Προς το περιεχόμενο

H Sony ανακοίνωσε δύο νέα πανάκριβα Walkman με Android για audiophiles


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να θυμίσω ότι σε αυτά τα μηχανήματα δεν θα ακούσεις ούτε ελληνική, ούτε ξένη σαβούρα, ούτε μουσική κατεβασμένη από το YouTube…

Αρκετοί θα το εκτιμήσουν, λίγοι θα το αποκτήσουν…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, pentraks είπε

Μην ανεβάζετε τέτοια θέματα στο insomnia ρε παιδιά, είναι δύσκολα προς κατανόηση κάποια πράγματα που δεν αφορούν την πλειοψηφία.  
Εδώ είμαστε για περισσότερη RAM, LINUX, RGB, OVERCLOCK, αντί FB αντι Gates, αντι οτιδήποτε φάσεις και φτήνιες αφού τα ξέρουμε όλα!  Αααα και ψοφήσει η κατσίκα του διπλανού! 

Επι του θέματος, Οι συσκευές δεν είναι για όλους. Είναι για λίγους "εραστές" ποιότητας του ήχου. Δε χρειάζονται ταμπέλες, είναι μικρόβιο, είναι χόμπυ, είναι τρέλα και αυτά κοστίζουν όπως σε κάθε ασχολία, το ότι δε το καταλαβαίνουμε δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει για κάποιον άλλο. Και φυσικά υπάρχουν "πατάτες"  και "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" στον χώρο όπως και υπεροψία - ελιτισμός. ΠΑΝΤΟΥ συμβαίνουν αυτά, σε κάθε χόμπυ, σε κάθε χώρο ερασιτεχνικής ασχολίας.

Όσο για τον φίλο πιο πάνω που με τα ακουστικά του των 200€ ακούει καλύτερα απο ενα πολλαπλάσιο, περί ορέξεως....
Κι εγώ με τα koss porta pro των 35€ ακούω καλυτέρα απο sennheiser  των 200€.  Κορόιδο λοιπόν οποίος δίνει 200€+ για ακουστικά....  #not
 

Συμφωνω σε ολα οσα γραφεις , θα επιτρεψεις ομως να σου πω σαν κατοχος αρκετων ακουστικων οτι τα Koss Porta και Koss KPHI ειναι σε ηχο κλασεις ανωτερα απο τα περισσοτερα ακουστικα wireless που εχω ακουσει . Για την ακριβεια τα Koss Kphi ηταν τα μονα ακουστικα που αγορασα 3 φορες και μαλιστα εκατσα και εφτιαξα Εκδοση CLosed Back για το Headfi  .  

Και εδω κολαει οτι το ποσο ακριβο εξοπλισμο εχεις δεν σε κανει audiophile , με τα koss porta εχεις ηχο πολυ ανωτερο απο ακουστικα με κοστος 400 ευρο , κατα την γνωμη μου . 

20210522_140229.jpg

20210522_122650_HDR.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Agony είπε

Και εδω κολαει οτι το ποσο ακριβο εξοπλισμο εχεις δεν σε κανει audiophile , με τα koss porta εχεις ηχο πολυ ανωτερο απο ακουστικα με κοστος 400 ευρο , κατα την γνωμη μου . 

λογικο να το λες αυτο, τα ακουστικα των 400 ευρω θελουν και το καταλληλο οδηγο. Αν τα συνδεσεις απευθειας στο κινητο, αστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

λογικο να το λες αυτο, τα ακουστικα των 400 ευρω θελουν και το καταλληλο οδηγο. Αν τα συνδεσεις απευθειας στο κινητο, αστο.

Οχι μονο αυτο , υπαρχουν και ακουστικα που στοιχιζουν 400 -700 eυρο και απλα Δεν  ... ξανα λεω για το γουστο  μου. ΠΧ , θα προτιμουσα τα koss απο τα  Deva η τα HD700 .

Οπως επισης τα Focal Elex παιζουν αρκετα καλα ακομα και απο το κινητο μου , και υπαρχουν αλλα πχ τα Sundara, 660s 650 600 Που απλα δεν τραβανε το καταλαβαινω θελουν δυναμη δυναμη δυναμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KnightRider είπε

Κοροιδία απλά !!!!

Μεγάλη ντροπή που το λένε αυτό εν έτη 2022 !!! Εχώ έχω εφαρμογή το Neutron Music Player που μπορώ να έχω μέχρι 60-band full παραμετροποιήσημo Equalizer και ρύθμιση ξεχωριστά για το κάθε κανάλι.
Όλα τα νέα Android με Snapdragon chip έχουν 192KHz/32bit - το μόνο που χρειάζεται είναι καλή εφαρμογή music player (neutron),,καλά ακουστικά (όχι bluetooth) και τα αρχεία να είναι FLAC 96KHz/24bit

Δεν ισχύει αυτό. Δεν είναι όλες οι συσκευές ίδιες όπως και ο εξοπλισμός έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα. Προφανώς και έχεις diminishing returns όσο πας ψηλότερα αλλά στα χαμηλά στρώματα (οτιδήποτε λιγότερο από 1mW) οι διαφορές είναι μέρα με τη νύχτα ειδικά αν διαθέτεις ένα ζευγάρι ακουστικά που έχουν και μια Χ ποιότητα. 

Σκέψου πως φαίνονται τα 120 frames από τα 60 και πως τα 60 από τα 30. Σκέψου πως έχουμε ένα μικρό αυτοκίνητο που πάει με 100 χιλιόμετρα και μια κούρσα που πάει με 100. Νομίζω με καταλαβαίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Agony είπε

Συμφωνω σε ολα οσα γραφεις , θα επιτρεψεις ομως να σου πω σαν κατοχος αρκετων ακουστικων οτι τα Koss Porta και Koss KPHI ειναι σε ηχο κλασεις ανωτερα απο τα περισσοτερα ακουστικα wireless που εχω ακουσει . Για την ακριβεια τα Koss Kphi ηταν τα μονα ακουστικα που αγορασα 3 φορες και μαλιστα εκατσα και εφτιαξα Εκδοση CLosed Back για το Headfi  .  

Και εδω κολαει οτι το ποσο ακριβο εξοπλισμο εχεις δεν σε κανει audiophile , με τα koss porta εχεις ηχο πολυ ανωτερο απο ακουστικα με κοστος 400 ευρο , κατα την γνωμη μου . 

 

 

Διαλέγω τις λέξεις και τα παραδείγματα που φέρνω. Συμφωνώ οτι τα koss porta pro είναι αξιολογότατα ακουστικά και πως άνετα θα μπορούσαν να κοιτάξουν στα μάτια άλλα ακουστικά πολλαπλάσιας αξίας, όμως έχουν και αυτά τα δικά τους drawbacks (περίεργο δέσιμο και κουραστικά στα αυτια με τα απο ώρα, περίεργη όψη, καλώδια και απο τα δυο ακουστικά) που αν ήταν premium η τιμή τους θα τα είχαν λύσει. Υπάρχουν πραγματάκια δηλαδή που εκ πρώτης όψης δε φαίνονται αλλά συμβάλλουν στην τιμή ενός ακριβού προϊόντος.

Πάντα εξάλλου θα υπάρχουν συσκευές που αποτελούν ένα πολύ καλό VFM, αλλά ο κανόνας δεν είναι πάντα αυτός. 
Είμαστε σε μια εποχή που ο υπερκαταναλωτισμός και το διαδίκτυο μας δίνουν τόσες επιλογές που διυλίζουμε τον κώνωπα για μικροδιαφορές (πχ στα κινητά) αφορίζοντας και εξυμνώντας υλικά αγαθά εν μια νυκτί. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, taxudromos69 είπε

μετα την τρελη επιτυχια του  xperia pro για τους ''φωτογραφους'' ....

Ο κανονικος φωτογραφος θα κυκλοφορει με dslr.

Ο κανονικος audiophile με τι? Με φορητο πικαπ και λαμπατο ενισχυτη?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ο κανονικος φωτογραφος θα κυκλοφορει με dslr.

Ο κανονικος audiophile με τι? Με φορητο πικαπ και λαμπατο ενισχυτη?

Μα ο audiophile δεν θα ακούσει ποτέ μουσική στον δρόμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Μα ο audiophile δεν θα ακούσει ποτέ μουσική στον δρόμο!

Προσωπικά, μιας και όταν σπούδαζα έκανα 16 ώρες στον δρόμο για να φτάσω πατρικό - φοιτητικό (δυτική Μακεδονία - νησί), είχα αγοράσει καλά headphones και φορητό dac/amp(fiio q1). Προφανώς δεν μιλάμε για να πεταχτείς 5 λεπτά σούπερ που θα βάλεις τα sumsung buds/airpods, αλλά γενικά σε ταξίδια, αξίζει. 

45 λεπτά πριν, Agony είπε

θα προτιμουσα τα koss απο τα  Deva η τα HD700 .

Τα koss κοστίζουν κάπου <50 ευρώ ή δεν βρίσκω τα συγκεκριμένα στα οποία αναφέρεσαι? 

Αν ναι, τότε δεν είναι ότι τα koss σου ακούγονται καλύτερα, αλλά ότι δεν είχες τον κατάλληλο εξοπλισμό για να αξιοποιήσεις τα hd750

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Προσωπικά, μιας και όταν σπούδαζα έκανα 16 ώρες στον δρόμο για να φτάσω πατρικό - φοιτητικό (δυτική Μακεδονία - νησί), είχα αγοράσει καλά headphones και φορητό dac/amp(fiio q1). Προφανώς δεν μιλάμε για να πεταχτείς 5 λεπτά σούπερ που θα βάλεις τα sumsung buds/airpods, αλλά γενικά σε ταξίδια, αξίζει. 

E ναι, εννοείτε σε τόσο μεγάλα ταξίδια ναι.

Αλλά πάντα θα έχει την φούρια να πάει σπίτι να βάλει της ηχειάρες του να παίξουν δυνατά, η μουσική δεν είναι μόνο ήχος, είναι και αίσθηση, είναι αλλιώς να ακούς μια βαθειά μπότα στα αυτιά σου, και αλλιώς είναι να την αισθάνεσαι σαν γροθιά στο στομάχι! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jack124 είπε

Τι σχέση έχει το xbox? Η Sony δεν είναι μόνο Playstation.
Επίσης το ps πάει πολύ καλύτερα από το xbox που είναι τριτο

Βλεπω σε λιγο ομως η σονι να παιρνει το τριτο το μ.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια συσκευή- επίδειξη R&D για να μπει στο Μουσείο( και όσοι λίγοι το αγοράσουν). Το βρίσκω πολυ λογικό κάποιους να τους ενδιέφερει, όπως αντιστοίχα και άλλοι που θα πετάξουν 1000+ ευρώ για GPU κλπ για να παιζουν παιχνιδάκια + τον χρονο που ξοδεύεις σ'αυτά ή όπως είπανε πιο πριν άλλοι δίνουν 1000+ για μηλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...