Προς το περιεχόμενο

Η Intel θέλει να αγοράζετε έναν επεξεργαστή σήμερα και να πληρώνετε για πρόσθετα χαρακτηριστικά αύριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Από την άλλη εγώ το βρίσκω πολύ καλό σαν φιλοσοφία για τον καταναλωτή.
 

Όλοι παίρνουν το ίδιο hardware με features ανάλογα της τιμής που δίνουν. Πχ δεν έχω πολλά χρήματα τώρα και δίνω 200€ για να πάρω έναν i3. Σε 2 μήνες έχω μαζέψει άλλα 400. Δεν πουλάω την cpu για να συμπληρώσω να πάρω μια i7. Δίνω τα έξτρα 400 και με ένα patch ξεκλειδωνω mhz και πυρήνες και γίνεται i7 σε ένα λεπτό.

Θέλω να έχω και integrated gpu; δίνω άλλα 50 και ξεκλειδώνει. Δεν το θέλω αυτό, γλυτώνω τα 50 από την αρχική αγορά.

Και η Intel έχει μια γραμμή παραγωγής που της βγαίνει πιο φθηνά και εγώ σαν καταναλωτής έχω updates άμεσα ανάλογα το budget μου.
Προφανώς το κόστος παραγωγής θα είναι κάπου στην μέση του εύρους πώλησης μεταξύ της πιο φθηνής και της πιο ακριβής έκδοσης αλλά γενικά θα είναι πολύ δελεαστικό για κάποιον να πληρώσει για να γίνει σε μια στιγμή το pc του καλύτερο, οπότε θα ξεκινούν πολλοι με μικρές cpu και θα ανεβάζουν στην συνέχεια.

...Μας έκαψες μεγάλε!!! Υποτίθεται ότι όταν πληρώνεις κάτι πληρώνεις το κόστος παραγωγής, εξέλιξης, μαρκετνινγκ, διάθεσης και άλλα τόσα. Εσυ μόλις είπες δεν με πειράζει που η ίντελ και η κάθε ιντελ μπορεί να πουλάει 200 ευρώ τον i7 και να βγαίνει ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ με τον να μου τον πουλάει ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ κλειδομένο ως i3 και να πληρώσω έξτρα για να τον κάνω i7 αργότερα!!! Σε κάτι που ήδή έχεις πληρώσει. Και λες ότι σου αρέσει κιόλας αυτό και το βρίσκεις σωστό. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ φουλ κύκλο φουλ κύκλο όμως, οι εταιρίες έχουν δημιουργήσει βαθμίδες στα προιόντα τους για να σπρώχνουν ότι έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους και το έχουμε συνηθίσει τόσο που σκεφτόμαστε "α έχω μόνο 200 ευρώ ο φτωχός δεν αξίζω το καλό ας πάρω το μάπα..." ενώ όπως βλέπουμε με κάτι τέτοια η εταιρία μπορεί να σου δώσει 200 το καλό ΚΑΙ να βγάλει αλλα δε το σκέφτεσαι καν. Και ναι αν το κάνουν και οι 2 θα το φαμε στη μαπα αλλά ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ φίλε μου συγνώμη. Άλλο να τον τρως και άλλο να σου αρέσει. Αυτα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι να επεκταθει αυτη η ''επιτυχημενη'' ιδεα και στην αυτοκινηση,να παιρνεις δηλαδη ενα αμαξι που θα πηγαινει με 50 χλμ την ωρα και οσο πληρωνεις να τρεχει παραπανω,στα κλιματιστικα ,να δουλευουν σε ενα ευρος θερμοκρασιων και μετα να σταματανε,στις καφετεριες να πινεις δυο γουλιες φραπε και αλλα πολλα....ελεος ρε Intel

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια   το  λεγαμε...."Τσιμπουκια  με   δοσεις...ο  θεοδοσης"🤣😍😂

Θ  ανοιγεις  υπολογιστη  και  θασαι   ον  λαιν  με  καμμια   10ρια   "σπρωχτες"

σαν  κι  αυτους  των  παπατζηδων....

Οχι  οτι  δεν  συμβαινει  και  τωρα....

ΤΡΕΜΕΤΕ....ΤΟ  ΜΑΤΡΙΞ   ΕΙΝΑΙ   ΠΛΕΟΝ  ΕΔΩ....😍

ΤΑΛΗΡΟΦΟΝΙΑΔΙΚΟ  ΒΕΒΑΙΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel, σε ευχαριστούμε που θα μας αφήσεις τουλάχιστον, να αναπνέουμε δωρεάν, όταν θα καθόμαστε στον Η/Υ. Απορώ πως δεν το σκέφτηκαν και αυτό !!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, balt123 είπε

Επεξεργαστές με DLC ..Eμπρός στο δρόμο που χάραξε η ΕΑ :P

Πολύ σωστός! Σαν τα dlc μου υπάρχουν ήδη στα αρχεία του παιχνιδιού κατά την κυκλοφορία και απλώς ξεκλειδώνεις πληρώνοντας επιπλέον. Μακριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Εγώ πήρα τον future proof 1800X και δεν με νοιάζει . 

Ε τα 5 χρόνια πέρασαν, βάλε στην θέση του έναν 3900x να κάτσεις και 5 χρόνια ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Καλά, δεν είναι κάτι αυτό μην ανησυχείτε. Επιθανάτιος ρόγχος αμερικάνικης εταιρίας.

Μέχρι να λειτουργήσει το Intel plan, θα έχει πλημμυρίσει ο τόπος από κινέζικα οχταπύρηνα των 20 ευρώ και δεκαεξαπύρηνα του πενηντάευρου. Πλησιάζει ο κινέζος. Πέντε πέντε τις γενιές.

Πέντε πέντε τις γενιές τις κλέβουν , αλλά τι ας κανς ;;; Α κατσ   α σκαεις ;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση αυτό από Intel! Θα κανει οτι κάνει χρόνια τώρα η IBM με το capacity on demand! Και ποιος AIX admin δεν το έχει ζήσει αυτό!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδρομή κει στο κατούρημα. Τίποτα πια δεν θα μας ανήκει. Το μέλλον προβλέπεται δυσοίωνο. Μποϊκοτάζ ΤΩΡΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panospeter είπε

Στα βήματα που χάραξε η cisco και η intel (μόνο που η cisco τα λέει licences και όχι upgrades).

Μεγάλοι αλήτες!! Γι'αυτό έχουν φάει φόλα από Huawei και fortigate που έχει γίνει κορυφή στην gartner μέσα στην 5ετια... Καλώς να έρθει και η σειρά της ιντελ. Εκτός.... Αν κάνει το κόλπο και τα αφήσει να ξεκλειδώνουν εύκολα! Εκεί θα αφανίσει και την amd σε μια νύχτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...