Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για το ισχυει με δάνειο- ενέχυρο-κατάσχεση


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα δάνεια. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω δάνειο, ούτε σκέφτομαι να πάρω και ο λόγος που το ρωτάω είναι επειδή το ακούω συνέχεια στα μιντια και το διαβάζω και απο πολλα σαιτ, ότι ο τάδε έχασε το σπίτι του γιατί είχε δάνειο και το είχε βάλει ενέχυρο. Να μου λυθεί η απορία τι ακριβώς συμβαίνει

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι κάποιος παίρνει δάνειο από τη τράπεζα 100 χιλ ευρώ για να αγοράσει σπίτι και βάζει ενέχυρο το σπίτι που ήδη μένει τώρα που είναι δικό του. Και μελλοντικά δεν καταφέρνει να αποπληρώσει το δάνειο. Θα του πάρει η τράπεζα και αυτό που αγόρασε με δάνειο και αυτό που μένει τώρα ή θα του πάρει μόνο αυτό που μένει  τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

βαζει ενεχυρο το σπιτι που αγοραζει...δεν εχει δικο του 1ο σπιτι εξαρχης...αρα χανει τα παντα/μενει στο δρομο κτλ

μαλλον εγω δεν το διευκρινισα σωστα. Ας αναφερω ενα παραδειγμα: 

Εγώ έχω ένα δικό μου σπίτι τώρα που μένω. ΔΙΚΟ ΜΟΥ, καθαρό και δεν χρωστάει τίποτα

Ας υποθέσουμε ότι θέλω να πάω να αγοράσω και δεύτερο σπίτι και μου δίνει η τράπεζα το δάνειο που θέλω, αλλά υπο τη προυποθεση οτι θα βαλω ενεχυρο αυτο που έχω ηδη δικό μου απο πριν, αυτο που μενω. Και μελλοντικα δεν καταφέρνω να αποπληρωσω το δάνειο. Η τράπεζα θα μου πάρει μόνο αυτό που έβαλα ενέχυρο ή και αυτό που αγόρασα ως δεύτερο σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cumulus είπε

Ποσα χρωστας;

δεν χρωσταω δεν εχω παρει καν δανειο. απλα το αναφερω γιατι το ακουω συνεχεια και το εχω απορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

μαλλον εγω δεν το διευκρινισα σωστα. Ας αναφερω ενα παραδειγμα: 

Εγώ έχω ένα δικό μου σπίτι τώρα που μένω. ΔΙΚΟ ΜΟΥ, καθαρό και δεν χρωστάει τίποτα

Ας υποθέσουμε ότι θέλω να πάω να αγοράσω και δεύτερο σπίτι και μου δίνει η τράπεζα το δάνειο που θέλω, αλλά υπο τη προυποθεση οτι θα βαλω ενεχυρο αυτο που έχω ηδη δικό μου απο πριν, αυτο που μενω. Και μελλοντικα δεν καταφέρνω να αποπληρωσω το δάνειο. Η τράπεζα θα μου πάρει μόνο αυτό που έβαλα ενέχυρο ή και αυτό που αγόρασα ως δεύτερο σπίτι?

Εφόσον η αξία του υποθηκευμένου δεν καλύψει τα χρωστούμενα θα σου πάρει ΚΑΙ αυτό που αγόρασες ως δεύτερο σπίτι, η μόνη διαφορά είναι ότι το υποθηκευμένο (αυτό που αναφέρεσαι ως "ενέχυρο") θα στο πάρει με συνοπτικές διαδικασίες μια και θα είναι ήδη προσημειωμένο.

Κατάλαβες τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον η αξία του υποθηκευμένου δεν καλύψει τα χρωστούμενα θα σου πάρει ΚΑΙ αυτό που αγόρασες ως δεύτερο σπίτι, η μόνη διαφορά είναι ότι το υποθηκευμένο (αυτό που αναφέρεσαι ως "ενέχυρο") θα στο πάρει με συνοπτικές διαδικασίες μια και θα είναι ήδη προσημειωμένο.

Κατάλαβες τώρα? 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η προσημείωση απλώς δίνει δικαίωμα προνομιακής κατάταξης στον δανειστή, δεν διαφοροποιεί την ταχύτητα. Δηλαδή, η τράπεζα που έχει πρώτη προσημείωση θα ικανοποιηθεί από το 65% του πλειστηριάσματος.

 

Αν η τράπεζα πιστεύει ότι δεν επαρκεί το ποσό αυτό για την εξόφληση, τότε θα κατασχέσει και άλλα ακίνητα, λογαριασμούς κλπ. 

 

Η διαδικασία κατά βάση είναι η ίδια είτε έχεις προσημείωση είτε όχι. Διαφοροποιείται κάπως αν έχει μεταβιβαστεί το προσημειωμένο ακίνητο ή αν η προσημείωση έχει γραφτεί σε ακίνητο τρίτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

νομιζεις πως στη σχολη λογιστικης μαθαινεις πως σου παιρνει η τραπεζα το σπιτι αν δεν εχεις να το πληρωσεις? 😕 δεν καταλαβαινω το quote

ούτε σε σχολή πληροφορική σου μαθαίνουν να κάνεις φορματ (έτσι νομίζω τουλάχιστον) 

Φαντάσου τώρα κάποιον πτυχιούχο πληροφορικής να μη ξέρει να κάνει φορματ. όχι ότι δεν υπάρχουν...

επίσης αλίμονο αν ο καθένας έμενε στις γνώσεις της σχολής. 

Το 2000 δεν υπήρχε wordpress. Φαντάσου τώρα κάποιος πτυχιούχος πληροφορικής αυτής της περιόδου να σου έλεγε, α δε το μάθαμε στη σχολή.

Θα γελούσες ή θα έκλαιγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι διδασκουν στο οικονομικο αλλα...αν πας σε σχολη για δικτυα υπολογιστων δεν εχεις καμια σχεση με software engineering ως εκ τουτου δεν γνωριζεις ουτε το πιο απλο πραγμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Pare50 είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η προσημείωση απλώς δίνει δικαίωμα προνομιακής κατάταξης στον δανειστή, δεν διαφοροποιεί την ταχύτητα. Δηλαδή, η τράπεζα που έχει πρώτη προσημείωση θα ικανοποιηθεί από το 65% του πλειστηριάσματος.

 

Αν η τράπεζα πιστεύει ότι δεν επαρκεί το ποσό αυτό για την εξόφληση, τότε θα κατασχέσει και άλλα ακίνητα, λογαριασμούς κλπ. 

 

Η διαδικασία κατά βάση είναι η ίδια είτε έχεις προσημείωση είτε όχι. Διαφοροποιείται κάπως αν έχει μεταβιβαστεί το προσημειωμένο ακίνητο ή αν η προσημείωση έχει γραφτεί σε ακίνητο τρίτου. 

Λεπτομέρειες για την ακριβή διαδικασία δεν ξέρω, αλλά η προσημείωση "δεσμεύει" κατά κάποιο τρόπο το ακίνητο του οφειλέτη, περιορίζει την απόλυτη εξουσία του πάνω σε αυτό, στην ουσία είναι σαν ο οφειλέτης να έχει δώσει άδεια στην τράπεζα να εκποιήσει το ακίνητο σε περίπτωση που δεν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του.

Σε αυτό που ρωτάει ο ts πάντως συμφωνούμε απόλυτα, η απαίτηση της τράπεζας δεν περιορίζεται στο υποθηκευμένο ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...