Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκα τελευταία στιγμή χωρίς φορέα πρακτικής άσκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 8ο εξάμηνο, δεν χρωστάω κανένα μάθημα και ήμουν έτοιμος να κάνω την πρακτική μου.  Κλείνω με έναν ιδιωτικο  φορέα για πρακτική την προηγούμενη εβδομάδα αλλά το βράδυ της Δευτέρας  με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει άκυρο. Η προθεσμία να βρω φορέα λήγει σήμερα και από την πίκρα που έφαγα δεν είχα καν όρεξη και χρόνο να ψάξω καινούργιο. Καμιά συμβουλή για το τι να κάνω τώρα και τι να προσέξω το επόμενο  εξάμηνο ώστε να μην ξαναμεινω ξεκρεμαστος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα ιδεα οτι οι πρακτικες εχουν και συγκεκριμενες προθεσμιες..αυτο που εχεις να κανεις, ειναι να ψαξεις απο τωρα επιχειρησεις, να δεις ποιες σου κανουν και ποιες οχικανε και μια πρωτη επαφη, αν βρεις καποια που να σε εξιταρει..γενικα προετοιμασου καλυτερα για την επομενη φορα και εχε και 2-3 εταιρειες-καβατζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πρώτα απ' όλα ενημερώνεις τον υπεύθυνο που κανονίζει τις πρακτικές. Όποιο είναι υπεύθυνο για το τμήμα σου, τη γραμματεία ή το γραφείο πρακτικής άσκησης. Οι ημερομηνίες είναι λίγο δεσμευτικές αλλά νομίζω ότι θα μπορέσεις να βρεις λύση. Παράλληλα αρχίζεις να επικοινωνείς με άλλες εταιρείες - δομές προκειμένου να βρεις νέο φορέα. Σίγουρα θα βρεις κάποια λύση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω μιλα με τον υπευθυνο ανεφερε του το προβλημα και παρε μερικες μερες παραταση... στο μεταξυ ψαξε οσο μπορεις...

γενικα στα πανεπιστημια σου λενε εως τοτε αλλα συνηθως αυτοι εχουν κανενα μηνα ακομα περιθωριο απο τη διοικηση για να κλεισουν το ζητημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν είναι ειδικά μέσω πανεπιστημίου η συγκεκριμένη θέση δεν θα αρέσει καθόλου αυτό που συνέβη στο γραφείο πρακτικής άσκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανεπιστήμιο δεν έχει λίστα με φορείς πρακτικής άσκησης? Κ εγώ το είχα πάθει αυτό, δεν με ήθελε κανείς!!!! Τους λέω δεν θα με πληρώσετε, πάρτε με!! Αυτοί τίποτα! Στο τέλος, πήγα σε ένα μαγαζί που δούλευε μια φίλη μου, τον έπεισα να με πάρει για τον ένα μήνα που ήταν η πρακτική και μετά την πάροδο του μήνα, μου έκανε στο καπάκι σύμβαση για άλλους δυο μήνες, μέχρι να τελειώσει το καλοκαίρι, και με ξανά πρόσλαβε κ το επόμενο καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...