Προς το περιεχόμενο

Nvidia drivers open source??


Wheysted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχή ήθελαν να αφαιρεθεί το LHR από τις κάρτες, μόνο αυτό. Όταν τους χάκαρε η NVIDIA και τους κρυπτογράφησε τους δίσκους, ξαφνικά «έχουν backup», αλλά τώρα θέλουν απλώς open source drivers.

Έχω μια ισχυρή υπόνοια ότι πλέον δεν έχουν τίποτα και προσπαθούν να χτίσουν μια φήμη Ρομπέν των δασών για τον εαυτό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κίνηση εντυπωσιασμού η απειλή. Η nvidia δεν πρόκειται να ενδώσει σε απειλές γιατί δεν θέλει να ενθαρρύνει παρόμοιες ενέργειες. Και ο κώδικας να δημοσιευτεί άχρηστος θα είναι για την Linux κοινότητα. Η ενσωμάτωση κλεμμένου IP σε άλλο IP απλά δεν γίνεται. Αν "βρομίσει" ένα open source project με κλεμμένο IP πέθανε. Παράδειγμα από το παρελθόν είναι η διαρροή του κώδικα των windows και πόσο μακριά έμειναν οι developers του WINE από αυτόν.

Οπότε μην περιμένετε τίποτα καλό από αυτό το hack

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.moneycontrol.com/news/technology/lapsus-the-group-that-hacked-nvidia-goes-after-samsung-8198811.html

 

Η πηγη ισχυρίζεται οτι τα δημοσίευσαν και μετά η nvidia τους χάκεψε αλλά είχαν backup. Αν κάποιος ψάξει περισσότερο όλο και κάτι θα βρεί.

 

EDIT

Αυτοί εδώ λένε οτι το μόνο που δημεσίευσαν είναι 71.000 credentials εργαζομένων nvidia.

https://www.techcircle.in/2022/03/07/ransomware-group-lapsus-leaks-nvidia-s-data

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε με αυτο τελικα? Λεγανε οτι θα τον διαρευσουν εντελως την Παρασκευη, αλλα εχουμε Τριτη και δεν εχει ακουστει κιχ απο πουθενα. Μηπως τους εδωσε κανενα χαρτζιλικι η nvidia και σταματησανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον σε κανά συμβιβασμό θα ήρθαν αλλά και χρήματα να έδωσαν πως ξέρεις ότι δεν το έχουν ακόμα στη κατοχή και τo διαρρεύσουν αργότερα 

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Τι εγινε με αυτο τελικα? Λεγανε οτι θα τον διαρευσουν εντελως την Παρασκευη, αλλα εχουμε Τριτη και δεν εχει ακουστει κιχ απο πουθενα. Μηπως τους εδωσε κανενα χαρτζιλικι η nvidia και σταματησανε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον η nvidia δεν ενέδωσε (και δεν νομίζω να περίμενε κάνεις κάτι διαφορετικό), ότι γίνει τώρα θα γίνει underground εκτός αν γίνει πολύ μεγάλο και τραβήξει προσοχή.

Κάπου διάβασα οτι μοιράστηκε σε τορρεντ κάποιο αρχείο (και το ίδιο και για τον κώδικα της samsung που εκλεψαν αυτοί).

Κινείται κανείς σε τέτοιους κύκλους αρκετά ώστε να μας ενημερώσει;

 

Εν τέλει πάντως ισχύει οτι οι ομάδες FOSS δεν θα ακουμπήσουν τέτοιες πηγές. Το πολύ να βγεί κάτι σε miner κυκλους μου λέει η λογική μου.

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jcd313 είπε

Εφόσον η nvidia δεν ενέδωσε (και δεν νομίζω να περίμενε κάνεις κάτι διαφορετικό), ότι γίνει τώρα θα γίνει underground εκτός αν γίνει πολύ μεγάλο και τραβήξει προσοχή.

Κάπου διάβασα οτι μοιράστηκε σε τορρεντ κάποιο αρχείο (και το ίδιο και για τον κώδικα της samsung που εκλεψαν αυτοί).

Κινείται κανείς σε τέτοιους κύκλους αρκετά ώστε να μας ενημερώσει;

 

Εν τέλει πάντως ισχύει οτι οι ομάδες FOSS δεν θα ακουμπήσουν τέτοιες πηγές. Το πολύ να βγεί κάτι σε miner κυκλους μου λέει η λογική μου.

και εκεί το mining software είναι open source δηλαδή πάντα ήταν open source με αυτούς που συντηρούν τον κώδικα τους όπως ο Kolivas να είναι μέλη της linux κοινότητας με συμμετοχή και σε άλλα project. Δεν υπάρχει και εκεί περίπτωση να τρέξουν κλεμμένο λογισμικό. ΜΙλάμε για βιομηχανία δισεκατομμυρίων με αρκετές εταιρείες να είναι ακόμα και στα χρηματιστήρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chek2fire είπε

και εκεί το mining software είναι open source δηλαδή πάντα ήταν open source με αυτούς που συντηρούν τον κώδικα τους όπως ο Kolivas να είναι μέλη της linux κοινότητας με συμμετοχή και σε άλλα project. Δεν υπάρχει και εκεί περίπτωση να τρέξουν κλεμμένο λογισμικό. ΜΙλάμε για βιομηχανία δισεκατομμυρίων με αρκετές εταιρείες να είναι ακόμα και στα χρηματιστήρια. 

Σκέφτεσαι με δυτικά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...