Προς το περιεχόμενο

Το «Game Pass» της Sony στο PlayStation θα κοστίζει έως και $16 το μήνα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/2/2022 στις 10:04 ΠΜ, liberostelios είπε

Προσωπικά αυτό που παρουσιάζεται σε αυτό το άρθρο το βρίσκω αστείο. Αλλά δεν είχα και πότε μεγάλες βλέψεις για το Σπάρτακο. Καλώς ή κακώς, η Sony δεν πρόκειται να βγάλει τόσο δυνατή υπηρεσία όσο το game pass.

Γενικό σχόλιο ήταν δεν πήγαινε σε σενα προσωπικά. Αυτό λέγαμε και λέμε από την αρχή ότι δεν πρόκειται και δεν μπορεί η Sony να το ανταγωνιστεί. Δεν είναι μόνο ότι φέρνει τα 1rts party games day one, φέρνει και από 3rd party devs games day one, The Ascent-Outriders-Extraction-Total War Warhammer3-Edge of Eternity-FootballManager2022 και πόσα άλλα που έχουμε χάσει την μπάλα. Το μόνο που μπορεί και κάνει η Sony για να το ανταγωνιστεί είναι να βάζει ρήτρες σε 3rd party devs να μην κυκλοφορούνε τα παιχνίδια τους στο gamepass, αλλά δεν είναι αρκετό όταν ο άλλος έχει χαλάσει ήδη πάνω από 100δις για εξαγορές studios και λέει ότι έχουν μείνει άλλα 60δις για πασατέμπο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν έχω θέμα που δούλευε. Το θέμα μου είναι ότι πάλι δεν βλέπω κάποια νούμερα ή ανάλυση. Δεν βλέπω να κάνει πουθενά αυτό το pencil out που λέει ενω αυτό είναι που ψάχνουμε. 

Ο δεύτερος δεν είναι αναξιόπιστος που δουλεύει στη Microsoft ή μόνο ο Spencer δεν σε νοιάζει τι λέει? Ο Spencer δεν είναι η ίδια η Microsoft? 

Δεν είναι κανένας de facto αξιόπιστος ή αναξιόπιστος. Νομίζω ότι είναι προφανές ότι όταν κάποιος έχει όφελος να σου πει Α και σου λέει Α, τότε απλά το προσπερνάς. Όταν όμως έχει όφελος να σου πει Α, αλλά σου λέει το αντίθετο του Α, το σταχυολογείς διαφορετικά. Πχ, όταν μου λέει η Sony ότι τα παιχνίδια πρέπει να κοστίζουν 80€ γιατί δε βγαίνει αλλιώς, απλώς το προσπερνάω.

Τώρα, άμα θες business plan του game pass για να πειστείς, σόρρυ δε θα μπορέσω. Μία κουβέντα κάνουμε και πάμε μέχρι εκεί που το επιτρέπει ο χρόνος μας.

3 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Γενικό σχόλιο ήταν δεν πήγαινε σε σενα προσωπικά. Αυτό λέγαμε και λέμε από την αρχή ότι δεν πρόκειται και δεν μπορεί η Sony να το ανταγωνιστεί. Δεν είναι μόνο ότι φέρνει τα 1rts party games day one, φέρνει και από 3rd party devs games day one, The Ascent-Outriders-Extraction-Total War Warhammer3-Edge of Eternity-FootballManager2022 και πόσα άλλα που έχουμε χάσει την μπάλα. Το μόνο που μπορεί και κάνει η Sony για να το ανταγωνιστεί είναι να βάζει ρήτρες σε 3rd party devs να μην κυκλοφορούνε τα παιχνίδια τους στο gamepass, αλλά δεν είναι αρκετό όταν ο άλλος έχει χαλάσει ήδη πάνω από 100δις για εξαγορές studios και λέει ότι έχουν μείνει άλλα 60δις για πασατέμπο.

Ακριβώς. Και το πρόβλημα εδώ είναι ότι η Microsoft έχει δημιουργήσει κάτι που δεν μπορεί να ακολουθήσει η Sony. Το οποίο σημαίνει ότι εγώ ως κάτοχος PS5, πχ, δεν έχω να κερδίσω κάτι από αυτήν την κίνηση, γιατί πλέον η Microsoft πάει το παιχνίδι αλλού. Η Sony δεν έχει πλέον λόγο να ακολουθήσει αυτήν την πολιτική. Για εκείνην, είναι καλύτερο να γίνει μία νέα Nintendo, επενδύοντας στο σκληρό fanbase της και συνεχίζοντας να χρεώνει ψηλά, παρά να μπει σε διαδικασία να ανταγωνιστεί τη Microsoft και το game pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liberostelios είπε

Δεν είναι κανένας de facto αξιόπιστος ή αναξιόπιστος. Νομίζω ότι είναι προφανές ότι όταν κάποιος έχει όφελος να σου πει Α και σου λέει Α, τότε απλά το προσπερνάς. Όταν όμως έχει όφελος να σου πει Α, αλλά σου λέει το αντίθετο του Α, το σταχυολογείς διαφορετικά. Πχ, όταν μου λέει η Sony ότι τα παιχνίδια πρέπει να κοστίζουν 80€ γιατί δε βγαίνει αλλιώς, απλώς το προσπερνάω.

Τώρα, άμα θες business plan του game pass για να πειστείς, σόρρυ δε θα μπορέσω. Μία κουβέντα κάνουμε και πάμε μέχρι εκεί που το επιτρέπει ο χρόνος μας.

Ακριβώς. Και το πρόβλημα εδώ είναι ότι η Microsoft έχει δημιουργήσει κάτι που δεν μπορεί να ακολουθήσει η Sony. Το οποίο σημαίνει ότι εγώ ως κάτοχος PS5, πχ, δεν έχω να κερδίσω κάτι από αυτήν την κίνηση, γιατί πλέον η Microsoft πάει το παιχνίδι αλλού. Η Sony δεν έχει πλέον λόγο να ακολουθήσει αυτήν την πολιτική. Για εκείνην, είναι καλύτερο να γίνει μία νέα Nintendo, επενδύοντας στο σκληρό fanbase της και συνεχίζοντας να χρεώνει ψηλά, παρά να μπει σε διαδικασία να ανταγωνιστεί τη Microsoft και το game pass.

Ακριβώς αυτό προσπαθεί να κάνει με τα 80άρια, και τα ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ(χ κουλα) branded παιχνίδια, αλλα δυστυχώς είναι μόνο brand και αρχίζει και σαπίζει η φάση λόγω ανταγωνισμού καλώς η κακώς

 

Επεξ/σία από chncynic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/02/2022 at 19:22, mtifosi said:

Οχι γιατι βγηκε μαζι με την υπερπαραγωγη του CrossfireX, τι να το βαλω πολυ ανωτερο το δευτερο ετσι 🤣

 

Δεν μιλασα για κακα παιχνιδια αλλα για κοστος και ποιοτητα παραγωγης...

ηρθε η ωρα να απολαυσεις την νεα υπερπαραγωγη του πσ5. Μονο που αντιθετα με crossfire πρεπει να πληρωσεις 😂

image.png.0b192c6090f89af17fc83b9fa377fb88.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, privateer είπε

ηρθε η ωρα να απολαυσεις την νεα υπερπαραγωγη του πσ5. Μονο που αντιθετα με crossfire πρεπει να πληρωσεις 😂

image.png.0b192c6090f89af17fc83b9fa377fb88.png

Επειδη βγηκε για PS KAI PC, δεν σημαινει οτι ειναι παραγωγη της Sony, σε αντιθεση με το crossfirex το οποιο ειναι κατω απο τα στουντιο της ms.

Καλη η προσπαθεια για συγκριση, αλλα αποτυχημενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, SabotazNic said:

Επειδη βγηκε για PS KAI PC, δεν σημαινει οτι ειναι παραγωγη της Sony, σε αντιθεση με το crossfirex το οποιο ειναι κατω απο τα στουντιο της ms.

Καλη η προσπαθεια για συγκριση, αλλα αποτυχημενη. 

Ποτε εγινε η remedy ms studio🤣

Καλα ουτε ενα google search δεν μπορειτε να κανετε? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, privateer είπε

Ποτε εγινε η remedy ms studio🤣

Καλα ουτε ενα google search δεν μπορειτε να κανετε? 

Μπορει να μην ειναι, αλλα βλεπω σε developers και publishers οτι συνεβαλε και το xbox, σε αντιθεση με το babylon που η Sony δεν ειχε καμια σχεση (και βασικα το '16 πουλησε και τα shares της square enix)

image.png.fcf736ab4d6598ed03243aea427b5882.pngimage.png.098f5a51166b24a9e0705e614a80d479.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, SabotazNic said:

Μπορει να μην ειναι, αλλα βλεπω σε developers και publishers οτι συνεβαλε και το xbox, σε αντιθεση με το babylon που η Sony δεν ειχε καμια σχεση (και βασικα το '16 πουλησε και τα shares της square enix)

image.png.fcf736ab4d6598ed03243aea427b5882.pngimage.png.098f5a51166b24a9e0705e614a80d479.png

Smilgate ειναι ο publisher και developer για το campaign ειναι η Remedy. Δεν ασχοληθηκε κανενα χβοχ στουντιο. Οποτε μιλαμε για ιδια περιπτωση με Babylon. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2022 στις 10:50 ΠΜ, Mafariel είπε

Μια ερωτηση γιατί δε το γνωρίζω...

Όταν κατεβάζω απο το Ps plus ενα παιχνιδι μετα την ληξη της συνδρομης θα μπορω να το παιξω?

Όχι κλειδώνει.

Άμα θέλεις να το ξανά παίξεις θα ξανά πληρώσεις συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν μπορώ έτσι παιδιά με το μοντέλο συνδρομής στα παιχνίδια. Προτιμώ να κάνω υπομονή να αγοράσω ένα παιχνίδι στο 15αρι η σε κάποιο Bundle και να το έχω για πάντα χωρίς να σκέφτομαι αν το βγάλουν η αν λήξει η συνδρομή είναι αρκετά πιεστικο. 

Τώρα θα μου πείτε με 100 έχεις 3 χρόνια game pass λεφτά που δίνω στο steam σε 2 μήνες αλλά το 100αρικο είναι παράνομο όσο δεν πάει με vpn κόλπα η κανονική τιμή είναι 15 οπότε μιλάμε για 180 το χρόνο. Με 86 ευρώ πήρα 1 χρόνου humble choice συνδρομή και έχω κάθε μήνα αρκετές παιχνιδαρες τις οποίες κρατάω για πάντα χωρίς το άγχος να βγουν πλήρωσα μια φορά και για 12 μήνες περνω από 8 έως 12 παιχνίδια κάθε μήνα. Καλό το pass απλά δεν είναι όλα ρόδινα. 

Επίσης δεν βάζουν dlcs στα παιχνίδια στο game pass οπότε πάνε να βγάλουν από εκεί για όσους θέλουν την πλήρη εμπειρία ενός παιχνιδιού. 

Με 20 έπαιξα Days Gone 

Με 17 έπαιξα zero dawn 

Με 28 παίζω rdr 2 

Με 15 παίζω death stranding 

Χωρίς να σκέφτομαι πότε θα τα βγάλουν από το game pass. Μπορεί να παίξω αυτό το μήνα και να επιστρέψω σε 4 5 μήνες αν δεν έχω χρόνο για μεγάλα παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Και εγώ δεν μπορώ έτσι παιδιά με το μοντέλο συνδρομής στα παιχνίδια. Προτιμώ να κάνω υπομονή να αγοράσω ένα παιχνίδι στο 15αρι η σε κάποιο Bundle και να το έχω για πάντα χωρίς να σκέφτομαι αν το βγάλουν η αν λήξει η συνδρομή είναι αρκετά πιεστικο. 

Τώρα θα μου πείτε με 100 έχεις 3 χρόνια game pass λεφτά που δίνω στο steam σε 2 μήνες αλλά το 100αρικο είναι παράνομο όσο δεν πάει με vpn κόλπα η κανονική τιμή είναι 15 οπότε μιλάμε για 180 το χρόνο. Με 86 ευρώ πήρα 1 χρόνου humble choice συνδρομή και έχω κάθε μήνα αρκετές παιχνιδαρες τις οποίες κρατάω για πάντα χωρίς το άγχος να βγουν πλήρωσα μια φορά και για 12 μήνες περνω από 8 έως 12 παιχνίδια κάθε μήνα. Καλό το pass απλά δεν είναι όλα ρόδινα. 

Επίσης δεν βάζουν dlcs στα παιχνίδια στο game pass οπότε πάνε να βγάλουν από εκεί για όσους θέλουν την πλήρη εμπειρία ενός παιχνιδιού. 

Με 20 έπαιξα Days Gone 

Με 17 έπαιξα zero dawn 

Με 28 παίζω rdr 2 

Με 15 παίζω death stranding 

Χωρίς να σκέφτομαι πότε θα τα βγάλουν από το game pass. Μπορεί να παίξω αυτό το μήνα και να επιστρέψω σε 4 5 μήνες αν δεν έχω χρόνο για μεγάλα παιχνίδια. 

Η μετατροπή gold σε ultimate δεν είναι "παράνομη", άρα ένας χρόνος 61€.

Τα exclusives της MS δεν βγαίνουν ποτέ από το gamepass.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2022 στις 12:13 ΠΜ, ChrisN.S. είπε

το κακό είναι πως ένας νέος χρήστης Playstation που κάνει για πρώτη φορά συνδρομή δεν θα έχει κανένα παιχνίδι στην κατοχή του, πρέπει να έχεις μαζέψει στα χρόνια τα παιχνίδια με το PSplus αλλιώς δεν πας πουθενά.

Το καλό από την άλλη είναι ότι παίρνει όλους τους τίτλους του ps collection που είναι σχεδόν όλες triple AAA εξαιρετικες παραγωγές και έχει να ασχοληθεί για κάνα 2 χρόνια. Επειδή έχουμε διαβάσει ασυναρτησίες και ασυναρτησίες εδώ μέσα, η Sony έχει δηλώσει ότι δεν σκοπεύει να ανταγωνιστεί το gamepass αφενός Γτ δεν μπορεί και αφετέρου Γτ δεν χρειάζεται. Την ενσωμάτωση του plus με το now την σχεδιάζουν αρκετό καιρό καθώς και την αναβάθμιση του now εν γένει Γτ ήταν για αρκετό καιρό subpar ειδικά στο streaming. Η Sony και η Ms πλέον, καλώς ή κακώς, έχουν 2 εντελώς διαφορετικά business μοντέλα. Τόσο διαφορετικά που δύσκολα πλέον τους λες ανταγωνιστές. Το κάθε μοντέλο έχει τα καλά του και τα κακά του τα οποία πλέον είναι γνωστά. Το ζήτημα είναι να βγαίνει κερδισμένος ο καταναλωτής και (γνώμη μου) να μην παραιτείται κάποιον βασικών δικαιωμάτων του σχετικά με την ιδιοκτησία των αγορών του με τυράκι κάποια καλύτερη τιμή κοκ. Αναρωτιέμαι πόσοι προβληματιστηκσν από εδώ μέσα πχ για το καινούργιο gran turismo 7, όπως φαίνεται Αλλη μια exclusive τρομερή επιτυχία της sony με διθυραμβικές κριτικές κτλ κτλ κτλ που όμως, για κάποιο λόγο, είναι always online αλλιώς... παπαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lobo10 είπε

Η μετατροπή gold σε ultimate δεν είναι "παράνομη" άρα ένας χρόνος 61€.

Τα exclusives της MS δεν βγαίνουν ποτέ από το gamepass.

Γνωρίζεις αν τα exclusives της ms περιλαμβάνουν τις πλήρες εκδόσεις? Πχ το forza 4 είναι η ultimate έκδοση στο game pass? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Γνωρίζεις αν τα exclusives της ms περιλαμβάνουν τις πλήρες εκδόσεις? Πχ το forza 4 είναι η ultimate έκδοση στο game pass? 

Δεν είναι οι ultimate εκδόσεις. Μπορείς όμως να αναβαθμίσεις τις standard του game pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Δεν είναι οι ultimate εκδόσεις. Μπορείς όμως να αναβαθμίσεις τις standard του game pass.

Το θέμα ειναι πόσα χρήματα θέλει για την ultimate? Έδωσα 25 ευρώ για την ultimate του forza 4 στο steam πριν κάτι μήνες προσπαθώ πάντα να παίζω τις ολοκληρωμενες εκδόσεις σε όλα τα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...