Προς το περιεχόμενο

ΙΕΚ ή ΕΠΑΛ;


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμφότερα παρέχουν δίπλωμα και πτυχίο επιπέδου 5 κατόπιν εξετάσεων και μαθητείας αντίστοιχα, ωστόσο το ΕΠΑΛ παρέχει επιπλέον και πτυχίο επιπέδου 4. Πώς αξιολογούνται λοιπόν οι συγκεκριμένοι τίτλοι σπουδών στην Ελλάδα, στην ΕΕ και διεθνώς;

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας ΕΠΑΛ την ειδικότητα που θες και μετά πας και ένα ΙΕΚ και κανείς 1 χρόνο μόνο επειδή έχεις κάνει ίδια ειδικότητα. Οποτρ κάνεις και τα δύο. Στον έναν χρόνο θα κολλήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/2/2022 στις 10:49 ΠΜ, Aggeluska είπε

Πας ΕΠΑΛ την ειδικότητα που θες και μετά πας και ένα ΙΕΚ και κανείς 1 χρόνο μόνο επειδή έχεις κάνει ίδια ειδικότητα. Οποτρ κάνεις και τα δύο. Στον έναν χρόνο θα κολλήσουμε;

Τα Ιεκ ομως αναγνωρίζονται στο εξωτερικό? Αυτό είναι ένα θέμα που δεν έχουμε βρει απάντηση εκτός ανα ξέρετε κάποιον γνωστο που είχε χαρτί  Ιεκ και δούλεψε πάνω στο τομέα του στο εξωτερικό, δηλαδή του αναγνωρίστηκε ο τίτλος σπουδων του γιατί εγώ έως τώρα μόνο για Γερμανία ξέρω ότι μπορεις να δουλεψεις με χαρτί Ιεκ και αυτό από γνωστούς για υπόλοιπες χώρες δεν έχω ιδέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, Ghjiklmnop said:

Τα Ιεκ ομως αναγνωρίζονται στο εξωτερικό? Αυτό είναι ένα θέμα που δεν έχουμε βρει απάντηση εκτός ανα ξέρετε κάποιον γνωστο που είχε χαρτί  Ιεκ και δούλεψε πάνω στο τομέα του στο εξωτερικό, δηλαδή του αναγνωρίστηκε ο τίτλος σπουδων του γιατί εγώ έως τώρα μόνο για Γερμανία ξέρω ότι μπορεις να δουλεψεις με χαρτί Ιεκ και αυτό από γνωστούς για υπόλοιπες χώρες δεν έχω ιδέα 

Εγώ προσωπικά είχα πάει να αναγνωρίσω το χαρτί του ΙΕΚ στο κρατίδιο του Αμβούργου στην Γερμανία και δεν μου το αναγνώρισαν. Επίσης, το ΕΠΑΛ δεν είναι το ίδιο με το ΙΕΚ. Δηλαδή, όταν τελειώνεις το γυμνάσιο δεν μπορείς να πεις ότι θα πας ΙΕΚ αντί για ΕΠΑΛ. Οπότε δεν νομίζω γενικά να είναι συγκρίσιμα αυτά τα δύο. 

Γνώμη μου αν θες να πας στο εξωτερικο και να δουλεψεις σε κάποια ειδικότητα που δεν χρειάζεται να τελειώσεις πανεπιστήμιο, τελείωσε το λύκειο εδώ και πήγαινε στην χώρα που θες, κάνε κάνα χρόνο γλώσσα και μετά κάνε εκεί κάνα πρόγραμμα 

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Εγώ προσωπικά είχα πάει να αναγνωρίσω το χαρτί του ΙΕΚ στο κρατίδιο του Αμβούργου στην Γερμανία και δεν μου το αναγνώρισαν. Επίσης, το ΕΠΑΛ δεν είναι το ίδιο με το ΙΕΚ. Δηλαδή, όταν τελειώνεις το γυμνάσιο δεν μπορείς να πεις ότι θα πας ΙΕΚ αντί για ΕΠΑΛ. Οπότε δεν νομίζω γενικά να είναι συγκρίσιμα αυτά τα δύο. 

Γνώμη μου αν θες να πας στο εξωτερικο και να δουλεψεις σε κάποια ειδικότητα που δεν χρειάζεται να τελειώσεις πανεπιστήμιο, τελείωσε το λύκειο εδώ και πήγαινε στην χώρα που θες, κάνε κάνα χρόνο γλώσσα και μετά κάνε εκεί κάνα πρόγραμμα 

Τι σπούδασες? Επειση πως είναι το εκπαιδευτικό τους σύστημα εκεί? Εννοω έχουν δημοτικό τάδε χροναι γυμνασιο τάδε χρόνια μετά λύκειο τάδε χρόνια και τέλος κάνουν πανεπιστήμιο τάδε χρόνια,ποσά είναι ομως τα χρόνια της κάθε βαθμίδας? Και γενικα δένε χουν και σχετικό εκεί με Ιεκ καθόλου? Δηλαδή μόλις τελειωνουν λύκειο είναι αναγκαστικό να πάνε σε πανεπιστήμιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/03/2022 at 17:53, Ghjiklmnop said:

Τι σπούδασες? Επειση πως είναι το εκπαιδευτικό τους σύστημα εκεί? Εννοω έχουν δημοτικό τάδε χροναι γυμνασιο τάδε χρόνια μετά λύκειο τάδε χρόνια και τέλος κάνουν πανεπιστήμιο τάδε χρόνια,ποσά είναι ομως τα χρόνια της κάθε βαθμίδας? Και γενικα δένε χουν και σχετικό εκεί με Ιεκ καθόλου? Δηλαδή μόλις τελειωνουν λύκειο είναι αναγκαστικό να πάνε σε πανεπιστήμιο? 

Είχα πάει ΤΕΕ (νυν ΕΠΑΛ) τεχνικός Η/Υ και δικτύων και είχα κάνει και στην ίδια ειδικότητα ΙΕΚ 1 χρόνο. Το ΙΕΚ δεν μου το αναγνώρισαν καθόλου και του ΤΕΕ μου είπαν ότι μπορούν να μου το αναγνωρίσουν αν έδινε 6 επιπλέον μαθήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aggeluska είπε

Είχα πάει ΤΕΕ (νυν ΕΠΑΛ) τεχνικός Η/Υ και δικτύων και είχα κάνει και στην ίδια ειδικότητα ΙΕΚ 1 χρόνο. Το ΙΕΚ δεν μου το αναγνώρισαν καθόλου και του ΤΕΕ μου είπαν ότι μπορούν να μου το αναγνωρίσουν αν έδινε 6 επιπλέον μαθήματα. 

Παράξενο, εγώ έχω ακούσει πολλούς που από Ιεκ έχουν πάει εκεί να δουλέψουν ας πουμε για ειδικότητα βοηθού νοσηλευτη έχω ακούσει.Για αυτό ρωτησα. Επισης είχες μαζί σου και πιστοποίηση Ιεκ? Εννοω στο τέλος όταν τελειώνεις τη  πρακτική γράφεις  και μια πιστοποίηση/εξεταστικη στο εοπεπ για να πάρεις πτυχίο επιπέδου 5 μήπως δεν την έγραψες αυτή την εξεταστική?και είχες σκέτο μόνο το χαρτί του Ιεκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/3/2022 στις 6:03 ΜΜ, Aggeluska είπε

Είχα μόνο το χαρτί του ΙΕΚ. 

Ααα οκευ όποτε δεν είχες πάρει πιστοποίηση μόνο την ΒΕΚ( βεβαίωση παρακολούθησης τάδε ωρών ) που δινουν στο τέλος τα Ιεκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας είμαι παλιά απόφοιτος γενικού λυκείου κ φέτος τελείωσα το 1 έτος μιας ειδικότητας σε ιδιωτικό ΙΕΚ.σκεφτομαι να πάω σε εσπερινό επαλ από Σεπτέμβρη επειδή έχει κάποια συν  .είναι σωστή αυτή η κίνηση ή γυρίζοντας πάλι στο λύκειο δεν κάνω πρόοδο έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Eleni_77 είπε

Γεια σας είμαι παλιά απόφοιτος γενικού λυκείου κ φέτος τελείωσα το 1 έτος μιας ειδικότητας σε ιδιωτικό ΙΕΚ.σκεφτομαι να πάω σε εσπερινό επαλ από Σεπτέμβρη επειδή έχει κάποια συν  .είναι σωστή αυτή η κίνηση ή γυρίζοντας πάλι στο λύκειο δεν κάνω πρόοδο έτσι 

Δηλαδή πλήρωσες 1 χρόνο σε ιδιωτικό ΙΕΚ και τώρα θέλεις να το παρατήσεις για να πας σε ΕΠΑΛ? τα λεφτά που έδωσες δεν τα σκέφτεσαι? το ΕΠΑΛ είναι καλή σκέψη αν πας σε ειδικότητα που όντως θα θέλεις να μάθεις κάτι και να ασχοληθείς με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι.τα χρήματα που έδωσα κ όχι μόνο.απλα σκέφτομαι κ κάποια μείον του ΙΕΚ κ.λεω να μην χάσω ακόμα ένα χρόνο.πχ την πρακτική που μας υποσχέθηκαν ότι θα μας βρούνε αυτοί εταιρεία κ θα είναι με αμοιβή αλλά δεν ισχύει αυτό .πρέπει εμείς να βρούμε κ αν θέλει ο εργοδότης θα μας πληρώσει..ναι στην ίδια ειδικότητα θα πήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα ιδιωτικά ΙΕΚ τάζουν πράγματα για να εξασφαλίσουν σπουδαστές, αν σε βολεύει το εσπερινό ΕΠΑΛ να πας ίσως να κοιτούσες και τις σχολές ΕΠΑΣ/ ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...