Προς το περιεχόμενο

Βιβλία Φωτογραφίας


GQPhDFBI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το παρόν νήμα για να μοιραστούμε τίτλους βιβλίου σχετικά με την φωτογραφία.

Ξεκινάω με ένα τεχνικό βιβλίο που θεωρώ "must read" για όποιον ασχολείται.
Light Science & Magic: An Introduction to Photographic Lighting (Φως - Επιστήμη & Μαγεία: εισαγωγή στον φωτογραφικό φωτισμό) των Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua.
Το βιβλίο θα το βρείτε σε πολλές εκδόσεις, όποια και να πέσει στα χέρια έχει τα ίδια περιεχόμενα με τις διαφορά, κυρίως στο τελευταίο κεφάλαιο που αναφέρεται σε εξοπλισμό, οι νεότερες εκδόσεις να περιλαμβάνουν πιο σύγχρονα μέσα.
Διαβάζοντας και κατανοώντας το βιβλίο, δεν θα υπάρχει τίποτα που να μην γνωρίζεται πως πρέπει να φωτιστεί και γιατί.

Έχω στα Αγγλικά την 3η έκδοση (είναι λίγο ταλαιπωρημένο) και στα ελληνικά την 5η (σχεδόν σε τέλεια κατάσταση), εάν κάποιος ενδιαφέται να του τα δανείσω.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GQPhDFBI είπε

Ανοίγω το παρόν νήμα για να μοιραστούμε τίτλους βιβλίου σχετικά με την φωτογραφία.

Ξεκινάω με ένα τεχνικό βιβλίο που θεωρώ "must read" για όποιον ασχολείται.
Light Science & Magic: An Introduction to Photographic Lighting (Φως - Επιστήμη & Μαγεία: εισαγωγή στον φωτογραφικό φωτισμό) των Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua.
Το βιβλίο θα το βρείτε σε πολλές εκδόσεις, όποια και να πέσει στα χέρια έχει τα ίδια περιεχόμενα με τις διαφορά, κυρίως στο τελευταίο κεφάλαιο που αναφέρεται σε εξοπλισμό, οι νεότερες εκδόσεις να περιλαμβάνουν πιο σύγχρονα μέσα.
Διαβάζοντας και κατανοώντας το βιβλίο, δεν θα υπάρχει τίποτα που να μην γνωρίζεται πως πρέπει να φωτιστεί και γιατί.

Έχω στα Αγγλικά την 3η έκδοση (είναι λίγο ταλαιπωρημένο) και στα ελληνικά την 5η (σχεδόν σε τέλεια κατάσταση), εάν κάποιος ενδιαφέται να του τα δανείσω.

    Πολύ χρήσιμο , διότι κάποτε πρέπει να αντιληφθούμε ότι δεν φτάνει μόνον ο εξοπλισμός .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Ξεκινάω με ένα τεχνικό βιβλίο που θεωρώ "must read" για όποιον ασχολείται.
Light Science & Magic: An Introduction to Photographic Lighting (Φως - Επιστήμη & Μαγεία: εισαγωγή στον φωτογραφικό φωτισμό) των Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua.
Το βιβλίο θα το βρείτε σε πολλές εκδόσεις, όποια και να πέσει στα χέρια έχει τα ίδια περιεχόμενα με τις διαφορά, κυρίως στο τελευταίο κεφάλαιο που αναφέρεται σε εξοπλισμό, οι νεότερες εκδόσεις να περιλαμβάνουν πιο σύγχρονα μέσα.
Διαβάζοντας και κατανοώντας το βιβλίο, δεν θα υπάρχει τίποτα που να μην γνωρίζεται πως πρέπει να φωτιστεί και γιατί.

Έχω στα Αγγλικά την 3η έκδοση (είναι λίγο ταλαιπωρημένο) και στα ελληνικά την 5η (σχεδόν σε τέλεια κατάσταση), εάν κάποιος ενδιαφέται να του τα δανείσω.

Εξαιρετικό βιβλίο, το έχω και το συνιστώ κι εγώ. Ωστόσο νομίζω πως υπάρχουν κάποια θέματα που δεν καλύπτονται, ιδίως σχέση έχοντα με ειδικό εξοπλισμό διαχείρισης του φωτός (snoots, beauty dish, φωτισμός macro κλπ). Αλλά οι βασικές αρχές είναι εκεί.

Προτείνω επίσης αυτό:

 

images.jpg

Ακόμα, ενδιαφέρον παρουσιάζει για τον αρχάριο το "ο μαγικός κόσμος της φωτογραφίας" του Σκιαδόπουλου από τις εκδόσεις ακαδημίας Leica.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Ανοίγω το παρόν νήμα για να μοιραστούμε τίτλους βιβλίου σχετικά με την φωτογραφία.
 

Μπορούμε να βάζουμε και μη τεχνικά βιβλία, αποκλειστικά με φωτογραφίες ή μόνο σχετικά με εκμάθηση αρχών και τεχνικών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pifilos είπε

Μπορούμε να βάζουμε και μη τεχνικά βιβλία, αποκλειστικά με φωτογραφίες ή μόνο σχετικά με εκμάθηση αρχών και τεχνικών ;

Ότι βιβλίο πιστεύει ο καθένας ότι είναι ωραίο (απλά να υπάρχει μία μικρή περιγραφή του τι περιέχει και που θα βοηθήσει) είναι καλοδεχούμενο.

Το τελευταίο βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου ,Towards the horizon, ένα βιβλίο γεμάτο ασπρόμαυρες φωτογραφίες, στο οποίο ο "συγγραφέας" (ξεκίνησε με ζωγραφική και στράφηκε τα τελευταία χρόνια στην φωτογραφία) Emil Gataullin προσπαθεί να περιγράψει την "αγροτική ζωή" στη "σύγχρονη" Ρωσσία.

Η επιλογή του βιβλίου έγινε καθαρά διότι έχω κάνει και εγώ τα τελευταία 2 χρόνια μία στροφή σχεδόν αποκλειστικά στην ασπρόμαυρη φωτογραφία.  Το έχω στην κατοχή μου, 1 μήνα οπότε και δεν έχω ακόμα ολοκληρωμένη άποψη, το προτείνω όμως ανεπιφύλακτα, πιστεύω η ιδιαίτερη ματιά του αποζημιώνει τον αναγνώστη.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία οπότε βάζω και εγώ ένα που διάβασα (ή είδα αφού πρόκειται για φωτογραφίες 😁) πρόσφατα για δεύτερη φορά με μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Είναι του Robert McCabe : Ελλάδα τα χρόνια της αθωότητας, στα αγγλικά Greece images of an enchanted land. Είναι εικόνες της Ελλάδας μεταξύ του 1954 και 1965 κυρίως απεικόνιση του τρόπου ζωής γενικότερα (όχι τοπία πχ). Ασπρόμαυρες βέβαια με, κατά τη γνώμη μου πάντα, πολύ ωραία κάδρα. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pifilos είπε

Ωραία οπότε βάζω και εγώ ένα που διάβασα (ή είδα αφού πρόκειται για φωτογραφίες 😁) πρόσφατα για δεύτερη φορά με μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Είναι του Robert McCabe : Ελλάδα τα χρόνια της αθωότητας, στα αγγλικά Greece images of an enchanted land. Είναι εικόνες της Ελλάδας μεταξύ του 1954 και 1965 κυρίως απεικόνιση του τρόπου ζωής γενικότερα (όχι τοπία πχ). Ασπρόμαυρες βέβαια με, κατά τη γνώμη μου πάντα, πολύ ωραία κάδρα. 

Εκπληκτικές οι φωτογραφίες του Robert McCabe. Δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη περιγραφή για τη δουλειά του: Χρονογράφημα; Φωτογραφία δρόμου; Τις κοιτάς και αισθάνεσαι να ζωντανεύει νοσταλγικά μια εποχή τον απόηχο της οποίας πολλοί θυμόμαστε.

Αλλά και από τεχνικής απόψεως, μου κάνει εντύπωση το τεράστιο τονικό εύρος των εικόνων. Προφανώς είναι μεγάλος τεχνίτης, αλλά εδώ γίνεται πολύ καλά αντιληπτό τι δυνατότητες έχει το film στα highlights.

Με αφορμή την αναφορά στον Robert McCabe, θυμήθηκα και έναν άλλο τεράστιο φωτογράφο που η δουλειά του είναι διαποτισμένη ελληνική ιστορία: τον Κώστα Μπαλάφα:

https://www.costasbalafas.gr

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου η διάθεση πολλών να ξεκινήσουν νέα νήματα , με θεματολογία που αφορά την ουσία της φωτογραφίας και μακάρι να ακολουθήσουν κι' άλλοι . Άλλωστε ήταν πάντα επιθυμία μου να ξεφύγει αυτή η υπόθεση από την άσκοπη και άστοχη ανταλλαγή σχολίων περί του καλύτερου η χειρότερου σε επίπεδο εξοπλισμού . Εδώ πρέπει να εξαιρέσω την εποικοδομητική ανταλλαγή εμπειριών από την χρήση συγκεκριμένου εξοπλισμού . Υπάρχει γι' αυτό τον σκοπό το νήμα με τα reviews που άνοιξε το insomnia και καλά έκανε , όπου ο καθένας μπορεί να καταθέσει τις απόψεις του για πράγματα που έχει χρησιμοποιήσει , οπότε έχει και άποψη .

  Πρέπει να πω ένα ευχαριστώ στον @GQPhDFBIγια την διάθεση του να ανοίξει ένα καινούργιο νήμα με θέμα την φωτογραφική βιβλιογραφία , ένα παρεξηγημένο κομμάτι , αφού πρέπει να διαβάζουμε παράλληλα με το να βγάζουμε φωτογραφίες και όχι μόνον για τεχνικά θέματα αλλά και αισθητικά . 

  Και το διάβασμα λοιπόν , σχετικά με δουλειές μεγάλων φωτογράφων , τις απόψεις τους και την προσέγγιση τους , αλλά και τεχνικών θεμάτων εννοείται , η παρακολούθηση εκθέσεων αλλά και η συμμετοχή , είναι μέρος της εξέλιξης ενός σοβαρού ερασιτέχνη . Η στασιμότητα δεν είναι ωφέλιμη . 

  Προσθέτω λοιπόν τα πολύ καλά βιβλία του Thom Hogan ( ByThom.com ) κυρίως για σύνολα της Nikon , αλλά και άλλων κατασκευαστών . Τα βιβλία προσφέρονται με πληρωμή , σε έντυπη και άλλες μορφές , είναι πρωτίστως τεχνικά , πάνε πιο πέρα από το να εξηγούν πως λειτουργεί ο διακόπτης ON OFF , ίσως πολύ πιο πέρα , δεν ασχολούνται δλδ με εξηγήσεις βασικών λειτουργιών τις οποίες ο συγγραφέας θεωρεί πως σας είναι ήδη γνωστές και αναλύουν συγκεκριμένα μοντέλα σωμάτων , την συμπεριφορά και απόδοση τους . Θεωρώ πως τα 25 περίπου ευρώ που ζητάει είναι λογικά , αφού έχει βάλει αρκετή δουλειά επάνω τους . 

   Η αναφορά μου στην σελίδα γίνεται μόνο για το κομμάτι των βιβλίων , αφού δεν θέλω να μπλέξω στο νήμα , θέματα όπως reviews , παρουσιάσεις ηλεκτρονικής μορφής στο δίκτυο κλπ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέροντα άρθρα εχει το Luminous landscape με μια συμβολική συνδρομή 1 δολαρίου το μήνα

Από βιβλία διαβάζω του Michael Freeman τα βιβλία  : The Photographer's Eye και το Perfect Exposure.  Αμφότερα δύσκολα για ένα αρχάριο σαν εμένα αλλά πολύ ενδιαφέροντα.

Εχω και το Light Science and Magic που προαναφέρθηκε αλλά ελλείψει εξοπλισμού για να "παίξω" με τεχνικές φωτισμού, παραμενει προς το παρόν στην βιβλιοθήκη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, prometheas είπε

Πολύ ενδιαφέροντα άρθρα εχει το Luminous landscape με μια συμβολική συνδρομή 1 δολαρίου το μήνα

Από βιβλία διαβάζω του Michael Freeman τα βιβλία  : The Photographer's Eye και το Perfect Exposure.  Αμφότερα δύσκολα για ένα αρχάριο σαν εμένα αλλά πολύ ενδιαφέροντα.

Εχω και το Light Science and Magic που προαναφέρθηκε αλλά ελλείψει εξοπλισμού για να "παίξω" με τεχνικές φωτισμού, παραμενει προς το παρόν στην βιβλιοθήκη

    Αυτό ήθελα να το δώ κι' εγώ σχετικά με το Luminous Landscape , αν αυτό που ζητάνε σε μηνιαία βάση έχει κάποια δέσμευση χρονική . Όπως επίσης και την παρεχόμενη βιβλιογραφία αν την αναφέρουν κάπου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Μία τεράστια ηλεκτρονική βιβλιοθήκη με πολλά e-books και φυσικά μέσα με  δωρεάν βιβλία φωτογραφίας.
https://b-ok.xyz/

Ευχαριστούμε πολύ!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές παρέλαβα το Experimental Photography a handbook of techniques.
Ένα βιβλίο με οδηγίες για 40 διαφορετικές τεχνικές που αφορούν την αναλογική φωτογραφία, από την δημιουργία μίας camera obscura έως τεχνικές επεξεργασίας φιλμ και αναλογική εκτύπωσης. Αρκετά καλογραμμένο με καλή εξήγηση των βημάτων έχοντας ξεχωριστά για κάθε βήμα και φωτογραφικό υλικό για να το κατανοήσεις καλύτερα.
Εάν δεν σε ενδιαφέρουν οι κατασκευές και δεν ασχολείσαι με σκοτεινό θάλαμο, δεν είναι βιβλίο για σένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και αρκετά μέλη του forum προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στην φωτογραφία και δεν έχουν αποφασίσει ακόμα, τι θέλουν και που θέλουν να φτάσουν, προτείνω το εξαιρετικό βιβλίο του Steve Simon, " The Passionate Photographer " .
Το βιβλίο δεν έχει να κάνει καθόλου με τεχνικές μιλάει καθαρά για τον τρόπο προσέγγισης και πως να εξελιχθεί κάποιος στην φωτογραφία.
Το είχα διαβάσει σε e-book παλαιότερα, μου φαίνεται θα το παραγγείλω να το έχω στην βιβλιοθήκη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Πολύ καλό βιβλίο για τη φωτογραφία είναι "Η τεχνική της αναλογικής και της ψηφιακής φωτογραφιας" του Τάσου Σχίζα. Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε την δωρεάν ηλεκτρονική έκδοση και κυκλοφορεί και σε έντυπη μορφή φυσικά.

https://www.photoeidolo.gr/N/7 BOOK/index.html

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...