Προς το περιεχόμενο

Το Chrome OS Flex υπόσχεται να αναζωογονήσει τους παλιούς Windows ή Mac υπολογιστές εντελώς δωρεάν


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, aypnia είπε

Το kernel του linux το γράφουν και το αναπτύσσουν εταιρείες που βγάζουν λεφτά από αυτό, καμία κοινότητα.

Από τη Red Hat, την Intel, τη Canonical, τη Huawei, τη Google, τη Samsung, την Nvidia.

Η κοινότητα που λες κάπου στο 10% γράφει πλέον.

Ο Γούγλης είναι στους 5 top contributors. Αλλά δεν το βλέπω να συνεχίζει να το κάνει τα επόμενα χρόνια, Google και Samsung θα το παρατήσουν το άθλημα για το Fuchsia.

Ενδεικτικά

hvzaMGX.png

 

 

 

οι εταιριες στελνουν κωδικα στον kernel για να τρεχει το hardware τους (drivers στελνουν κυριως) ,που το χρειαζονται να τρεχει για να τρεχουν απο τους server τους μεχρι τα κινητα ,οι τηλεορασεις τους ,τα αυτοκινητα τους οι ΙΟΤ συσκευες τους, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

το Fuchsia αν κ εφοσον δεν πεθανει θα τρεχει android apps μεσω compatibility layer (καλη τυχη σε αυτο)

ο Kernel ανοικει στην κοινοτητα ,μανατζαρεται αποκλειστικα απο την κοινοτητα κ τον πρωτο κ τελευταιο λογο εχει ο Torvalds γιατι αυτος τον δημιουργησε κ αυτος τον προσφερε στην κοινοτητα

 

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Neural_handshake είπε

οι εταιριες στελνουν κωδικα στον kernel για να τρεχει το hardware τους ,που το χρειαζονται να τρεχει για να τρεχουν απο τους server τους μεχρι τα κινητα ,οι τηλεορασεις τους ,τα αυτοκινητα τους οι ΙΟΤ συσκευες τους, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

το Fuchsia αν κ εφοσον δεν πεθανει θα τρεχει android apps μεσω compatibility layer (καλη τυχη σε αυτο)

ο Kernel ανοικει στην κοινοτητα ,μανατζαρεται αποκλειστικα απο την κοινοτητα κ τον πρωτο κ τελευταιο λογο εχει ο Torvalds γιατι αυτος τον δημιουργησε κ αυτος τον προσφερε στην κοινοτητα

 

Σε τι ακριβώς διαφωνούμε; Πλέον το κώδικα το γράφουν εταιρείες, σαφέστατα όχι για το καλό της ανθρωπότητας, αλλά για το δικό τους και το δίνουν στη κοινότητα:)

Α και όσον αφορά το Fuchsia, αυτό που λες δεν θα ισχύει και στο μέλλον.

Με το Starnix (στη φάση της συζήτησης είναι αυτό) θα τρέχει android και linux apps χωρίς virtual machines. Στη φάση της συζήτησης είναι αυτό, δεν είναι κάτι χειροπιαστό, αλλά είναι εμφανείς οι προθέσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Χτεσινός είσαι. Στη μέση του συρταριού , έχω soundblaster 64 isa.Πιο μέσα 8α βρω 486, 286 ... 

Soundblaster 64 είπες αδερφέ και θυμήθηκα το irq conflict που με έκανε να νομίζω ότι είναι χαλασμένη...κάπου στην σοφίτα του πατρικού μου είναι και το πρώτο μου πισι...schneider euro pc με εξωτερικό hdd 20mb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sminitis είπε

Έχω ένα netbook  με Επεξεργαστή Intel Atom N270 (1.6GHz) με 512KB L2 cache, στα 533 MHz. Και 1 gb ram.

Μιας και με ψησατε για Linux τι μου προτείνετε να του βάλω????

Ευχαριστώ!! 

 

 

ασε το linux, παρε μπλε μπογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, sminitis είπε

Έχω ένα netbook  με Επεξεργαστή Intel Atom N270 (1.6GHz) με 512KB L2 cache, στα 533 MHz. Και 1 gb ram.

Μιας και με ψησατε για Linux τι μου προτείνετε να του βάλω????

Ευχαριστώ!! 

 

 

Windows xp, Mac OS x snow leopard, ή αλλιώς από Λίνουξ κάτι ελαφρύ με περιβάλλον κάποιο από τα openbox, lxde, xfce. 

Έχω ένα ίδιο hp, αναβάθμισα μνήμη σε 2 gb έβαλα κι έναν ssd, συνολικό κόστος γύρω στα 35 ευρώ και τρέχει windows 8.1

Παλιότερα του είχα βάλει για δοκιμή Lubuntu και Linux Lite. Δες επίσης και το zorin os lite 15.3

Βέβαια το έχω για συγκεκριμένα πράγματα και συνδεδεμένο σε οθόνη γιατί η δική του είναι 1024x576

Για πέταμα δεν είναι απλά είναι για λίγα και συγκεκριμένα πράγματα. Αν είναι να πάει στα σκουπίδια υπάρχει και θέμα εδώ στο ινσόμνια να το χαρίσεις. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tlykog είπε

Έχω περίπου 6 μήνες να εγκαταστήσω Linux. Μέχρι και τότε, όλες οι εκδόσεις που δοκίμασα έτρεχαν από USB. Για CD/DVD δεν ξέρω, γιατί δεν έχω κανένα μηχάνημα που να έχει, ώστε να το δοκιμάσω. Το boot από USB υποστηρίζουν ακόμα και μηχανήματα 14-15 ετών, που είχα δοκιμασει.

Το άρθρο μιλάει για υπολογιστές έως 13 ετών, άρα για εκδόσεις 64bit και μηχανήματα που υποστηρίζουν boot από USB.

Ναι, ακριβώς γι αυτό το λόγο. Είμαι σίγουρος ότι η διαφήμιση και η επιθετική πολιτική της Google για την προώθησή τους στην αγορά (πχ σχολεία στις ΗΠΑ), δεν έπαιξε κανένα ρόλο... Αντίθετα το Linux, σε όλες τις εκδοχές του, δεν κάνει καμία τέτοια εμπορική καμπάνια. Απλά υπάρχει και όποιος θέλει, επιλέγει να το κατεβάσει.

Αν βάλεις όλα τα μηχανήματα με Linux (και τους servers), δεν πιστεύω ότι τα chromebooks είναι περισσότερα. Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος. Μιας και το ισχυρίστηκες όμως, μήπως έχεις να πραθέσεις και κάποια αξιόπιστη πηγή που να δείχνει αυτό που έγραψες; Θα είχε ενδιαφέρον... Δεν το γράφω ειρωνικά, το ξεκαθαρίζω.

Για την ευκολία χρήσης θα διαφωνίσω, από προσωπική εμπειρία. Παρόλο που δεν είμαι και κανένας guru των υπολογιστών, μια χαρά χειρίστηκα Ubuntu, Debian, Linux mint, Manjaro και Mx linux που δοκίμασα. Απλά εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση: δεν είναι δύσκολο να χειριστείς linux, είναι διαφορετικό από τα Windows. Αυτό, από μόνο του, κάνει για πολλούς ανθρώπους, δύσκολο να τα χειριστείς. Απλά, όταν αλλάζεις λειτουργικό θα πρέπει να αποδεχτείς μία βασική αρχή: είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που είχες μάθει να χρησιμοποιείς μέχρι σήμερα και θα πρέπει να το μάθεις από την αρχή. Αν το αποδεχτείς καλώς, αν όχι, τότε μην μπεις στον κόπο να το κάνεις. Τα linux κάνουν πολλά πράγματα πολύ πιο εύκολα από τα Windows, αλλά δεν είναι σε όλους τους τομείς καλύτερα από αυτά. Μπορείς πχ με πολύ πιο απλό τρόπο να εγκαταστήσεις και να ενημερώσεις τις εφαρμογές σου και δεν κινδυνευεις να πατήσεις κάποιο λάθος κλικ σε μία εγκατάσταση ενός προγράμματος και να καταλήξεις να εγκαταστήσεις παρέα και κάποια trial εκδοση του Kaspersky στο σύστημά σου... 

Από τις πολλές εκδόσεις linux  που εγκατέστησες φαίνεται για το τι το θέλεις. Για κάτι σοβαρό σίγουρα όχι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, youraccount είπε

Από τις πολλές εκδόσεις linux  που εγκατέστησες φαίνεται για το τι το θέλεις. Για κάτι σοβαρό σίγουρα όχι.

Υπάρχει και η άλλη περίπτωση, την οποία εμφανώς και δε σκέφτηκες. Να μην κάθεται και χρησιμοποιεί παθητικά το OS που του ήρθε προεγκατεστημένο (Windows), αλλά να πειραματίζεται μέχρι να βρει αυτό που είναι ακριβώς στα μέτρα του (ή έχει την ευχέρεια να το φέρει στα μέτρα του. Μερικοί θέλουμε να χρησιμοποιούμε το PC μας όπως εμείς διαλέγουμε, όχι όπως επιλέγει η μαμά MS, ούτε να κάνουμε συμβιβασμούς.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Μια χαρά είναι παρά τα spyware. Για λαπτοπ που το χρειαζεσαι μονο για εργασια ειναι super. Δεν υπαρχει κανενα αρνητικο

c54080d76d1fda6803290abb4c7e854a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, youraccount είπε

Από τις πολλές εκδόσεις linux  που εγκατέστησες φαίνεται για το τι το θέλεις. Για κάτι σοβαρό σίγουρα όχι.

Εξαρτάται τί θεωρείς σοβαρό. Στη δουλειά μου δε μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο πέρα από Windows, γιατί τα λογιστικά προγράμματα που χρησιμοποιώ έχουν εκδόσεις μόνο για Windows.

Τα linux ήθελα να τα χρησιμοποιήσω για όλα τα άλλα. Η περιέργεια, η τάση για πειραματισμό και η πανεύκολη διαδικασία εγκατάστασης των εκδόσεων linux, με οδήγησαν στο να δοκιμάσω αρκετές εκδόσεις. Μια χαρά τα κατάφεραν ΟΛΕΣ... Το θέμα είναι ότι το laptop το χρησιμοποιεί και η σύζυγος, μετά βίας χειρίζεται Windows, οπότε, με δημοκρατικές διαδικασίες, το γύρισα σε Windows... Με βαριά καρδιά ομολογώ... Σύντομα θα αγοράσω και άλλο ένα laptop και θα μπουν Linux. Παιχνίδια δεν παίζω, οπότε μια χαρά με βολεύει... Ακόμα κι αν ήθελα να παίξω, βέβαια, τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια...

https://itsfoss.com/best-linux-games-steam/

https://store.steampowered.com/linux

Από το σχόλιό σου αντιλαμβάνομαι ότι κάτι δεν κατάλαβες όμως: το θέμα δεν είναι vs λειτουργικών. Το άρθρο μιλάει για λειτουργικό που τρέχει σε παλιά μηχανήματα. Σε αυτή τη βάση συζητάμε, όχι στο τί βολεύει τον καθένα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sminitis είπε

Έχω ένα netbook  με Επεξεργαστή Intel Atom N270 (1.6GHz) με 512KB L2 cache, στα 533 MHz. Και 1 gb ram.

Μιας και με ψησατε για Linux τι μου προτείνετε να του βάλω????

Ευχαριστώ!! 

 

 

Me too

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sminitis είπε

Έχω ένα netbook  με Επεξεργαστή Intel Atom N270 (1.6GHz) με 512KB L2 cache, στα 533 MHz. Και 1 gb ram.

Μιας και με ψησατε για Linux τι μου προτείνετε να του βάλω????

Ευχαριστώ!! 

 

 

εγώ σε ένα eee pc 901 έχω windows 10 πάντως :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2022 στις 2:58 ΜΜ, sminitis είπε

Έχω ένα netbook  με Επεξεργαστή Intel Atom N270 (1.6GHz) με 512KB L2 cache, στα 533 MHz. Και 1 gb ram.

Μιας και με ψησατε για Linux τι μου προτείνετε να του βάλω????

Ευχαριστώ!! 

 

 

Slitaz, PsychOS Linux, Damn Small Linux, Tiny Core Linux, Bunsenlabs/Crunchbang++, Peppermint Linux, antiX, MX Linux, Puppy, Porteus, Bodhi, wattOS.

Επεξ/σία από leonidas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Alexrose είπε

Και γιατί να μην αφήσεις το λαπτοπ σου με το λειτουργικό που είχε όταν το αγόρασες? 

Σωστο κ αυτο αλλα με xp που ειχαν ολα αυτα δυσκολα θα τρεξει συγχρονος browser για να μην πω οτι θα εισαι φουλ εκτεθειμενος σε malware κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!!

 

Εγώ είπα να προσπαθήσω να φτιάξω ένα bootable στικάκι για να δοκιμάσω σαν live εκδοχή αλλά ενώ καταχωρώ τα στοιχεία που μου ζητάει στην αρχική σελίδα, δεν βρίσκω πουθενά κάποιο πεδίο για download του OS. 

Ξέρετε τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...