Προς το περιεχόμενο

Open Car: Νέα υπηρεσία του gov.gr για αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με οχήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Γιατί δεν αφορούν τρίτους πάρα μόνο τον κάτοχο του οχήματος. 

Πες μου μια (εσυ ή οποιος αλλος), εστω πως περνας απο τον δρομο μου, εντοπιζεις το αμαξι μου, το τσεκαρεις στην εφαρμογη και διαπιστωνεις πως ειναι ανασφαλιστο. Πως ακριβως αλλαζει την ζωη μου αυτο?

Εστω πως το επισημαινεις και στους αρμοδιους φορεις. Το προβλημα ποιο ειναι? Οτι θα αναγκαστω να το ασφαλισω και θα υπαρχει ενα λιγοτερο ανασφαλιστο εκει εξω να φοβομαστε μηπως μας τρακαρει ή μας χτυπησει?
Ή θα κλαψουμε τον κακομοιρη που του εσκασε το προστιμο λες και δεν ειχε επιλογη να το ασφαλισει ή να μην το κινει.

Και δεν μιλαω καν για περιπτωσεις αγοραπωλησιας αυτοκινητων ετσι, ουτε καν το αγγιζω αυτο το κομματι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, aristotrelis είπε

Ήθελα να κάνω 10 αναζητήσεις γιατί γνώριζα μόνο τα 3/4 από τα νούμερα της πινακίδας και στις μισές αναζητήσεις άλλαξαν την εφαρμογή να μη φαίνεται το χρώμα, ο κατασκευαστής και ο τύπος του οχήματος. xD

 

5 ώρες πριν, suffocater είπε

Χρώμα και κατασκευαστή δεν εμφανίζει πάντως.

 

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Χθες εμφάνιζε,σήμερα όχι

Θέλω να πιστεύω ότι θα τα ξανά βάλουν... εκτός και αν πήρε φωτιά το τηλεφωνικό κέντρο της Τροχαίας/αστυνομίας και το μετάνιωσαν.

1 λεπτό πριν, stormrain είπε

Πες μου μια (εσυ ή οποιος αλλος), εστω πως περνας απο τον δρομο μου, εντοπιζεις το αμαξι μου, το τσεκαρεις στην εφαρμογη και διαπιστωνεις πως ειναι ανασφαλιστο. Πως ακριβως αλλαζει την ζωη μου αυτο?

Εστω πως το επισημαινεις και στους αρμοδιους φορεις. Το προβλημα ποιο ειναι? Οτι θα αναγκαστω να το ασφαλισω και θα υπαρχει ενα λιγοτερο ανασφαλιστο εκει εξω να φοβομαστε μηπως μας τρακαρει ή μας χτυπησει?
Ή θα πω κλαψουμε τον κακομοιρη που του εσκασε το προστιμο λες και δεν ειχε επιλογη να το ασφαλισει ή να μην το κινει.

Και δεν μιλαω καν για περιπτωσεις αγοραπωλησιας αυτοκινητων ετσι, ουτε καν το αγγιζω αυτο το κομματι.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι πιάνεις θέση πάρκινγκ ενώ είσαι παράνομος, π.χ έχεις παραδώσει πινακίδες και τις έχεις πάνω παρκάροντας σε δημόσιο δρόμο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2022 στις 4:04 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

αυτα που έπρεπε να κρύψουν είναι η ακινησία και η ασφάλιση. 

Στις 17/2/2022 στις 6:04 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Γιατί δεν αφορούν τρίτους πάρα μόνο τον κάτοχο του οχήματος. 

Περίεργος τρόπος να μας πεις ότι κυκλοφορείς με ανασφάλιστο Cherokee 3.7 που το έχεις δηλώσει σε ακινησία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2022 στις 4:04 ΜΜ, papoys1 είπε

Χρησιμότατο για ρουφιάνους να καταγγέλουν όταν κάποιος κυκλοφορεί ανασφάλιστος.😜

Μακάρι τέτοιοι ρουφιάνοι.

Στις 16/2/2022 στις 5:11 ΜΜ, Othal είπε

Φανταστικο.

Ενα ασημι Triumph 20ετιας, ανασφαλιστο εχω που μου το βγαλε μπλε παπι και ασφαλισμενο.

Εμπαινα

 Screenshot.png.2a629bd31c747878ceb6598c95cb9d79.png

Εντάξει στο έκανε γιαπωνέζικο ρε συ και όχι λαδιερα 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοτατη εφαρμογη και για κλεφτες-τρομοκρατες που θελουν μια καθαρη πινακιδουλα που να μην κινει υποψιες για να κανουν μια δουλιτσα (μην τους σταματησουν και για ανασφαλιστο )

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμότατη επίσης να δεις αν αυτός που σου κοπάνησε το δικό σου αυτοκίνητο το έχει ασφαλισμένο ή όχι. Δεν μπορώ να καταλαβαίνω πως θα ευνοηθεί ο τρομοκράτης τώρα μάλιστα που αφαιρέθηκε ο τύπος του αυτοκινήτου και το χρώμα. Επίσης αν έχει δηλωθεί κλοπή θα πρέπει να την εμφανίζει.

Η αρίθμηση στα μηχανάκια μέχρι 50 κυβικά δεν έχει καμία σχέση με τα Επιβατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα ένα παλιό (του '56) οικογενειακό μας, που το έχουμε σε αποθήκη με κατατεθημένες πινακίδες γύρω στα 15-20 χρόνια, οι οποίες είναι τετραψήφιες (μόνο νούμερο, χωρίς γράμματα) και μου το έβγαλε σε κίνηση!!!! Και ο τύπος και η ασφάλεια κενά...

Από την άλλη, κοίταζα ένα παλιό μου, που το πούλησα πριν 10 χρόνια που το έβγαλε κλεμμένο από το 2019... 😟

Να πω και μια πονηρή χρήση με τα στοιχεία του αυτοκινήτου: Η κλήση από μακριά!!! Έχω γλυτώσει δύο ψεύτικες, απομακρυσμένες, κλήσεις που τις απέδειξα με την άδεια κυκλοφορίας. Η μία από Μυτιλήνη πριν 15 περίπου χρόνια (που ποτέ δεν πήγα) η οποία είχε λάθος αυτοκίνητο. Βέβαια, μπορεί κάποιος να είχε φτιάξει πλαστές πινακίδες (ή έστω να είχε πειράξει λίγο κάποιο ψηφίο). Αλλά από την άλλη, με την εφαρμογή, ο τροχονόμος θα μπορούσε να δει αν αντιστοιχούν στο αυτοκίνητο που γράφει. Η άλλη περίπτωση, κάποιος βαριεστημένος υπάλληλος της δημοτικής αστυνομίας της Αθήνας πριν 8 χρόνια, βρήκε με κάποιον τρόπο το μοντέλο και την πινακίδα μου, αλλά έβαλε λάθος χρώμα (άσπρο αντί για μαύρο), και με έγραψε για παρκάρισμα στη Σόλωνος μια Κυριακή (που δεν ίσχυε). Έχασα μια μέρα για να δείξω την άδεια στο Δήμο... Αν είχε το σωστό χρώμα, δε θα μπορούσα να αρνηθώ τίποτα...!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στην κατάσταση λέει ΚΛΑΠΕΝ (και μετά μια ημερομηνία) τι σημαίνει?

Επίσης όταν στην ασφάλεια όλα τα πεδία είναι κενά σημαίνει ότι είναι ανασφάλιστο ή ότι δεν είναι διαθέσιμες οι πληροφορίες?

Γενικά χρήσιμο θα είναι αρκεί να δουλεύει σωστά γιατί προς το παρών απότι φαίνεται δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Όταν στην κατάσταση λέει ΚΛΑΠΕΝ (και μετά μια ημερομηνία) τι σημαίνει?

Επίσης όταν στην ασφάλεια όλα τα πεδία είναι κενά σημαίνει ότι είναι ανασφάλιστο ή ότι δεν είναι διαθέσιμες οι πληροφορίες?

Γενικά χρήσιμο θα είναι αρκεί να δουλεύει σωστά γιατί προς το παρών απότι φαίνεται δεν

Κλαπέν, όπως λέμε "εκλάπη". Δηλαδή είναι το κλεμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, inetien12 είπε

το χρώμα, ο κατασκευαστής και ο τύπος του οχήματος

Δεν ειδα τιποτα απο αυτα 

Εμφανιζόταν τις πρώτες μέρες. μετά το αφαίρεσαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγω που εβαλα και τις 3 πινακιδες το ενα εγραφε οτι εχει γινει παλιοσιδερα το αλο οτι ειναι σε ακινησια και το τριτο ειναι οκ  εγω εδω στην περιοχη μου εβαλα ενα αμαξι που δεν εχει κινηθει εδω και 1 με 2 χρονια ειναι εν κινηση αλα ασφαλεια δεν εχει  περνεις δημοτικη αστυνομια η την κανονικη και κανεις καταγγελεια μια γειτονισα με ερωτησε για αυτο το εγραψα εδω δεν ξερω τι να της πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...