Προς το περιεχόμενο

ΙΕΚ ή ΕΠΑΛ;


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@akiros98 Οικονομίας και διοίκησης. @dionisis 1925 δεν ξέρω για τον ΟΑΕΔ δεν το έψαξα .σκεφτόμουν ίσως να έδινα κ πανελλήνιες μέσω ΕΠΑΛ .έδωσα φέτος μέσω ΓΕΛ αλλά ήταν πολύ δύσκολα τα θέματα κ εγώ όχι πολύ καλά προετοιμασμένη.αλλα θεωρώ όσο και να διαβάσω μόνη μου δεν θα καταφέρω πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Eleni_77 said:

@akiros98 Οικονομίας και διοίκησης. @dionisis 1925 δεν ξέρω για τον ΟΑΕΔ δεν το έψαξα .σκεφτόμουν ίσως να έδινα κ πανελλήνιες μέσω ΕΠΑΛ .έδωσα φέτος μέσω ΓΕΛ αλλά ήταν πολύ δύσκολα τα θέματα κ εγώ όχι πολύ καλά προετοιμασμένη.αλλα θεωρώ όσο και να διαβάσω μόνη μου δεν θα καταφέρω πολλα

Πόσο χρονών είσαι; Σε παίρνει οικονομικά πχ να πας φροντιστήριο για πανελλαδικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απλα δε διακοπτεις τις σπουδες σου στο ιδιωτικο ΙΕΚ και να κανεις μετεγγραφη σε δημοσιο, που θα τρεξει την ειδικοτητα σου σε Γ πλεον εξαμηνο? Ειναι μια ειδικοτητα η οποια τρεχει συχνα και σε πολλα ΙΕΚ. Ειναι χαζο να γυρισεις παλι μια βαθμιδα πισω (το ΕΠΑΛ ειναι επιπεδο 4, η πιστοποιηση ΙΕΚ επιπεδο 5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Aggeluska

@Aggeluskaείμαι 46 κ όχι δυστυχώς δεν με παίρνει οικονομικά γ αυτό σκεφτόμουν το επαλ .ότι θα τα διδαχθω εκεί κ είναι κ λίγη ύλη . Dark_panel αυτό με προβληματίζει μήπως είναι χαζό να γυρίσω πίσω στο λύκειο αλλά ....αλλά ..πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω κ τα δυο έχουν υπέρ κ κατά .τα δημόσια ΙΕΚ έχουν τρελό ωράριο πήγα ρώτησα 3-9 όπου δεν με παιρνει με τιποτα γ αυτό πήγα στο ιδιωτικό .όσον αφορά την πιστοποίηση τουλάχιστον το επίπεδο 4 το παίρνω χωρισ εξετάσεις πιστοποίησης.ενω από το ΙΕΚ αν δεν δώσεις παίρνεις μια απλή βεβαιωση

Επεξ/σία από Eleni_77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Eleni_77 είπε

Να βρω δουλειά 

 

Πάντως σας ευχαριστώ όλους όσους έχετε σχολιάσει.ισως βγάλω κάποια άκρη 

Επεξ/σία από Eleni_77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να χαλασεις άλλα 3-5 χιλιαρικα σε ιδιωτικα ΙΕΚ, μπορεις να κανεις κ το αλλο: να πας στο ΕΑΠ να σπουδασεις Διοικηση Επιχειρησεων. Το εχεις ψαξει αυτο;; Βεβαια θελει καποια χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark_panel ναι επικοινώνησα με το ΕΑΠ αλλά μου είπαν τρελά ποσά..δεν πληρώνω τόσα πολλά στο ιεκ .τα μισά σχεδόν αλλά χωρίς δουλειά και αυτά  είναι δύσκολο.απο τις συμβουλές σας οι οποίες είναι πολύτιμες και ευχαριστω και παλι μάλλον θα συνεχίσω το ιεκ γιατί αν πάω επαλ όντως είναι σαν να γυρίζω πάλι πίσω κ στα 46 μου δεν ξέρω αν έχω τα κουραγια 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσπερινο Επάλ , εξαιρετικοτατο . Και αν πετυχεις και καθηγητες ασυναγωνιστο . Διαλέγεις την ειδικότητα που θέλεις να ακολουθησεις και να κανεις επαγγελμα , είτε δίνεις πανελλήνιες και συνεχίζεις η μαθητεία που σου αναβαθμίζει το πτυχείο με πιστοποιηση και ταυτοχρονα μαζεύεις και τα ένσημα που χρεια΄ζεσε στην ειδικότητα σου. Και όσον αφορα η ηλικία , αν μπορεις και διαθέτεις χρόνο το να δωσεις πανελλήνιες και σε μεγάλη ηλικία αξίζει. Είχα συμμάθητη 40 χρονων έδωσε πανελλήνιες , περασε και τελειωσε σε 4 μαρτυρικά χρόνια γιατι δεν είχε πόρους αλλα πλέον είναι μηχανικος και εξαιρετικός έγινε στην δουλειά του και μνημονέυει πάντα οτι ήταν η καλύτερη κίνηση που εκανε σε ολη του την ζωη εστω  και αργα. Με λίγα λόγια ποτε δεν είναι αργα.

Επεξ/σία από Kirroff
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...