Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αναζήτηση σε εξωτερικο δίσκο (rebuild spotlight index)


filop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Κάτοχος macbook pro mid 2015 

Αρχές καλοκαιριού κάνω το λάθος να αναβαθμίσω από μοχαβε σε big sur επειδή παίζω μουσική και η μουσική Μου είναι σε θαντερμπολτ παρατήρησα μου έκανε νερά στο φαιντερ,ο τρόπος για να τον διορθώσω ήταν προσωρινός ακόμα και μετά από clean install σε μοντερει παραμένει.

Έχω τσεκάρει ότι είναι εντάξει ο σκληρός καθώς αγόρασα εξωτερικό δεύτερο και τα έκανε και εκεί 

Όταν κάνω rebuild spotlight όλα καλά για κάποιες μέρες και ξανά μάνα...

Παρατήρησα επίσης ότι δουλεύει κανονικά η αναζήτηση αν κάτι είναι στον εσωτερικό δίσκο βρίσκει τα πάντα,στον εξωτερικό όχι

Έχει πάθει κάνεις κάτι τέτοιο και αν ξέρει την λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά  στον εξωτερικό δίσκο με το metadata indexing utility. 

Σύνδεσε τον δίσκο και τρέξε στο Terminal την εντολή: sudo mdutil -i on /Volumes/external (όπου external η επωνυμία του δίσκου ή όπως αλλιώς ονομάζεται).

Θα ζητηθεί πιστοποίηση και θα πρέπει να προκύψει η ένδειξη indexing enabled. Restart το μηχάνημα και το θέμα αναμένεται να έχει εκλείψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεμάτος ο σκληρός δν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά όταν έβαλα και τον καινούριο σκληρό τα έκανε και εκεί...ίσως είναι καμία εντολή που λες,θα το τσεκάρω και θα σου πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filop είπε

Δεν το Πειραξα ποτέ LaCie thunderbolt για μακ είναι 

Αν τυχόν ήρθε pre-formated σε Mac format και τον έχεις αποδεχθεί ως είχε, τότε το θέμα  φαίνεται να έγκειται σ' αυτό. Ενδεχομένως υπάρχει δηλαδή θέμα συμβατότητας 

Παλιότερα η Western Digital προσέφερε τέτοιους δίσκους, που παρουσίαζαν διάφορα θέματα.

 

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρόνια τον δουλεύω όπως είναι δν άλλαξα κάτι, αλλαξε μόνο όταν έκανα update σε big sur, φυσικά κάπως έστρωσε με κάποια update αλλά το έκανε,έκανα κλιν Ινσταλ σε Monterey και μ το ξανά έκανε φυσικά με διαφορετικό τρόπο,πχ τότε μου έβγαζε τίτλους και όταν φόρτωνα κομμάτι ήταν άλλο,δλδ ότι ναναι,τώρα απλά δν τα βρίσκει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παράλληλο θέμα με την μπαταρία του,άλλαξα δεύτερη μπαταρία και βγήκε και αυτή προβληματική και σήμερα θα το έχω 😥😩 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2022 στις 3:41 ΜΜ, epinki είπε

Τι έγινε με την εντολή που πρότεινα ;.

/System/Volumes/Data/Volumes/LaCie:

Indexing enabled.

Ηταν ενεργοποιημενο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εντολή είναι sudo, δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση αποκαθιστά, ενεργοποιεί το indexing στον εξωτερικό δίσκο εξ ου και η ένδειξη "indexing enabled".

Τώρα αν το θέμα όντως επιλύθηκε θα το δεις μετά από το restart του Mac.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...