Προς το περιεχόμενο

Το Nintendo Switch συνεχίζει να σαρώνει σε πωλήσεις, ξεπερνώντας το Wii


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, adamv123 είπε

Παιξε fire emblem three houses και εκεί θα είναι που δεν θα μπορείς να ξεκολλήσεις. Είμαι στο 70ωρο στο δεύτερο μου playthrough και μιλάμε για παιχνίδαρα!!!

Ναι εννοείται!!! Μετά το zelda θα είναι το επόμενο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Προς το παρόν έχω κάψει το Pokémon sword, έριξα 50 κάτι ώρες συγκεκριμένα και μόλις ξεκίνησα το zelda breath of wild! 

Δεν έχω ξανακαει τόσο εδώ και πολλά χρόνια... Σειρά έχουν τα fire emblem και xenoblade... 

Metroid dread επίσης πορωθηκα άπειρα!!! Θα αγοράσω και το doom eternal βέβαια να το έχω στο switch αν και το έχω τερματίσει σε υπολογιστή... 

Στο κινητό μόνο wild rift παίζω. Αν κάνει και βγει για switch θα αναστεναξει το μαύρο από τα χτυπήματα... 😂 😂 😂 

Άρα είσαι φανατικός των jrpg κυρίως και όχι των rpg γενικά, έτσι εξηγείται το γιατί δεν σου άρεσε το witcher 3 που είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Άρα είσαι φανατικός των jrpg κυρίως και όχι των rpg γενικά, έτσι εξηγείται το γιατί δεν σου άρεσε το witcher 3 που είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Όχι ακριβώς... Αφού παλιότερα δεν είχα κανένα άλλο Nintendo. Το switch ειναι η πρώτη κονσόλα της Nintendo που παίρνω και μπορώ να πω ότι κρίμα που δεν την είχα αποκτήσει τόσο καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ακριβώς το target group της Nintendo και του Switch. Δεν παίζω RPGs και JRPGs, δε με ενδιαφέρει η φορητότητα, ο Mario με αφήνει αδιάφορο, σπάνια δίνω πάνω από €40 για παιχνίδι, δεν έχω παιδιά  κ.α.  🤷‍♂️

Επεξ/σία από whoever81
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Είμαι ακριβώς το target group της Nintendo και του Switch. Δεν παίζω RPGs και JRPGs, δε με ενδιαφέρει η φορητότητα, σπάνια δίνω πάνω από €40 για παιχνίδι. 🤷‍♂️

Ναι και?? Ποιο το νόημα  του σχολίου σου σε άρθρο switch??

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, adamv123 είπε

Ναι και?? Ποιο το νόημα  του σχολίου σου σε άρθρο switch??

Που να το γράψω, σε άρθρο iPhone; Απλά ενημερώνω 😄

Επεξ/σία από whoever81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, grandp είπε

Η Nintendo πάντα δημιουργούσε μηχανές ξεχωριστές- εναλλακτικές με φανατικό κοινό πχ. Nintendo 64.

Αναμφισβήτητα. Ειδικότερα, νομίζω ήταν και είναι η Βασίλισσα των φορητών κονσολών. Είχα πάρει το πρώτο Game Boy όταν κυκλοφόρησε και μετά κλασσικά δεν είχα λεφτά για να παίρνω παιχνίδια. Το Game Boy θεωρώ ήταν το iPhone του φορητού gaming.

Μεγαλώνοντας την…ξεπέρασα; Εφτασα μέχρι DS.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, orionas είπε

Μου προκαλεί τρομερή εντύπωση πως ο εγκέφαλος των "hardcore gamers", έχοντας παίξει 17.000 παραλλαγές παιχνιδιών τύπου κλοτσάω μπάλα, βάζω καλάθι, στρίβω τιμόνι, σκοτώνω τα πάντα στο διάβα μου και κολυμπάω στο αίμα και στα έντερα, απλοποιεί κόσμους τύπου Xenoblade 2 σε "είναι ένα παιδάκι που βουτάει στα σύννεφα και τσιλιμπουρδιζει με δύο πιπινακια".

Υποθέτω ότι οι "hardcore gamers" θα παίζουν σοβαρά παιχνίδια, με τα πιπινάκια να τα πηγαίνουν τράπερς στα μπαρ, του  τύπου Grand Theft Auto.

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι δεν κατάλαβες ότι το ποστ μου ήταν σαρκαστικό?

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχει αντίπαλο. Και όσες φορές εμφανίστηκε κάποιος, τον κατάπιε πριν καν προλάβει να ''μιλήσει''. Οπότε άστοχο αυτό που γράφετε μερικοί περί άδικης σύγκρισης.

Μπράβο πάντως στην Nintendo. Εγώ δεν θα πω ότι στοχεύει σε συγκεκριμένο κοινό και πουλάει. Αρκετοί, αν όχι οι περισσότεροι, gamers δεν έχουν μόνο μία κονσόλα αλλά μαζί με το PS/Xbox έχουν και ένα Switch διότι άλλη εμπειρία προσφέρει το Switch και τα παιχνίδια του και άλλη εμπειρία προσφέρουν οι πιο ''δυνατές'' κονσόλες. Η κάθε κονσόλα έχει τις αρετές της.

Επίσης, δεν θα σχολιάσω καν τα περί ''hardcore'' κοινού και ''παιδικών'' παιχνιδιών. Όσοι τα γράφετε αυτά, είστε τόσο gamers όσο και η μάνα μου που παίζει πασιέντζα στο κινητό. Παίξτε κανένα Fifa και κανένα Fortnite ή Warzone. Μόνο για αυτά είστε. 
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zio10 είπε

 

Φαίνεται ότι κάτι κάνει καλύτερα η Nintendo και πλέον δεν είναι τυχαίο ή σύμπτωση. Ποτέ δεν την έφτασε ο ανταγωνισμός κι ας ήταν πιο δυνατά μηχανήματα.

Προσωπικά όταν ήθελα φορητό πήρα vita και αν θελήσω ξανά θα πάρω ένα από αυτά τα φορητά pc ή steamdeck, αλλά δεν μπορώ να μη παραδεχτώ τη nintendo. Θυμίζει λίγο apple, υψηλές τιμές, κλειστό σύστημα αλλά πολλές πωλήσεις!

Τυχαίο ή σύμπτωση μπορεί να μην είναι αλλά πρέπει να κατανοήσουμε πως υπήρξαν συγκυρίες  που βοήθησαν.Είτε αυτές ήταν χρονολογία (τέλος ζωής ms/sony) είτε αυτό είναι κακό στοκ στη νέα γενιά της ms/sony , είτε αυτό είναι πανδημία , είτε αυτό είναι αθροιστικές πωλήσεις DS / εκάστοτε desktop κονσόλας κλπ κλπ

Μην ξεχνάμε πόσο άσχημα πήγε η προηγούμενη προσπάθεια της Nintendo το Wii U , που μοιράζεται πολλά κοινά στοιχεία με το switch..

Το να λέμε (γενικά μιλάω δεν απευθύνομαι σε εσένα) πως απλά έχει τη μαγική συνταγή και βγάζει τέλεια παιχνίδια είναι μεγάλη ανακρίβεια.Η nintendo ανέκαθεν στο ίδιο μοτίβο παιχνιδιών κυμαινόταν. Σε n64 , cube , wii u ήταν πολύ πίσω σε πωλήσεις.Μόνο το wii (ζεστό κρύο - gimmick θα το έλεγα) με τιμή χώμα και διαφήμιση kinect κάργα πούλησε αρκετά.Οπότε το να λέμε το switch πουλάει αποκλειστικά επειδή η Nintendo έχει διαφορετικά παιχνίδια δεν ισχύει.

Οπότε ας πούμε οτι της βγήκε η συγχώνευση DS με επιτραπέζια , συνεχίζει να βγάζει τα ιδιαίτερα δικά της games και οι συγκυρίες βοήθησαν. 

 

Επεξ/σία από Chocobo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Τυχαίο ή σύμπτωση μπορεί να μην είναι αλλά πρέπει να κατανοήσουμε πως υπήρξαν συγκυρίες  που βοήθησαν.Είτε αυτές ήταν χρονολογία (τέλος ζωής ms/sony) είτε αυτό είναι κακό στοκ στη νέα γενιά της ms/sony , είτε αυτό είναι πανδημία , είτε αυτό είναι αθροιστικές πωλήσεις DS / εκάστοτε desktop κονσόλας κλπ κλπ

Μην ξεχνάμε πόσο άσχημα πήγε η προηγούμενη προσπάθεια της Nintendo το Wii U , που μοιράζεται πολλά κοινά στοιχεία με το switch..

Το να λέμε (γενικά μιλάω δεν απευθύνομαι σε εσένα) πως απλά έχει τη μαγική συνταγή και βγάζει τέλεια παιχνίδια είναι μεγάλη ανακρίβεια.Η nintendo ανέκαθεν στο ίδιο μοτίβο παιχνιδιών κυμαινόταν. Σε n64 , cube , wii u ήταν πολύ πίσω σε πωλήσεις.Μόνο το wii (ζεστό κρύο - gimmick θα το έλεγα) με τιμή χώμα και διαφήμιση kinect κάργα πούλησε αρκετά.Οπότε το να λέμε το switch πουλάει αποκλειστικά επειδή η Nintendo έχει διαφορετικά παιχνίδια δεν ισχύει.

Οπότε ας πούμε οτι της βγήκε η συγχώνευση DS με επιτραπέζια , συνεχίζει να βγάζει τα ιδιαίτερα δικά της games και οι συγκυρίες βοήθησαν. 

 

Συμφωνώ ότι είναι και οι συγκυρίες, απλά σίγουρα κάτι κάνει καλά! Για τα φορητά μιλάω αφού προσωπικά το switch στα φορητά το μετράω...πχ όταν βγήκαν τα φορητά της sony, psp καιπ vita αργότερα, ήταν τεχνικά πολύ πιο δυνατά από τα αντίστοιχα της Nintendo κι όμως δεν τα πήγαν και τόσο καλά!

Κι αυτά τα λέω χωρίς να είμαι σε καμιά περίπτωση fan της Nintendo, το αντίθετο θα έλεγα αφού 30+ χρόνια που ασχολούμαι δεν είχα ποτέ κονσόλα Nintendo!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...