Προς το περιεχόμενο

Δεν εκκινούν τα windows κολλάει στο σήμα της asrock


panosdvvc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρααα σας,

 

Έφτιαξα ένα build (MOBO: ASROCK H510M-HVS, CPU - i3-10100F 3.6 LGA 1200, PSU- COOLERMASTER ELITE V3 600W 230V, RAM-G.SKILL F4-2666 16GB DUAL(2X8GB)(SSD KINGSTON) +HDD

Eχω το εξής πρόβλημα ενώ τα έχω συνδέση όλα κομπλέ περνάω τα windows στον δίσκο και ανοίγει ο υπολογιστής φτιάχνω user τον κλείνω όταν πάω να τον ξανανοίξω κολλάει στο σήμα της asrock και δεν προχωράει (δοκίμασα και άλλο δίσκο πάλι πέρασα windows και κάνει το ίδιο πάλι ) έχω σετάρει στο boot order τον ssd τίποτα.. άλλαξα θέση στα sata τίποτα δοκίμασα να ξεκινήσω με μια ram δεν ποσταρε μπαίνει στο bios κανονικά αλλα δεν μπαίνει στα windows... έχετε καμιά ιδέα τι να δοκιμάσω ..? thanks :D

Επεξ/σία από panosdvvc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δοκιμασες με μια που ειναι 8αρα κοιτας ή μνημες ή τη μητρικη σου , ενα απο τα 2 εχει προβλημα

Κοιτα και για bios update

γραψε κωδικο απο τις μνημες ποιες ακριβως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2022 στις 11:18 ΠΜ, panosdvvc είπε

δοκίμασα να ξεκινήσω με μια ram

Οι ραμ έχουν μπει σε XMP; Αν ναι, δοκίμασε στα 2.133MHz.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

αφου δοκιμασες με μια που ειναι 8αρα κοιτας ή μνημες ή τη μητρικη σου , ενα απο τα 2 εχει προβλημα

Κοιτα και για bios update

γραψε κωδικο απο τις μνημες ποιες ακριβως ειναι

RAM G.SKILL F4-2666C19D-16GIS 16GB(2X8~) DDR4 2666MHZ  αυτο εδώ παθάινει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε  η γνωμη μου ,  κανε disabled  το TPM και κατεβα στο 1.40 bios  και πες μας μετα τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι, με τη σειρά που στα είπαν, είναι το λογικό και το εύκολο.

Ram στα 2133, bios update, εγώ με τη σειρά μου θα προσθέσω να δοκιμάσεις και άλλη έκδοση των windows για εγκατάσταση

 

Edit

Εφόσον μπαίνει την πρώτη φορά, υπάρχει η πιθανότητα να σου κάποιον βάζει λάθος driver τα windows.

Βεβαιώσου ότι έχεις εγκαταστήσει πρώτα και σωστά όλα τα drivers της μητρικής.

Δες επίσης μήπως μετά απο 2-3 restart  σε βάλει στο troubleshoot menu των windows και κάνεις κανά repair

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: κατάφερα να ανοίξει με CD player και windows τα cd κάνω καθαρή εγκατάσταση τον windows και λειτουργεί μια χαρά το θέμα είναι μόλις κάνω shut down πάλι κολλάει στο σήμα asrock 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosdvvc είπε

Update: κατάφερα να ανοίξει με CD player και windows τα cd κάνω καθαρή εγκατάσταση τον windows και λειτουργεί μια χαρά το θέμα είναι μόλις κάνω shut down πάλι κολλάει στο σήμα asrock 

Πες μας σε παρακαλω τον τροπο που κανεις εγκατασταση τα win απο την αρχη μεχρι το τελος φιλε γιατι θα ξεχασω οτι ξερω μεχρι σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω CD player βάζω cd με τα windows 10 ανοίγουν κανονικά βρίσκω τον δίσκο κάνω εγκατάσταση ανοίγει κανονικά το pc . Κάνω τερματισμό βγάζω το dvd από το Sata γτ το κουτί δεν εχει θέση για dvd πάω να bootarw από τον ssd που πέρασα τα windows και κολλάει στο σήμα της motherboard.

Φαντάσου τωρα σου γράφω από το pc αυτό εχω βάλει να κανει τα windows update αν όμως το κλείσω αποσυνδέσω το dvd player και το αφήσω μονο με τον ssd που του έχω φορτώσει τα windows θα κολλήσει στο σήμα της asrock πραγματικα δεν ξερω τι παιζει

 

Επεξ/σία από panosdvvc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panosdvvc είπε

Έχω CD player βάζω cd με τα windows 10 ανοίγουν κανονικά βρίσκω τον δίσκο κάνω εγκατάσταση ανοίγει κανονικά το pc . Κάνω τερματισμό βγάζω το dvd από το Sata γτ το κουτί δεν εχει θέση για dvd πάω να bootarw από τον ssd που πέρασα τα windows και κολλάει στο σήμα της motherboard.

Φαντάσου τωρα σου γράφω από το pc αυτό εχω βάλει να κανει τα windows update αν όμως το κλείσω αποσυνδέσω το dvd player και το αφήσω μονο με τον ssd που του έχω φορτώσει τα windows θα κολλήσει στο σήμα της asrock πραγματικα δεν ξερω τι παιζει

 

Λοιπον φιλε επειδη καποτε ολοι καναμε εγκατασταση απο cd/dvd , βρες ενα καλο στικακι 8γιγα κατα προτιμηση κατεβασε τα 10αρια με το tool των win και κανε μια καθαρη εγκατασταση ξανα.

Αν εχεις θεμα με κολληματα μετα 1.ενεργοποιηση XMP ΜΝΗΜΩΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , 2.κατεβαζεις το bios στο 1.40. και 3 εχει προβλημα ο 840 που ειδα στο βιντεο σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν κάνετε τερματισμό, δοκιμάστε να το αποσυνδέσετε από το ρεύμα για 2 λεπτά και μετά να εκκινήστε το σύστημα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panosdvvc είπε

τα κατεβάζω σε στικακι δεν μπορώ να καταλάβω γιατι τρώει σκάλωμα

υπαρχει η εκδοχη να μη σε γραφει σωστα τον δισκο και να γινεται οτι γινεται μετα

Καψιμο με αυτο https://rufus.ie/el/

θα σε διαβασει στο ξεκινημα GPT  και θα στο κανει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...