Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/5/2023 στις 7:35 ΜΜ, james01gr είπε

Οι περισσότερες ταξινομήσεις είναι είτε leasing είτε για ενοικιαζομενα. Αν δεις πιο αναλυτικά τα νούμερα θα καταλάβεις. 

τι σημασια εχει αληθεια ο τροπος που προμηθευεσαι ενα αυτοκίνητο ? εχει σημασια αν θα το παρω στο ονομα μου ή αν θα το παρω leasing? τα leasing καποιος δεν τα παιρνει ? αν οι εταιριες τα αγοραζαν ιδιοκτητα δηλαδη οπως παλια, θα αλλαζε κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Στα αγρια βουνα που θα βρεθω σε λιγες μερες, λετε να δω ηλεκτροκινητα να φορτιζουν; Φυσικα ρευμα τα χωρια εχουν, αλλα και τι με αυτο.

Ακομη δε, εκει πανω βλεπεις μονο 4x4 και 'αγροτικα'. Υπαρχουν τετοια ηλεκτροκινητα, να φορτωνεις στην καροτσα πχ ψυγεια, αν τυχει μπορει και τιποτε αγριογουρουνα (κανα 200αρι κιλα βαρος), και να ανεβαινεις τα βουνα;

https://www.ford.com/trucks/f150/f150-lightning/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπέρασμα δεδομένης στιγμής

1. καινουργια θερμικά δεν αξίζουν πλέον τουλαχιστον τα μικρά έχουν πάει 30,000 χωρίς να προσφέρουν πολλά πολλά και αν τα βρεις
2. ηλεκτρικά αν δεν εχεις δικό σου parking με ρεύμα τα ξεχνάς δεδομένη στηγμη (δλδ για τους περισσότερους)
3 μεταχ έχουν πάει τόσο ψηλά που νομίζω οτι προσπαθούν να βγάλουν χρυσό απο αυτοκίνητα 15+ χρονών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Black Demis said:

συμπέρασμα δεδομένης στιγμής

1. καινουργια θερμικά δεν αξίζουν πλέον τουλαχιστον τα μικρά έχουν πάει 30,000 χωρίς να προσφέρουν πολλά πολλά και αν τα βρεις
2. ηλεκτρικά αν δεν εχεις δικό σου parking με ρεύμα τα ξεχνάς δεδομένη στηγμη (δλδ για τους περισσότερους)
3 μεταχ έχουν πάει τόσο ψηλά που νομίζω οτι προσπαθούν να βγάλουν χρυσό απο αυτοκίνητα 15+ χρονών

1 . Αν δεις πόσο κάνουν τα μεταχειρισμένα αξίζουν . Δυστυχώς αυτές οι τιμές είναι η νέα πραγματικότητα. Ας ελπίσουμε να μείνουν σταθερές μέχρι και οι μισθοί να γίνουν ανάλογοι 

2. Δεν ισχύει απόλυτα αυτό . Ίσως να έχεις κάποιο φορτιστή κοντά σου . Βέβαια σαν τιμή να φορτίζεις έξω είναι ακριβό ( αλλά και πάλι πιο φθηνό από καύσιμο )

3.  Σε επεισόδια παράνοιας υψηλά . Και ένας φίλος που έψαχνε πρόσφατα το Peugeot 3008 μεταχειρισμένο πήρε τελικά καινούργιο γιατί τα μεταχειρισμένα είχαν ελάχιστη διαφορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, gbras said:

1 . Αν δεις πόσο κάνουν τα μεταχειρισμένα αξίζουν . Δυστυχώς αυτές οι τιμές είναι η νέα πραγματικότητα. Ας ελπίσουμε να μείνουν σταθερές μέχρι και οι μισθοί να γίνουν ανάλογοι 

2. Δεν ισχύει απόλυτα αυτό . Ίσως να έχεις κάποιο φορτιστή κοντά σου . Βέβαια σαν τιμή να φορτίζεις έξω είναι ακριβό ( αλλά και πάλι πιο φθηνό από καύσιμο )

3.  Σε επεισόδια παράνοιας υψηλά . Και ένας φίλος που έψαχνε πρόσφατα το Peugeot 3008 μεταχειρισμένο πήρε τελικά καινούργιο γιατί τα μεταχειρισμένα είχαν ελάχιστη διαφορά .

1. μισθοί θα αργήσουν καμία 15 20 χρονια να συγχρονιστουν με την νέα πραγματικότητα (κάθε φορά που το χρήμα χάνει την αξία τόσο χρόνο παιρνει)
2. απόλυτο ειναι καθώς έξω ουτε χρόνο εχεις να φορτίσεις ουτε χρηματικά αξίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gbras είπε

1 . Αν δεις πόσο κάνουν τα μεταχειρισμένα αξίζουν . Δυστυχώς αυτές οι τιμές είναι η νέα πραγματικότητα. Ας ελπίσουμε να μείνουν σταθερές μέχρι και οι μισθοί να γίνουν ανάλογοι 

2. Δεν ισχύει απόλυτα αυτό . Ίσως να έχεις κάποιο φορτιστή κοντά σου . Βέβαια σαν τιμή να φορτίζεις έξω είναι ακριβό ( αλλά και πάλι πιο φθηνό από καύσιμο )

3.  Σε επεισόδια παράνοιας υψηλά . Και ένας φίλος που έψαχνε πρόσφατα το Peugeot 3008 μεταχειρισμένο πήρε τελικά καινούργιο γιατί τα μεταχειρισμένα είχαν ελάχιστη διαφορά .

Κοιτάω μεταχειρισμένα αυτοκίνητα 2 χρόνων, διαφορά 1κ στην τιμή από τα καινουργια ενώ πριν 2 χρόνια είχαν και φθηνότερα από την τωρινή τιμη.απο την άλλη βέβαια το vitara που έχω, το πουλανε γύρω στα 2κ κάτω από τότε που το αγόρασα το 2017 μτχ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Black Demis said:

1. μισθοί θα αργήσουν καμία 15 20 χρονια να συγχρονιστουν με την νέα πραγματικότητα (κάθε φορά που το χρήμα χάνει την αξία τόσο χρόνο παιρνει)

Σε 20 χρονια θα ειναι μια αλλη πραγματικοτητα ομως. Τελος παντων θα δειξει το σημαντικο ειναι τι ισχυει τωρα

 

 

11 hours ago, Black Demis said:

2. απόλυτο ειναι καθώς έξω ουτε χρόνο εχεις να φορτίσεις ουτε χρηματικά αξίζει

Οχι δεν ειναι καθολου, εχω ηλεκτρικο ετσι φορτιζω πολλες φορες οποτε ξερω ακριβως τι λεω. Δεν τα λεω θεωρητικα.

6 minutes ago, james01gr said:

Κοιτάω μεταχειρισμένα αυτοκίνητα 2 χρόνων, διαφορά 1κ στην τιμή από τα καινουργια ενώ πριν 2 χρόνια είχαν και φθηνότερα από την τωρινή τιμη.απο την άλλη βέβαια το vitara που έχω, το πουλανε γύρω στα 2κ κάτω από τότε που το αγόρασα το 2017 μτχ.... 

Οχι 1κ κατω δεν εχει κανενα νοημα να πας σε μεταχειρισμενο. Ετσι ηταν παντως και πριν απο 3 χρονια οταν εψαχνα για αυτοκινητο. Μονο στο εξωτερικο βρισκεις σωστες τιμες. Εδω ζητανε οτι τους κατεβει και οτι ειναι σε καλη οντως τιμη εχει φυγει την επομενη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gbras said:

 

Οχι δεν ειναι καθολου, εχω ηλεκτρικο ετσι φορτιζω πολλες φορες οποτε ξερω ακριβως τι λεω. Δεν τα λεω θεωρητικα.

.

Ανάλογα με τον καθένα αυτό η ξαδέλφη μου έχει το leaf το παίρνω καμία φορά, όσες φορές χρειάστηκε φόρτιση περίμενα να ανοίξει θέση κάτω από το σπίτι να πετάξω μπαλαντεζα για να φορτίσει νύχτα, δεν ξέρω πως μερικοί έχουν κουράγιο και ψυχολογία να κάθονται και να περιμένουν στα charging station μια φορά Δωκιμασα κόντεψα να πάρω Xanax έκανα 10. 000 βήματα σχεδόν πηγαίνοντας δεξιά αριστερά ενώ αυτό φόρτιζε. Εγώ είμαι ανθροπος μπαμ μπαμ τέλος δεν έχω ψυχολογία να περιμένω να; ασχολούμαι να κάνω να ρανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, gbras said:

Ίσως να έχεις κάποιο φορτιστή κοντά σου

Σημαινει πας το αφηνεις και το παιρνεις αργοτερα η την επομενη μερα. Προφανως δεν το σκεφτεσαι πρακτικα πως γινεται. Δεν καθεσαι απο πανω να περιμενεις ωρες.

 

17 minutes ago, Black Demis said:

όσες φορές χρειάστηκε φόρτιση περίμενα να ανοίξει θέση κάτω από το σπίτι να πετάξω μπαλαντεζα για να φορτίσει νύχτα, δεν ξέρω πως μερικοί έχουν κουράγιο και ψυχολογία να κάθονται και να περιμένουν στα charging station

Ναι αυτο ακριβως, κοιμασαι και φορτιζει που ειναι το προβλημα? Στους σταθμους φορτισης θα κατσεις για κανενα μισαωρο μετα απο μεγαλη διαδρομη, που ειναι το προβλημα. Αν εσυ εισαι ανυπομονος μαλλον ειναι δικο σου προβλημα. Δλαδη οταν πας σε βενζιναδικο και εχει ουρα τι κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbras είπε

Ναι αυτο ακριβως, κοιμασαι και φορτιζει που ειναι το προβλημα? Στους σταθμους φορτισης θα κατσεις για κανενα μισαωρο μετα απο μεγαλη διαδρομη, που ειναι το προβλημα. Αν εσυ εισαι ανυπομονος μαλλον ειναι δικο σου προβλημα. Δλαδη οταν πας σε βενζιναδικο και εχει ουρα τι κανεις?

Πόσο συχνά εχει ουρά στο βενζινάδικο που  θα κάνεις πάνω απο 10 λεπτά;Ασε που πας στο επόμενο που μπορεί να είναι δίπλα ή απέναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Ukforthemoment said:

Πόσο συχνά εχει ουρά στο βενζινάδικο που  θα κάνεις πάνω απο 10 λεπτά;Ασε που πας στο επόμενο που μπορεί να είναι δίπλα ή απέναντι.

Δεν ειναι το θεμα ποσο συχνα γινεται αλλα οταν εισαι τοσο ανυπομονος αναρωτιεμαι τι κανεις χτυπιεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gbras είπε

Δεν ειναι το θεμα ποσο συχνα γινεται αλλα οταν εισαι τοσο ανυπομονος αναρωτιεμαι τι κανεις χτυπιεσαι?

Απο την μία έχεις το ελάχιστο μισή ώρα φόρτισης για το ηλεκτρικό και απο την άλλη 5 λεπτά για βενζινάδικο.

Αυτόν και πολλους άλλους δεν μας βολευει η τόση ώρα αναμονής,βάλε και την περιορισμένη εμβέλεια του ηλεκτρικού άρα και πιο συχνές φορτίσεις και έρχονται όλα μαζί και δένουν.

Ελπίζω σύντομα να βγάλουν μεθόδους για γρηγορότερη φόρτιση ή battery swap. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ukforthemoment said:

Απο την μία έχεις το ελάχιστο μισή ώρα φόρτισης για το ηλεκτρικό και απο την άλλη 5 λεπτά για βενζινάδικο.

Αυτόν και πολλους άλλους δεν μας βολευει η τόση ώρα αναμονής,βάλε και την περιορισμένη εμβέλεια του ηλεκτρικού άρα και πιο συχνές φορτίσεις και έρχονται όλα μαζί και δένουν.

Ελπίζω σύντομα να βγάλουν μεθόδους για γρηγορότερη φόρτιση ή battery swap. 

Οσοι δεν εχετε ηλεκτρικο το κανετε στο μυαλο σας πολυ μεγαλυτερο προβλημα απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα. Και ποτε δεν βαζετε τα πλεονεκτηματα. Στην πραξη εγω σπανια χρησιμοποιω εξω φορτιστες. Και διακοπες που παω εχω πριζα στο καταλυμα και οχι μονο δεν χανω χρονο αλλα η μετακινηση μου ειναι χωρις κοστος.

Οσον αφορα την φορτιση στα εργαστηρια εχει ηδη λυθει το προβλημα αλλα και καποια μοντελα μπορουν να φορτιζουν αρκετα γρηγορα ( Hyundai ioniq 5 ) . Για την μαζικη χρηση απο ολους ειναι απαραιτητο. Ειναι απλα θεμα χρονου. battery swap ειναι κατι που δεν θα παιξει ποτε..
Ας μην το συνεχισουμε ομως γιατι η συζητηση αυτη υπαρχει αλλου και ειναι και ασχετη με το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

Οσοι δεν εχετε ηλεκτρικο το κανετε στο μυαλο σας πολυ μεγαλυτερο προβλημα απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα. Και ποτε δεν βαζετε τα πλεονεκτηματα. Στην πραξη εγω σπανια χρησιμοποιω εξω φορτιστες. Και διακοπες που παω εχω πριζα στο καταλυμα και οχι μονο δεν χανω χρονο αλλα η μετακινηση μου ειναι χωρις κοστος.

Οσον αφορα την φορτιση στα εργαστηρια εχει ηδη λυθει το προβλημα αλ λα και καποια μοντελα μπορουν να φορτιζουν αρκετα γρηγορα ( Hyundai ioniq 5 ) . Για την μαζικη χρηση απο ολους ειναι απαραιτητο. Ειναι απλα θεμα χρονου. battery swap ειναι κατι που δεν θα παιξει ποτε..
Ας μην το συνεχισουμε ομως γιατι η συζητηση αυτη υπαρχει αλλου και ειναι και ασχετη με το θεμα..

Δλδ σου φαίνεται οκ το απλώνω μπαλαντεζα από το σπίτι στον δρόμο για να φορτίσω. Οοοοταν κυκλοφορησουν μοντέλα με γρήγορη φόρτιση και Οοοοταν λυθεί το πρόβλημα της φόρτισης σε αυτοκίνητα που δεν μπαίνουν σε πάρκινγκ, μπορούμε να μίλησουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, gbras said:

Σημαινει πας το αφηνεις και το παιρνεις αργοτερα η την επομενη μερα. Προφανως δεν το σκεφτεσαι πρακτικα πως γινεται. Δεν καθεσαι απο πανω να περιμενεις ωρες.

 

Ναι αυτο ακριβως, κοιμασαι και φορτιζει που ειναι το προβλημα? Στους σταθμους φορτισης θα κατσεις για κανενα μισαωρο μετα απο μεγαλη διαδρομη, που ειναι το προβλημα. Αν εσυ εισαι ανυπομονος μαλλον ειναι δικο σου προβλημα. Δλαδη οταν πας σε βενζιναδικο και εχει ουρα τι κανεις?

Για να κοιμάμαι και να φορτίζει θα πρπει να κρατάω τσίλιες έξω από το σπίτι για να αδειάσει θέση παρκινγ δίπλα στο σπίτι 😉 για να πετάξω μπαλαντεζα (όπως και έκανα), όπως και είπα ποιο πριν το να έχεις δικό σου παρκινγ με ρεύμα είναι μονόδρομος, η εναλλακτική είναι να πηγαίνω στο charging stations Και να κάθομαι εκει όσες ώρες χρειαστεί (κάτι που δεν παίζει) (στο βενζινάδικο περιμένω αντε κάνα 10 λεπτά αν χρειαστεί

 

Αν είχα δικό μου παρκινγ εστο ένα χώρο κάτω από το σπίτι να πετάω μπαλαντεζα δεν θα είχα θέμα αλλά να περιμένω πότε θα φιγει αυτοκινιτο που πάρκαρε από κάτω να τρέχω να βάζω στην άδεια θέση την μηχανή για να μην την πάρουν να τρέξω να πάρω το αυτοκινιτο να το παρκάρω κάτω από το σπίτι κλπ για να πετάξω μπαλαντεζα είναι ακρος ψυχοφωρο 3 μήνες το είχα όσο και να μου αρεζε σαν αυτοκινιτο το leaf αλλο τόσο έφαγα ζωρι για να τρέχω να το φορτίσω

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...