Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φοιτητικού προγράμματος ίντερνετ για σταθερό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν αξίζουν τα φοιτητικά πακέτα σταθερής; Αυτήν τη στιγμή έχουμε 24mpbs (πιάνουμε 26), απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά και κάποια λεπτά προς κινητά. Είμαστε στην Cosmote με 26 ευρώ το μήνα (ευρυζωνική σύνδεση) και λήγει σε ένα μήνα οπότε θα πρέπει να δω τι εναλλακτικές έχω.

Η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να φύγω από την Cosmote, όμως δεν ξέρω πως να κάνω παζάρια. Έχω διαβάσει πως θα πρέπει να κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο και τότε αυτοί φιλοτιμούνται να σου μειώσουν τις τιμές. Η ταχύτητα δεν με απασχολεί τόσο, θα ήθελα όμως ένα 50ρι VDSL (το σηκώνει η περιοχή μου).

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για cosmote που λες ότι σε ενδιαφέρει να παραμείνεις κιόλας, μέσο φοιτητικού what’s up μπορείς να έχεις 50ρα με 24,90€ (Double Play | WHAT'S UP (whatsup.gr)). Δεν ξέρω αν δίνει λεπτά ομιλίας, δεν φαίνεται να λέει κάτι τέτοιο, αλλά μπορείς να κάνεις μια ερώτηση, τσάμπα είναι. Για εμένα αξίζει, αφου ουσιαστικά cosmote 50ρα θα έχεις, σε καλύτερη τιμή από το μη-φοιτητικό.

Το ίδιο πακέτο υπάρχει και με φοιτητικό CU από την Vodafone, στα 22,90€ (Προσφορές σταθερής για φοιτητές | Vodafone CU). Δεν ξέρω άλλο πάροχο να δίνει φοιτητικά πακέτα για σταθερό (εδώ που τα λεμέ δεν χρειάζεται κιόλας, η nova πχ δίνει με 23€ 50ρα με απεριόριστα σταθερά και 2 ώρες κινητά Internet & Τηλεφωνία | Nova, καλύτερη προσφορά από τα φοιτητικά των άλλων δυο παρόχων δλδ).

 

Edit: είδα το "Δες τις σημειώσεις" του φοιτητικού what’s up, και μάλλον δεν δίνει καθόλου χρόνο ομιλίας (φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για CU) οπότε τι θες περισσότερο, τα λεπτά ομιλίας ή να μείνεις cosmote. Το να πας σε άλλη εταιρία και να σου έρθει η cosmote με καλύτερη προσφορά είναι κάτι που συμβαίνει, but try at your own risk.

 

image.png

Επεξ/σία από Sudowoodo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sudowoodo είπε

 

Edit: είδα το "Δες τις σημειώσεις" του φοιτητικού what’s up, και μάλλον δεν δίνει καθόλου χρόνο ομιλίας (φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για CU) οπότε τι θες περισσότερο, τα λεπτά ομιλίας ή να μείνεις cosmote. Το να πας σε άλλη εταιρία και να σου έρθει η cosmote με καλύτερη προσφορά είναι κάτι που συμβαίνει, but try at your own risk.

Αρχικά σε ευχαριστώ για το χρόνο και τον κόπο να μου απαντήσεις. 

Δεν τρέφω κάποια ιδιαίτερη αγάπη προς την cosmote, όμως φοβάμαι πολύ τις άλλες και  ότι πιθανώς να έχω προβλήματα στο δίκτυο (ή στην αντιμετώπιση τους)

Τις αποσυνδέσεις είναι που φοβάμαι και με τη cosmote δεν είχα ποτέ πρόβλημα (μόνο με τον συναγερμό κάτι γινόταν αλλά το λύσαμε όταν ήρθε τεχνικός στο σπίτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σου δώσουν VDSL από καμπίνα, όποιων πάροχο και να διαλέξεις την ίδια ταχύτητα και αποσυνδέσεις (εύχομαι να μην) θα έχεις στο περίπου (το «στο περίπου» γιατί ο κάθε πάροχος χρησιμοποιεί διαφορικό εξοπλισμό στον χώρο του πελάτη ((και έχει αλλο backbone))). Αλλά αν η 24ρα που έχεις είναι είδη VDSL και έχει καλά στατιστικά δεν νομίζω να έχεις τραγικά θέματα (που για να πιάνεις 26 στα 24 μάλλον είσαι σε VDSL με καλά στατιστικά).

Βέβαια γενικά ισχύει ότι σε περίπτωση που ο πάροχος σου χρειαστεί να στείλει βλάβη για καμπίνα ή/και απερχόμενα του ΟΤΕ, αυτός καμία φορά σνομπάρει συνδρομητές άλλων παρόχων και μπορεί να σου κάνει την επίλυση πιο δύσκολη. Οπότε η φοβία σου εχει μια βάση, και γενικά από όσα βλέπω στην cosmote τα περισσότερα προβλήματα λύνονται πιο αβίαστα. Από εκεί και εκεί βλέπεις την διαφορά στην τιμή και ανάλογα κρίνεις.

Επεξ/σία από Sudowoodo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Vdsl από καμπίνα δεν δίνουν πλέον στην Νόβα 

Δηλαδή την 100ρα την δίνουν από ΑΚ? Απίθανο μου φαίνεται. Είναι σαν να μην την δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα αυτήν την στιγμή έχω φοιτητικό what's up double pkay 24αρα γραμμη, Έλεγξα και το ftth(50,100,200mbs) είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου,και έχω δει ότι η whats up έβγαλε νέο πρόγραμμα double play 100αρα γραμμή στα 29,9€/μήνα.   Έχω κάποιες ερωτήσεις,1)αν βάλω αυτό το πρόγραμμα με την 100αρα θα έχω οπτική ίνα?(ftth),2)έχω ήδη στο νούμερο μου φοιτητικό ίντερνετ και λήγει σε κάτι μήνες,μπορώ απλά να βάλω όταν λήξει το συμβόλαιο,το νέο πακέτο με την 100αρα με 24μηνη σύμβαση στα 29,9€ η πρέπει να το βάλω σε άλλο φοιτικο νούμερο?3)μπορεί κάπως η cosmote να μου ελέγξει στο περίπου πόσα θα πιάνω αν βάλω 50αρα η 100αρα για να δω τι με συμφέρει να βάλω?,4)έχω ήδη ρούτερ για την 24αρα θέλει αλλαγή ρούτερ αν πάω σε 100αρα?θα μου το κάνουν αυτοί?,5)σε γενικές γραμμές οποίος έχει το whats up double play 100mbs αξίζει?γτ στα 29,9€/μήνα φαίνεται τούμπανο ευχαριστώ εκ των προτέρων.                                       

Edit:ξέχασα να αναφέρω αυτή την στιγμή με 24αρα πιάνω γυρω στα 10

 

 

 

 

Επεξ/σία από Nikoskara123x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikoskara123x είπε

1)αν βάλω αυτό το πρόγραμμα με την 100αρα θα έχω οπτική ίνα?(ftth)

1) Δεν ξέρω τι δίνουν στα φοιτητικά (VDSL ή FTTH), αν ήμουν εσύ θα έκανα μια ερώτηση στην cosmote να είμαι σίγουρος, τσάμπα είναι. Aλλά πιστεύω πως όχι, γιατί η 100ρα είχε 29€ με επιδότηση SFBB και τώρα την έχουν πάει στα 36,90€ χωρίς.

1 ώρα πριν, Nikoskara123x είπε

2)έχω ήδη στο νούμερο μου φοιτητικό ίντερνετ και λήγει σε κάτι μήνες,μπορώ απλά να βάλω όταν λήξει το συμβόλαιο,το νέο πακέτο με την 100αρα με 24μηνη σύμβαση στα 29,9€ η πρέπει να το βάλω σε άλλο φοιτικο νούμερο?

2) Αν εξακολουθείς να έχεις την φοιτητική ιδιότητα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις αριθμό.

1 ώρα πριν, Nikoskara123x είπε

3)μπορεί κάπως η cosmote να μου ελέγξει στο περίπου πόσα θα πιάνω αν βάλω 50αρα η 100αρα για να δω τι με συμφέρει να βάλω?

3)       Για VDSL μπορείς να ρωτήσεις την cosmote να σου πεί. Και επίσης στο συμβόλαιο θα υπάρχουν γραμμένες οι εκτιμώμενες ταχύτητες για την περιοχή σου.

           Για FTTH ότι ταχύτητα διαλέξεις, τόσο θα πιάνεις.

1 ώρα πριν, Nikoskara123x είπε

4)έχω ήδη ρούτερ για την 24αρα θέλει αλλαγή ρούτερ αν πάω σε 100αρα?θα μου το κάνουν αυτοί?

4) Ότι αλλαγή εξοπλισμού (αν) χρειαστεί για το νέο πρόγραμμα θα την κάνουν αυτοί.

1 ώρα πριν, Nikoskara123x είπε

5)σε γενικές γραμμές οποίος έχει το whats up double play 100mbs αξίζει?γτ στα 29,9€/μήνα φαίνεται τούμπανο ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

5) Σαν ποιότητα υπηρεσίας είναι σαν να έχεις cosmote 100ρα. Τώρα φυσικά η VDSL μπορεί να χάνει ταχύτητα και θα είναι πιο ασταθής από μια FTTH.

2 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Edit:ξέχασα να αναφέρω αυτή την στιγμή με 24αρα πιάνω γυρω στα 10

Αρά λογικα δεν πέρνεις απο καμπινα με κοφτη στα 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sudowoodo είπε

1) Δεν ξέρω τι δίνουν στα φοιτητικά (VDSL ή FTTH), αν ήμουν εσύ θα έκανα μια ερώτηση στην cosmote να είμαι σίγουρος, τσάμπα είναι. Aλλά πιστεύω πως όχι, γιατί η 100ρα είχε 29€ με επιδότηση SFBB και τώρα την έχουν πάει στα 36,90€ χωρίς.

https://www.whatsup.gr/student/foitites/double-play

Αν τσεκαρεις εδώ κανονικά λέει  29,9€/μηνα

2) Αν εξακολουθείς να έχεις την φοιτητική ιδιότητα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις αριθμό.

3)       Για VDSL μπορείς να ρωτήσεις την cosmote να σου πεί. Και επίσης στο συμβόλαιο θα υπάρχουν γραμμένες οι εκτιμώμενες ταχύτητες για την περιοχή σου.

           Για FTTH ότι ταχύτητα διαλέξεις, τόσο θα πιάνεις.

Δηλαδή αν τους να μου ελέγξουν τις γραμμές 50,100 ποσα mbs θα πιάνω για να δω αν αξίζει η αναβάθμιση,θα μπορούν να το ελέγξουν η θέλει να έρθει τεχνικός?

4) Ότι αλλαγή εξοπλισμού (αν) χρειαστεί για το νέο πρόγραμμα θα την κάνουν αυτοί.

5) Σαν ποιότητα υπηρεσίας είναι σαν να έχεις cosmote 100ρα. Τώρα φυσικά η VDSL μπορεί να χάνει ταχύτητα και θα είναι πιο ασταθής από μια FTTH.

Το πρόγραμμα δεν αναφέρει κάτι αν θα ειναι vdsl,ftth,θα κάνω ένα τηλεφώνημα αλλά από την στιγμή που η περιοχή μου δέχεται ftth λογικά θα πιάνει 

Αρά λογικα δεν πέρνεις απο καμπινα με κοφτη στα 24.

Εξήγησε μου λίγο αυτό αν μπορείς γιατί δεν το επιασα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

https://www.whatsup.gr/student/foitites/double-play

Αν τσεκαρεις εδώ κανονικά λέει  29,9€/μηνα

Προφανώς και λέει 29,9. Αυτό που είπα είναι ότι μου φαίνονται πολύ λιγα για FTTH, οπότε μάλλον είναι VDSL. Όπως είπες κάνε ένα τηλέφωνο να μάθεις τι απο τα δύο είναι.

3 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Δηλαδή αν τους να μου ελέγξουν τις γραμμές 50,100 ποσα mbs θα πιάνω για να δω αν αξίζει η αναβάθμιση,θα μπορούν να το ελέγξουν η θέλει να έρθει τεχνικός?

Στην περίπτωση που μιλάμε για VDSL, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να σου πουν τι ταχύτητες πιάνει περίπου η περιοχή σου, το ποσό κοντά σε αυτές θα είσαι παίζει. Δεν θα σου στείλουν κανέναν τεχνικό να ελέγξει την γραμμή σου συγκεκριμένα πριν την αναβάθμιση.

4 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Αρά λογικα δεν πέρνεις απο καμπινα με κοφτη στα 24.

Εξήγησε μου λίγο αυτό αν μπορείς γιατί δεν το επιασα

Η cosmote σε κάποιους συνδρομητές δίνει 24ρα VDSL. Για να πιάνεις 10 όμως, μάλλον έχεις ADSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 12:59 ΠΜ, Sudowoodo είπε

Προφανώς και λέει 29,9. Αυτό που είπα είναι ότι μου φαίνονται πολύ λιγα για FTTH, οπότε μάλλον είναι VDSL. Όπως είπες κάνε ένα τηλέφωνο να μάθεις τι απο τα δύο είναι.

Κάτι τελευταίο μην κουράζω,επειδή θα ειναι vdsl λογικά,επειδή δεν γνωρίζω η vdsl να φανταστώ δεν μιλάνε για οπτική ίνα?επίσης γενικότερα είναι κομπλέ η vdsl?θα έχω θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

vdsl να φανταστώ δεν μιλάνε για οπτική ίνα?

Ας πούμε ναι. Στο VDSL μια οπτική ίνα φτάνει μέχρι ένα σημείο έξω απο το σπίτι, συνήθως την καμπίνα της γειτονίας σου. Εσύ συνδέεσαι με αυτή την "καμπίνα" με χρήση χάλκινου καλωδίου, ανάλογα την ποιότητα και το μήκος αυτού του χάλκινου καλωδίου θα έχεις και την αντίστοιχη ταχύτητα και αποσυνδέσεις.

2 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

επίσης γενικότερα είναι κομπλέ η vdsl?θα έχω θεμα

Πρακτικά με το VDSL:

          Αν η καμπίνα είναι δίπλα στο σπίτι σου, και τα χάλκινα καλώδια καλά. Θα πιάνεις 100+ στα 100 χωρίς αποσυνδέσεις.

          Όσο πιο μακριά είσαι από την καμπίνα, και όσο χειρότερη είναι η ποιότητα των χάλκινων καλωδίων τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα με περισσότερες αποσυνδέσεις θα έχεις.

 

Επεξ/σία από Sudowoodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sudowoodo είπε

Ας πούμε ναι. Στο VDSL μια οπτική ίνα φτάνει μέχρι ένα σημείο έξω απο το σπίτι, συνήθως την καμπίνα της γειτονίας σου. Εσύ συνδέεσαι με αυτή την "καμπίνα" με χρήση χάλκινου καλωδίου, ανάλογα την ποιότητα και το μήκος αυτού του χάλκινου καλωδίου θα έχεις και την αντίστοιχη ταχύτητα και αποσυνδέσεις.

Πρακτικά με το VDSL:

          Αν η καμπίνα είναι δίπλα στο σπίτι σου, και τα χάλκινα καλώδια καλά. Θα πιάνεις 100+ στα 100 χωρίς αποσυνδέσεις.

          Όσο πιο μακριά είσαι από την καμπίνα, και όσο χειρότερη είναι η ποιότητα των χάλκινων καλωδίων τόσο πιο χαμηλή ταχύτητα με περισσότερες αποσυνδέσεις θα έχεις.

 

Υπάρχει κάποιο site/τρόπος να δω που βρίσκεται η κοντινότερη καμπίνα της περιοχής μου?επίσης όσο αναφορά το χάλκινο καλώδιο να φανταστώ αυτό το παίρνει η cosmote? Η είναι αγορά δικιά μου κυρίως για την ποιότητα αναφέρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Υπάρχει κάποιο site/τρόπος να δω που βρίσκεται η κοντινότερη καμπίνα της περιοχής μου?

https://fttxgr.eu/map (Πήγαινε πάνω δεξιά στα φίλτρα, και πάτα να δεις τις VDSL καμπίνες από όλους τους παρόχους, δεν εχει σημασία που είσαι cosmote)

 

3 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

επίσης όσο αναφορά το χάλκινο καλώδιο να φανταστώ αυτό το παίρνει η cosmote? Η είναι αγορά δικιά μου κυρίως για την ποιότητα αναφέρομαι

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες. Να διευκρινίσω ότι το χάλκινο καλώδιο που λέω, δεν είναι κάτι καινούριο, το τηλεφωνικό καλώδιο που έρχεται ήδη σπίτι σου είναι, και από αυτό παίρνεις αυτή την στιγμή ADSL και τηλέφωνο. Το καλώδιο αυτό, από την καμπίνα μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού σου ανήκει στον ΟΤΕ. Και από τον κατανεμητή και μετά είναι δικό σου καθώς είναι μέρος της υπάρχουσας ηλεκτρολογικής εγκατάστασης του σπιτιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...