Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αγορά drones


Mrsmoke95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , δεν έχω ιδέα από drones ούτε έχω πετάξει ποτέ . Θέλω να παρω ένα για να έχω πανοραμικεσ λήψεις στα ταξίδια μου . Θέλω να αγοράσω ένα drone να μάθω πως δουλεύει να μάθω να το πετάω κτλπ . (Ταβάνι μέχρι 150 ευρώ ) Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχει 1080p και όσο γίνετε περισσότερη ώρα λήψεις . 
Πιο μου προτείνετε και τι πρέπει να προσέξω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που ζητάς δε γίνονται με 150 ευρώ.....μην παρασυρεσε από διαφημησεις

εκτός αν πας σε κάποιο μεταχειρισμένο DJI φαντομ 2 -3  που υπαρχουν αλλα πρεπει να πας με καποιον γνωστη να το δεις....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αυτά που ζητάς δε γίνονται με 150 ευρώ.....μην παρασυρεσε από διαφημησεις

εκτός αν πας σε κάποιο μεταχειρισμένο DJI φαντομ 2 -3  που υπαρχουν αλλα πρεπει να πας με καποιον γνωστη να το δεις....

Στο skrourtz αυτά που βγάζει ( που βγάζει πολλά σε αυτή την τιμή ) ότι νάνε είναι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mrsmoke95 είπε

Στο skrourtz αυτά που βγάζει ( που βγάζει πολλά σε αυτή την τιμή ) ότι νάνε είναι ; 

δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά ξέρω πολλά 150αρια που πήγαν στραφι(χάθηκαν)

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xp-user είπε

Οτι και να επιλεξεις να ειναι με joystik γιατι για μενα ειναι αδυνατον να το πεταξεις με το κινητο

τηλεκατευθυνση εννοείς....αλλλα τα περισσότερα δεν έχουν...η ανεβάζει το κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τα προηγούμενα σχόλια, σε αυτά τα λεφτά αξιόλογο drone δεν παίρνεις... Πιο πολύ ρισκάρεις να πετάξεις τα λεφτά σου με την έννοια ότι παίζει να χαλάσει αρκετά σύντομα. Καλύτερα μάζευε λεφτά και να πας σε ένα dji mini καινούριο, ή σε κανένα μεταχειρισμένο dji mini, spark, phantom, που θα πιάσουν τόπο τα λεφτά εκεί. Επίσης να θυμάσαι ότι σαν αρχάριος, το καλύτερο drone θα σε βοηθήσει περισσότερο, καθώς έχει αρκετές ευκολίες πάνω, με βασική τη σταθερότητα.

Τώρα αν το budget είναι τόσο σφιχτό, θα λεγα να πάρεις κανά dji tello μεταχειρισμένο που εμφανίζεται και 70 ευρώ, να παίξεις όσο θες, να το κοπανήσεις κλπ χωρίς να το κλάψεις, και αν σου αρέσει και σε ενδιαφέρει το χόμπι, θα τα καταφέρεις να βρεις το budget για κάτι πολύ καλύτερο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2022 στις 7:27 ΜΜ, Mrsmoke95 είπε

Έχετε να μου προτείνετε κάνα καλό μοντέλο εκεί στα 150 ευρώ ; 

Με 250€ παρε ενα dji mini Να κανεις αυτα που θες. Με λιγοτερα μην μπεις στον κοπο γιατι θα πεταξεις τα χρηματα σου. Μετα υπολόγισε μια αδεια Α1,Α3 που με τα παραβολα θα σου βγει περιπου στο 100€ λιγοτερο (μην στην πεσει κανεις και τρεχεις) γιατι λες ταξιδια αλλα δεν διευκρινίζεις, αν ειναι Ελλαδα λαβε υποψην σου οτι δεν πεταει παντου και σε μικρα νησια πουθενα . Αν ειναι εξωτερικο μονο σε χωραφια θα το πετας μεσα σε πολη μην περιμενεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gorge18 είπε

Με 250€ παρε ενα dji mini Να κανεις αυτα που θες. Με λιγοτερα μην μπεις στον κοπο γιατι θα πεταξεις τα χρηματα σου. Μετα υπολόγισε μια αδεια Α1,Α3 που με τα παραβολα θα σου βγει περιπου στο 100€ λιγοτερο (μην στην πεσει κανεις και τρεχεις) γιατι λες ταξιδια αλλα δεν διευκρινίζεις, αν ειναι Ελλαδα λαβε υποψην σου οτι δεν πεταει παντου και σε μικρα νησια πουθενα . Αν ειναι εξωτερικο μονο σε χωραφια θα το πετας μεσα σε πολη μην περιμενεις... 

Νομίζω βγάζεις δωρεάν άδεια Α1/Α3 από άλλες ευρωπαϊκές χώρες (πχ Λουξεμβούργο), και εδώ το παράβολο για την άδεια χειριστή ΣμηΕΑ είναι νομίζω 20 ευρώ. Οπότε δεν είναι κάτι τρομερό. Επίσης το DJI Mini είναι 249γρ, οπότε πέφτει στη πιο χαμηλή κατηγορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Νομίζω βγάζεις δωρεάν άδεια Α1/Α3 από άλλες ευρωπαϊκές χώρες (πχ Λουξεμβούργο), και εδώ το παράβολο για την άδεια χειριστή ΣμηΕΑ είναι νομίζω 20 ευρώ. Οπότε δεν είναι κάτι τρομερό. Επίσης το DJI Mini είναι 249γρ, οπότε πέφτει στη πιο χαμηλή κατηγορία. 

Και στην πιο χαμηλη κατηγορια παλι σε α1 α3 πας. Αν βρεις εξωτερικο δωρεαν και αργοτερα θες να παρεις α2 ή καποια ειδικοτητα θα πρεπει να πας εκει που εβγαλες την α1 α3 δεν μπορεις Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα παρει περισυ την ανοιξη ενα beast sg906 pro. με πραγματικο χρονο πτησης 25 λεπτα. με επιστροφη. με gps. με χειρισμο τοσο μεσω του χειριστηριου οσο και απο το κινητο/ταμπλετ. κοστος γυρω στα 185€. για την κατηγορια του το βρισκω παραπανω απο ικανοποιητικο.

να αναφερω και το εξης. στο χωριο της γυναικας μου λεω θα το παω μεχρι εκει που παει. ξεκιναει φτανει καποια στιγμη στα 900 μετρα και το χανω απο το οπτικο μου πεδιο. αφου ομως εβλεπα την ενδειξη στο χειριστηριο για υψος και μηκος λεω θα το συνεχισω. εφυγε εκτος κατοικημενης περιοχης και μου εφτασε στα 1350 μετρα αποσταση. μετα χανω το σημα του. να προσπαθω τοσο οπτικα οσο και απο το χειριστηριο να το εντοπισω αλλα τιποτα. λεω την εκατσα γιατι αν παρει ειδηση ο γιος μου οτι το εχασα θα εχουμε κλαμματα. μετα απο λιγα λεπτα ακουω τους ελικες και το βλπω που ερχονταν!! ευτυχως ειχε δουλεψει το "return to home" που ενεργοποιειται οταν δεν εχει επαφη με το χειριστηριο η οταν η μπαταρια ειναι χαμηλη. ανεκτησα την λειτουργια του και το προσγειωσα με ασφαλεια.

θελω να πω με αυτο οτι υπαρχουν και φτηνα μοντελα που εχουν πληθωρα συστηματων και πλουσιου εξοπλισμου. δεν λεω οτι φτανουν τα ακριβα αλλα για περιστασιακη χρηση απο εναν χομπιστα καλα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, xsterg είπε

εγω ειχα παρει περισυ την ανοιξη ενα beast sg906 pro. με πραγματικο χρονο πτησης 25 λεπτα. με επιστροφη. με gps. με χειρισμο τοσο μεσω του χειριστηριου οσο και απο το κινητο/ταμπλετ. κοστος γυρω στα 185€. για την κατηγορια του το βρισκω παραπανω απο ικανοποιητικο.

να αναφερω και το εξης. στο χωριο της γυναικας μου λεω θα το παω μεχρι εκει που παει. ξεκιναει φτανει καποια στιγμη στα 900 μετρα και το χανω απο το οπτικο μου πεδιο. αφου ομως εβλεπα την ενδειξη στο χειριστηριο για υψος και μηκος λεω θα το συνεχισω. εφυγε εκτος κατοικημενης περιοχης και μου εφτασε στα 1350 μετρα αποσταση. μετα χανω το σημα του. να προσπαθω τοσο οπτικα οσο και απο το χειριστηριο να το εντοπισω αλλα τιποτα. λεω την εκατσα γιατι αν παρει ειδηση ο γιος μου οτι το εχασα θα εχουμε κλαμματα. μετα απο λιγα λεπτα ακουω τους ελικες και το βλπω που ερχονταν!! ευτυχως ειχε δουλεψει το "return to home" που ενεργοποιειται οταν δεν εχει επαφη με το χειριστηριο η οταν η μπαταρια ειναι χαμηλη. ανεκτησα την λειτουργια του και το προσγειωσα με ασφαλεια.

θελω να πω με αυτο οτι υπαρχουν και φτηνα μοντελα που εχουν πληθωρα συστηματων και πλουσιου εξοπλισμου. δεν λεω οτι φτανουν τα ακριβα αλλα για περιστασιακη χρηση απο εναν χομπιστα καλα ειναι.

Παρά πολύ ενδιαφέρον, γιατί πολλές φορές δεν έχουμε εντυπώσεις από πιο φθηνά drone. Αφού δούλεψε και το RTH, ακούγεται ενδιαφέρουσα περίπτωση σε αυτά τα χρήματα. Από ποιότητα κάμερας και φωτογραφιών τι λέει; Έχεις κάποιο δείγμα ανεβασμένο να δούμε;

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετα καλη ποιοτητα και απο την καμερα και απο φωτο. το μονο προβλημα ειναι μια καθυστερηση στο live video. ερχεται με καθυστερηση μερικων δευτερολεπτων στο ταμπλετ. δεν βλεπεις ακριβως αυτο που ειναι το drone εκεινη την στιγμη αλλα λιγα δευτερολεπτα πισω στο παρελθον. αυτο ειναι ενα προβλημα οταν χασεις οπτικη επαφη αλλα για ενα τοσο φθηνο drone ειναι μεσα στα ορια του αποδεκτου.

αν σε ενδιαφερει κατεβασε το manual του. ειναι το beast sg906 pro.

εαν μπορω να σε βοηθησω με κατι αλλο πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...