Προς το περιεχόμενο

Καλλισθενική ή Crossfit ??


KostasPatisia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Λοιπόν έχω να πατήσω δυο χρόνια σε γυμναστήριο και πριν πήγαινα απλά στα yava κάνοντας ότι μου ρθει. Είμαι 1,75 80 με σχετικα αθλητικό σώμα και τώρα που θέλω να επιστρέψω στη γυμναστική δεν ξέρω αν πρέπει να επιλέξω καλλισθενική ή crossfit. Έχω ακούσει τα καλύτερα και για τα δυο και δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο για να καταφέρω τον στόχο μου που είναι πιο γραμωμένο και μυώδες σώμα ως το καλοκαίρι φυσικά. Γενικά επειδή το χω αφήσει εδώ και καιρό νιώθω το σώμα μου αδύναμο αφήστε που με αγχώνει πολύ να ξαναμπω σε ένα χώρο γεμάτο γυμνασμένο σώματα και να συγκρίνω το δικό μου με το δικό τους..Όσοι γνωρίζετε θα μουν υπόχρεος να άκουγα τη γνωμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

Οτι σαρεσει περισσότερο.. Και στις 2 περιπτωσεις κοιτα να βρεις καλο "γυμναστηριο" με σωστους γυμναστες

καλά ναι εγώ ρώτησα για να δω βαθμο δυσκολίας και αποτελεσματικότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, KostasPatisia είπε

καλά ναι εγώ ρώτησα για να δω βαθμο δυσκολίας και αποτελεσματικότητας

Σίγουρα το crosstraining είναι πιο απαιτητικό, γιατί σε κυνηγάει ο χρόνος, οπότε ενέχει υψηλότερο βαθμό επικινδυνότητας. Ένας καλός προπονητής, ένα καλό υπόβαθρο (να ξέρεις τις ασκήσεις, να έχεις την τεχνική / την σωστή εκτέλεση κλπ) και να βάζεις το μυαλό σου να δουλέψει είναι must. Κατά τ' άλλα, τα πάντα δουλεύουν, όταν γνωρίζεις κι έχεις συνέπεια. Μπορείς να το δοκιμάσεις και να το απορρίψεις, αν δεν είναι για σένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2022 at 12:42, KostasPatisia said:

Γεια σας παιδιά. Λοιπόν έχω να πατήσω δυο χρόνια σε γυμναστήριο και πριν πήγαινα απλά στα yava κάνοντας ότι μου ρθει. Είμαι 1,75 80 με σχετικα αθλητικό σώμα και τώρα που θέλω να επιστρέψω στη γυμναστική δεν ξέρω αν πρέπει να επιλέξω καλλισθενική ή crossfit. Έχω ακούσει τα καλύτερα και για τα δυο και δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο για να καταφέρω τον στόχο μου που είναι πιο γραμωμένο και μυώδες σώμα ως το καλοκαίρι φυσικά. Γενικά επειδή το χω αφήσει εδώ και καιρό νιώθω το σώμα μου αδύναμο αφήστε που με αγχώνει πολύ να ξαναμπω σε ένα χώρο γεμάτο γυμνασμένο σώματα και να συγκρίνω το δικό μου με το δικό τους..Όσοι γνωρίζετε θα μουν υπόχρεος να άκουγα τη γνωμη σας

δοκιμαζεις και τα 2 για πχ ενα μηνα και βλεπεις τι σε τραβαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KostasPatisia said:

μάλλον έχετε χρήματα για ξόδεμα όλοι 😁

ολοι καπου τα χαλανε.αλλος τζογο αλλος τσιγαρα αλλος μπουρδελα αλλος ταξιδια αλλος ποτα,αλλος με το να κανει 5 παιδια και δεν ξερω τι αλλο.ΕΠΙΛΟΓΕΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KostasPatisia είπε

μάλλον έχετε χρήματα για ξόδεμα όλοι 😁

Δεν είναι αυτό, αλλά το ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ταιριάζει σε σένα. Εσύ πρέπει να δοκιμάσεις και να δεις εάν σου πάει κάτι ή όχι. Πχ του Πουλίνου, που είμαστε φίλοι και ξέρω, του αρέσει το crosstraining. Είναι καύλα για εκείνον. Εμένα όχι. Το βρίσκω καψόνι και λέω ότι πιθανώς μια από τις πολλές να κάτσει τραυματισμός. Καταλαβαίνεις, λοιπόν, πως δεν μπορούμε να σου πούμε πήγαινε ή μην πας. Καταλήγουμε κάπου μόνο δοκιμάζοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 09/02/2022 at 10:31, Mrs. Hyde said:

Δεν είναι αυτό, αλλά το ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ταιριάζει σε σένα. Εσύ πρέπει να δοκιμάσεις και να δεις εάν σου πάει κάτι ή όχι. Πχ του Πουλίνου, που είμαστε φίλοι και ξέρω, του αρέσει το crosstraining. Είναι καύλα για εκείνον. Εμένα όχι. Το βρίσκω καψόνι και λέω ότι πιθανώς μια από τις πολλές να κάτσει τραυματισμός. Καταλαβαίνεις, λοιπόν, πως δεν μπορούμε να σου πούμε πήγαινε ή μην πας. Καταλήγουμε κάπου μόνο δοκιμάζοντας. 

+1 .για αυτο ειπα δοκιμαζεις και βλεπεις.υπαρχουν απειρα ηδη γυμναστικης και ειναι ευκολο να πας σε καποια να δοκιμασεις.ακομα και στo crossfit η πρωτη επισκεψη ηταν δωρεαν σε ενα που ειχα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...