Προς το περιεχόμενο

Επιλογή AIO για 5950Χ


Warlord1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Herald είπε

Οτι aio και να βαλεις θα βράζει το cpu λογω της 3090. Παθων και εδω, αλλαξα κουτι σε fractal torrent που δεν μπλεκει cpu και gpu και ολα κομπλε

Είχες και συ το Corsair 5000D Airflow; Είδα το Fractal που μου έστειλες, γνωρίζω πως έχει πάρει Best Thermals 2021 award απο τον Steve, αλλά πως το εννοείς οτι διαχωρίζει cpu-gpu ; Λόγω του ότι έχει bottom fans; Σε κάθε περίπτωση κουτί προς το παρον δεν πρόκειται να αλλάξω (το περασμενο καλοκαίρι πηρα το 5000D) και πιστεύω μια χαρά είναι για airflow. Το θέμα ειναι η υλοποίηση της Zotac που ό,τι κουτί και να έχεις ζεματάει. Προτιμώ να πάρω μια Alphacool Eiswolf 2 AIO και να λύσω μια και καλή το πρόβλημα.

21 ώρες πριν, mp44christos είπε

αφου τα εχεις σκασει σε 3090 παρε ενα κουτι να κανεις την δουλεια σου σωστα και να χωραει οτι θες εσυ και ακομα παραπανω. Κακος καλος η 3090 και 5950 θελουν τα καλυτερα απο θεμα ψύξης.

Επίσης οταν βλεπω συστημα αυτης της ταξης να φοραει φανς της αρκτικ του κιλου κατι παθαίνω...

Ειναι οκ για απλα συστηματα σαν και τα δικα μου αλλα μια 3090 θελει φροντιδα. τπτ λιγοτερο απο noctua.

Σκεψου το να πας και σε καμια D15 να μην σε νοιαζει η συντήρησή. Νομιζω ειναι ~3 βαθμους πανω απο την χ62.

Edit: μαλλον πηρες όντος αλλο κουτι δεν καταλαβα αν ηταν δικο σου η οχι.

Δεν ειναι δικό μου το μάυρο κουτι με τα Arctic. To δικό μου ειναι πιο μετά το λευκό με την RGB πανδαισία 😋 Παντως for the record αν ειναι τα Arctic P12, είναι ό,τι καλύτερο. Τα Noctua "του φτωχού" 🙂

Τελικά παιδιά πήρα μια white/silver Lian Li Galahad 360 με ένα έξτρα 3-pack λευκά Lian Li ST120 fans (ιδια με της Galahad) για να δοκιμάσω και το push-pull και αν δω οτι δεν έχει καμία διαφορά θα γυρίσω τo 3-pack πίσω. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα 🙂

Επεξ/σία από Warlord1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Warlord1981 είπε

Είχες και συ το Corsair 5000D Airflow; Είδα το Fractal που μου έστειλες, γνωρίζω πως έχει πάρει Best Thermals 2021 award απο τον Steve, αλλά πως το εννοείς οτι διαχωρίζει cpu-gpu ; Λόγω του ότι έχει bottom fans; Σε κάθε περίπτωση κουτί προς το παρον δεν πρόκειται να αλλάξω (το περασμενο καλοκαίρι πηρα το 5000D) και πιστεύω μια χαρά είναι για airflow. Το θέμα ειναι η υλοποίηση της Zotac που ό,τι κουτί και να έχεις ζεματάει. Προτιμώ να πάρω μια Alphacool Eiswolf 2 AIO και να λύσω μια και καλή το πρόβλημα.

Δεν ειναι δικό μου το μάυρο κουτι με τα Arctic. To δικό μου ειναι πιο μετά το λευκό με την RGB πανδαισία 😋 Παντως for the record αν ειναι τα Arctic P12, είναι ό,τι καλύτερο. Τα Noctua "του φτωχού" 🙂

Τελικά παιδιά πήρα μια white/silver Lian Li Galahad 360 με ένα έξτρα 3-pack λευκά Lian Li ST120 fans (ιδια με της Galahad) για να δοκιμάσω και το push-pull και αν δω οτι δεν έχει καμία διαφορά θα γυρίσω την τριάδα πίσω. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα 🙂

Εννοω οτι επειδη εχει front to back airflow δεν κανει exhaust τα 550watt της 3090 μου πάνω στο aio. Παλια ειχα o11 dynamic με h115i top exhaust. Ε ολη η θερμότητα της gpu πηγαινε πανω στο radiator. 

Επειδη και εσυ εισαι με top exhaust το aio, οτι fans και να βαλεις δεν μπορεί το radiator να διαχειριστεί τα watts και της cpu και της gpu..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοω οτι επειδη εχει front to back airflow δεν κανει exhaust τα 550watt της 3090 μου πάνω στο aio. Παλια ειχα o11 dynamic με h115i top exhaust. Ε ολη η θερμότητα της gpu πηγαινε πανω στο radiator. 

Επειδη και εσυ εισαι με top exhaust το aio, οτι fans και να βαλεις δεν μπορεί το radiator να διαχειριστεί τα watts και της cpu και της gpu..

Κατάλαβα. Στον cpu σου έχεις AIO front ή air cooler?

Exhaust δηλαδή έχεις μονο ένα 120/140 fan πίσω?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Κατάλαβα. Στον cpu σου έχεις AIO front ή air cooler?

Exhaust δηλαδή έχεις μονο ένα 120/140 fan πίσω?

Στο καινούργιο κουτι έβαλα u12a. Exhaust δεν εχω τιποτα, ειναι αρκετα ανοιχτο πίσω το κουτι και βγαινει αερας χωρις να εχω fans. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...