Προς το περιεχόμενο

Επιλογή AIO για 5950Χ


Warlord1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια για το σύστημα της υπογραφής θέλω το καλύτερο ΑΙΟ το οποιο θα μπει top-exhaust για όσο το δυνατόν καλύτερα temps και για την κάρτα.

Ήθελα το Arctic Freezer II 360 A-RGB αλλά δυστυχώς δε χωραει ως top exhaust στο κουτί μου λόγω πάχους radiator, παρά μόνο αν τα fan μπουν πάνω απτο κουτί σε pull, που ναι μεν οκ αλλά το pull διάβασα έχει λίγο χειρότερη αποδοση απο το push, όπως επίσης και λίγο πιο πολύ θόρυβο.

Μετά σκεφτόμουν EK AIO Elite 360 το οποίο έχει 6 fan push-pull, αλλά απο ό,τι διαβάζω είναι λίγο θορυβώδες το pump και επίσης ίσως υπάρχει θέμα clearance με τις Dominator, μιας και η Elite έχει μεγαλύτερο pump/block απτην απλή, που θα μου πεις κλαιν μαιν γυρίζεις το block απο την άλλη ή παίρνεις την απλή EK AIO.

H Galahad? Η H150i Capellix LCD? Κάποια άλλη?

Επίσης γενικά με όποια πάω, να κυνηγήσω το push-pull για τη δουλειά που την θέλω ή η διαφορά με το push είναι αμελητέα?

(Τώρα έχω πάνω την NZXT Kraken X62 280)

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Ήθελα το Arctic Freezer II 360 A-RGB αλλά δυστυχώς δε χωραει ως top exhaust στο κουτί μου λόγω πάχους radiator, παρά μόνο αν τα fan μπουν πάνω απτο κουτί σε pull,  ...

Γιατί αυτό; Που θα βρίσκει δηλαδή; Δε νομίζω ότι ισχύει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Γιατί αυτό; Που θα βρίσκει δηλαδή; Δε νομίζω ότι ισχύει...

Δυστυχώς επιβεβαιωμένο για το συγκεκριμένο πάντα κουτί Corsair 5000D. Λόγω μεγαλύτερου πάχους (53mm), το rad βρισκει πάνω στο CPU connector του mobo. Ο μόνος τροπος αν θες top exhaust είναι να μπει το rad κανονικά και τα fan πάνω απτο κουτί που έχει εσοχή και να δουλεύουν ως pull. Και φυσικά μπαινει και το καπάκι  του απο πανω όπως φαίνεται στις παρακάτω φώτο (δεν ειναι δικό μου το build):

350805.cc4916788a094db73da78c0fc7d0ec34.1600.jpg

350805.8979d685ba09239b18fcbe8d42f2a41f.512.jpg

350805.19a682b659e01eb73a4be10dad750a22.1600.jpg

Επεξ/σία από Warlord1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Δυστυχώς επιβεβαιωμένο για το συγκεκριμένο πάντα κουτί Corsair 5000D.

Κατανοητό. Άρα πάει η ευκαιρία για την καλύτερη υδρόψυξη που Ευρώπη την έχουμε σε τιμές τζάμπα.

Δεν είχα προσέξει βέβαια, ότι έχεις ήδη 280άρα υδρόψυξη όταν έκανα το προηγούμενο σχόλιό μου. Ο μόνος λόγος να αλλάξεις σε 360άρα είναι αν την έχεις πολλά χρόνια. Εγώ θα τη συντηρούσα βέβαια, αλλά δεν θες και δεν έχεις κάποιον να εμπιστεύεσαι να το κάνει, είναι ένας λόγος αυτός να αλλάξεις με άλλη με εγγύηση. Αλλά μην περιμένεις καμιά ιδιαίτερη διαφορά στις θερμοκρασίες ή να κερδίσει 100MHz ατόφια το overclock σου.

Συντήρηση θα σου πρότεινα εγώ και να έχεις φέρει μια top πάστα (Thermal Grizzly Kryonaut) για την επανατοποθέτηση. Και αν είσαι στο τσακίρ κέφι, βάζεις και 2 ακόμα 14άρηδες ανεμιστήρες περισσότερο για πιο αθόρυβη λειτουργία στην ίδια απόδοση, θα μπουν αυτοί αν είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Warlord1981 Η διαφορά στις επιδόσεις και το OC headroom που θα σου προσφέρει το push pull είναι αμελητέα στο συγκεκριμένο CPU.

Αν θέλεις να φτιάξεις ότι καλύτερο έστω και για μικρό όφελος δες το παρακάτω review για να μπεις σε ακόμα περισσότερα έξοδα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Κατανοητό. Άρα πάει η ευκαιρία για την καλύτερη υδρόψυξη που Ευρώπη την έχουμε σε τιμές τζάμπα.

Δεν είχα προσέξει βέβαια, ότι έχεις ήδη 280άρα υδρόψυξη όταν έκανα το προηγούμενο σχόλιό μου. Ο μόνος λόγος να αλλάξεις σε 360άρα είναι αν την έχεις πολλά χρόνια. Εγώ θα τη συντηρούσα βέβαια, αλλά δεν θες και δεν έχεις κάποιον να εμπιστεύεσαι να το κάνει, είναι ένας λόγος αυτός να αλλάξεις με άλλη με εγγύηση. Αλλά μην περιμένεις καμιά ιδιαίτερη διαφορά στις θερμοκρασίες ή να κερδίσει 100MHz ατόφια το overclock σου.

Συντήρηση θα σου πρότεινα εγώ και να έχεις φέρει μια top πάστα (Thermal Grizzly Kryonaut) για την επανατοποθέτηση. Και αν είσαι στο τσακίρ κέφι, βάζεις και 2 ακόμα 14άρηδες ανεμιστήρες περισσότερο για πιο αθόρυβη λειτουργία στην ίδια απόδοση, θα μπουν αυτοί αν είναι.

Την έχω απο το 2017. Kryonaut χρησιμοποιω. Έχω ήδη push-pull, 2 x Corsair LL140 για push και τα 2 x 140 της Kraken για pull. Στη συντήρηση αλλάζει το υγρό;

 

9 ώρες πριν, elpenor είπε

@Warlord1981 Η διαφορά στις επιδόσεις και το OC headroom που θα σου προσφέρει το push pull είναι αμελητέα στο συγκεκριμένο CPU.

Αν θέλεις να φτιάξεις ότι καλύτερο έστω και για μικρό όφελος δες το παρακάτω review για να μπεις σε ακόμα περισσότερα έξοδα.

Ποιο review λες; Δεν εμφανίζει κάτι.

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Την έχω απο το 2017. Στη συντήρηση αλλάζει το υγρό;

Ναι, το υγρό αλλάζεις στη συντήρηση, αφού γίνουν κάποιες πλύσεις να φύγουν σκουπίδια που τυχόν έχουν μαζευτεί. Είναι καλύτερα να μην την κάνεις μόνος σου, γιατί με τόσο ακριβά εξαρτήματα, δεν είναι να ρισκάρεις διαρροή. Είναι απαραίτητο στην πενταετία. Το λέει και η NZXT αυτό, όχι πως άμα δεν το έλεγε θα άλλαζε κάτι. Μπορεί να δεις και βελτίωση στις θερμοκρασίες μπορεί και όχι. Το σε ποια κατάσταση είναι η υδροψυξή σου εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες και δεν μπορώ να το μαντέψω. Αν δεν είναι ήδη βουλομένες οι σχάρες της τρόμπας δε θα δεις διαφορά με αλλαγή σε 360άρα. 1,2 βαθμούς max κι άμα.

8 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Kryonaut χρησιμοποιω. Έχω ήδη push-pull, 2 x LL140 για push και 2 x 140 της Kraken για pull.

Έχεις ήδη κορυφαία πάστα, είσαι ήδη push-pull, δε βλέπω περιθώρια βελτίωσης από την υδρόψυξη.

Σε κάθε περίπτωση, η 3090 σου, αποτελεί το μεγαλύτερο θερμικό φορτίο στο σύστημα σου. Θα κέρδιζες περισσότερο από το να την κάνεις και αυτή υδρόψυκτη. Πριν όμως σου προτείνω κάτι τέτοιο, θα ήθελα να γράψεις ακριβώς ποιους ανεμιστήρες (μάρκα/μοντέλο) έχεις και που (εισαγωγή/εξαγωγή καθώς και ακριβή θέση, π.χ. noctua xXxXx μπροστά-κάτω-εισαγωγή, colermaster XxXxX πλάι-κέντρο-εισαγωγή κ.ο.κ).

Με 11 ανεμιστήρες που έχεις, και χοντρά λάθη τα οποία τα έχουμε δει πολλές φορές δεν μπορούν να αποκλειστούν, αλλά και να μην υπάρχει κάποιο χοντρό λάθος, θα υπάρχουν σίγουρα μικρά περιθώρια βελτίωσης της ψύξης, αν τους τοποθετήσουμε διαφορετικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@PC_Science_Lefkada Σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή βοήθειά σου.

Front: 3 x Corsair QL120 - Intake

Side: 3 x Corsair QL120 - Intake

Rear: 1 x Corsair QL120 - Exhaust

Top: NZXT Kraken X62 280mm AIO Push-Pull (2 x Corsair LL140 Push + 2 x Default NZXT Kraken 140 Pull) - Exhaust

20220212_124805_b.jpg.9bc93d09600ac757c665fbf05298af00.jpg

Επεξ/σία από Warlord1981
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Front: 3 x Corsair QL120 - Intake

Side: 3 x Corsair QL120 - Intake

Rear: 1 x Corsair QL120 - Exhaust

Top: NZXT Kraken X62 280mm AIO Push-Pull (2 x Corsair LL140 Push + 2 x Default NZXT Pull) - Exhaust

Μια χαρά τα έχεις. Ούτε χοντρά λάθη βλέπω, ούτε οι βελτιώσεις που θα μπορούσα να προτείνω (με άλλους ανεμιστήρες) θα έκαναν ιδιαίτερη διαφορά ή αξίζουν το κόστος. Στη θέση σου θα τα άφηνα όπως είναι. Αν υπήρχε κάποιο θέμα με θερμοκρασία gpu, θα έριχνα λίγο το power limit της κάρτας τα καλοκαίρια.

Αν τώρα απλά σε ενδιαφέρει η μεγιστοποίηση των επιδόσεων με οποιοδήποτε κόστος, θα πρέπει να εξετάσεις υδρόψυξη σε gpu. Βγάζοντας τη θερμότητα της κάρτας γραφικών απευθείας έξω, θα βελτιώσεις περισσότερεο τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή, παρά της ίδια της κάρτας. Παίρνει και στο πλάι υδρόψυξη ή δε χωράει;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Μια χαρά τα έχεις. Ούτε χοντρά λάθη βλέπω, ούτε οι βελτιώσεις που θα μπορούσα να προτείνω (με άλλους ανεμιστήρες) θα έκαναν ιδιαίτερη διαφορά ή αξίζουν το κόστος. Στη θέση σου θα τα άφηνα όπως είναι. Αν υπήρχε κάποιο θέμα με θερμοκρασία gpu, θα έριχνα λίγο το power limit της κάρτας τα καλοκαίρια.

Αν τώρα απλά σε ενδιαφέρει η μεγιστοποίηση των επιδόσεων με οποιοδήποτε κόστος, θα πρέπει να εξετάσεις υδρόψυξη σε gpu. Βγάζοντας τη θερμότητα της κάρτας γραφικών απευθείας έξω, θα βελτιώσεις περισσότερεο τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή, παρά της ίδια της κάρτας. Παίρνει και στο πλάι υδρόψυξη ή δε χωράει;

Δεν ειμαι του OC, τα 'χω ολα stock, εκτός απο GPU που παντα κάνω undervolt.

Ισως το μονο που θα μπορουσα να κανω AAAN κρατησω το ιδιο ΑΙΟ ειναι να πάρω και να βάλω push pull 4 x Corsair ML140 RGB Pro (ή ακόμα καλύτερα Arctic P14) που ειναι πιο πολύ για rads (static pressure) και να ειναι και ολα τα φαν της AIΟ ίδια (το optimal για push-pull), γιατί τωρα έχω 2 x LL140 και 2 x ΝZΧΤ.

Οσο για τη κάρτα προσπαθω να πείσω τον εαυτο μου για μια Alphacool Eiswolf 2 AIO, αλλά τα λεφτά είναι κάμποσα και οι RTX4000 κοντά :P

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Δυστυχώς επιβεβαιωμένο για το συγκεκριμένο πάντα κουτί Corsair 5000D. Λόγω μεγαλύτερου πάχους (53mm), το rad βρισκει πάνω στο CPU connector του mobo. Ο μόνος τροπος αν θες top exhaust είναι να μπει το rad κανονικά και τα fan πάνω απτο κουτί που έχει εσοχή και να δουλεύουν ως pull. Και φυσικά μπαινει και το καπάκι  του απο πανω όπως φαίνεται στις παρακάτω φώτο (δεν ειναι δικό μου το build):

350805.cc4916788a094db73da78c0fc7d0ec34.1600.jpg

350805.8979d685ba09239b18fcbe8d42f2a41f.512.jpg

350805.19a682b659e01eb73a4be10dad750a22.1600.jpg

Καλύτερη απόδοση θα έχεις αν βάλεις τους ανεμιστήρες να "βαράνε" στο ψυγείο (κρύο αέρα από έξω).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_Nightfall είπε

Καλύτερη απόδοση θα έχεις αν βάλεις τους ανεμιστήρες να "βαράνε" στο ψυγείο (κρύο αέρα από έξω).

Αν έβαζα την Arctic intake θα την εβαζα front. Όμως:

ΑΙΟ intake = καλύτερες CPU temps + χειροτερες GPU temps

ΑΙΟ exhaust = χειροτερες CPU temps + καλύτερες GPU temps

Και αυτή τη στιγμή ναι μεν θέλω καλή ψύξη στο CPU όμως η κάρτα όντας 3090 και χάλιας υλοποίησης πονάει περισσότερο στον τομέα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου τα εχεις σκασει σε 3090 παρε ενα κουτι να κανεις την δουλεια σου σωστα και να χωραει οτι θες εσυ και ακομα παραπανω. Κακος καλος η 3090 και 5950 θελουν τα καλυτερα απο θεμα ψύξης.

Επίσης οταν βλεπω συστημα αυτης της ταξης να φοραει φανς της αρκτικ του κιλου κατι παθαίνω...

Ειναι οκ για απλα συστηματα σαν και τα δικα μου αλλα μια 3090 θελει φροντιδα. τπτ λιγοτερο απο noctua.

Σκεψου το να πας και σε καμια D15 να μην σε νοιαζει η συντήρησή. Νομιζω ειναι ~3 βαθμους πανω απο την χ62.

Edit: μαλλον πηρες όντος αλλο κουτι δεν καταλαβα αν ηταν δικο σου η οχι.

Επεξ/σία από mp44christos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mp44christos είπε

αφου τα εχεις σκασει σε 3090 παρε ενα κουτι να κανεις την δουλεια σου σωστα και να χωραει οτι θες εσυ και ακομα παραπανω. Κακος καλος η 3090 και 5950 θελουν τα καλυτερα απο θεμα ψύξης.

Επίσης οταν βλεπω συστημα αυτης της ταξης να φοραει φανς της αρκτικ του κιλου κατι παθαίνω...

Ειναι οκ για απλα συστηματα σαν και τα δικα μου αλλα μια 3090 θελει φροντιδα. τπτ λιγοτερο απο noctua.

Σκεψου το να πας και σε καμια D15 να μην σε νοιαζει η συντήρησή. Νομιζω ειναι ~3 βαθμους πανω απο την χ62.

Edit: μαλλον πηρες όντος αλλο κουτι δεν καταλαβα αν ηταν δικο σου η οχι.

Ωπα ουτε εγω noctua, να αλλαξω fans λες? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...