Προς το περιεχόμενο

Samsung s22 Ultra


pankostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει η προπαραγγελια του εν λόγω κινητου? Με τα buds που δίνουν δώρο? Επίσης κάποιοι έχουν  αναφέρει ότι έχουν παραλάβει νωρίτερα από την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας. Ποια είναι η γνώμη σας? Είμαι κάτοχος του S20 Ultra.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tο "αξιζει" είναι σχετικό. Τα λεφτά είναι πολλά και οι εξελίξεις στα χαρακτηριστικά είναι κάθε φορά μικρές. Τα ακουστικά κοστιζουν περίπου 110E. Θεωρητικα η διαφορά με το s20ultra που έχεις δεν είναι μεγάλη. Εσύ μόνο ξέρεις τι αξίζει για σενα. Αν έχεις τα χρήματα και όρεξη να αλλάξεις, ναι. Αν όχι, όχι. 

Προσωπικά το παραγγειλα, και για όλα φταίει η κ@λοεταιρεια κινητής που όλο μου κάνει προσφορές που δεν μπορώ να αρνηθώ. Ειχε σε προσφορά την BlackFriday το s21ultra και το πήρα τότε γιατί λέω εντάξει, σε σχεδόν 1 έτους κινητό λογικό να κάνουν τετοια προσφορά. Που να φανταστώ ότι θα έβγαζε προσφορά 400Ε φτηνότερα το s22 ultra με την παρουσίαση κι ολας! Αν όμως δεν υπήρχε αυτή η τρελλη προσφορά, φυσικά και δεν θα το παραγγελνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sattack είπε

Tο "αξιζει" είναι σχετικό. Τα λεφτά είναι πολλά και οι εξελίξεις στα χαρακτηριστικά είναι κάθε φορά μικρές. Τα ακουστικά κοστιζουν περίπου 110E. Θεωρητικα η διαφορά με το s20ultra που έχεις δεν είναι μεγάλη. Εσύ μόνο ξέρεις τι αξίζει για σενα. Αν έχεις τα χρήματα και όρεξη να αλλάξεις, ναι. Αν όχι, όχι. 

Προσωπικά το παραγγειλα, και για όλα φταίει η κ@λοεταιρεια κινητής που όλο μου κάνει προσφορές που δεν μπορώ να αρνηθώ. Ειχε σε προσφορά την BlackFriday το s21ultra και το πήρα τότε γιατί λέω εντάξει, σε σχεδόν 1 έτους κινητό λογικό να κάνουν τετοια προσφορά. Που να φανταστώ ότι θα έβγαζε προσφορά 400Ε φτηνότερα το s22 ultra με την παρουσίαση κι ολας! Αν όμως δεν υπήρχε αυτή η τρελλη προσφορά, φυσικά και δεν θα το παραγγελνα. 

Μια χαρά! Πολύ καλή προσφορά. Με το καλό να παραλάβεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η χρηματική διαφορά είναι μεγάλη που δεν δικαιολογεί η μετάβαση τα παραπάνω χρήματα(ειδικά αν συγκρίνουμε με τα 12gb του s22 ultra),όχι δεν αξίζει με βάση τις τιμές day one.

Πιο πολύ αξίζει η μετάβαση σε S21 ultra που είναι μια από τα ίδια με το s22 και το βρίσκεις πολύ φθηνότερα στην παρούσα φάση,αλλιώς για s22 περιμένεις κάποιους μήνες να πέσει η τιμή του αρκετά σε skroutz/bestprice.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sattack είπε

Tο "αξιζει" είναι σχετικό. Τα λεφτά είναι πολλά και οι εξελίξεις στα χαρακτηριστικά είναι κάθε φορά μικρές. Τα ακουστικά κοστιζουν περίπου 110E. Θεωρητικα η διαφορά με το s20ultra που έχεις δεν είναι μεγάλη. Εσύ μόνο ξέρεις τι αξίζει για σενα. Αν έχεις τα χρήματα και όρεξη να αλλάξεις, ναι. Αν όχι, όχι. 

Προσωπικά το παραγγειλα, και για όλα φταίει η κ@λοεταιρεια κινητής που όλο μου κάνει προσφορές που δεν μπορώ να αρνηθώ. Ειχε σε προσφορά την BlackFriday το s21ultra και το πήρα τότε γιατί λέω εντάξει, σε σχεδόν 1 έτους κινητό λογικό να κάνουν τετοια προσφορά. Που να φανταστώ ότι θα έβγαζε προσφορά 400Ε φτηνότερα το s22 ultra με την παρουσίαση κι ολας! Αν όμως δεν υπήρχε αυτή η τρελλη προσφορά, φυσικά και δεν θα το παραγγελνα. 

Συμβόλαιο εννοείς ? 400 ευρώ φτηνότερα για προπαραγγελεια το s22 ultra δεν υπάρχει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosaek2121 είπε

Συμβόλαιο εννοείς ? 400 ευρώ φτηνότερα για προπαραγγελεια το s22 ultra δεν υπάρχει πουθενά.

Ναι. Μένω Βελγιο και η εταιρεία εδώ (Telenet λεγεται, μπορεις να το ψαξεις) κάνει προσφορές έκπτωσης σε συσκευές για να σε "δεσει" για 12 μήνες. (Αν φυγεις νωριτερα, σου ζηταει τα λεφτα πισω). Συνήθως αυτές οι προσφορές δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό. Πχ στα iphone είναι το πολύ -100Ε. Στη Black Friday είχε προσφορά -250E το S21ultra 128GB και άλλα -100 cashback η ιδια η Samsung  μαζί με 2 ηχεία Google nest audio, και λέω οκ, καλή προσφορά με 800Ε να ανανεώσω τα κινητά μας. Αδύνατον να φανταστώ ότι τώρα με την προπαραγγελια του S22 θα έδινε -250 για τα απλά και -400 για το ultra! Συν τα buds pro που δίνει η ίδια η Samsung. Bγαινει τελική 850 το 128Gb και 950 το 256GB και λέω δε γμτ, θα σκοτώσω το s21 μου και θα πάρω το s22 256GB... κάτι γίνεται με τα Samsung και παίζουν πιο εύκολα προσφορές. Είχα γράψει ότι στην Αμερική, με το που βγήκε το s21fe σχεδόν αμέσως υπήρξε προσφορα -100$ από το amazon και -200 από το BestBuy. Με τα iPhone η Apple είναι πολύ "σφιχτη" και κρατάει τις τιμές της. Αν το δεις από την εταιρικη πλευρά βεβαια, δίκιο έχει, και πετυχαίνει το στόχο της. Αλλά και με τη Samsung που είναι συνηθισμένη σε εκπτώσεις, τέτοια προσφορά δεν την περίμενα με τίποτα. Και για αυτό είπα, ας το παρω πάλι...

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω προπαρηγγειλα απο plaisio αρκετα νωρις δλδ τις πρωτες ωρες που ανοιξαν οι προπαραγγελιες. Αυτο που δεν καταλαβαινω ρε παιδια ειναι πως γινεται καποιοι να το εχουν ηδη, απο τη στιγμη που λενε 25 φλεβαρη κυκλοφορια. Τα καταστηματα εχουν ηδη τα κινητα και θα αρχισουν να τα στελνουν στις 25? ή θα ξεκινησουν να τους ερχονται στις 25 και μετα θα τα προωθησουν σε εμας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 10:27 ΠΜ, konstantinos86 είπε

Και εγω προπαρηγγειλα απο plaisio αρκετα νωρις δλδ τις πρωτες ωρες που ανοιξαν οι προπαραγγελιες. Αυτο που δεν καταλαβαινω ρε παιδια ειναι πως γινεται καποιοι να το εχουν ηδη, απο τη στιγμη που λενε 25 φλεβαρη κυκλοφορια. Τα καταστηματα εχουν ηδη τα κινητα και θα αρχισουν να τα στελνουν στις 25? ή θα ξεκινησουν να τους ερχονται στις 25 και μετα θα τα προωθησουν σε εμας?

Είχα κι εγώ την απόρια. Και τελικά σήμερα το πρωί μου χτύπησε ο κουριερ και το παρέλαβα! Δεν ξέρω τι γίνεται, ίσως έδωσε η Samsung σε μεγάλους πελάτες κάποιο απόθεμα για να ξεκινήσουν σιγα σιγα παραδόσεις? Δεν είχα καν παραγγείλει θήκη κλπ. Δεν το περίμενα τόσο νωρίς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 11:27 ΠΜ, konstantinos86 είπε

Και εγω προπαρηγγειλα απο plaisio αρκετα νωρις δλδ τις πρωτες ωρες που ανοιξαν οι προπαραγγελιες. Αυτο που δεν καταλαβαινω ρε παιδια ειναι πως γινεται καποιοι να το εχουν ηδη, απο τη στιγμη που λενε 25 φλεβαρη κυκλοφορια. Τα καταστηματα εχουν ηδη τα κινητα και θα αρχισουν να τα στελνουν στις 25? ή θα ξεκινησουν να τους ερχονται στις 25 και μετα θα τα προωθησουν σε εμας?

Εγώ παρέλαβα εχθές και έκανα παραγγελία χωρίς να δώσω προκαταβολή στα Public το Σάββατο που πέρασε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2022 στις 6:42 ΜΜ, sattack είπε

Είχα κι εγώ την απόρια. Και τελικά σήμερα το πρωί μου χτύπησε ο κουριερ και το παρέλαβα! Δεν ξέρω τι γίνεται, ίσως έδωσε η Samsung σε μεγάλους πελάτες κάποιο απόθεμα για να ξεκινήσουν σιγα σιγα παραδόσεις? Δεν είχα καν παραγγείλει θήκη κλπ. Δεν το περίμενα τόσο νωρίς.  

Απο που παρηγγειλες αν επιτρεπεται και ποτε? εμενα τιποτα ακομα. Εν τω μεταξυ εχω παραγγειλει το 512 σε πρασινο και τελικα λεει Ελλαδα το 512 θα κυκλοφορησει μονο σε μαυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, konstantinos86 είπε

Απο που παρηγγειλες αν επιτρεπεται και ποτε? εμενα τιποτα ακομα. Εν τω μεταξυ εχω παραγγειλει το 512 σε πρασινο και τελικα λεει Ελλαδα το 512 θα κυκλοφορησει μονο σε μαυρο. 

Εγω μένω Βελγιο και το παρέλαβα από την εδω εταιρεία τηλεπικοινωνιων. Έγραψε κι ένας φίλος πιο πάνω ότι το παρέλαβε στην Ελλάδα από Public.

Παρεμπιπτόντως, βλέπω τώρα ότι εκεί που το παραγγειλα, δεν έχει κανένα μοντελο s22 διαθέσιμο πλέον. Στο απλό και στο + λέει από 25/2 ανάλογα με τις παραδόσεις που θα κάνει η  Samsung, και στο s22ultra λέει σε 2-4 εβδομάδες,   επίσης ανάλογα με τις παραδόσεις.

Άρα όντως είχαν μόνο μερικά κομμάτια για την αρχική προώθηση και  τώρα περιμένουν...

 

Spoiler

Screenshot_20220221-125810_Chrome.jpg.cbee26a91b7fb836d979e586c5bde1ba.jpg

 

 

Επεξ/σία από sattack
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, επειδή αύριο, θα πάω να προπαραγγείλω και εγώ το S22 Ultra, όσοι από εσάς το έχετε ήδη στα χέρια σας, σας έχει εμφανίσει το πλέον "φλέγον" πρόβλημα με την οριζόντια πιξελιασμέμη γραμμή στην οθόνη; Μέχρι τώρα γίνεται μόνο σε κινητά με επεξεργαστή Exynos 2200. Και στην Ελλάδα έχουν ήδη αρχίσει τα συγκεκριμένα ζητήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα αυτή την είδηση σήμερα και έμεινα! Το κοιτάω συνέχεια, ευτυχώς όχι. Ελπίζω να παραμείνει έτσι.

Επ ευκαιρίας, θα γράψω εδώ τη γνώμη μου που την είπα και σε ένα φίλο με pm. 

Ακόμα δεν εχω προλαβει να το χρησιμοποιησω πολυ. Και το s21u επισης μονο 3 μηνες το ειχα. Και ειμαι απλος χρηστης, δεν κανω ιδιαιτερα πραγματα.

Αλλα το 1ο μου συμπέρασμα είναι ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες. Πενακι παίρνει και το s21u. Ειχα αγορασει και τωρα το εδωσα στη γυναικα μου. Απλως δεν έχει υποδοχή μέσα στο κινητό και πρέπει να μην το ξεχάσεις. Οι φώτο παρόμοιες μου φαίνονται. Ρυθμίσεις δεν πείραξα τίποτα, ολα αυτόματα, εκτός που δοκίμασα το νέο έξτρα night mode που το λέει max και βάζει 9s αντί για 4s στο σκοτάδι (και καποια αναλογικα οταν υπαρχει καποιος φωτισμος).  Μόνο στο απόλυτο σκοτάδι το s22u τις βγάζει λίγο πιο φωτεινές, αλλά και πάλι δεν είναι ποιότητας όπως με φωτισμό, οπότε μικρό το κακό. Σίγουρα δεν αξίζει σε κανονική τιμή η αλλαγή απο s21u σε s22u. Όπως είπα εγώ το έκανα μόνο και μόνο γιατί βρήκα μια προσφορα και τα χρήματά ήταν παρόμοια. Από άποψη value for money, βγαίνει σχεδόν τα μισά λεφτά να πάρει κάποιος τώρα ένα μεταχειρισμένο s21u αντί για καινούργιο s22u. Αν έπρεπε να αγοράσω μόνος μου τώρα κάτι με μετρητά, μάλλον αυτό θα έκανα. 

ΥΓ. Μια εντύπωση που έχω είναι ότι το scroll στο s21u είναι πιο καλό ενώ στο s22u σα να κάνει κάποια μικροσπασιματα! Από την ωρα που το παρατήρησα αυτό έχει αρχίσει λίγο να μου τη δίνει.

Επεξ/σία από sattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...