Προς το περιεχόμενο

Το Nintendo Switch συνεχίζει να σαρώνει σε πωλήσεις, ξεπερνώντας το Wii


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, panther_512 είπε

Βασικά τα 100+ εκατομμύρια κονσόλες είναι από 30 εκατομμύρια παιδάκια κάτω των 10 ετών, που επειδή σπάνε τις κονσόλες τους, οι γονείς τους αναγκάζονται να τις ξανάαγοράσουν. 

Άντε και κάνα δυο ενήλικες για τη νοσταλγία. 

Επίσης δεν παίζει ρόλο ότι τα συστήματα της Νιντεντο έχουν τα περισσότερα RPGs από οποιαδήποτε άλλη κονσόλα, τα παιχνίδια της Νιντεντο απλά δεν έχουν story. 

Έπαιζα το Xenoblade chronicles 2 και το story συνοψίζεται σε μία πρόταση :

"είναι ένα παιδάκι που βουτάει στα σύννεφα και τσιλιμπουρδιζει με δύο πιπινακια" 

Αυτά. 

Μου προκαλεί τρομερή εντύπωση πως ο εγκέφαλος των "hardcore gamers", έχοντας παίξει 17.000 παραλλαγές παιχνιδιών τύπου κλοτσάω μπάλα, βάζω καλάθι, στρίβω τιμόνι, σκοτώνω τα πάντα στο διάβα μου και κολυμπάω στο αίμα και στα έντερα, απλοποιεί κόσμους τύπου Xenoblade 2 σε "είναι ένα παιδάκι που βουτάει στα σύννεφα και τσιλιμπουρδιζει με δύο πιπινακια".

Υποθέτω ότι οι "hardcore gamers" θα παίζουν σοβαρά παιχνίδια, με τα πιπινάκια να τα πηγαίνουν τράπερς στα μπαρ, του  τύπου Grand Theft Auto.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okay πουλάει αλλά σε ποιον χρησιμεύει μία φορητή κονσόλα;; Μόνο για παιδάκια είναι για κανέναν άλλο . Σοβαρή κονσόλα δεν θεωρείται και δεν μπορεί να συγκριθεί με xbox /ps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vargas είπε

Okay πουλάει αλλά σε ποιον χρησιμεύει μία φορητή κονσόλα;; Μόνο για παιδάκια είναι για κανέναν άλλο . Σοβαρή κονσόλα δεν θεωρείται και δεν μπορεί να συγκριθεί με xbox /ps

αυτη την αποψη την εχω ακουσει χιλιαδες φορες και ξερεις κατι ειναι απολυτη ανακριβεια και γενικευση, εαν οπως ισχυριζεσαι ειναι μονο για παιδακια παιξε κανα zelda breath of the wild, το να εισαι gamer προυποθετει οτι δεν εχεις κολληματα, προσωπικως εχω ολες τις κονσολες και διαφωνω με σενα, υπαρχουν αρκετα ωραια παιχνιδια στο nintendo switch που δεν ειναι μονο για παιδια. και φυσικα μπορει να συγκριθει με ολες τις current gen, ιδιαιτερα για μας που ξεκινησαμε απο ουφαδικα κλπ τα γραφικα δεν αποτελουν προυποθεση για απολαυση gaming....

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, forgotten είπε

αυτη την αποψη την εχω ακουσει χιλιαδες φορες και ξερεις κατι ειναι απολυτη ανακριβεια και γενικευση, εαν οπως ισχυριζεσαι ειναι μονο για παιδακια παιξε κανα zelda breath of the wild, το να εισαι gamer προυποθετει οτι δεν εχεις κολληματα, προσωπικως εχω ολες τις κονσολες και διαφωνω με σενα, υπαρχουν αρκετα ωραια παιχνιδια στο nintendo switch που δεν ειναι μονο για παιδια. και φυσικα μπορει να συγκριθει με ολες τις current gen, ιδιαιτερα για μας που ξεκινησαμε απο ουφαδικα κλπ τα γραφικα δεν αποτελουν προυποθεση για απολαυση gaming....

Φίλε το Zelda δεν έχει καν ΑΙΜΑ! Πως μπορεί να το πάρει στα σοβαρά; Από μόνο του αυτό δείχνει ότι προορίζεται για παιδάκια. Δεν γίνεται ένας hardcore (🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣) παίκτης να ασχοληθεί με αυτά. Χρειάζεται warzzzzzzzzzzone. 

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, neoxrated είπε

Δεν ξερω κατα ποσο βγαζει νοημα να συγκρινουμε μια φορητη κονσολα με μια μη φορητη. Οπως και να εχει, διαθετει πολυ καλους κυριως παιδικους τιτλους και το οτι πας καπου και το παιδι το παιρνει μαζι και καθεται ησυχα, του δινει μια ιδιαιτεροτητα. Αντε και να προσελκυσει και καποιους ενηλικες βασισμενο στην νοσταλγια, να παιξουν pokemon, zelda, mario κτλ... το mario ειδικα ειναι πολυ καλοφτιαγμενο παιχνιδακι το παιζω με την κορη μου. Ομως για εναν hardcore gamer δεν νομιζω να ειναι η καλυτερη επιλογη. Αν ειχε και η sony φορητη συσκευη τα νουμερα θα ηταν διαγορετικα

 

12 ώρες πριν, kundi είπε

Οταν δεν εχεις αλλο αντιπαλο σαν φορητη συσκευη , φυσικο ειναι  .

 

Φαίνεται ότι κάτι κάνει καλύτερα η Nintendo και πλέον δεν είναι τυχαίο ή σύμπτωση. Ποτέ δεν την έφτασε ο ανταγωνισμός κι ας ήταν πιο δυνατά μηχανήματα.

Προσωπικά όταν ήθελα φορητό πήρα vita και αν θελήσω ξανά θα πάρω ένα από αυτά τα φορητά pc ή steamdeck, αλλά δεν μπορώ να μη παραδεχτώ τη nintendo. Θυμίζει λίγο apple, υψηλές τιμές, κλειστό σύστημα αλλά πολλές πωλήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορά τα μπλε fanboys λυσσανε στα σχόλια. Για παιδακια, τραγικα γραφικα, μπλα μπλα μπλα. Το γεγονος οτι τα studio της Nintendo στην καλη τους μερα φτιαχνουν αριστουργήματα που θα τα θυμομαστε χρόνια και στην κακη τους μέρα φτιάχνουν διασκεδαστικα παιχνιδια που χαιρεσαι να παιζεις δεν εχει σημασια. Αν μια κονσολα δεν εχει 25 3rd person action παιχνιδια με τα ιδια ακριβως mechanics, τη ιδια δομη στο γραμμικο gameplay και μονη αλλαγη στο skin (ποτε vikings, πότε walking dead, ποτε post apocalyptic) δεν την θεωρουμε κονσολα.

To Switch ειναι καθε χρονο πρώτο σε πωλήσεις, εχει μολις 10 μυρια λιγοτερα τεμαχια απο το PS4, ενω ειναι 4 χρονια λιγότερα σε κυκλοφορία, εχει 1st party games που πουλάνε 30-40 μυρια και οχι 10-15 οπως τα "δωρα στο ανθρωπινο ειδος" που μας παρουσιάζετε καποιοι τα 1st party της Sony. Αλλά το κυριότερο (και το λεω ως 99% του χρονου μου xbox user). Η Nintendo τα καταφέρνει ολα αυτα με δικο της τροπο. Δεν εξαγοράζει κολοσσους οπως η MS, ούτε πληρώνει κάθε site που υπάρχει να βαζει 120% βαθμολογιες και να ανεβαζουν τιτλους οπως "χιλιαδες χρηστες xbox πουλανε την κονσολα τους επειδη η σονι αγορασε την bungie''. Γιατι η Nintendo, με τα κακα της και τα καλα της, καινοτομει, ρισκαρει και το κοινο της την ανταμοιβει. 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tuxpower είπε

Κορυφή γιατί παίζει μόνο του στην κατηγορία. όχι για πολύ ομως...

https://www.steamdeck.com/en/

εκεί θα δούμε..

Δε νομίζω ότι πρόκειται για άμεσο ανταγωνισμό, περισσότερο είναι μια κίνηση για να τονώσει το steam (που λογικα θα έχει τα θέματα του με αυτά που συμβαίνουν στην αγορά του PC gaming) πάρα μια κίνηση που θα απειλήσει τη Nintendo..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Panzeras είπε

+100 Aν βάλεις τις πωλήσεις του Wii και του DS μαζί δεν είναι πουθενά το switch. Και επίσης οι πιο πολλοί έχουν το light δηλαδή μια καθαρά φορητή κονσόλα... αυτές οι συγκρίσεις έχουν στόχο μόνο να χαιδεύουν τα αυτιά συγκεκριμένων και δεν είναι τυχαίο που γίνονται. Επίσης το switch έχοντας hw κάποιων ετών δεν συναντά ιδιαίτερες δυσκολίες στην κατασκευή και στη διαθεσιμότητα του σε σχέση με τη νέα γενιά κονσολών επίσης χωρίς να έχει ανακοινωθεί ο "διάδοχος" του είναι ακόμα relevant οπότε ο κόσμος είναι πιο εύκολο να το προτιμήσει από ένα ps4 πχ που είναι "στα τελευταία του".

Άρα λοιπόν το switch πουλάει πολύ επειδή το το ps5 δεν έχει κομμάτια. Και πριν καν ανακοινωθεί το ps5 που το ps4 δεν ήταν στα τελευταία του, γιατί το switch πούλαγε παραπάνω; μήπως πριν 3 χρόνια η Sony δεν είχε υλικά για το παλιό ps4 του 13; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tuxpower είπε

Κορυφή γιατί παίζει μόνο του στην κατηγορία. όχι για πολύ ομως...

https://www.steamdeck.com/en/

εκεί θα δούμε..

Ναι εχεις δικιο. Θα του κανει μεγαλη ζημια το steamdeck. Ποιος δεν θελει να δωσει 400 ευρω για να παρει εναν ογκολιθο, που δεν θα υποστηριζει ολα τα games του steam, οσα υποστηριζει θα παιζουν χειροτερα απο το αντιστοιχο hardware με windows, το οποιο hardware ετσι κι αλλιως δεν ειναι για πανω απο 1080p low settings 30fps, παίζει χειρότερα απο ενα series S που ειναι 100 ευρω φθηνοτερο, παντρευεσαι το hardware γιατι δεν μπορεις να αναβαθμισεις ενα ηδη χαμηλών δυνατοτητων hardware και δεν εχει τα παιχνιδια της Nintendo. Τεράστια ζημια θα της κανει. Οι μονοι που ασχολουνται με το steamdeck ειναι οι πορωμενοι pc gamers. Που, επειδη στο παρελθον εχω υπαρξει πορωμενος pc gamer με high end pc, αμφιβάλλω αν καποιος pc gamer θα παει απο το 1440p/4k, ultra settings και 100+ fps στην καταντια του steamdeck μονο και μονο για τις 5 ώρες mobility που θα δινει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει ακόμη το στερεότυπο ότι οι Nintendo κονσόλες είναι για παιδάκια?? Α ναι ξέχασα εσείς που κράζετε είστε "hardcore" gamers τρομάρα σας που άμα δεν έχει ρεαλιστικα γραφικά και αίμα το παιχνίδι είναι για παιδάκια

Επεξ/σία από adamv123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, adamv123 είπε

Υπάρχει ακόμη το στερεότυπο ότι οι Nintendo κονσόλες είναι για παιδάκια?? Α ναι ξέχασα εσείς που κράζετε είστε "hardcore" gamers τρομάρα σας που άμα δεν έχει ρεαλιστικα γραφικά και αίμα το παιχνίδι είναι για παιδάκια.

Σαφώς και υπάρχει,από άτομα που δε πρέπει να έχουν και μεγάλη σχέση με το gaming.Αν είχαν,θα ξέρανε ότι η Nintendo έχει επικές παιχνιδαρες για όλα τα γούστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Προς το παρόν έχω κάψει το Pokémon sword, έριξα 50 κάτι ώρες συγκεκριμένα και μόλις ξεκίνησα το zelda breath of wild! 

Δεν έχω ξανακαει τόσο εδώ και πολλά χρόνια... Σειρά έχουν τα fire emblem και xenoblade... 

Metroid dread επίσης πορωθηκα άπειρα!!! Θα αγοράσω και το doom eternal βέβαια να το έχω στο switch αν και το έχω τερματίσει σε υπολογιστή... 

Στο κινητό μόνο wild rift παίζω. Αν κάνει και βγει για switch θα αναστεναξει το μαύρο από τα χτυπήματα... 😂 😂 😂 

Παιξε fire emblem three houses και εκεί θα είναι που δεν θα μπορείς να ξεκολλήσεις. Είμαι στο 70ωρο στο δεύτερο μου playthrough και μιλάμε για παιχνίδαρα!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...