαιζα τότε ως παιδί ένα παιχνίδι με πολιτική και ένα paint studio που είχαν αυτούς τους συνδυασμούς! Γλυκιές αναμνήσεις!

 

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rearshooter

Να είσαι καλά φίλε μου αλλά ... πάει αυτό το ρομαντικό.... αχαχαχαχαχ

Με φάγανε να του κάνω face lifting....

Προχωράει....και σε λίγο θα είναι ετοιμο...

Όμως....θα μπορεί ο χρήστης να αλλάζει τα fonts σε πολλά σημεία της εφαρμογής (Πρόσθεσα καμιά 40αριά....) !

asta.png

Νο fonter.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, fanisatt είπε

Νέα έκδοση v.2.5 εδώ : EORTOLOGIO GR download | SourceForge.net
Κώδικας εδώ : GitHub - fanisatt/EORTOLOGIO-GR: Greek Eortologio and Day Finder !
Ευχαριστώ πολύ !

 

Καλύτερο για τα μάτια μου και τρέχει από κάθε φάκελο! Θα το χρησιμοποιήσω

 

Σημείωση: Το εκτελέσιμο τρέχει μεν στο Arch και βλέπω το κυρίως παράθυρο αλλά δε δουλεύει κανένα input. Το AppImage παίζει κανονικά.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...