Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πάντως ξαναλέω δεν είναι η κακομοιριά και η μπατιριά οι μόνοι λόγοι που κάποιοι δεν αγοράζουν καινούργια αυτοκίνητα, μηχανάκια κ.ο.κ..

Να ανεβάσω (πάλι) βίντεο με τον Γιαννακόπουλο του Παναθηναϊκού που κράζει τη Mercedes επειδή (πάλι) κάτι του έβγαλε και τον άφησε; Δεν έχει λεφτά ο PG να την πετάξει και να πάρει άλλη; Προφανώς και έχει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάποιοι δεν εκτιμούν τα χρήματα που δίνουν για να αποκτήσουν κάτι.

Ένας συνάδελφος έδωσε στην Toyota το Auris που είχε και πήρε το καινούργιο Corolla, ντούκου 28.000€ νομίζω. Δε θα σχολιάσω το ντούκου που μάζευε πόσα χρόνια λεφτά με τον αδερφό του με μισθό 700€ (το έχουν και οι δύο) και τώρα το παίζει ζορισμένος. Πέραν των ψιψιψινιών και κοκοκόψαρων, και της αυτόματης μετάδοσης, με τη χρήση που κάνει, ειλικρινά μου φαντάζει απλά χαζή κίνηση, ότι απλά βαρέθηκε αυτό που έχει και πήρε κάτι καινούργιο και χαίρεται. Ουσιαστική αναβάθμιση που να δικαιολογεί αυτό το ποσό, εγώ προσωπικά δε βλέπω, μόνο ότι κάποιος μάζεψε ένα ποσό και κάνει το γούστο του με αισθητήρες φώτων, υαλοκαθαριστήρων, έχει οθόνη και λοιπές χαζομάρες.

Και μιας και το νήμα δεν αφορά αποκλειστικά στα αυτοκίνητα, να πω πως πέραν του αυτοκινήτου, έχω ένα Kaze R 22 ετών στην πένα. Να το δώσω να πάρω ποιο αντίστοιχο; Αφού είναι χειρότερα. Απλά να βλέπω τα ψηφιακά καντράν και να χαίρομαι; Και εξέλιξη σχεδόν μηδενική σε αυτά τα 22 χρόνια στα παπιά; Ακόμα και να το στουκάρω και να βγει ολική, πάλι το ίδιο θα πάρω.

screenshot-287.png

 

 

:lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πάντως ξαναλέω δεν είναι η κακομοιριά και η μπατιριά οι μόνοι λόγοι που κάποιοι δεν αγοράζουν καινούργια αυτοκίνητα, μηχανάκια κ.ο.κ..

Να ανεβάσω (πάλι) βίντεο με τον Γιαννακόπουλο του Παναθηναϊκού που κράζει τη Mercedes επειδή (πάλι) κάτι του έβγαλε και τον άφησε; Δεν έχει λεφτά ο PG να την πετάξει και να πάρει άλλη; Προφανώς και έχει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάποιοι δεν εκτιμούν τα χρήματα που δίνουν για να αποκτήσουν κάτι.

Ένας συνάδελφος έδωσε στην Toyota το Auris που είχε και πήρε το καινούργιο Corolla, ντούκου 28.000€ νομίζω. Δε θα σχολιάσω το ντούκου που μάζευε πόσα χρόνια λεφτά με τον αδερφό του με μισθό 700€ (το έχουν και οι δύο) και τώρα το παίζει ζορισμένος. Πέραν των ψιψιψινιών και κοκοκόψαρων, και της αυτόματης μετάδοσης, με τη χρήση που κάνει, ειλικρινά μου φαντάζει απλά χαζή κίνηση, ότι απλά βαρέθηκε αυτό που έχει και πήρε κάτι καινούργιο και χαίρεται. Ουσιαστική αναβάθμιση που να δικαιολογεί αυτό το ποσό, εγώ προσωπικά δε βλέπω, μόνο ότι κάποιος μάζεψε ένα ποσό και κάνει το γούστο του με αισθητήρες φώτων, υαλοκαθαριστήρων, έχει οθόνη και λοιπές χαζομάρες.

Και μιας και το νήμα δεν αφορά αποκλειστικά στα αυτοκίνητα, να πω πως πέραν του αυτοκινήτου, έχω ένα Kaze R 22 ετών στην πένα. Να το δώσω να πάρω ποιο αντίστοιχο; Αφού είναι χειρότερα. Απλά να βλέπω τα ψηφιακά καντράν και να χαίρομαι; Και εξέλιξη σχεδόν μηδενική σε αυτά τα 22 χρόνια στα παπιά; Ακόμα και να το στουκάρω και να βγει ολική, πάλι το ίδιο θα πάρω.

Τα αυτοκινητα εχουν εξελιχθει τοσο που πλεον δεν εχουν κατι να δωσουν.

Μονο το αλμα στα ηλετρικα ειναι σοβαρη αναβαθμιση.

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Αλεξανδρος A.92 said:

Υπάρχουν και αλλες εταιριες με πολυετη εγγυηση, βλ. KIA, Hyudai, Ford, SEAT (2+2), Honda, Mazda, Nissan κτλπ. Περα απο τα Γερμανικα που εχουν αυστηρα 2 χρονια ολοι οι αλλοι πανε στα 5+ νομιζω. Τωρα αν θελουμε ολοι VW, Merc, BMW και Audi ειναι οντως σοβαρο θεμα. 

άλλο λέω δεν ειναι θέμα πόσα χρονια δίνει και τι δίνει  (δλδ ειμαι οκ με εταιρείες) με τοπικές αντιπροσωπίες υπάρχει σοβαρό θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Δεκαετία είναι πολλά χρονια και δεν ξέρεις τι να συναντήσεις, κατα τη γνώμη μου μεχρι πενταετία αλλα και παλι αντι να δώσεις 24000 θα δώσεις π.χ. 16-17

Γι' αυτό έγραψα premium και είναι ανάλογο με τα χιλιόμετρα που έχει διανύσει και τι συντήρηση έχει κάνει (και πού). Μια Mercedes δεκαετίας είναι ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο, κατά τη γνώμη μου, ως fan της μάρκας, και σίγουρα κατά πολύ ανώτερο από ένα μικρό αυτοκίνητο της σειράς σε αυτά τα χρήματα. Μιλάω για τη δική μου εμπειρία και τις δικές μου ανάγκες. Θεωρώ έξυπνη επιλογή την αγορά ενός οχήματος που κόστιζε καινούργιο 36 χιλιάδες με 14, αν ελεχθεί σωστά και άν έχει κανείς έμπιστους επαγγελματίες συνεργάτες. Έχοντας ζήσει στη Μ.Βρετανία, ναι  οι τιμές των μεταχειρισμένων στην Ελλάδα είναι εξωπραγματικές. Γι' αυτό καλύτερα κάτι σε premium μεγαλύτερης κατηγορίας (ασφάλεια, άνεση, πάτημα), σε σχέση με ένα καινούργιο μικρό στα ίδια λεφτά. Άποψή μου, πάντα. Απλώς στα μεταχειρισμένα αυτό που μετράει περισσότερο είναι η υπομονή και να έχει κανείς όλο το ποσό διαθέσιμο. 

5 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Μονο το αλμα στα ηλετρικα ειναι σοβαρη αναβαθμιση.

θα διαφωνήσω για την Ελλάδα γιατί:

Μεγάλο ποσοστό του ρεύματος παράγεται από ορυκτά καύσιμα, οι τιμές κιλοβατώρας είναι υψηλές, το κόστος αντικατάστασης μπαταριών πολύ μεγάλο και ακόμα δεν ανακυκλώνονται όπως πρέπει. Στις μεγάλες πόλης της Ελλάδας, όπου μεγάλο ποσοστό των πολυκατοικιών δεν έχουν καν πυλωτές ή θέσεις στάθμευσης, δεν εξυπηρετείται η φόρτισή τους. Ήδη τώρα ψάχνουμε να βρούμε πού θα παρκάρουμε. Σε μεγάλα ταξίδια, ο χρόνος φόρτισης και αναμονής είναι ακόμα πολύ υψηλός, αλλά και ακριβός (υπάρχουν σχετικά Ελληνικά βίντεο στο youtube με πραγματικές δοκιμές και χρεώσεις). Και κυρίως, όταν ο μέσος μισθός στην Ελλάδα είναι αυτός που είναι σήμερα, το κόστος απόκτησης είναι εξαιρετικά υψηλό. Σε άλλες χώρες, λοιπόν, ίσως να συμφωνούσα. Εδώ όμως έχουμε ακόμα μεγάλη απόσταση να διανύσουμε. Για την μέση Ελληνική οικογένεια, οποαδήποτε αγορά κινητής περιουσίας πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό, για μένα είναι ένα πολύ μεγάλο λάθος, δεδομένου ότι οι περισσότεροι δεν αλλάζουν αυτοκίνητο κάθε 5 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, BritGreek είπε

θα διαφωνήσω για την Ελλάδα γιατί:

Μεγάλο ποσοστό του ρεύματος παράγεται από ορυκτά καύσιμα, οι τιμές κιλοβατώρας είναι υψηλές, το κόστος αντικατάστασης μπαταριών πολύ μεγάλο και ακόμα δεν ανακυκλώνονται όπως πρέπει. Στις μεγάλες πόλης της Ελλάδας, όπου μεγάλο ποσοστό των πολυκατοικιών δεν έχουν καν πυλωτές ή θέσεις στάθμευσης, δεν εξυπηρετείται η φόρτισή τους. Ήδη τώρα ψάχνουμε να βρούμε πού θα παρκάρουμε. Σε μεγάλα ταξίδια, ο χρόνος φόρτισης και αναμονής είναι ακόμα πολύ υψηλός, αλλά και ακριβός (υπάρχουν σχετικά Ελληνικά βίντεο στο youtube με πραγματικές δοκιμές και χρεώσεις). Και κυρίως, όταν ο μέσος μισθός στην Ελλάδα είναι αυτός που είναι σήμερα, το κόστος απόκτησης είναι εξαιρετικά υψηλό. Σε άλλες χώρες, λοιπόν, ίσως να συμφωνούσα. Εδώ όμως έχουμε ακόμα μεγάλη απόσταση να διανύσουμε. Για την μέση Ελληνική οικογένεια, οποαδήποτε αγορά κινητής περιουσίας πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό, για μένα είναι ένα πολύ μεγάλο λάθος, δεδομένου ότι οι περισσότεροι δεν αλλάζουν αυτοκίνητο κάθε 5 χρόνια. 

Το αλμα παραμενει αλμα τεχνολογικα, ανεξααρτητα απο το ποσο φτωχος ειναι ο ελληνας και αν εχει μπριζα στη πιλοτη του.

Καθε εξαμηνο τα ηλεκτρικα εξελισσονται κατα μεγαλο ποσοστο και πεφτουν οι τιμες.

Σε 3 χρονια θα εχεις το διλλημα να αγορασεις ασπρο χιλιαρι ατμοσφαιρικο με 68 αλογα και πλαστικα τασια στις ζαντες και ηλεκτρικο με 200 αλογα και τετρακινηση στα ιδια λεφτα, τι θα παρεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Σε 3 χρονια θα εχεις το διλλημα να αγορασεις ασπρο χιλιαρι ατμοσφαιρικο με 68 αλογα και πλαστικα τασια στις ζαντες και ηλεκτρικο με 200 αλογα και τετρακινηση στα ιδια λεφτα, τι θα παρεις?

Μα θέλει και ρώτημα ?

ασπρο χιλιαρι ατμοσφαιρικο με 68 αλογα και πλαστικα τασια    βεβαια……./s.  🤪

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Σε 3 χρονια θα εχεις το διλλημα να αγορασεις ασπρο χιλιαρι ατμοσφαιρικο με 68 αλογα και πλαστικα τασια στις ζαντες και ηλεκτρικο με 200 αλογα και τετρακινηση στα ιδια λεφτα, τι θα παρεις?

πολλά έβαλες 😂🤣🤣

48 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Καθε εξαμηνο τα ηλεκτρικα εξελισσονται κατα μεγαλο ποσοστο

αφού είναι μεγάλο , πάσο ,

πάντως μπαταρίες λιθίου έχουν ακόμα

48 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

και πεφτουν οι τιμες.

να προσέχουν να μη χτυπήσουν ....

22 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

ασπρο χιλιαρι ατμοσφαιρικο με 68 αλογα και πλαστικα τασια    βεβαια…….😉

με υγραέριο πάντα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

πολλά έβαλες 😂🤣🤣

αφού είναι μεγάλο , πάσο ,

πάντως μπαταρίες λιθίου έχουν ακόμα

να προσέχουν να μη χτυπήσουν ....

με υγραέριο πάντα 😁

Μονος σου γραφεις, μονος σου απαντας, μονος σου γελας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Μονος σου γραφεις, μονος σου απαντας, μονος σου γελας.

καλά , αν θα έχω παρέα την άλλη φορά θα στο αναφέρω απο τη στιγμή που σε ενδιαφέρει, κρίνοντας απο το παραπάνω σχόλιό σου 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, dtk-386 said:

Κάποια στιγμή θα αναγκαστείτε να αλλάξετε και λόγω έλλειψης ανταλλακτικών αλλά και λόγω ηλεκτρικών κουβάδων που έρχονται. Εκεί τι θα λέτε? Γουστάρω 240 ίππους που με τα χρόνια που έχουν περάσει έχουν γίνει 180 μουλάρια?

Αυτό που λέμε, και που για κάποιο λόγο εσύ επιλέγεις να μη θέλεις να καταλάβεις, είναι ότι πλέον για να πάρεις κάτι αξιόλογο πρέπει να δώσεις 35% πάνω από όσα έδινες πριν 2 με 2,5 χρόνια.

Δεν υπάρχει μόνο το «αν είχατε να δώσετε». Υπάρχει και το ότι μιλάμε για σκέτη κοροϊδία. Αν εσύ γουστάρεις να σε κοροϊδεύουν και να σου κλέβουν τα λεφτά, πάσο.

Πας να παραγγείλεις αμάξι και σου λένε ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΤΑΝ έρθει, θα δούμε πόσο θα κοστίζει. 

Δεν πειράζει λοιπόν, οοοοοοοοοοοταν ψοφήσει το mini cooper μου με τα 181 μουλάρια που λες, βλέπουμε τότε τί θα γίνει. 

Καλά για τα ηλεκτροκίνητα που λες, ειλικρινά μακάρι να έχω φύγει από αυτόν τον κόσμο πριν γίνουν μοναδική επιλογή. Γνώμη μου φυσικά. Άλλοι οδηγούν Tesla και γουστάρουν. 🤷🏼‍♂️

2 hours ago, Ntinaras said:

 

Σε 3 χρονια θα εχεις το διλλημα να αγορασεις ασπρο χιλιαρι ατμοσφαιρικο με 68 αλογα και πλαστικα τασια στις ζαντες και ηλεκτρικο με 200 αλογα και τετρακινηση στα ιδια λεφτα, τι θα παρεις?

δεν υπάρχει περίπτωση να παίρνεις στα ίδια λεφτά αυτό που λες.

Αν θες σε κάνω και invite στο calendar (στείλε μου prive email), εδώ θα είμαστε να το σχολιάσουμε. 
 

image.png.d60eb79b38c34d9540d1191b20368dea.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι αναφέρετε τα μεταχειρισμένα ως εναλλακτική έχετε δει τιμές που πωλούνται; Η αύξηση των καινούργιων συμπαρασύρει και τα μεταχειρισμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς.

Δεν είναι εποχή να αγοράσει κάποιος που δεν θέλει να χάσει χρήματα.

Αν πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσει/αλλάξει αυτοκίνητο και θέλει μεταχειρισμένο κάνει υπομονή μπας και βρει κάτι αξιόλογο και από άποψη τιμής, διαφορετικά το παίρνει απόφαση και πάει σε καινούργιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινούρια δεν πρόκειται να φτηνύνουν. Το ράλι ξεκίνησε μετά την καραντίνα και θυμάμαι χαρακτηριστικά τότε να λένε αγοράστε τώρα γιατί οι αυξήσεις θα είναι συνεχείς όπως και έγινε. Εχει αλλάξει ο τρόπος που κινούνται οι αυτοκινητοβιομηχανίες. Τα πολλά υποχρεωτικά ηλεκτρονικά που πρέπει να φέρουν, οι αυστηροί ρύποι ανεβάζουν τις τιμές. Αυτά δεν πρόκειται να εξαλειφθούν. Και εγώ ως καταναλωτής ζημιώνομαι από αυτή την τακτική, δεν είμαι εναντίον σας αλλά δεν μπορώ να αποδεχτώ και την λογική μην ψωνίζετε τώρα και μείνετε με το 20ετιας γιατί τότε τα έκαναν «με καλή λαμαρίνα». Είναι λάθος το σκεπτικό περιμένετε ακόμα λίγο και θα πέσουν οι τιμές. Δεν πρόκειται να πέσουν οι τιμές, μόνο θα ανεβαίνουν και το βλέπετε. Το 20ετιας θα γίνει 30ετιας και θα γίνει εντελώς ασύμφορο στην συντήρησή του (έλλειψη ανταλλακτικών, συχνότηα βλαβών κτλ). Δυστυχώς οι έλληνες πλήτονται περισσότερο με το μισθό που παίρνουν σε σχέση με τους βορειοευρωπαίους. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...