Προς το περιεχόμενο

Ελληνικό Εορτολόγιο-Ημερολόγιο για GNU/Linux 64bit


fanisatt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέα ενημερωμένη έκδοση v.3.4 η οποία περιλαμβάνει όλες τις θεσμοθετημένες μέχρι σήμερα παγκόσμιες και διεθνείς ημέρες. Πρόσθεσα και κάποια χρήσιμα εργαλεία πέραν αυτών που υπήρχαν.

https://sourceforge.net/projects/eortologio-gr/

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2023-12-22_09-57-27.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης_2023-12-22_10-00-09.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης_2023-12-22_09-58-35.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/12/2023 στις 7:14 ΜΜ, fanisatt είπε

Νέα ενημερωμένη έκδοση v.3.4 η οποία περιλαμβάνει όλες τις θεσμοθετημένες μέχρι σήμερα παγκόσμιες και διεθνείς ημέρες. Πρόσθεσα και κάποια χρήσιμα εργαλεία πέραν αυτών που υπήρχαν.

https://sourceforge.net/projects/eortologio-gr/

Σε ευχαριστούμε πολύ. Εν τέλει εγώ έχω καταλήξει να το χρησιμοποιώ ως το βασικό calendar application μου (με βολεύει η ιδέα calendar + ενσωματωμένο εορτολόγιο :))

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν θα μπορούσες να προσθέσεις ένα ακόμα QoL feature αν είναι δυνατόν: Στο ημερολόγιο να υπάρχει επιλογή να ξεκινάμε πάντα από Δευτέρα και όχι την πρώτη ημέρα του μήνα, όποια κι αν είναι αυτή. Δηλαδή όπως πχ. υλοποιείται στο gsimplecal:

gsimplecal.png.c9c57d8268cc56316029d1243dde1659.png

 

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/12/2023 στις 10:17 ΜΜ, jcd313 είπε

Σε ευχαριστούμε πολύ. Εν τέλει εγώ έχω καταλήξει να το χρησιμοποιώ ως το βασικό calendar application μου (με βολεύει η ιδέα calendar + ενσωματωμένο εορτολόγιο :))

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν θα μπορούσες να προσθέσεις ένα ακόμα QoL feature αν είναι δυνατόν: Στο ημερολόγιο να υπάρχει επιλογή να ξεκινάμε πάντα από Δευτέρα και όχι την πρώτη ημέρα του μήνα, όποια κι αν είναι αυτή. Δηλαδή όπως πχ. υλοποιείται στο gsimplecal:

gsimplecal.png.c9c57d8268cc56316029d1243dde1659.png

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου ,  σίγουρα γίνεται κι έτσι , απλά έχω άλλη δομή σε όλο το βάθος της εφαρμογής ! Η αλήθεια είναι προσωπικά με μπέρδευε λιγάκι αυτό το στυλ. Απλά βόλευε γιατί είναι πάντα 7 στήλες χ 7 γραμμές ! Οι εβδομάδες ξεκινούν από Δευτέρα και όχι οι μήνες. Δες όμως και την τελευταία έκδοση v.3.5 - Centuries όπου .... το παιγνίδι δυναμώνει πολύ !!! Θα κάνω μια ανάρτηση κι εδώ...

Στις 29/1/2024 στις 12:02 ΜΜ, rizitis είπε

Πάρα πολύ ωραιο Φάνη και εξακολουθεί να δουλεύει άψογα σε slackware-current :)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, δες την ακόμη ισχυρότερη νέα έκδοση....!

Μου στέλνει το εξής μήνυμα κάποιος φίλος που κατέβασε την εφαρμογή : "Καλό είναι , βοηθάει πολύ αλλά , βάλε και κάνα εφέ ρε μάστορα , κάνα αναδυόμενο μενού , κάτι τέλος πάντων να γουστάρουμε!"

χαχαχαχαχαχχααχ

Έβαλα κι από αυτά στο νέο  v.3.5 - Centuries αλλά, δεν ήταν αυτή σκοπιμότητα  της νέας έκδοσης ! Κάποιοι φίλοι επέμεναν να ζητούν Συνοπτικό Πίνακα Μηνός !  Και είχαν δίκιο και είχε πολλή δουλειά αυτό το πράγμα αλλά, άξιζε τον κόπο. Πλέον αυτού , πρόσθεσα κάτι πολύ βασικό που έλειπε από ένα καθώς πρέπει ημερολόγιο και έλειπε επειδή, η αρχική σκέψη αφορούσε σε εορτολόγιο. Αυτή τη στιγμή δεν μιλάμε πλέον για εορτολόγιο-ημερολόγιο αλλά για ημερολόγιο-εορτολόγιο ! Αναφέρομαι σε μη προγραμματισμένες ή μη περιοδικές καταστάσεις τις οποίες όμως θέλουμε να καταχωρούμε και να ελέγχουμε στο ηλεκτρονικό μας ημερολόγιο. Οι προηγούμενες εκδόσεις είχαν καλύψει την ανάγκη για υπομνήσεις του χρήστη ετήσιας ή άλλης περιοδικότητας. Εδώ καλύπτεται και η μη περιοδικότητα. Εξηγώ αναλυτικότατα στο παρακάτω video αυτές τις 2 νέες δυνατότητες της εφαρμογής. Να είστε καλά !

Το κατεβάζετε ελεύθερα εδώ : https://sourceforge.net/projects/eortologio-gr/

 

month_board.jpg

Επεξ/σία από fanisatt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, fanisatt said:

Έβαλα κι από αυτά στο νέο  v.3.5 - Centuries αλλά, δεν ήταν αυτή σκοπιμότητα  της νέας έκδοσης !

Δεν είχα προσέξει το θέμα εδώ οπότε απήντησα στο νήμα του adslgr αλλά μια και βλέπω αυτό να είναι πολύ πιο ενεργό, να το γράψω και εδώ.

Ωραία δουλειά. Μπράβο για το μεράκι σου.

Υπάρχει περίπτωση να ενδιαφέρεσαι για "διορθώσεις" / "βελτιώσεις";

Έτρεξα σε 64bit linux gcc 13.2.1 πάνω στα αρχεία geortes272.c / input86.c και ο gcc χρειάστηκε να τρέξει για 2 λεπτά και εμφάνισε 20Κ γραμμές με προειδοποιήσεις. Επειδή ο γραπτός λόγος είναι παράξενος, δεν θέλω να ερμηνεύσεις επικριτικά το μήνυμά μου ότι προσπαθώ να σου την πω ή κάτι τέτοιο. Τα δύο αρχεία μαζί είναι ~80Κ γραμμές οπότε είναι τεράστιο κατόρθωμα που το έκανες να παίζει σε C (ειδικά διαβάζοντας το άλλο σου μήνυμα στο οποίο λες ότι έχεις χρόνια να προγραμματίσεις σε C και σε εμποδίζουν και τα μάτια σου, οπότε είναι ακόμη πιο μεγάλο κατόρθωμα και μπράβο σου).

Στο github αναφέρει όνομα αρχείου geortes272 αλλά αναφέρει ότι η έκδοση είναι 3.3. Έχει ανεβάσει κάπου τον κώδικα της έκδοσης 3.5;

Spoiler


* Αν σε ενδιαφέρουν διορθώσεις και pull requests στο github, έχεις κάποιες προτιμήσεις που θέλεις να τηρηθούν; Μην σου γράφουμε ο καθένας ό,τι θέλει και σου χαλάσουμε τη ρέγουλά σου και σε δυσκολεύουμε από το να δουλεύεις. Η 1η και πιο απλή περίπτωση είναι η συνέπεια στο στυλ γραψίματος. Νομίζω πως για να μπορέσει να ασχοληθεί κάποιος είναι να τρέξει ο κώδικας μέσα από ένα πρόγραμμα για indentation. Με λίγο κοίταγμα του κώδικα, δείχνεις να χρησιμοποιείς παραλλαγή k&r / linux με 4άρες spaces.

https://i.postimg.cc/yYZmgrPb/screenshot-2024-02-03-at-14-50-19.png

Το παραπάνω είναι ένα παράδειγμα πριν και μετά.

* Το επόμενο βήμα θα ήταν να γίνει refactor ο κώδικας σε διακριτά αρχεία ώστε να μην είναι 60Κ γραμμές σε ένα αρχείο αλλά αυτό σίγουρα θα σε δυσκολέψει από το να δουλέψεις οπότε νομίζω πως θα πρέπει να ασχοληθούμε μόνο με τις προειδοποιήσεις και λογικά λάθη. Σε ενδιαφέρει μόνο 64bit linux σαν πλατφόρμα όπου χρησιμοποιείς gcc;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, imitheos είπε

Δεν είχα προσέξει το θέμα εδώ οπότε απήντησα στο νήμα του adslgr αλλά μια και βλέπω αυτό να είναι πολύ πιο ενεργό, να το γράψω και εδώ.

Ωραία δουλειά. Μπράβο για το μεράκι σου.

Υπάρχει περίπτωση να ενδιαφέρεσαι για "διορθώσεις" / "βελτιώσεις";

Έτρεξα σε 64bit linux gcc 13.2.1 πάνω στα αρχεία geortes272.c / input86.c και ο gcc χρειάστηκε να τρέξει για 2 λεπτά και εμφάνισε 20Κ γραμμές με προειδοποιήσεις. Επειδή ο γραπτός λόγος είναι παράξενος, δεν θέλω να ερμηνεύσεις επικριτικά το μήνυμά μου ότι προσπαθώ να σου την πω ή κάτι τέτοιο. Τα δύο αρχεία μαζί είναι ~80Κ γραμμές οπότε είναι τεράστιο κατόρθωμα που το έκανες να παίζει σε C (ειδικά διαβάζοντας το άλλο σου μήνυμα στο οποίο λες ότι έχεις χρόνια να προγραμματίσεις σε C και σε εμποδίζουν και τα μάτια σου, οπότε είναι ακόμη πιο μεγάλο κατόρθωμα και μπράβο σου).

Στο github αναφέρει όνομα αρχείου geortes272 αλλά αναφέρει ότι η έκδοση είναι 3.3. Έχει ανεβάσει κάπου τον κώδικα της έκδοσης 3.5;

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

* Αν σε ενδιαφέρουν διορθώσεις και pull requests στο github, έχεις κάποιες προτιμήσεις που θέλεις να τηρηθούν; Μην σου γράφουμε ο καθένας ό,τι θέλει και σου χαλάσουμε τη ρέγουλά σου και σε δυσκολεύουμε από το να δουλεύεις. Η 1η και πιο απλή περίπτωση είναι η συνέπεια στο στυλ γραψίματος. Νομίζω πως για να μπορέσει να ασχοληθεί κάποιος είναι να τρέξει ο κώδικας μέσα από ένα πρόγραμμα για indentation. Με λίγο κοίταγμα του κώδικα, δείχνεις να χρησιμοποιείς παραλλαγή k&r / linux με 4άρες spaces.

 

https://i.postimg.cc/yYZmgrPb/screenshot-2024-02-03-at-14-50-19.png

Το παραπάνω είναι ένα παράδειγμα πριν και μετά.

* Το επόμενο βήμα θα ήταν να γίνει refactor ο κώδικας σε διακριτά αρχεία ώστε να μην είναι 60Κ γραμμές σε ένα αρχείο αλλά αυτό σίγουρα θα σε δυσκολέψει από το να δουλέψεις οπότε νομίζω πως θα πρέπει να ασχοληθούμε μόνο με τις προειδοποιήσεις και λογικά λάθη. Σε ενδιαφέρει μόνο 64bit linux σαν πλατφόρμα όπου χρησιμοποιείς gcc;

 

@imitheos
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου, χαίρομαι που το βρήκες ενδιαφέρον !
Γκρινιάζει ο μεταγλωττιστής γιατί παραείναι ευαίσθητος...χαχαχα και θα εξηγήσω !
Στο Ubuntu γκρινιάζει , στο MX όχι ... έχει άλλη ρύθμιση !
Αφορά κυρίως σε αντιγραφές μεταξύ αλφαριθμητικών.
Επί παραδείγματι αν έχω δηλώσει char a[24] , char b[56] , ύστερα δίνω strcpy (b,"1") και συναντήσει παρακάτω strcpy (a,b) θα γκρινιάξει !!!  Στην πραγματικότητα αντιγράφονται μόνον 2 bytes σε ένα αλφαριθμητικό με χωρητικότητα 24 bytes. Γκρινιάζει επειδή κάνει έλεγχο στα δηλωμένα όρια των μεταβλητών και τίποτε άλλο. Και είναι αναγκαίο αυτό για να βοηθήσει έναν άπειρο προγραμματιστή. Εδω όμως είναι μεγάλο το  πρόγραμμα γίνονται ατέλειωτες τέτοιες δουλειές και χρειάζεται περισσότερη ευθύνη και λιγότερος έλεγχος προς κέρδος πολύτιμου χρόνου.
Ο κώδικας θα ανέβει από Δευτέρα , κάπου μέσα στην εβδομάδα. Θα ασχοληθώ περαιτέρω μόνον με τυχόν προβλήματα που ενδεχομένως θα μου αναφερθούν λόγω προγραμματιστικού λάθους ή αβλεψίας.  (Πάνε χρόνια που θα έπρεπε να τα έχω εντελώς παρατήσει....) Χάρηκα πολύ , να είσαι καλά !! Χαιρετώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχθρός του καλού είναι το κακό !

Το "καλύτερο" είναι απλά και κατά κάποιον τρόπο το μαθηματικό του ολοκλήρωμα...

Δοκιμάστε την ακόμη καλύτερη νέα έκδοση  :

https://sourceforge.net/projects/eortologio-gr/

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2024-02-27_15-38-27.jpg

menu.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...και πάνω που έλεγα ότι τέλειωσα με τις αναβαθμίσεις σκέφθηκα να του δώσω άλλη μια ελπίζω τελευταία...

Ένα προσωπικό ημερολόγιο μιας παλαιάς εποχής θα ήταν μια χαρά αποκλειστικά με κείμενα !  Σήμερα όμως ;  Ας πούμε ότι πάμε μια εκδρομή ή κάνουμε σε κάποιον μια χοντρή πλάκα, βγάζουμε φωτογραφίες, παίρνουμε video , ακούμε μουσικές κι όλα τούτα πως να τα περιγράψεις μόνον με λόγια ; Και είναι αληθινές αναμνήσεις σε ψηφιακή μορφή οι οποίες πολλές φορές κάπου χάνονται μέσα στους σκληρούς μας δίσκους...

Η νέα έκδοση του GReortes (3.5.4-Timeline) αξιοποιεί ακριβώς αυτό το γεγονός. Επιτρέπει τη διαλειτουργικότητα της εφαρμογής με άλλες γνωστές εφαρμογές του GNU-Linux, έτσι ώστε, να μπορεί ο χρήστης να καταχωρεί (με κάποιον τρόπο!!) στο ημερολόγιο του όχι μόνον κείμενο αλλά,και άμεσα λειτουργικές παραπομπές σε εικόνες - φωτογραφίες - video - μουσικές ... υπό τον έλεγχο του GReortes.

Κι επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις , δείτε αν θέλετε το ακόλουθο πολύ σύντομο βίντεο :

Την εφαρμογή την κατεβάζετε ως συνήθως εδώ : https://sourceforge.net/projects/eortologio-gr/

Ευχαριστώ πολύ !

Επεξ/σία από fanisatt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδανικο θα ηταν :
1. Να μπορει να φαινεται μια λεξη μονο αντι ολοκληρο το path , το οποιο path να μπορεις να το βλεπεις με καποιον αλλον τροπο. Να μην φαινεται δηλ ολοκληρο μακρυναρι.
2. Να μπορει να φαινεται καποιο preview , ωστε να μην αναγκαζεται καποιος να ανοιγει το αρχειο για να θυμηθει ποια εικονα/βιντεο/ηχος ειναι το αρχειο που βλεπει.

Ψιλοξεφευγει κατα την γνωμη μου η προσθηκη αυτη (εικονες/βιντεο/ηχος) απο το υφος ενος εορτολογιου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι φίλε μου @mphxths , ειλικρινά το σκέφθηκα έτσι ακριβώς όπως το λες να μην φαίνονται τα μακρυνάρια !!  Έτσι θα ήταν τέλειο αισθητικά...

Ίσως βρω το κουράγιο στο μέλλον να το φτιάξω έτσι. Έπρεπε να το είχα σκεφθεί 2 χρόνια πριν γμτ...διότι , τώρα είναι πιθανότατα αδύνατον να δημιουργήσω κάτι νέο με αυτά τα χαρακτηριστικά, το οποίο να παραμένει συμβατό με παλαιότερες εκδόσεις... Εκεί είναι το πρόβλημα στην συμβατότητα !  Ίσως όμως κάτι να σκεφθώ, ίσως... Προς το παρόν σκέφθηκα ότι, είναι καθαρά στη διακριτική ευχέρεια του κάθε χρήστη το τι θα κάνει. Δεν θέλει να βάλει links - δεν βάζει! Θέλει να βάζει links ανάμεσα στο κείμενο , μπορεί να βάζει. Θέλει να τα βάζει στο τέλος του κειμένου ως παραπομπές , μπορεί να τα βάλει έτσι.

Αναφορικά με το ύφος της εφαρμογής , δεν τίθεται ζήτημα , αφού έχει από καιρό διαμορφωθεί τόσο ως ημερολόγιο όσο και εορτολόγιο.

Γεια και χαρά !!

Επεξ/σία από fanisatt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fanisatt said:

το οποίο να παραμένει συμβατό με παλαιότερες εκδόσεις

Αν δεν ειναι συμβατο με τις παλιοτερες εκδοσεις , θα αναγκαστουν να αγοραζουν την καινουργια ;) Ετσι δουλευει η βιομηχανια του software !!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...