Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να βλέπω τηλεόραση από το iMac μου ?


RIZOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το Forum. Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιους τρόπους μπορω να δω τηλεόραση στο iMac μου. Έχω σκεφτεί τους παρακάτω τρόπους: 

 

1. Webtv 

2. Να συνδέσω με adaptor  για IHDM ένα tuner που βάζουμε στις τηλεοράσεις που δεν πιάνουν ψηφιακά

3. Eye tv for Mac ( ακριβή λύση κατά την γνώμη μου )

 

Το θέμα είναι πως  θα παίξει το δεύτερο που έχω σκεφτεί. Περιμένω την βοήθεια σας περί του θέματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, RIZOS είπε

Καλησπέρα σε όλο το Forum. Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιους τρόπους μπορω να δω τηλεόραση στο iMac μου. Έχω σκεφτεί τους παρακάτω τρόπους: 

 

1. Webtv 

2. Να συνδέσω με adaptor  για IHDM ένα tuner που βάζουμε στις τηλεοράσεις που δεν πιάνουν ψηφιακά

3. Eye tv for Mac ( ακριβή λύση κατά την γνώμη μου )

 

Το θέμα είναι πως  θα παίξει το δεύτερο που έχω σκεφτεί. Περιμένω την βοήθεια σας περί του θέματος 

1. Webtv   μην ταλαιπωρήσε/δίνεις χρήματα για τα άλλα, εκτός αν είναι κανένα προτζεκτάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας ειδα που αναφερατε το webtv αλλα δεν μπορεσα να το βρω για τον mac μου, εχω ενα μακ μινι 2014, μηπως μπορει να βοηθησει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Runner25 είπε

γεια σας ειδα που αναφερατε το webtv αλλα δεν μπορεσα να το βρω για τον mac μου, εχω ενα μακ μινι 2014, μηπως μπορει να βοηθησει καποιος

Δεν νομίζω να εννοούν εφαρμογή  αλλά site.  Ψάξε στο internet για Greek webtv.

Όσο για το μηχάνημα σου αν έχει ssd , δεν νομίζω να έχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2022 στις 9:23 ΠΜ, Runner25 είπε

γεια σας ειδα που αναφερατε το webtv αλλα δεν μπορεσα να το βρω για τον mac μου, εχω ενα μακ μινι 2014, μηπως μπορει να βοηθησει καποιος

δεν ξερω αν δουλεψει σε mac σε  android που το ειχα δουλεψει παντως μια χαρα ηταν

https://greek-tv.gr.aptoide.com/app

κοιτα και ΕΔΩ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, triplex1 said:

δεν ξερω αν δουλεψει σε mac σε  android που το ειχα δουλεψει παντως μια χαρα ηταν

https://greek-tv.gr.aptoide.com/app

κοιτα και ΕΔΩ

ευχαριστω πολυ το δοκιμασα σημερα αλλα δε μου το ανοιγει λεει δεν ειναι συμβατη εφαρμογη, ευχαριστω παντως :)

On 15/03/2022 at 14:11, atheatos said:

Δεν νομίζω να εννοούν εφαρμογή  αλλά site.  Ψάξε στο internet για Greek webtv.

Όσο για το μηχάνημα σου αν έχει ssd , δεν νομίζω να έχει θέμα.

εχεις δικιο βρηκα τη σελιδα ενταξει ειναι καλυτερα απο το να ψαχνω καθε φορα το καθε καναλι απο google ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Runner25 είπε

ευχαριστω πολυ το δοκιμασα σημερα αλλα δε μου το ανοιγει λεει δεν ειναι συμβατη εφαρμογη, ευχαριστω παντως :)

εχεις δικιο βρηκα τη σελιδα ενταξει ειναι καλυτερα απο το να ψαχνω καθε φορα το καθε καναλι απο google ευχαριστω πολυ

στο 2ο νομιζω εγραφε για mac ψαξτο λιγο

κοιτα και για emulator αν μπορεις να βαλεις οπως ειναι το bluestacks

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για mac ένας πολύ καλός δέκτης είναι το eyetv
Το δικό μου το έχω πάνω απο 7 χρόνια, όταν ήταν της elgato, τώρα είναι της Geniatech.
Βέβαια τώρα το έχω σε διαφορετική υλοποίηση.
Το έχω συνδέσει σε ένα raspberry pi 3B+ (bulls eye) και σε συνδυασμό με το tvheadend μπορώ να βλέπω τηλεόραση απο οποιαδήποτε σημείο στο σπίτι και σε οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται στο wifi, με kodi ή με vpn εαν είσαι εκτός σπιτιού.

Οπότε σου προτείνω είτε με usb δέκτη ή με streaming στον υπολογιστή/playstation/xbox/tv/pc/tvbox κτλ.

 

* εαν επιλέξεις το streaming τότε μπορείς να βρεις έναν φθηνότερο δέκτη για το raspberry pi

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας. Μετά από καιρό θα ήθελα να σας δώσω μια λύση βέβαια κόστισε λίγο. Αγόρασα Eye Tv από το Ebay και σώθηκα! Έχει φοβερή εικόνα, μπορείς να γράφεις προγράμματα και πολλά αλλά. Δοκίμασα και  το Webtv αλλά δεν έπαιζε τις ελληνικές ταινίες και ταινίες. 

Στις 17/3/2022 στις 1:08 ΜΜ, _filippos_ είπε

Για mac ένας πολύ καλός δέκτης είναι το eyetv
Το δικό μου το έχω πάνω απο 7 χρόνια, όταν ήταν της elgato, τώρα είναι της Geniatech.
Βέβαια τώρα το έχω σε διαφορετική υλοποίηση.
Το έχω συνδέσει σε ένα raspberry pi 3B+ (bulls eye) και σε συνδυασμό με το tvheadend μπορώ να βλέπω τηλεόραση απο οποιαδήποτε σημείο στο σπίτι και σε οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται στο wifi, με kodi ή με vpn εαν είσαι εκτός σπιτιού.

Οπότε σου προτείνω είτε με usb δέκτη ή με streaming στον υπολογιστή/playstation/xbox/tv/pc/tvbox κτλ.

 

* εαν επιλέξεις το streaming τότε μπορείς να βρεις έναν φθηνότερο δέκτη για το raspberry pi

Και εγώ αυτό έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...