Προς το περιεχόμενο

Νομοσχέδιο της Νέας Υόρκης απαγορεύει στα delivery apps να υπόσχονται παραδόσεις 15 λεπτών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1η φορά σχολιάζω και αυτό που έχω να πω με τα σχόλια που βλέπω είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχετε κάνει καν αυτή τη δουλειά και τη θεωρείται εύκολο για το χ-ψ λόγο. Δικαίωμα του καθενός είναι να παραγγέλνει κλπ απλά αυτό που έχω να πω είναι μόνο να υπάρχει σεβασμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δουλεύω εγώ με ντελιβερι.

Έχουν τύχει όλα.

Να τρακάρει πριν πάει την παραγγελία και να ειδοποιω τον πελάτη ότι: Χίλια συγγνώμη, είχαμε ένα ατύχημα, είναι σχετικά καλά. Ξεκινάει ξανά η παραγγελία σας με άλλον διανομέα.

Problem solved.

Έχει τύχει σε βροχές πολύ δουλειά, να τους λέω πάντα, ήρεμα να πηγαίνετε και θα μιλήσω εγώ στους πελάτες, στην ερώτηση: "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΊΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΆΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ."

Έχει τύχει και καθόλου δουλειά σε ωραίες μέρες να καπνίζουν, να πίνουν καφέ και να μιλάμε για γκόμενες, παντρεμένοι και μη.

Είναι μέσα στη δουλειά παιδιά αυτά, μην αγχώνεστε. 

Πολύ το φιλοσοφειτε. 

Εξάλλου ο κόσμος γίνεται με υπηρεσίες μεταφοράς προϊόντων. Ξεκίνησαν με τις νταλίκες, τώρα υπάρχουν από μεταφορικές ACS κτλπ μέχρι και ο κάθε αδιπλωτος της wolt που παραδίδει φαγητό, ψώνια κτλπ

Αυτό είναι το μέλλον. Να κυνηγάει ο κόσμος τον 1+1 καφέ, σουβλάκι να τρέχει ένας να του τον φέρνει κοιτώντας παντα το μαγαζί τις αρνητικές κριτικές στις ηλεκτρονικές πλατφόρμες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει πρόβλημα για να μπορώ να είμαι μέρος του. Καλά το θησαυρίζουν τα αφεντικά είνια η λογική του 15χρόνου, όχι η δικιά μου. Ναι όλα τα αφεντικά μέχρι το λαιμό στο χρυσάφι είναι :P 

Aμα δεν γουστάρεις να δουλεύεις κυριακές απλά δεν δουλεύεις. Δεν σε αναγκάζει κανείς. Εσύ θες να αναγκάσεις να μην μπορούν να δουλέψουν κυριακές και αυτοί που θέλουν να δουλέψουν κυριακές. Δεν σε καταλαβαίνω δυστηχώς

Και ο ντελιβέρας διάλεξε να κάνει ένα επάγγελμα που αυτή είναι η κυρίως δουλειά του. Να μετάφερει πακέτα από το Α στο Β. Ανεξαρτήτος αποστάσεων και καιρικών συνθηκών. Τώρα το για ποιό λόγο θεωρείς χειρότερο να κάνει μια παράδοση στα 100 μέτρα ή με βροχή από το να βουτήξεις ολόκληρος μέσα στα σ***τα πραγματικά δεν το αντιλαμβάνομαι. 

Μακάρι φίλε μου να ήμουν καθρέφτης της κοινωνίας μας σήμερα. Δυστηχώς ο παραλογισμός επικράτει. 

Δεν δουλεύω 5θημερο 8ωρό, δουλεύω όσες μέρες και ώρες θέλω. Αν είσαι καλός στη δουλειά σου όπως και εγώ θα μπορείς να ζητήσεις και ρεπό τις κυριακές αφού δεν σου αρέσει να δουλεύεις. Τώρα αν κινδυνεύεις να απολύθεις επειδή...δεν θες να δουλεύεις κυριακές, ε μάλλον δεν είσαι και τόσο σημαντικός σε αυτό που κάνεις.

Ενταξει είναι επίσημο, είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Ας πάρουμε ένα ένα τα μαργαριτάρια που πετάς (θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω όσο πιο απλές λέξεις γίνεται για να το πιάσεις)

1) δεν είναι όλα τα αφεντικά μέσα στο χρυσάφι αλλά η εκμετάλλευση καλά κρατεί. Μαύρη εργασία, 8ωρο δουλειά με ένσημα 4ωρης, δώρα κομμένα κ.ο.κ. Και όλα αυτά στις πλάτες των εργαζομενων. 
 

2) Για ευκολια στην κατανόηση θα πάρουμε το παράδειγμα των εμπορικών καταστημάτων. Τις κυριακες που μένουν ανοιχτά τα μαγαζιά ο εργαζόμενος ΔΕΝ έχει την επιλογή να μη δουλέψει. Και επειδή, ειδικά οι μεγαλες αλυσίδες, βάζουν 5ωρο εκεινες τις μέρες δεν αναπληρώνουν το ρεπό. Πραγματικά αμφιβάλλω άμα έχεις δουλέψει ποτε στη ζωή σου.  Αμα εσυ θες να δουλεψεις κυριακες μπράβο σου, ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω σου. Προσωπικά δουλεύω κυριακες μόνο σε έκτακτες ανάγκες και οι άλλοι τρώνε άκυρο. 
 

3) ο ντελιβερας μπορεί να μην επέλεξε τη δουλειά του αλλά οι συνθήκες να τον ανάγκασαν. Και όχι δεν είναι δουλειά του να το πηγαίνει όπου θέλει ο κακομαθημένος κωλος σου ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών. Να σε βάλουμε 1-2 χρόνια σε μια τέτοια δουλειά να δούμε τι θα λες. Το να παραγγείλεις είναι ελαστική ανάγκη. Δε θα πάθεις τίποτα άμα δε πιεις καφέ μεγαλειότατε. 
 

4) καλά εσυ μάλλον είσαι σε καμία πυραμίδα τύπου herbal life 🤣 που σου λένε «θα δουλεύεις όσες μέρες και ώρες θες» ή δουλεύεις στην επιχείριση του μπαμπά. 
Δίνω ένα τέλος σε αυτό το θέατρο του παραλόγου γιατί συζήτηση μαζι σου δε γίνεται.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ολο ζητημα εδω κ η σχετικη κουβεντα που γινεται δεν εχει να κανει μονο με τους ντιλιβερι

για μενα το κυριαρχο ζητημα ειναι το ποσο ευκολα στρεφομαστε αδικα πολλες φορες ο ενας εναντιον του αλλου φορωντας με μεγαλη ευκολια παρωπιδες για πραγματα που δεν μας ακουμπανε , ενω ταυτοχρονα παραπονιομαστε και απαιτουμε θεωρωντας εως κ αυτονοητα πραγματα πολλες φορες παραλογα οταν εχει να κανει με δικες μας διεκδικησεις - δικαιωματα κλπ

θελω να πω οτι ολοι εσεις που θελετε την υπηρεσια κ στα @@ σας θεωρω οτι σκεφτεστε γενικοτερα ετσι ακομα κ αν αφορα τον εαυτο σας ,διαφορετικα ειστε υποκριτικα παρτακια ΤΕΛΟΣ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liberostelios είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το "ανεξαρτήτως αποστάσεων και καιρικών συνθηκών" είναι κατάφορη παραβίαση εργασιακών δικαιωμάτων! Υπάρχει ένα όριο στο τι πρέπει να ζητάει ένας εργοδότης/πελάτης. Και το χρήμα δεν υποκαθιστά τα πάντα..

Συμφωνώ. Θεωρώ το όριο βρίσκεται στον αγκώνα μέσα στο βόθρο και όχι στην βροχή και το χιόνι.

1 ώρα πριν, DaemonLord92 είπε

Ενταξει είναι επίσημο, είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Ας πάρουμε ένα ένα τα μαργαριτάρια που πετάς (θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω όσο πιο απλές λέξεις γίνεται για να το πιάσεις)

1) δεν είναι όλα τα αφεντικά μέσα στο χρυσάφι αλλά η εκμετάλλευση καλά κρατεί. Μαύρη εργασία, 8ωρο δουλειά με ένσημα 4ωρης, δώρα κομμένα κ.ο.κ. Και όλα αυτά στις πλάτες των εργαζομενων. 
 

2) Για ευκολια στην κατανόηση θα πάρουμε το παράδειγμα των εμπορικών καταστημάτων. Τις κυριακες που μένουν ανοιχτά τα μαγαζιά ο εργαζόμενος ΔΕΝ έχει την επιλογή να μη δουλέψει. Και επειδή, ειδικά οι μεγαλες αλυσίδες, βάζουν 5ωρο εκεινες τις μέρες δεν αναπληρώνουν το ρεπό. Πραγματικά αμφιβάλλω άμα έχεις δουλέψει ποτε στη ζωή σου.  Αμα εσυ θες να δουλεψεις κυριακες μπράβο σου, ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω σου. Προσωπικά δουλεύω κυριακες μόνο σε έκτακτες ανάγκες και οι άλλοι τρώνε άκυρο. 
 

3) ο ντελιβερας μπορεί να μην επέλεξε τη δουλειά του αλλά οι συνθήκες να τον ανάγκασαν. Και όχι δεν είναι δουλειά του να το πηγαίνει όπου θέλει ο κακομαθημένος κωλος σου ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών. Να σε βάλουμε 1-2 χρόνια σε μια τέτοια δουλειά να δούμε τι θα λες. Το να παραγγείλεις είναι ελαστική ανάγκη. Δε θα πάθεις τίποτα άμα δε πιεις καφέ μεγαλειότατε. 
 

4) καλά εσυ μάλλον είσαι σε καμία πυραμίδα τύπου herbal life 🤣 που σου λένε «θα δουλεύεις όσες μέρες και ώρες θες» ή δουλεύεις στην επιχείριση του μπαμπά. 
Δίνω ένα τέλος σε αυτό το θέατρο του παραλόγου γιατί συζήτηση μαζι σου δε γίνεται.  

1) Άρα τι πιπιλάς τα αφεντικά και το χρυσάφι τους?

2) Και αντίστοιχα ο κόσμος δεν περιστρέφεται ούτε γύρω σου. Υπάρχει κόσμος που ΘΕΛΕΙ να δουλέψει τις κυριακές για να πληρωθεί extra, εσύ θες να τους εμποδίσεις επειδή ΕΣΥ προσωπικά δεν θες να δουλεύεις Κυριακές (είναι η μέρα του θεού μάλλον και απαγορεύεται).

3) Φυσικά και δεν είναι δουλειά του να πηγαίνει όπου θέλω εγώ. Πηγαίνει όπου του λέει ο εργοδότης, αφού αυτός τον πληρώνει. Αν δεν θέλει να πηγαίνει όπου του λέει ο εργοδότης τότε δεν έχει και νόημα για τον εργοδότη να τον πληρώνει. 

4) Καλά τα λές, herbal life και πολύ ψηλά έβαλες τον πήχη. 

Αμά είναι να αρχίσεις τις προσωπικές επιθλεσεις ναι, βάλε τέλος στον παραλογισμό σου.

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

θελω να πω οτι ολοι εσεις που θελετε την υπηρεσια κ στα @@ σας θεωρω οτι σκεφτεστε γενικοτερα ετσι ακομα κ αν αφορα τον εαυτο σας ,διαφορετικα ειστε υποκριτικα παρτακια ΤΕΛΟΣ

Εννοείται. Με covid και 40 πυρετό εξυπηρετώ πελάτες . Ακόμα και όταν είμαι διακοπές στο εξωτερικό είμαι με το laptop και δουλεύω τα απογεύματα όταν υπάρχει κάτι επείγον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοείται. Με covid και 40 πυρετό εξυπηρετώ πελάτες . Ακόμα και όταν είμαι διακοπές στο εξωτερικό είμαι με το laptop και δουλεύω τα απογεύματα όταν υπάρχει κάτι επείγον.

Φαντάζομαι χωρίς έξτρα χρέωση μιας και είναι μέσα στο πακέτο του πελάτη…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Φαντάζομαι χωρίς έξτρα χρέωση μιας και είναι μέσα στο πακέτο του πελάτη…

Δεν χρεώνω έξτρα ανάλογα τι ώρα δουλεύω. Δικιά μου επιλογή το ποιά μέρα και ώρα θα δουλέψω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν χρεώνω έξτρα ανάλογα τι ώρα δουλεύω. Δικιά μου επιλογή το ποιά μέρα και ώρα θα δουλέψω

Λογικό… δεν έχεις όμως πελάτες που λόγο κάποιων ιδιαιτεροτήτων τους έχεις κάνει διαφορετικό πακέτο χρέωσης από οποίους άλλους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Λογικό… δεν έχεις όμως πελάτες που λόγο κάποιων ιδιαιτεροτήτων τους έχεις κάνει διαφορετικό πακέτο χρέωσης από οποίους άλλους? 

Φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Φυσικά

Αρα μιλάς εκ του ασφαλούς έχοντας λύσει το πρόβλημα των παράλογων απαιτήσεων από την μεριά των πελατών σου…

ένας υπάλληλος δυστυχώς δεν μπορεί να το κάνει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αρα μιλάς εκ του ασφαλούς έχοντας λύσει το πρόβλημα των παράλογων απαιτήσεων από την μεριά των πελατών σου…

ένας υπάλληλος δυστυχώς δεν μπορεί να το κάνει…

Υπάλληλος είμαι και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι δεν είμαι ;) 

Τότε πως μπορείς και κανονίζεις τι θα χρεώσεις και σε ποιον η αν θα δουλέψεις με Covid, Κυριακές ή τα μεσάνυχτα?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν γράφει 45 λεπτά παράδοση και η διαδρομή έχει 20 παραγγελίες πάνω, τότε δε θα πιέζεται ο διανομέας. Τα 15 λεπτά είναι το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...