Προς το περιεχόμενο

Επιλογή lazer colour printer για οικιακή χρήση


ecep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην κοινότητα, θέλω να αγοράσω έναν εκτυπωτή για οικιακή χρήση (θα εκτυπώνω περίπου 20 σελίδες την ημέρα - επί το πλείστον κείμενα), με προτίμηση να είναι έγχρωμος / lazer, και επιπρόσθετα wifi mobile print ώστε να χρησιμοποιείτε και από τα κινητά των μελών της οικογένειας.

Διάβασα πολύ καλές κριτικές για το Kyocera Ecosys P5021cdn, ωστόσο από ότι κατάλαβα δε διαθέτει wifi mobile print αλλά μπορεί με repeater και σύνδεση ethernet να γίνει (κι εδώ θέλω τη βοήθειά σας, κατά πόσο αυτό είναι πρακτικά εύκολο να γίνει για ένα χρήστη χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις επ'αυτού όπως είμαι εγώ).

Δεύτερη επιλογή που έχει όλα αυτά που ζητάω είναι ο HP 150nw (αλλά δε ξέρω από αξιοπιστία αν μπορεί να ανταγωνιστεί τον Kyocera).

Έψαξα και για samsung, ώστε χρηματικά να είναι περίπου τα ίδια, αλλά δε μπόρεσα να βρω.

Υπάρχει κάτι άλλο αξιόπιστο στα περίπου 200 ευρώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Samsung δεν υπάρχει πια, την αγόρασε η HP δυστυχώς εδώ και 2-3 χρόνια.

Πάρε τον Kyocera και βάλε έναν τεχνικό να σου κάνει το δίκτυο για να τον βλέπουν τα κινητά. Θa πληρώσεις μια φορά και θα ξενοιάσεις.

O HP δεν είναι κακός αλλά σε συμβατά θα έχεις απο διπλάσιο έως τετραπλάσιο κόστος για τις ίδιες σελίδες σε σχέση με τον Kyocera.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση @highpriest και για να καταλάβω, εννοείς τα toner θα κοστίζουν εως 4πλάσια?

Δεν υπάρχουν συμβατά, όπως έχει το Kyocera?, ή δεν είναι αξιόπιστο το HP και εννοείς ανταλλακτικά/επισκευές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ecep είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση @highpriest και για να καταλάβω, εννοείς τα toner θα κοστίζουν εως 4πλάσια?

Δεν υπάρχουν συμβατά, όπως έχει το Kyocera?, ή δεν είναι αξιόπιστο το HP και εννοείς ανταλλακτικά/επισκευές?

Συμβατά υπάρχουν και για τα δύο, όπως και ανταλλακτικά. Αξιόπιστα είναι επίσης και τα δύο μηχανήματα.

Όταν αναφέρω κόστος, εννοώ κόστος ανα σελίδα. Αν το τόνερ του ενός έχει πχ 15 ευρώ και του άλλου έχει 14 ευρω, αυτό δεν είναι ένδειξη κόστους σελίδας, επειδή το ένα τόνερ μπορεί να βγάζει 2000 σελίδες, ενώ το άλλο 1000 σελίδες. Αρα το φτηνό (εκ πρώτης όψης) είναι τελικά 2 φορές ακριβότερο. Τυχαίο το παράδειγμα. Για τους παραπάνω εκτυπωτές θα κάνεις εσυ την έρευνα αγοράς στα αναλώσιμα τους και θα βγάλεις άκρη. Επειδή ακόμη και όλα τα συμβατά για το ίδιο μοντέλο δεν είναι τα ίδια. Θα βρεις τεράστιο εύρος τιμών.

Σε γενικές γραμμές πάντως, και γνωρίζοντας τα παραπάνω μοντέλα, ναι, το HP έχει τουλάχιστον διπλάσιο κόστος σελίδας σε συμβατά τόνερ (ή και τετραπλάσιο αν πας στις φτηνές λύσεις).

Σε γνήσια τόνερ το κόστος σελίδας τους είναι 30-40% πιο ακριβό στον HP. (Κι ας είναι ακριβότερα τα γνήσια του Kyocera)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολύ σωστά σημείωσε ο highpriest, όταν αγοράζεις έγχρωμο εκτυπωτή laser, κοιτάς, εκτός φυσικά από τα χαρακτηριστικά, τα εξής:

1. Ύπαρξη ή μη συμβατών τόνερ - Έχουν και οι δύο. Αν για κάποιο μηχάνημα laser δεν υπάρχουν συμβατά τόνερ, δεν ασχολείσαι καν. Είναι προτιμότερο να το πετάξεις, παρά να πληρώνεις ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ την αξία του εκτυπωτή σε original τόνερ. Τι να τον κάνεις πχ τον Kyocera των 190€ αγοράς, αν 1 σειρά original τόνερ κοστίζει 370€; Ή τον HP των 170€ αγοράς,  αν 1 σειρά original τόνερ κοστίζει 250€; Ούτε να τον χαρίσεις δεν μπορείς. Καλύτερα να κλέψεις το πορτοφόλι κάποιου, παρά να του κάνεις τέτοιο δώρο. Λιγότερη ζημιά θα έχει.

2. Το κόστος εκτύπωσης ανά  σελίδα - Υπερέχει ο Kyocera. Το κόστος στον Kyocera είναι, χοντρικά, 1,10€/σελίδα, ενώ στον HP είναι, πάλι χοντρικά, 2,70€/σελίδα. Κάθε 1.000 σελίδες δηλ. που θα τυπώνεις, στον HP πληρώνεις 150-160€ περισσότερα από τον Kyocera. Γενικά πάντως, αν δεν κάνω λάθος, η HP είναι παραδοσιακά η πιο ακριβή στα μελάνια/τόνερ.

Κλείνοντας, θα μου επιτρέψεις να πω ότι τον συγκεκριμένο Kyocera τον χρησιμοποιώ στο σπίτι και τον έχουμε και στη δουλειά. Κάνει τη δουλειά του άψογα. Όσο για την ασύρματη σύνδεση στο δίκτυο, δεν είναι τόσο δύσκολη. Βάζεις το ethernet και 99,9% το βλέπουν ασύρματα όλες οι συσκευές αυτόματα. Μια εφαρμογή στο κινητό (Mopria ή οτιδήποτε άλλο) και τυπώνεις μια χαρά. Αν εξακολουθείς να δυσκολεύεσαι, ένας φίλος που να κατέχει κάτι παραπάνω ή, έστω, ένας τεχνικός θα σε βγάλουν εύκολα και γρήγορα από το αδιέξοδο.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ecep είπε

Καλημέρα στην κοινότητα, θέλω να αγοράσω έναν εκτυπωτή για οικιακή χρήση (θα εκτυπώνω περίπου 20 σελίδες την ημέρα - επί το πλείστον κείμενα), με προτίμηση να είναι έγχρωμος / lazer, και επιπρόσθετα wifi mobile print ώστε να χρησιμοποιείτε και από τα κινητά των μελών της οικογένειας.

Διάβασα πολύ καλές κριτικές για το Kyocera Ecosys P5021cdn, ωστόσο από ότι κατάλαβα δε διαθέτει wifi mobile print αλλά μπορεί με repeater και σύνδεση ethernet να γίνει (κι εδώ θέλω τη βοήθειά σας, κατά πόσο αυτό είναι πρακτικά εύκολο να γίνει για ένα χρήστη χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις επ'αυτού όπως είμαι εγώ).

Δεύτερη επιλογή που έχει όλα αυτά που ζητάω είναι ο HP 150nw (αλλά δε ξέρω από αξιοπιστία αν μπορεί να ανταγωνιστεί τον Kyocera).

Έψαξα και για samsung, ώστε χρηματικά να είναι περίπου τα ίδια, αλλά δε μπόρεσα να βρω.

Υπάρχει κάτι άλλο αξιόπιστο στα περίπου 200 ευρώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άμα θέλεις τον kyocera που έχω και εγώ και επιθυμείς να έχεις mobile printing και wifi τότε θα κοιτάξεις το μοντέλο cdw και όχι το cdn. Βέβαια το άλλο είναι πιο ακριβό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeole είπε

. Το κόστος στον Kyocera είναι, χοντρικά, 1,10€/σελίδα, ενώ στον HP είναι, πάλι χοντρικά, 2,70€/σελίδα.

Εεεεεε.....μπάστα.........είπαμε όχι και έτσι......άκου 1 ευρώ και 10 λεπτά η σελίδα....😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeole είπε

2. Το κόστος εκτύπωσης ανά  σελίδα - Υπερέχει ο Kyocera. Το κόστος στον Kyocera είναι, χοντρικά, 1,10€/σελίδα, ενώ στον HP είναι, πάλι χοντρικά, 2,70€/σελίδα. Κάθε 1.000 σελίδες δηλ. που θα τυπώνεις, στον HP πληρώνεις 150-160€ περισσότερα από τον Kyocera. Γενικά πάντως, αν δεν κάνω λάθος, η HP είναι παραδοσιακά η πιο ακριβή στα μελάνια/τόνερ.

Κάτι λάθος γράφεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gatos74 είπε

Εεεεεε.....μπάστα.........είπαμε όχι και έτσι......άκου 1 ευρώ και 10 λεπτά η σελίδα....😂

Όντως παιδιά, συγνώμη. Τα πραγματικά νούμερα είναι 0,11€/σελίδα για τον Kyocera και 0,27€/σελίδα για τον HP. Η διαφορά όμως των 150-160€ στις 1.000 σελίδες ΙΣΧΥΕΙ. Χίλια συγνώμη και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, georgeole είπε

Όντως παιδιά, συγνώμη. Τα πραγματικά νούμερα είναι 0,11€/σελίδα για τον Kyocera και 0,27€/σελίδα για τον HP. Η διαφορά όμως των 150-160€ στις 1.000 σελίδες ΙΣΧΥΕΙ. Χίλια συγνώμη και πάλι.

Μήν αγχώνεσαι......νομίζω όμως ότι 11 λεπτά και πάλι είναι (πολύ) ακριβά για κάποιον που θα εκτυπώνει 600

σελίδες το μήνα.Το κόστος με συμβατά μελάνια ποιό είναι?

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Μήν αγχώνεσαι......νομίζω όμως ότι 11 λεπτά και πάλι είναι (πολύ) ακριβά για κάποιον που θα εκτυπώνει 600

σελίδες το μήνα.Το κόστος με συμβατά μελάνια ποιό είναι?

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Οι τιμές αυτές είναι υπολογισμένες βάσει των ονομαστικών σελίδων (5% επικάλυψη) με ΣΥΜΒΑΤΑ των 25€ έκαστο, τα οποία από αξιόπιστα μαγαζιά είναι εφάμιλλα των original. Αν τώρα θέλουμε να κατεβάσουμε το κόστος, υπάρχουν ένα σωρό τρόποι. Ένας είναι να αγοράσουμε συμβατά των 10€ έκαστο, με το κόστος να κατεβαίνει στα 0,02€/σελίδα, με το ανάλογο ρίσκο φυσικά. Μπορούμε να τα ξαναγεμίσουμε σε μαγαζί, μπορούμε μόνοι μας, τέλος πάντων υπάρχουν λύσεις. Όσο για το κόστος εκτύπωσης με original τόνερ αυτό ανέρχεται σε (τώρα είναι η ώρα να καθίσεις και να έχεις δίπλα και ένα ποτήρι με νερό) 0,19€/σελίδα.

Καλέ μου φίλε, μόνο οι ink tank μηδενίζουν σχεδόν το κόστος εκτύπωσης, αλλά εκεί θυσιάζεις ένα σωρό άλλα προτερήματα.

ΥΓ Για την περίπτωση που ακόμα δεν έχεις πειστεί, πρόκειται για απλές διαιρέσεις: το κόστος των toner  προς τον αριθμό των 2.300 ονομαστικών μαύρων και έγχρωμων σελίδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι έτσι (με αξιόπιστα τόνερ) και υπολογίζοντας μόνο το κόστος των τόνερ

(χωρίς φθορά σε τύμπανα φούρνο) το έτος χρειάζεται  7200 σελίδες επί 0,11 = 792 ευρώ.

Με έναν inktank να κόστιζαν το πολύ 42 ευρώ με γνήσια μελάνια.

Πές μου σε παρακαλώ ποιά είναι τα ένα σωρό προτερήματα που αξίζει να πληρώσει κανείς

(με τις ανάγκες που έχει ο ecep) 750 ευρώ τουλάχιστον παραπάνω το χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, georgeole είπε

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Οι τιμές αυτές είναι υπολογισμένες βάσει των ονομαστικών σελίδων (5% επικάλυψη) με ΣΥΜΒΑΤΑ των 25€ έκαστο, τα οποία από αξιόπιστα μαγαζιά είναι εφάμιλλα των original. Αν τώρα θέλουμε να κατεβάσουμε το κόστος, υπάρχουν ένα σωρό τρόποι. Ένας είναι να αγοράσουμε συμβατά των 10€ έκαστο, με το κόστος να κατεβαίνει στα 0,02€/σελίδα, με το ανάλογο ρίσκο φυσικά. Μπορούμε να τα ξαναγεμίσουμε σε μαγαζί, μπορούμε μόνοι μας, τέλος πάντων υπάρχουν λύσεις. Όσο για το κόστος εκτύπωσης με original τόνερ αυτό ανέρχεται σε (τώρα είναι η ώρα να καθίσεις και να έχεις δίπλα και ένα ποτήρι με νερό) 0,19€/σελίδα.

Καλέ μου φίλε, μόνο οι ink tank μηδενίζουν σχεδόν το κόστος εκτύπωσης, αλλά εκεί θυσιάζεις ένα σωρό άλλα προτερήματα.

ΥΓ Για την περίπτωση που ακόμα δεν έχεις πειστεί, πρόκειται για απλές διαιρέσεις: το κόστος των toner  προς τον αριθμό των 2.300 ονομαστικών μαύρων και έγχρωμων σελίδων.

Δεν βγαίνουν τα νούμερα σου.

0,11 € η σελίδα και 0,27 € ο HP είναι απίθανο κόστος για συμβατά τόνερ. Είναι απίθανο κόστος ακόμη και για γνήσια τόνερ. Μην σου πω είναι απίθανο κόστος ακόμη και για μελάνι τύπου HP 305 που βγάζει θεωρητικά 120 σελίδες όλο κι όλο.

Ξανατσέκαρε τα νούμερα σου. Κάτι υπολογίζεις λάθος. Με αυτά τα νούμερα δεν θα πουλιόταν ούτε ένας εκτυπωτής στην Ελλάδα.

 

Για να σε διευκολύνω: Αν ένα τόνερ κάνει 20 ευρώ και βγάζει 2000 σελίδες, τότε στοιχίζει η σελίδα 1 cent,  ή αλλιώς 0, 01 €

Πάρτο απο δώ και ξανακάνε τις πράξεις να δεις απο ποιο δεκαδικό έφαγες το μηδενικό. 😉

4 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Εάν είναι έτσι (με αξιόπιστα τόνερ) και υπολογίζοντας μόνο το κόστος των τόνερ

(χωρίς φθορά σε τύμπανα φούρνο) το έτος χρειάζεται  7200 σελίδες επί 0,11 = 792 ευρώ.

Με έναν inktank να κόστιζαν το πολύ 42 ευρώ με γνήσια μελάνια.

Πές μου σε παρακαλώ ποιά είναι τα ένα σωρό προτερήματα που αξίζει να πληρώσει κανείς

(με τις ανάγκες που έχει ο ecep) 750 ευρώ τουλάχιστον παραπάνω το χρόνο?

Δεν ισχύουν τα νούμερα του φίλου. Δεν τα υπολόγισε σωστά.

Θα είχαμε κλείσει όλοι τα μαγαζιά μας και θα πετούσαμε χαρταετό....

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρτυριάρη.....εγώ ήθελα να το καταλάβει μόνος του....😁

Δέν πειράζει όμως όλοι κάνουμε λάθη και ο georgeole

τα παραδέχεται από όσω έχω δεί.😀

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gatos74 είπε

Μαρτυριάρη.....εγώ ήθελα να το καταλάβει μόνος του....😁

Δέν πειράζει όμως όλοι κάνουμε λάθη και ο georgeole

τα παραδέχεται από όσω έχω δεί.😀

 

😀 Πολύ ωραία. 100€ τα 4 συμβατά τόνερ δια 2300 σελίδες μας κάνουν 0,00434€. Ευτυχώς που έκανα εγώ λάθος, γιατί δεν θα μου άρεσε καθόλου η ιδέα ο φίλος μας ο highpriest να ειδικευτεί αποκλειστικά στους χαρταετούς...😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...