Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φοιτητικού προγράμματος ίντερνετ για σταθερό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Sudowoodo είπε

https://fttxgr.eu/map (Πήγαινε πάνω δεξιά στα φίλτρα, και πάτα να δεις τις VDSL καμπίνες από όλους τους παρόχους, δεν εχει σημασία που είσαι cosmote)

Επειδή το έψαξα όσο αναφορά την vdsl κοντά στην περιοχή μου δεν είδα,είδα σχετικά μακρια δηλ κάνα χιλιόμετρο(cosmote).   Είδα όμως για ftth 2 στενά πιο κάτω καμπίνα της vodafone,δηλ θα αξίζει να βάλω ftth  Vodafone?

 

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες. Να διευκρινίσω ότι το χάλκινο καλώδιο που λέω, δεν είναι κάτι καινούριο, το τηλεφωνικό καλώδιο που έρχεται ήδη σπίτι σου είναι, και από αυτό παίρνεις αυτή την στιγμή ADSL και τηλέφωνο. Το καλώδιο αυτό, από την καμπίνα μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού σου ανήκει στον ΟΤΕ. Και από τον κατανεμητή και μετά είναι δικό σου καθώς είναι μέρος της υπάρχουσας ηλεκτρολογικής εγκατάστασης του σπιτιού σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikoskara123x είπε

Είδα όμως για ftth 2 στενά πιο κάτω καμπίνα της vodafone

Το ότι η καμπίνα είναι της vodafone, δεν σημαίνει ότι μόνο η vodafone μπορεί να σου δώσει ftth. Σε όπιον πάροχο και να πας, ας πούμε οτι “νικίαζουν” το δίκτυο ο ένας του άλλου. Όποτε είτε πας cosmote, είτε πας wind κτλ θα σε συνδέσουν κανονικά με ftth αν δίνουν διαθεσιμότητα.

 

1 ώρα πριν, Nikoskara123x είπε

δηλ θα αξίζει να βάλω ftth  Vodafone?

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια έρευνα αγοράς, μπες στα site των παρόχων (ή πάρε τηλέφωνο, ή πήγαινε από κατάστημα) και άπλα δες (ή ρωτά) διαθεσιμότητα ftth, vdsl, και τιμές. Για παράδειγμα αν μπεις στα site των παρόχων θα δείς ότι για ftth, αυτή την στιγμή η vodafone είναι η πιο ακριβή εταιρία (100ρα -> 41€, 200ρα -> 56€). Όποτε (φαντάζομαι ότι συμφωνείς) δεν συμφέρει, ειδικά όταν το μέτρο σύγκρισης είναι φοιτητικά συμβόλεα.

Δες τι πακέτα μπορεί να σου προσφέρει ο κάθε πάροχος, και σε τι τιμή, από εκεί και εκεί, ξέροντας πλέον τι επιλογές έχεις, αν εξακολουθείς να μην είσαι σίγουρος για το τι απόφαση σε συμφέρει, σίγουρα κάποιων θα βρεις εδώ να σε συμβουλέψει.

 

1 ώρα πριν, Nikoskara123x είπε

Επειδή το έψαξα όσο αναφορά την vdsl κοντά στην περιοχή μου δεν είδα,είδα σχετικά μακρια δηλ κάνα χιλιόμετρο(cosmote)

Ή δεν υπάρχει, ή δεν την έχουν περάσει στο fftxgr.eu.

Επεξ/σία από Sudowoodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2022 στις 12:34 ΠΜ, Sudowoodo είπε

Το ότι η καμπίνα είναι της vodafone, δεν σημαίνει ότι μόνο η vodafone μπορεί να σου δώσει ftth. Σε όπιον πάροχο και να πας, ας πούμε οτι “νικίαζουν” το δίκτυο ο ένας του άλλου. Όποτε είτε πας cosmote, είτε πας wind κτλ θα σε συνδέσουν κανονικά με ftth αν δίνουν διαθεσιμότητα.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια έρευνα αγοράς, μπες στα site των παρόχων (ή πάρε τηλέφωνο, ή πήγαινε από κατάστημα) και άπλα δες (ή ρωτά) διαθεσιμότητα ftth, vdsl, και τιμές. Για παράδειγμα αν μπεις στα site των παρόχων θα δείς ότι για ftth, αυτή την στιγμή η vodafone είναι η πιο ακριβή εταιρία (100ρα -> 41€, 200ρα -> 56€). Όποτε (φαντάζομαι ότι συμφωνείς) δεν συμφέρει, ειδικά όταν το μέτρο σύγκρισης είναι φοιτητικά συμβόλεα.

Δες τι πακέτα μπορεί να σου προσφέρει ο κάθε πάροχος, και σε τι τιμή, από εκεί και εκεί, ξέροντας πλέον τι επιλογές έχεις, αν εξακολουθείς να μην είσαι σίγουρος για το τι απόφαση σε συμφέρει, σίγουρα κάποιων θα βρεις εδώ να σε συμβουλέψει.

 

Ή δεν υπάρχει, ή δεν την έχουν περάσει στο fftxgr.eu.

@Sudowoodo καλησπέρα φίλε επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω σχετικά με αυτό το θέμα

Δυστυχώς στην περιοχή μου διαθέσιμο είναι τοADSL(24αρα γραμμή) και το ftth,δυστυχώς δεν υπάρχει το vdsl

Υπάρχει ftth 50mbs?(από όσο είδα κυριως cosmote δεν βλέπω κάτι),

Τσεκαρα υπάρχει πρόγραμμα 100%οπτικη ίνα 100mbs στα 36,9(ακριβά για μένα)

Το πακέτο αυτό δινει unlimited λεπτά κλπ που μου είναι άχρηστα,οπότε σίγουρα θα γίνει ένα τηλεφώνημα μπας και γίνει καλύτερη τιμη

Επίσης το πρόγραμμα που έδινε μια επιδότηση(sfbb) θα ξανά ανοίξει?

Υγ ισχύει ότι για την εγκατάσταση οπτικής ίνας(αν δεν υπάρχει) πρέπει να πάρω έγκριση από τον διαχειριστή), πολυκατοικία μένω ισόγειο

Μπορώ επίσης να δω κάπως αν έχει μπει ήδη οπτική ίνα στην πολυκατοικία Μ?

Επεξ/σία από Nikoskara123x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Υπάρχει ftth 50mbs?(από όσο είδα κυριως cosmote δεν βλέπω κάτι),

Δεν νομίζω κάποιος πάροχος το έχει εμπορικά διαθέσιμο για το εύρυ κοινό. Αλλά τεχνολογικά δεν υπάρχει λόγος να μην υπάρχει, και ο ΟΤΕ φαίνεται να το έχει διαθέσιμο για χοντρική (https://www.otewholesale.gr/fttx). Το αν και πως μπορείς να αγοράσεις δεν το ξέρω δυστυχώς. Αλλά αν δεν το έχεις κάνει είδη, προσπάθησε να ζητήσεις μια προσφορά για 50ρα FTTH, μιας και δυνατότητα για VDSL δεν υπάρχει.

 

10 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Επίσης το πρόγραμμα που έδινε μια επιδότηση(sfbb) θα ξανά ανοίξει?

Από αυτά που διαβάζω δεν νομίζω να ξανά ανοίξει, τουλάχιστον στην μορφή που το ξέραμε.

Ο ΟΤΕ και η wind πχ έριξαν τις τιμές όταν τελείωσε το κουπόνι (και νομίζω ότι πληρώνεις και 50 ευρό για την εγκατάσταση)

 

10 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Υγ ισχύει ότι για την εγκατάσταση οπτικής ίνας(αν δεν υπάρχει) πρέπει να πάρω έγκριση από τον διαχειριστή), πολυκατοικία μένω ισόγειο

Ναι ισχύει. Αλλά έχε υπόψη σου ότι ο νόμος λέει, ότι σε περίπτωση που τουλάχιστον ένας θέλει να βάλει οπτική (δηλαδή εσύ) ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να βάλει την υπογραφή του. Μόνο σε περίπτωση που νοικιάζεις θες την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη, αλλιώς νομικά δεν μπορεί να σε σταματήσει κανένας.

 

10 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Μπορώ επίσης να δω κάπως αν έχει μπει ήδη οπτική ίνα στην πολυκατοικία Μ?

Αν υπάρχουν κάπου floor boxes (κουτάκια σε κάθε όροφο με την φίρμα του παροχου), τότε έχει γίνει η εγκατάσταση.

 

10 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

θα γίνει ένα τηλεφώνημα μπας και γίνει καλύτερη τιμη

Κάνε αυτό μήπως γίνει κάποια προσφορά ή/και δωθεί 50ρα FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Sudowoodo είπε

Δεν νομίζω κάποιος πάροχος το έχει εμπορικά διαθέσιμο για το εύρυ κοινό. Αλλά τεχνολογικά δεν υπάρχει λόγος να μην υπάρχει, και ο ΟΤΕ φαίνεται να το έχει διαθέσιμο για χοντρική (https://www.otewholesale.gr/fttx). Το αν και πως μπορείς να αγοράσεις δεν το ξέρω δυστυχώς. Αλλά αν δεν το έχεις κάνει είδη, προσπάθησε να ζητήσεις μια προσφορά για 50ρα FTTH, μιας και δυνατότητα για VDSL δεν υπάρχει.

 

Από αυτά που διαβάζω δεν νομίζω να ξανά ανοίξει, τουλάχιστον στην μορφή που το ξέραμε.

Ο ΟΤΕ και η wind πχ έριξαν τις τιμές όταν τελείωσε το κουπόνι (και νομίζω ότι πληρώνεις και 50 ευρό για την εγκατάσταση)

 

Ναι ισχύει. Αλλά έχε υπόψη σου ότι ο νόμος λέει, ότι σε περίπτωση που τουλάχιστον ένας θέλει να βάλει οπτική (δηλαδή εσύ) ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να βάλει την υπογραφή του. Μόνο σε περίπτωση που νοικιάζεις θες την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη, αλλιώς νομικά δεν μπορεί να σε σταματήσει κανένας.

 

Αν υπάρχουν κάπου floor boxes (κουτάκια σε κάθε όροφο με την φίρμα του παροχου), τότε έχει γίνει η εγκατάσταση.

 

Κάνε αυτό μήπως γίνει κάποια προσφορά ή/και δωθεί 50ρα FTTH.

Γενικά για την εγκατάσταση της οπτικής ίνας κλπ πληρώνεις κάτι στον πάροχο που την βάζει? Και αν ναι πόσο στο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sudowoodo Έχεις το επίσημο link που αναφέρεται σε αυτό? Στο ότι δηλαδή έστω και ένας να θέλει δεν μπορεί να του πει κανείς τίποτα?

1 ώρα πριν, Sudowoodo είπε

Ναι ισχύει. Αλλά έχε υπόψη σου ότι ο νόμος λέει, ότι σε περίπτωση που τουλάχιστον ένας θέλει να βάλει οπτική (δηλαδή εσύ) ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να βάλει την υπογραφή του. Μόνο σε περίπτωση που νοικιάζεις θες την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη, αλλιώς νομικά δεν μπορεί να σε σταματήσει κανένας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Γενικά για την εγκατάσταση της οπτικής ίνας κλπ πληρώνεις κάτι στον πάροχο που την βάζει? Και αν ναι πόσο στο περίπου

Με το Sfbb δεν πλήρωνες τίποτα. Τώρα νομίζω είναι γύρο στα 50 ευρό, μπορεί να έχει αλλάξει ξανά, ρώτα τον παροχο καλού κακού.

8 ώρες πριν, johntaxmi είπε

Έχεις το επίσημο link που αναφέρεται σε αυτό? Στο ότι δηλαδή έστω και ένας να θέλει δεν μπορεί να του πει κανείς τίποτα?

Ακριβός ότι είπε ο hln3, σύμφωνα με το οποίο:

οι πάροχοι μπορούν να εγκαθιστούν ενεργό εξοπλισμό και κάθετο κατανεμητή - κάθετη καλωδίωση, όπου αυτό απαιτείται για την ολοκλήρωση του τερματισμού της εσωτερικής καλωδίωσης στο χώρο των συνδρομητών ή και τελικών χρηστών. Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών.


Σε απλά ελληνικά, αν δεν υπάρχει ομόφωνη απόφαση ότι (όλοι) δεν θέλουν, προχωράει κανονικά. Τουλάχιστον η ψήφος του ενδιαφερόμενου αρκεί για να γίνει το έργο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 22/8/2022 στις 11:56 ΠΜ, doll είπε

Καλησπέρα.

Για νέα σύνδεση φοιτητή, τι είναι το πλέον οικονομικό? Ταχύτητα και από 24.

Ευχαριστώ.

Τα πιο οικονομικά πακέτα που ξέρω εγώ ότι υπάρχουν αυτή την στιγμή είναι τα φοιτητικά ADSL της vodafone CU στα 17.9€ και του whatsup του ΟΤΕ στα 18.90€. Η nova είχε ένα πρόγραμμα με προπληρωμή στα 15,κατι€ τον μηνά αλλά δεν πρέπει να υπάρχει ακόμα, αν βρείς κάτι πιο οικονομικό πες μας.

 

Στις 23/8/2022 στις 8:47 ΠΜ, doll είπε

Επίσης έχω από πάροχο data sim unlimited. Να την βάλω αυτή για χρήση στο σπίτι?

Βέβαια, αν όπως λες είδη πληρώνεις συμβόλαιο με απεριόριστα δεδομένα, και έχεις σήμα σπίτι σου δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις ADSL. Με ένα 4G router θα είσαι μια χαρά. (τονίζω όμως το συμβόλαιο και όχι καρτοκινητό, τα πακέτα για καρτοκινητά λογικά δεν θα υπάρχουν τον χειμώνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση τα φοιτητικά πακέτα πρέπει να είναι στο όνομα του παιδιού; Πάει ο γιος μου φέτος για σπουδές και ψάχνουμε που θα καταλήξω. Λογικά θα θέλουν και κάποιο βεβαίωση εγγραφής από το πανεπιστήμιο. 

https://www.3play.gr/nova/foititikes-prosfores

Έχω δει και αυτό, 50αρα με ένα 20αρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το πέρασα το λούκι πριν κάνα 2 χρόνια, καλύτερα να πάει ο γιος σου μόνος του για να κάνει αίτηση και να έχει και τη βεβαίωση εγγραφής από τη γραμματεία. Πρέπει να έχει ήδη ΑΦΜ που υποθέτω από τη στρατολογία τον ανάγκασαν να βγάλει. Έτσι είχαν κάνει όλοι οι γνωστοί μου τότε και πήραν το πρόγραμμα από την Cosmote την 24αρα στα 18.90. Εγώ και που πήγα να κάνω αίτηση μόνος μου δεν πήρα φοιτητικό πακέτο αφού πήγα Wind 😂

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chios είπε

Μια ερώτηση τα φοιτητικά πακέτα πρέπει να είναι στο όνομα του παιδιού; Πάει ο γιος μου φέτος για σπουδές και ψάχνουμε που θα καταλήξω. Λογικά θα θέλουν και κάποιο βεβαίωση εγγραφής από το πανεπιστήμιο. 

https://www.3play.gr/nova/foititikes-prosfores

Έχω δει και αυτό, 50αρα με ένα 20αρικο

Ναι στο όνομα του παιδιού θα είναι, βέβαια θα κατεβάσεις το app και θα το πληρώνεις εσύ.

Επειδή το έχω περάσει κι εγώ αυτό, ζητάνε Ακαδημαϊκή Ταυτότητα (το πάσο) για να κάνουν φοιτητικό πρόγραμμα, Vodafone Wind Nova δεν ήταν καν ελαστικοί να κάνουν φοιτητικό με τη βεβαίωση εγγραφής στο Πανεπιστήμιο. Με τα χίλια ζόρια και αφού πήγα στο διευθυντή του τοπικού cosmote δέχτηκαν να κάνουν με τη βεβαίωση εγγραφής με την προϋπόθεση να τους πήγαινε το παιδί το πάσο μόλις το έπαιρνε. Απλά σου γράφω τη δική μου εμπειρία στην πόλη που είχε περάσει το παιδί, μπορεί σε άλλη πόλη να λειτουργούν αλλιώς. Να έχεις το νου σου το φοιτητικό που θα κάνεις να έχει και χρόνο ομιλίας γιατί συνήθως βάζουν μόνο ίντερνετ και η ομιλία χρεώνεται ξεχωριστά. Με το καλό, κουράγιο σε σένα και καλή επιτυχία στο παιδί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε, εγώ έλεγα όταν κάνουμε την εγγραφή, να κάναμε την αιτηση online 15 μέρες πριν πάμε στην Πόλη που πέρασε (τόσο περίπου μας είπε η νόβα ότι θέλει για να ενεργοποιηθεί η καινούργια γραμμή) ώστε όταν πάμε πάνω να έρθει ο τεχνικός για τη σύνδεση. αύριο θα κάνω ένα τηλέφωνο στη νοβα της περιοχής να μάθω λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...