Προς το περιεχόμενο

realme 9 Pro Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Σε λιγες μερες παιρνω miui13 με android 12  στο smartphone, τωρα απο που ξεθαψες τα αρχαια που μου λες....

Στο tablet φοραω το τελευταιο ipad os...

Τόσα μηνύματα γράφεις για Mi pad 4... Tablet που δεν χρησιμοποιείς... Μάλιστα...

Ποιο κινητό έχεις;

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τόσα μηνύματα γράφεις για Mi pad 4... Tablet που δεν χρησιμοποιείς... Μάλιστα...

Ποιο κινητό έχεις;

ειχα γραψει οτι το εδωσα, αλλα το προσπερασες...σελιδα 2, poco f3 8/256

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

ειχα γραψει οτι το εδωσα, αλλα το προσπερασες...σελιδα 2, poco f3 8/256

Για poco f3 υπάρχουν ένα σωρό ROMs, μιλάω για γνωστές και αξιόπιστες, που μπορείς να τρέξεις άνετα Netflix L1...

Πολύ καλή συσκευή, άριστη αγορά... Αν δεν είχε MiUi...:D

Αυτός θεωρώ ότι είναι και ένας από τους λόγους που δεν πουλάει όσο άλλοι στην ακριβή κατηγορία...

Τέλοσπάντων, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε...

Καλό σου βράδυ:)

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για poco f3 υπάρχουν ένα σωρό ROMs, μιλάω για γνωστές και αξιόπιστες, που μπορείς να τρέξεις άνετα Netflix L1...

Πολύ καλή συσκευή, άριστη αγορά... Αν δεν είχε MiUi...:D

Αυτός θεωρώ ότι είναι και ένας από τους λόγους που δεν πουλάει όσο άλλοι στην ακριβή κατηγορία...

Τέλοσπάντων, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε...

Καλό σου βράδυ:)

Το L3 αφορουσε το mi pad 4 plus που ειχα...το poco f3 εχει ετσι και αλλιως L1...το miui το εχω φερει στα μετρα μου....

καλο σου βραδυ...

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Το L3 αφορουσε το mi pad 4 plus που ειχα...το poco f3 εχει ετσι και αλλιως L1...το miui το εχω φερει στα μετρα μου....

καλο σου βραδυ...

Κάπου έχεις μπερδέψει τα widevine ή κάτι δεν κατάλαβα... Αυτό που γράφεις δε βγάζει λογικό νόημα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Widevine

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Κάπου έχεις μπερδέψει τα widevine ή κάτι δεν κατάλαβα... Αυτό που γράφεις δε βγάζει λογικό νόημα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Widevine

Αυτο που στελνεις λεει αυτο που σου λεω και εγω...L3=480 (mi pad 4 plus)  L1=1080(poco f3) 

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Αυτο που στελνεις λεει αυτο που σου λεω και εγω...L3=480 (mi pad 4 plus)  L1=1080(poco f3) 

Δεν εξαρτάται τόσο από το hardware, όσο από το software... Εκτός κι αν μιλάμε για αρχαίο hardware που δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή 1080p.

Ξαναγράφω: υπάρχει κάποια έκδοση Android που δε μπορείς να φέρεις τα μέτρα σου;

Στα μέτρα σου ανήκουν εφαρμογές (ανάλογα της έκδοση MiUi), όπως πχ Wallpaper Carousel, System Cleaner, fashoin gallery, mi health, mi wallet, Trend News, MIUI Analytics (spyware), MIUI Biometric, MIUI PiP service, MIUI Gallery, Quick Apps (data mining), MIUI Ad Services, Mi Security, Mi browser κ.α. πολλά;... Όλα "χρήσιμα" apps που τρέχουν στο παρασκήνιο και καταναλώνουν μπαταρία και cpu... Φυσικά η Xiaomi έχει προνοήσει να κάνουν πάυση όταν τρέχεις πχ benchmarks για να μην χαλάνε τα σκορ (η σωστή διαχείριση που έγραφες...):D

Αν δεν το έχεις να βάλεις custom Rom, τότε καλύτερη επιλογή το Nord 2 5G... Πολύ ανώτερη εμπειρία χρήσης και το φέρνεις και αυτό στα μέτρα σου...  Πιο έυκολα, γιατί εξαρχής δεν έχει σαβούρες. Το ίδιο περίπου ισχύει και με το Realme Ui: είναι καθαρό σε σχέση με MiUi.

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-870-vs-mediatek-dimensity-1200

870--> Poco f3, 1200--> Nord 2. Από επεξεργαστική ισχύ το ίδιο με λίγο πιο καλή θερμική συμπεριφορά υπό πίεση ο 1200 (93% σταθερότητα έναντι 90% του 870 στο Wild life). Οι κάμερες καλύτερες στο Nord 2.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν εξαρτάται τόσο από το hardware, όσο από το software... Εκτός κι αν μιλάμε για αρχαίο hardware που δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή 1080p.

Ξαναγράφω: υπάρχει κάποια έκδοση Android που δε μπορείς να φέρεις τα μέτρα σου;

Στα μέτρα σου ανήκουν εφαρμογές (ανάλογα της έκδοση MiUi), όπως πχ Wallpaper Carousel, System Cleaner, fashoin gallery, mi health, mi wallet, Trend News, MIUI Analytics (spyware), MIUI Biometric, MIUI PiP service, MIUI Gallery, Quick Apps (data mining), MIUI Ad Services, Mi Security, Mi browser κ.α. πολλά;... Όλα "χρήσιμα" apps που τρέχουν στο παρασκήνιο και καταναλώνουν μπαταρία και cpu... Φυσικά η Xiaomi έχει προνοήσει να κάνουν πάυση όταν τρέχεις πχ benchmarks για να μην χαλάνε τα σκορ (η σωστή διαχείριση που έγραφες...):D

Αν δεν το έχεις να βάλεις custom Rom, τότε καλύτερη επιλογή το Nord 2 5G... Πολύ ανώτερη εμπειρία χρήσης και το φέρνεις και αυτό στα μέτρα σου...  

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-870-vs-mediatek-dimensity-1200

το "συγχωρεμενο" Mi pad 4 plus εχει τον σναπ660 και φυσικα ειναι απολυτα ικανο να τρεξει 1080p. Απλα αρνειται στο νετφλιξ να το υποστηριξει...απο την στιγμη που ειμαι ευχαριστημενος γιατι να κοιταξω αλλο τηλεφωνο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Tlykog είπε

Είπαμε: είναι θέμα γούστου. 

Η παραμετροποίηση υπάρχει γιατί μιλάμε για Android, δεν είναι μοναδικό χαρακτηριστικό του MiUi. Γνωρίζεις κάποιο κινητό Android που δεν είναι παραμετροποιήσιμο;

Υπάρχουν οδηγοί για αφαίρεση bloatware, αλλά κανένας δε μπορεί να αφαιρέσει όλο το bloatware... Αυτό είναι και απάντηση για την παραμετροποίηση που έγραψες πριν...

Πχ σε προκαλώ να αφαιρέσεις το πρόγραμμα που έχει για να κάνει ανίχνευση για ιούς... Άχρηστο, τρώει πολλούς πόρους, δεν απενεργοποιείται και έχει πολλούς trackers. Επιπλέον, δεν υπάρχει λόγος να μην κάνει boot το κινητό αν δεν δουλεύει ένα πρόγραμμα τύπου antivirus... Ή μήπως υπάρχει;...

Για διαφημίσεις δε μίλησα. Δίνεις απάντηση, αλλά ποτέ δεν έθηξα το θέμα... Όπως σου εξήγησα είχα πολλά κινητά Xiaomi. Μια χαρά κινητά είναι.

Προσωπικά, θα αγόραζα poco f3 ΑΝΕΤΑ και σε 1 βδομάδα (τόσο θέλει η Xiaomi για να ξεκλειδώσει τον bootloader, έτσι, χωρίς λόγο...) θα έβαζα lineage OS. Έγραψα και πριν ότι σαν κινητά είναι κορυφαία για τα χρήματα τους... Το μενού τους είναι χάλια...

Σου ξαναέγραψα ότι η διαφορά στη μπαταρία και σε επιδόσεις είναι χαοτικές από MiUi σε σχέση με LineageOS. Επειδή είχα την ευκαιρία να τα δω στο ίδιο κινητό, γνωρίζω πόσο χάλια διαχείριση κάνει το MiUi. Για την ακρίβεια δεν κάνει χάλια διαχείριση, αλλά έχει πολλές εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο για να μαζέψουν προσωπικά δεδομένα για τη Xiaomi, οπότε επεξεργαστική ισχύ και μπαταρία πάνε περίπατο... Δηλαδή, κάνει πολύ καλή διαχείριση για το χάλια λειτουργικό που είναι.

Επίσης, σε προκαλώ να το κάνεις και εσύ για να το δεις και με τα ίδια σου τα μάτια: το κινητό γίνεται αγνώριστο μόλις βγάλεις το MiUi.

Δεν θα διαφωνήσω ουσιαστικά μαζί σου αλλά να ξέρεις ότι για το 99% των χρηστών δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη για την μη χρησιμοποίηση του MiUi.Ειμαι κάτοχος του με MiUi και πραγματικά δεν βλέπω καμιά ανάγκη για αλλαγή.Ειναι υπεραρκετό το κινητό για τον καθένα(Poco F3) μην τρελαθουμε κιόλας τι περισσότερο να ζητήσει κάποιος;Να μου πεις για κάποιον που ασχολείτε με την φωτό και τις κάμερες να σου πω αν οκ

Επεξ/σία από Andytse13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

το "συγχωρεμενο" Mi pad 4 plus εχει τον σναπ660 και φυσικα ειναι απολυτα ικανο να τρεξει 1080p. Απλα αρνειται στο νετφλιξ να το υποστηριξει...απο την στιγμη που ειμαι ευχαριστημενος γιατι να κοιταξω αλλο τηλεφωνο?

Είναι θέμα software και όχι hardware λοιπόν.

Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος από την αγορά σου. Απλά ήθελα εξαρχής να τονίσω ότι ένα κινητό είναι πιο πολλά από απλά specs. Είναι ένα σύνολο. Το Poco f3 δεν είναι η "απόλυτη επιλογή" στην κατηγορία τιμής του. Είναι μία από τις πάρα πολύ καλές. Το βασικό του πρόβλημα είναι το λειτουργικό και ίσως και οι κάμερες, μιας και υπάρχουν και καλύτερες σε αυτά τα χρήματα πια...

Απλά είναι κάπως μονοτονο να διαβάζω σε άρθρα review συνέχεια για τα Poco ότι είναι "απόλυτες επιλογές". Δεν είναι. Είναι θέμα γούστου. Πολύ καλό hardware για τα χρήματα, αλλά το software παίρνει συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Είναι θέμα software και όχι hardware λοιπόν.

Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος από την αγορά σου. Απλά ήθελα εξαρχής να τονίσω ότι ένα κινητό είναι πιο πολλά από απλά specs. Είναι ένα σύνολο. Το Poco f3 δεν είναι η "απόλυτη επιλογή" στην κατηγορία τιμής του. Είναι μία από τις πάρα πολύ καλές. Το βασικό του πρόβλημα είναι το λειτουργικό και ίσως και οι κάμερες, μιας και υπάρχουν και καλύτερες σε αυτά τα χρήματα πια...

Απλά είναι κάπως μονοτονο να διαβάζω σε άρθρα review συνέχεια για τα Poco ότι είναι "απόλυτες επιλογές". Δεν είναι. Είναι θέμα γούστου. Πολύ καλό hardware για τα χρήματα, αλλά το software παίρνει συζήτηση.

Εχοντας αρκετες Σαομι συσκευες στο παρελθον δεν μου πηγαινε να παω καπου αλλου, εξαλου τα μονοπατια μου ειναι οικεια οποτε ολα καλα με την επιλογη μου. Βασικο ρολο επαιξε και  η πολυ μικρη οπη της σελφι καμ (νομιζω πως ειναι η μικροτερη απο οποιαδηποτε αλλη συσκευη) που την προτιμω στο κεντρο και οχι στα αριστερα οπως σε αλλες συσκευες, και  ο πολυ καλος στερεοφονικος ηχος του, περα βεβαια απο τα αλλα σπεκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Δεν θα διαφωνήσω ουσιαστικά μαζί σου αλλά να ξέρεις ότι για το 99% των χρηστών δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη για την μη χρησιμοποίηση του MiUi.Ειμαι κάτοχος του με MiUi και πραγματικά δεν βλέπω καμιά ανάγκη για αλλαγή.Ειναι υπεραρκετό το κινητό για τον καθένα(Poco F3) μην τρελαθουμε κιόλας τι περισσότερο να ζητήσει κάποιος;Να μου πεις για κάποιον που ασχολείτε με την φωτό και τις κάμερες να σου πω αν οκ

Το κινητό είναι software και hardware. Μπορεί κάποιος να ζητάει ένα κινητό στο οποίο πχ να μην τρέχουν ΚΑΘΕ στιγμή στο παρασκήνιο εφαρμογές όπως: 

Wallpaper Carousel, System Cleaner, fashoin gallery, mi health, mi wallet, Trend News, MIUI Analytics (spyware), MIUI Biometric, MIUI PiP service, MIUI Gallery, Quick Apps (data mining), MIUI Ad Services, Mi Security, Mi browser κ.α. 

Οι παραπάνω είναι μόνο κάποιες από τις πολλές που θυμάμαι. Μιλάμε για τρελή σαβούρα... 

Αν πάρεις ένα πιο καθαρό λειτουργικό πχ Oxygen OS τρέχουν μόνο οι βασικές εφαρμογές συστήματος, η Google και τίποτα άλλο. Βάζεις εσύ ότι χρειάζεσαι. Αυτή είναι και η μαγεία του Android: να βάζεις ΕΣΥ ότι χρειάζεσαι... Έτσι παραμετροποιείς το κινητό σου όπως θέλεις. Ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του Android σε σχέση πχ με iOS.

11 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Εχοντας αρκετες Σαομι συσκευες στο παρελθον δεν μου πηγαινε να παω καπου αλλου, εξαλου τα μονοπατια μου ειναι οικεια οποτε ολα καλα με την επιλογη μου. Βασικο ρολο επαιξε και  η πολυ μικρη οπη της σελφι καμ (νομιζω πως ειναι η μικροτερη απο οποιαδηποτε αλλη συσκευη) που την προτιμω στο κεντρο και οχι στα αριστερα οπως σε αλλες συσκευες, και  ο πολυ καλος στερεοφονικος ηχος του, περα βεβαια απο τα αλλα σπεκς

Μου μιλάς για hardware και δεν έχει νόημα, γιατί συμφωνούμε. Το πρόβλημά τους είναι στο software. Όσο κι αν έχω παλέψει δε μπορεσα ΠΟΤΕ να φέρω το MiUi στα μέτρα μου. Οι περισσότερες εφαρμογές του δεν απεγκαθίστανται/απενεργοποιούνται. Αν κάποιος τολμήσει να το κάνει μέσω πχ ADB, τότε το κινητό απλά χαλάει. Το εννοώ, δεν κάνει boot!

Έχεις πρόβλήματα πχ αν απενεργοποιήσεις το Security Center, μια εφαρμογή που εξαρχής είναι αμφιλεγόμενης χρησιμότητας... Αν είναι δυνατόν!... Προβλήματα έχεις και αν κάνεις το λάθος να βγάλεις τον Mi Browser....

Δε μπορώ να καταλάβω τί εννοείς όταν γράφεις "το φέρνω στα μέτρα μου", όταν εξ' ορισμού αφήνεις μέσα στο κινητό σαβούρα που δε χρησιμοποιείς... 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το έχεις συνηθίσει. Οκ.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το κινητό είναι software και hardware. Μπορεί κάποιος να ζητάει ένα κινητό στο οποίο πχ να μην τρέχουν ΚΑΘΕ στιγμή στο παρασκήνιο εφαρμογές όπως: 

Wallpaper Carousel, System Cleaner, fashoin gallery, mi health, mi wallet, Trend News, MIUI Analytics (spyware), MIUI Biometric, MIUI PiP service, MIUI Gallery, Quick Apps (data mining), MIUI Ad Services, Mi Security, Mi browser κ.α. 

Οι παραπάνω είναι μόνο κάποιες από τις πολλές που θυμάμαι. Μιλάμε για τρελή σαβούρα... Θέλεις; να σου πω τί μέγεθος έχει μία καθαρή ROM με Google apps; Περίπου 1,4GB. Θέλεις να σου πω τί μέγεθος έχει το MiUi; Λίγο πάνω από 4GB... πριν την εγκατάσταση...

Αν πάρεις ένα πιο καθαρό λειτουργικό πχ Oxygen OS τρέχουν μόνο οι βασικές εφαρμογές συστήματος, η Google και τίποτα άλλο. Βάζεις εσύ ότι χρειάζεσαι. Αυτή είναι και η μαγεία του Android: να βάζεις ΕΣΥ ότι χρειάζεσαι... 

Μου μιλάς για hardware και δεν έχει νόημα, γιατί συμφωνούμε. Το πρόβλημά τους είναι στο software. Όσο κι αν έχω παλέψει δε μπορεσα ΠΟΤΕ να φέρω το MiUi στα μέτρα μου. Οι περισσότερες εφαρμογές του δεν απεγκαθίστανται?απενεργοποιούνται. Αν κάποιος τολμήσει να το κάνει μέσω πχ ADB, τότε το κινητό απλά χαλάει. Το εννοώ, δεν κάνει boot!

Έχεις πρόβλήματα πχ αν απενεργοποιήσεις το Security Center, μια εφαρμογή που εξαρχής είναι αμφιλεγόμενης χρησιμότητας... Αν είναι δυνατόν!... Προβλήματα έχεις και αν κάνεις το λάθος να βγάλεις τον Mi Browser....

Δε μπορώ να καταλάβω τί εννοείς όταν γράφεις "το φέρνω στα μέτρα μου", όταν εξ' ορισμού αφήνεις μέσα στο κινητό σαβούρα που δε χρησιμοποιείς... 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το έχεις συνηθίσει. Οκ.

Αναλωνεσαι σε υπερβολικες λεπτομερειες...ποτε δεν με ενοιαξε τι τρεχει και τι δεν τρεχει απο πισω....εαν ειναι γρηγορη η συσκευη εχει καλως εαν δεν ειναι τοτε υπαρχει προβλημα και πρεπει να λυθει ειτε μη αγοραζοντας την ή αλλαζοντας ρομ εφοσον ειναι στην κατοχη σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το κινητό είναι software και hardware. Μπορεί κάποιος να ζητάει ένα κινητό στο οποίο πχ να μην τρέχουν ΚΑΘΕ στιγμή στο παρασκήνιο εφαρμογές όπως: 

Wallpaper Carousel, System Cleaner, fashoin gallery, mi health, mi wallet, Trend News, MIUI Analytics (spyware), MIUI Biometric, MIUI PiP service, MIUI Gallery, Quick Apps (data mining), MIUI Ad Services, Mi Security, Mi browser κ.α. 

Οι παραπάνω είναι μόνο κάποιες από τις πολλές που θυμάμαι. Μιλάμε για τρελή σαβούρα... Θέλεις; να σου πω τί μέγεθος έχει μία καθαρή ROM με Google apps; Περίπου 1,4GB. Θέλεις να σου πω τί μέγεθος έχει το MiUi; Λίγο πάνω από 4GB... πριν την εγκατάσταση...

Αν πάρεις ένα πιο καθαρό λειτουργικό πχ Oxygen OS τρέχουν μόνο οι βασικές εφαρμογές συστήματος, η Google και τίποτα άλλο. Βάζεις εσύ ότι χρειάζεσαι. Αυτή είναι και η μαγεία του Android: να βάζεις ΕΣΥ ότι χρειάζεσαι... 

Ξαναλέω ακόμα και έτσι για το 99,9% των χρηστών είναι υπεραρκετό ένα τέτοιο κινητό μου μοιάζει υπερβολικό για την δύναμη και την ισχύ που έχει Κανείς δεν μπορεί να εξαντλήσει τις δυνατότητες του.Και μιλάμε για ένα κινητό.Διαφωνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Αναλωνεσαι σε υπερβολικες λεπτομερειες...ποτε δεν με ενοιαξε τι τρεχει και τι δεν τρεχει απο πισω....εαν ειναι γρηγορη η συσκευη εχει καλως εαν δεν ειναι τοτε υπαρχει προβλημα και πρεπει να λυθει ειτε μη αγοραζοντας την ή αλλαζοντας ρομ εφοσον ειναι στην κατοχη σου...

Αν έχω ένα κινητό που αντί για 2 μέρες έχει μπαταρία για 1 με νοιάζει τί τρέχει από πίσω.

Το γρήγορη είναι σχετικό, Με επεξεργαστές τύπου SD 870 προφανώς και είναι γρήγορη, γιατί ο επεξεργαστής είναι γρήγορος και όχι γιατί το λογισμικό είναι καλό. Όσο περνάει ο καιρός, βάζεις περισσότερες εφαρμογές ή οι εφαρμογές βαραίνουν, τότε θέλεις όλη την επεξεργαστική ισχύ του κινητού. Γι αυτό μίλησα για custom ROM. Το κινητό εμφανίζει απόκριση επιπέδου iphone. Το λεώ από προσωπική μου πείρα...

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις στη συνέχεια. Προφανώς είναι θέμα γούστου.

Η πρώτη μου επαφή με "Android ναυαρχίδα" ήταν το 2011, που αγόρασα Samsung Galaxy S plus. Το κινητό πετούσε... Εκτός κι όταν άνοιγα data, όπου για 1-1.30 λεπτά κολλούσε προσπαθώντας να ανεβάσει στη Google και τη Samsung τα προσωπικά μου δεδομένα. Tί να σου κάνει; Μονοπύρηνο στα 1.4Ghz και 512ΜΒ RAM είχε... Από τότε τα πράγματα βελτιώθηκαν: οι επεξεργαστές έγιναν δυνατότεροι και η συλλογή προσωπικών δεδομένων πιο έξυπνη, ώστε να μη γίνεται άμεσα αντιληπτή από τον χρήστη... Αλλά η βασική φιλοσοφία δεν άλλαξε. Γι αυτό και πάιρνω κινητά και βάζω πάνω όσο πιο ελαφρύ λειτουργικό μπορώ: θέλω το κινητό να δουλεύει, κυρίως, για μένα.

9 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Ξαναλέω ακόμα και έτσι για το 99,9% των χρηστών είναι υπεραρκετό ένα τέτοιο κινητό μου μοιάζει υπερβολικό για την δύναμη και την ισχύ που έχει Κανείς δεν μπορεί να εξαντλήσει τις δυνατότητες του.Και μιλάμε για ένα κινητό.Διαφωνεις;

Απαντάω πιο πάνω. Συνοπτικά συμφωνώ στο ότι είναι ενα πολύ δυνατό κινητό που δύσκολα το γονατίζεις ΣΗΜΕΡΑ... Σε 1-2 χρόνια ποιος ξέρει;... Σύμφωνα με τις δυνατότητες του hardware θα έπρεπε η απάντηση να ήταν: "αποκλείται να το γοαντίσεις σε 1-2 χρόνια"...

Συμφωνώ ότι το το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών θα το βρεις παραπάνω από αρκετο, αλλά το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών... δεν το χρειάζεται. Με καλύτερη διαχειριση, ένα κινητό με πολύ λιγότερη επεξεργαστική ισχύ θα μπορούσε να αποδόσει το ίδιο στην πράξη ΑΝ δεν έτρεχε τόση σαβούρα στο παρασκήνιο.

Συγνώμη, αλλά με τα κινητά έχω αρρώστια... Δεν υπάρχει για μένα "απλά ένα κινητό". Ίσως και γι αυτό να είμαι τόσο απαιτητικός.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...