Προς το περιεχόμενο

realme 9 Pro+ Review - Δυνατά στη μεσαία κατηγορία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουν υποστήριξη για 2 χρόνια τα realme πχ ναι αν πήρες το 7 μέχρι 12 θα πάρεις αν όμως έχεις πάρει το realme 8 θα πάρεις 13 επίσης γιατί συγκρίνεις το pixel με το realme 7 μια budget συσκευή; Προφανώς τα pixel έχουν περισσότερο χρόνο υποστήριξη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Annasp είπε

Εχουν υποστήριξη για 2 χρόνια τα realme πχ ναι αν πήρες το 7 μέχρι 12 θα πάρεις αν όμως έχεις πάρει το realme 8 θα πάρεις 13 επίσης γιατί συγκρίνεις το pixel με το realme 7 μια budget συσκευή; Προφανώς τα pixel έχουν περισσότερο χρόνο υποστήριξη

Pixel 4a5g 400€ έχει κοντά στην τιμή του realme 9 του άρθρου  οπότε είναι άμεσα συγκρισημα.

Και τα συγκρίνω γιατί προτιμώ να πάρω κάτι που θα έχω ΣΙΓΟΥΡΑ υποστήριξη παρά κάτι που μπορεί να πάρει 2 αναβαθμίσεις 

Επεξ/σία από vasiliouv84
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vasiliouv84 είπε

Pixel 4a5g 400€ έχει κοντά στην τιμή του realme 9 του άρθρου  οπότε είναι άμεσα συγκρισημα.

Και τα συγκρίνω γιατί προτιμώ να πάρω κάτι που θα έχω ΣΙΓΟΥΡΑ υποστήριξη παρά κάτι που μπορεί να πάρει 2 αναβαθμίσεις 

Ναι άλλο για το 9 εσύ σχολιασες σε κάποιον που έχει το 7 που κοστίζει περίπου 200€ που σίγουρα θα πάρει 2 αναβαθμίσεις. Επίσης με 270€ μπορείς να βρεις iphone se 2020 μεταχειρισμένο που σίγουρα θα πάρει περισσότερες ενημερώσεις και απο τα δύο.

Επεξ/σία από Annasp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Annasp είπε

Ναι άλλο για το 9 εσύ σχολιασες σε κάποιον που έχει το 7 που κοστίζει περίπου 200€ που σίγουρα θα πάρει 2 αναβαθμίσεις. Επίσης με 270€ μπορείς να βρεις iphone se 2020 μεταχειρισμένο που σίγουρα θα πάρει περισσότερες ενημερώσεις και απο τα δύο.

Μην λέμε για μεταχειρα γιατί και το pixel 4a5g 270 έχει μεταχειρα τώρα οπότε στην τιμή του 7.

Τα σχόλια μου πήγαιναν για το 9 όχι για το 7 που είχε ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος της Realme είναι ότι έχει ανεβάσει τις τιμές αρκετά, ακόμα και για αγορά από Κίνα, μια χαρά είναι οι συσκευές και σε επεξεργαστές και σε χαρακτηριστικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vasiliouv84 είπε

Μην λέμε για μεταχειρα γιατί και το pixel 4a5g 270 έχει μεταχειρα τώρα οπότε στην τιμή του 7.

Τα σχόλια μου πήγαιναν για το 9 όχι για το 7 που είχε ο άλλος.

Ναι αλλά πιστεύω το γνωρίζει κάποιος όταν το παίρνει ότι έχει για 2 χρόνια υποστήριξη και για 200€ είναι μια καλή συσκευή. Εγώ έχω το realme 7 pro ήξερα από την αρχή ότι θα πάρει μέχρι και το 12 αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί θα αλλάξω συσκευή οπότε υποθέτω αν κάποιος έχει σκοπό να κρατήσει πολύ καιρό την συσκευή του θα βρει κάποια άλλη συσκευή που να προσφέρει περισσότερες αναβαθμίσεις.

Επεξ/σία από Annasp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, KnightRider είπε

Ακόμη με την Realme ξενερώνω γιατί:
- Βγάζει 50 μοντέλα και άντε να βρεις ποιο είναι καλό
- Στις τιμές δεν είναι ακόμη τόσο value

Μου έβγαλε "9 Pro" και "9 Pro+" αλλά είναι επιηκώς απαράδεκτοι στις διαφορές !!!!!

  • 9 Pro+ = Mediatek Chip,,90Hz οθόνη,,χωρίς microSD,,4500mAh μπαταρία
  • 9 Pro = Snapdragon Chip,,120Hz οθόνη,,με microSD,,5000mAh - πολύ απαράδεκτο το ότι τραβάει 1080p αντί για 4Κ

 

19 ώρες πριν, KnightRider είπε

Εδώ η διαφορά στο ότι ένα μοντέλο Pro+ σε σχέση με το απλό Pro δεν υφίσταται στο απλό Pro να έχει κάποια χαρακτηριστικά ανώτερα από ότι με το Pro+.

Επίσης είναι τραγικό από μια εταιρία η οποία έχει κερδίσει τον σεβασμό και που τόσος κόσμος την υποστηρίζει να κάθεται τώρα να μου βγάζει καινούργιο μοντέλο το οποίο είναι χειρότερο από το προηγούμενο και που είναι κιόλας ακριβότερο. Είναι όπως με το παράδειγμα με το τζιν δηλ αγόρασα πέρσι το τζιν από την ίδια εταιρία και τώρα μου έβγαλε καινούργιο τζιν το οποίο είναι συνολικά χειρότερο και ακριβότερο.

Το ένα (9 pro) έχει οθόνη IPS και η κατανάλωσή της είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, μεγαλύτερη από αυτή μιας OLED, οπότε τα 500mah διαφορά δεν παίζουν τόσο ρόλο. Ο ρυθμός ανανέωσης των 90Hz είναι μια χαρά. Έχω Oneplus 8T σαν κύριο κινητό, έχει οθόνη 120Hz, η οποία δεν μπορεί να παίξει στα 90Hz. Μόνο 60 και 120Hz παίζει. Στα 120Hz η κίνηση είναι πολύ smooth, αλλά η μπαταρία πέφτει αρκετά πιο γρήγορα. Αποτέλεσμα: το έχω μόνιμα στα 60. Στα 90Hz δε θα είχα τέτοιο πρόβλημα. Πιο πριν είχα το Oneplus 7T pro με οθόνη OLED στα 90Hz. Πραγματικά απίθανη. Άνετα την προτιμούσα έναντι αυτής του 8Τ. Από όσα έχω δει, προτιμώ άνετα μια οθόνη OLED στα 90Hz, από μία IPS 120Hz. Η διαφορά στην ομαλότητα είναι πάρα πολύ μικρή και στην κατανάλωση μπαταρίας αρκετά μεγάλη.

Το mediatek chip (dimensity 920) του 9 pro+ έχει καλύτερες επιδόσεις από τον SD 695 του 9 pro, τόσο σε cpu, όσο σε gpu. 

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-695-vs-mediatek-dimensity-920

Σε καμερες είναι καλύτερο το 9 pro +, όπως είναι φυσιολογικό. Δεν βλέπω κάτι στο οποίο να είναι ανώτερο το 9 pro από το 9 pro +.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Annasp είπε

Ναι αλλά πιστεύω το γνωρίζει κάποιος όταν το παίρνει ότι έχει για 2 χρόνια υποστήριξη και για 200€ είναι μια καλή συσκευή. Εγώ έχω το realme 7 pro ήξερα από την αρχή ότι θα πάρει μέχρι και το 12 αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί θα αλλάξω συσκευή οπότε υποθέτω αν κάποιος έχει σκοπό να κρατήσει πολύ καιρό την συσκευή του θα βρει κάποια άλλη συσκευή που να προσφέρει περισσότερες αναβαθμίσεις.

Ακόμα φίλε μου εγώ το λέω από την προοπτική ενός που ΔΕΝ αλλάζει κινητό στην διετία(εκτός αν σπάσει) και για αυτό επιμένω σε κινητά που έχουν "βάθος χρόνου" πράγμα που τα "κινέζικα" δεν έχουν.δεν κατακρίνω τα realme,Xiaomi και λοιπά κινητά.ειχα Xiaomi mi και όταν το έδειχνα μου έλεγαν ότι θα πάθω καρκίνο άμα δεν έχω "κανονικό" κινητό.

Δεν είμαι κολλημένος απλά πλέον κοιτάω την τσέπη μου σε βάθος χρόνου.

Προφανώς και τα καλύτερα σε λογισμικό είναι καλός ή κακός τα iphone αλλά ...... Πολλά τα λεφτά Άρη 

Επεξ/σία από vasiliouv84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2022 στις 2:29 ΜΜ, KnightRider είπε

Εδώ η διαφορά στο ότι ένα μοντέλο Pro+ σε σχέση με το απλό Pro δεν υφίσταται στο απλό Pro να έχει κάποια χαρακτηριστικά ανώτερα από ότι με το Pro+.

Επίσης είναι τραγικό από μια εταιρία η οποία έχει κερδίσει τον σεβασμό και που τόσος κόσμος την υποστηρίζει να κάθεται τώρα να μου βγάζει καινούργιο μοντέλο το οποίο είναι χειρότερο από το προηγούμενο και που είναι κιόλας ακριβότερο. Είναι όπως με το παράδειγμα με το τζιν δηλ αγόρασα πέρσι το τζιν από την ίδια εταιρία και τώρα μου έβγαλε καινούργιο τζιν το οποίο είναι συνολικά χειρότερο και ακριβότερο.

pro+ AMOLED pro(απλο) LCD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 8 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...