Προς το περιεχόμενο

Βιβλία Φωτογραφίας


GQPhDFBI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Πολύ καλό βιβλίο για τη φωτογραφία είναι "Η τεχνική της αναλογικής και της ψηφιακής φωτογραφιας" του Τάσου Σχίζα. Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε την δωρεάν ηλεκτρονική έκδοση και κυκλοφορεί και σε έντυπη μορφή φυσικά.

https://www.photoeidolo.gr/N/7 BOOK/index.html

    Ο Τάσος είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος με όλη την σημασία της λέξης , οπότε η κάθε προσπάθεια του είναι από χέρι αξιόλογη . 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Ο Τάσος είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος με όλη την σημασία της λέξης , οπότε η κάθε προσπάθεια του είναι από χέρι αξιόλογη . 

Είχα την τύχη να παρακολουθήσω πριν πολλά χρόνια, τα μαθήματα φωτογραφίας που έκανε στον δήμο Ελευθερίου-Κορδελιού στην Θεσσαλονίκη, αν βγάζω έστω και μέτριες φωτογραφίες(βλέποντας και τις υπέροχες φωτογραφίες που υπάρχουν στο θέμα Η ματιά του φωτογράφου), το οφείλω σε αυτόν.👍

Επεξ/σία από greekfox1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Είχα την τύχη να παρακολουθήσω πριν πολλά χρόνια, τα μαθήματα φωτογραφίας που έκανε στον δήμο Ελευθερίου-Κορδελιού στην Θεσσαλονίκη, αν βγάζω έστω και μέτριες φωτογραφίες(βλέποντας και τις υπέροχες φωτογραφίες που υπάρχουν στο θέμα Η ματιά του φωτογράφου), το οφείλω σε αυτόν.👍

Λίγο που ξεκίνησα το βιβλίο φαίνεται όντως στοχευμενο και ουσιαστικό. Φεύγω λίγο από το θέμα αλλά λόγω ότι παρακολούθησες με τον κ. Σχίζα φαίνονται ενδιαφέρον τα σεμινάρια που έχει. Παραθέτω το link. 

https://www.photoeidolo.gr/seminaria/seminaria8.html

Έχεις κάποια γνώμη? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, παυκο13 είπε

Λίγο που ξεκίνησα το βιβλίο φαίνεται όντως στοχευμενο και ουσιαστικό. Φεύγω λίγο από το θέμα αλλά λόγω ότι παρακολούθησες με τον κ. Σχίζα φαίνονται ενδιαφέρον τα σεμινάρια που έχει. Παραθέτω το link. 

https://www.photoeidolo.gr/seminaria/seminaria8.html

Έχεις κάποια γνώμη? 

Δεν έχω παρακολουθήσει κάποιο από αυτά τα σεμινάρια, αλλά αν είναι στο ίδιο επίπεδο με τα μαθήματα που είχα παρακολουθήσει δια ζώσης, τότε νομίζω ότι αξίζουν..

Επεξ/σία από greekfox1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα και παλι! Αναζητω καποιο βιβλιο για την ιστορια της φωτογραφιας. Με ενδιαφερει να ασχοληθω με τα ρευματα της τεχνης απο τις αρχες της φωτογραφιας και με αναφορες στους πιο ενδιαφεροντες φωτογραφους της καθε εποχης ωστε μετα αναλογως τι μου κεντρισει το ενδιαφερον να ασχοληθω πιο αναλυτικα! Εαν εχει καποιος διαβασει καποιο ενδιαφερον βιβλιο , μετα χαρας μια συμβουλη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, παυκο13 είπε

Καλησπερα και παλι! Αναζητω καποιο βιβλιο για την ιστορια της φωτογραφιας. Με ενδιαφερει να ασχοληθω με τα ρευματα της τεχνης απο τις αρχες της φωτογραφιας και με αναφορες στους πιο ενδιαφεροντες φωτογραφους της καθε εποχης ωστε μετα αναλογως τι μου κεντρισει το ενδιαφερον να ασχοληθω πιο αναλυτικα! Εαν εχει καποιος διαβασει καποιο ενδιαφερον βιβλιο , μετα χαρας μια συμβουλη!

Θα επέλεγα σίγουρα κάποιο από τα βιβλία του Άλκη Ξανθάκη. Είναι ιδρυτικό μέλος της ευρωπαϊκής εταιρείας ιστορίας της φωτογραφίας και τα βιβλία του χαίρουν μεγάλης εκτίμησης στο εξωτερικό. Καθώς έχω διαβάσει αρκετά από αυτά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με το "Ιστορία της φωτογραφικής αισθητικής 1839-1975".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thechosennone είπε

Θα επέλεγα σίγουρα κάποιο από τα βιβλία του Άλκη Ξανθάκη. Είναι ιδρυτικό μέλος της ευρωπαϊκής εταιρείας ιστορίας της φωτογραφίας και τα βιβλία του χαίρουν μεγάλης εκτίμησης στο εξωτερικό. Καθώς έχω διαβάσει αρκετά από αυτά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με το "Ιστορία της φωτογραφικής αισθητικής 1839-1975".

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. Θα το ψάξω και θα ενημερώσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/12/2022 στις 12:48 ΠΜ, Thechosennone είπε

Θα επέλεγα σίγουρα κάποιο από τα βιβλία του Άλκη Ξανθάκη. Είναι ιδρυτικό μέλος της ευρωπαϊκής εταιρείας ιστορίας της φωτογραφίας και τα βιβλία του χαίρουν μεγάλης εκτίμησης στο εξωτερικό. Καθώς έχω διαβάσει αρκετά από αυτά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με το "Ιστορία της φωτογραφικής αισθητικής 1839-1975".

Χρονιά πολλά καλη χρόνια! 

Εξαιρετικό το βιβλίο. Δίνει τις βάσεις για να γνωρίσεις την ιστορία της φωτογραφίας από την αρχή μέχρι και σήμερα. Συστήνεται για οποιονδήποτε θέλει να ξεκινήσει να βλέπει την φωτογραφία σαν τέχνη! 

Αναζητώ τώρα βιβλίο ή λεύκωμα με τις σημαντικότερες φωτογραφίες και φωτογράφους! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 5:05 ΜΜ, παυκο13 είπε

Λίγο που ξεκίνησα το βιβλίο φαίνεται όντως στοχευμενο και ουσιαστικό. Φεύγω λίγο από το θέμα αλλά λόγω ότι παρακολούθησες με τον κ. Σχίζα φαίνονται ενδιαφέρον τα σεμινάρια που έχει. Παραθέτω το link. 

https://www.photoeidolo.gr/seminaria/seminaria8.html

Έχεις κάποια γνώμη? 

Εγω εχω άποψη για τον Τασο έχω κανει τέσσερα σεμινάρια και είμαι και μέλος στην λέσχη που έχει ..... ειναι ενας υπέροχος άνθρωπος αλλα και πολύ καλος στη δουλεία του μπορεί και μεταδίδει τις γνώσεις που έχει .... 

22 ώρες πριν, παυκο13 είπε

Χρονιά πολλά καλη χρόνια! 

Εξαιρετικό το βιβλίο. Δίνει τις βάσεις για να γνωρίσεις την ιστορία της φωτογραφίας από την αρχή μέχρι και σήμερα. Συστήνεται για οποιονδήποτε θέλει να ξεκινήσει να βλέπει την φωτογραφία σαν τέχνη! 

Αναζητώ τώρα βιβλίο ή λεύκωμα με τις σημαντικότερες φωτογραφίες και φωτογράφους! 

εγω πρόσφατα διάβασα το βιβλίο του Εντουαρντ Γουέστον περι της τέχνης της φωτογραφίας .... μετράφραση Μακης Μωραΐτης εκδώσεις παρασκήνιο  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2023 στις 2:01 ΜΜ, παυκο13 είπε

Χρονιά πολλά καλη χρόνια! 

Εξαιρετικό το βιβλίο. Δίνει τις βάσεις για να γνωρίσεις την ιστορία της φωτογραφίας από την αρχή μέχρι και σήμερα. Συστήνεται για οποιονδήποτε θέλει να ξεκινήσει να βλέπει την φωτογραφία σαν τέχνη! 

Αναζητώ τώρα βιβλίο ή λεύκωμα με τις σημαντικότερες φωτογραφίες και φωτογράφους! 

Αλλος ενας μεγάλος φωτογράφος ειναι ο Αντρε Κερτζ το βιβλίο λεγετε Καθρέφτης μιας ζωης 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...