Προς το περιεχόμενο

Apple: Όλοι οι υπάλληλοι πρέπει να αρχίσουν τη σταδιακή επιστροφή τους στα γραφεία έως τα μέσα Απριλίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, butters said:

Όλοι πρέπει να προσαρμοστούν, εργαζόμενοι και εταιρείες. Ναι δεν είναι υποχρεωτικό αλλά αν είσαι απόλυτος αυτομάτως χάνεις ευκαιρίες και κάνεις συγκερασμούς στην ποιότητα. Και φυσικά αν δε θες εσύ θα θέλουν άλλοι.

https://ibb.co/wydgbs8

 

Αυτό με τις ευκαιρίες και τα "ταλέντα" μου κάνει κάπως 2κ22. Στο 2022 ζούμε, η πληροφορία/μόρφωση είναι εκεί για όλους. Ειδικά στο IT είναι όλοι αναλώσιμοι.

Τέσπα αυτό που ήθελα να πω είναι ότι οι μεγάλοι παίχτες θα ορίσουν το παιχνίδι. Αν Apple, Microsoft, Google κλπ. γυρίσουν πίσω στο παλιό μοντέλο (με ή χωρίς "μαστίγιο" :P ) τότε θα ακολουθήσουν όλοι. Ακόμα και η πιο μικρή εταιρία.

9 hours ago, SolidSnake12 said:

Απορώ με μερικούς που προτιμάνε το γραφείο. Δηλαδή πρέπει να σηκωθώ 1 ώρα τουλάχιστον πιο πριν για να ετοιμαστώ, να φτιάξω το φαγητό μου σε ταπερακι, να υποστώ τη κινηση, να πληρώνω για τη μετακίνηση, να αντέξω τη ψυχοφθόρα διαδικασία του γραφείου και το άγχος του καθενός, να κάνω ψεύτικο socializing, να περιμένει ο καθένας όταν σχολάσει να μη σηκωθεί πρώτος για να μη φανεί ότι είναι ο κακος υπαλληλος που θέλει να σχολάσει στην ώρα του, να, να, να... Η υγεία μου και η διάθεση μου βελτιώθηκαν αισθητά όσο δούλευα από το σπίτι. Προς το παρόν έχω επιστρέψει αναγκαστικά στο γραφείο και κάνω υπομονή, αλλα εννοείται ότι με τη πρώτη ευκαιρία για full remote έχω φύγει, εγώ και πόσοι άλλοι..

Νομίζω ότι λέμε τι θα γίνει και όχι τι προτιμάει ο εργαζόμενος. Προφανώς και οι περισσότεροι προτιμάνε full remote ή hybrid. Το θέμα όμως είναι τι θα επιτρέψουν οι εταιρίες. Αυτό σχολιάζουμε.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Αυτό με τις ευκαιρίες και τα "ταλέντα" μου κάνει κάπως 2κ22. Στο 2022 ζούμε, η πληροφορία/μόρφωση είναι εκεί για όλους. Ειδικά στο IT είναι όλοι αναλώσιμοι.

Μα οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει ότι ο μισός τουλάχιστον κλάδος της πληροφορικής είναι μια φούσκα που διογκώνεται εδώ και μια δεκαετία αλλά κάποια στιγμή θα σκάσει. Δεν θα έχουν πάντα οι εργαζόμενοι το πάνω χέρι, ειδικά όταν για να μπεις σε αυτόν τον κλάδο οι απαιτήσεις είναι αρκετά λιγότερες σε σχέση με άλλα, πιο σταθερά και παραδοσιακά επαγγέλματα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, whirlwind91 said:

Μα οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει ότι ο μισός τουλάχιστον κλάδος της πληροφορικής είναι μια φούσκα που διογκώνεται εδώ και μια δεκαετία αλλά κάποια στιγμή θα σκάσει. Δεν θα έχουν πάντα οι εργαζόμενοι το πάνω χέρι, ειδικά όταν για να μπεις σε αυτόν τον κλάδο οι απαιτήσεις είναι αρκετά λιγότερες σε σχέση με άλλα, πιο σταθερά και παραδοσιακά επαγγέλματα.

Δεν νομίζω να είχανε ποτέ το πάνω χέρι. Οκ υπάρχουν πολλές ευκαιρίες αλλά όπως είπα όλοι αναλώσιμοι είναι. Δεν θα βρεις δλδ εύκολα την "τέλεια" εταιρία.

53 minutes ago, Fotis Deutschland said:

•Πρώτον λες μια εταιρεία σαν την Apple κλόουν από τον καναπέ του σπιτιού σου. Εσύ τι ακριβώς έχεις πετύχει και είσαι σε θέση να κρίνεις την Apple??

•Δεύτερον εδώ και χρόνια όλοι οι άνθρωποι εργαζόμαστε σε γραφεία, αυτό άλλαξε προσωρινά λόγω της πανδημίας. Αν νομίζεις εσύ ότι είναι το ίδιο παραγωγικό να εργάζεσαι από το σπίτι με το να εργάζεσαι στο γραφείο κάπου το έχεις χάσει. Αρχικά είναι δεδομένο ότι οι εργαζόμενοι από το σπίτι τους τεμπελιαζουν και δεν εργάζονται όπως πρέπει, άρα καμία εταιρεία δεν είναι μαλακας ώστε να το ανεχτεί αυτό. Το σημαντικότερο όμως ειναι ότι όταν δουλεύεις στο γραφείο γνωρίζεις νέα άτομα, ανταλλάσεις απόψεις πάνω σε διάφορα θέματα,  μαθαίνεις την δουλειά καλύτερα καθώς μπορείς να ρωτήσεις άλλους συναδέλφους ώστε να σε βοηθήσουν και γενικότερα ξεφεύγεις από το περιβάλλον του σπιτιού σου. Τώρα εντάξει αν εσένα σου αρέσει να κάνεις τα πάντα από τον καναπέ του σπιτιού σου και να παίρνεις 2,3 και 4 χιλιάρικα το μηνα πάω πασω, μην λες όμως εταιρείες κλόουν γιατί είσαι out of this world.

Σε μια κοινωνία με "ψεύτικα χαμόγελα" (όπως ειπώθηκε) οι περισσότεροι δεν είχαν καμιά σκασίλα να δουν το πρόσωπο του άλλου. Το πιο υγιές είναι το Hybrid.

"ανταλλάζεις απόψεις", "μπορείς να ρωτήσεις συναδέλφους ώστε να σε βοηθήσουν"... όταν οι περισσότεροι είναι σε φάση "αι παράτα μας"... μήπως είσαι λίγο ρομαντικός?

"ώστε να ξεφύγεις από το περιβάλλον του σπιτιού σου". Αυτό ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

ειδικά όταν για να μπεις σε αυτόν τον κλάδο οι απαιτήσεις είναι αρκετά λιγότερες σε σχέση με άλλα, πιο σταθερά και παραδοσιακά επαγγέλματα.

Αυτό πες το σε αυτούς που περνάνε από 3 interviews με hard skill tests (και assignments που απαιτούν προσωπικό χρόνο) προκειμένου να τους προσλάβουν.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, shadowlike είπε

Αυτό πες το σε αυτούς που περνάνε από 3 interviews με hard skill tests (και assignments που απαιτούν προσωπικό χρόνο) προκειμένου να τους προσλάβουν.

Κι αυτό μέρος της φούσκας και της αμερικάνικης τρεντίλας είναι. Πιο πολύ για την είσοδο στο επάγγελμα μιλούσα. Από ό,τι έχω καταλάβει όμως αυτοί που έχουν 2-3 χρόνια εμπειρίας δεν δυσκολεύονται να βρουν δουλειά για την ώρα.

Αλλά ακριβώς επειδή η αγορά χρησιμοποιεί συνεχώς "καινούργια" εργαλεία και η εμπειρία δεν μετράει τόσο πολύ όσο αν οι απαιτούμενες γνώσεις παρέμεναν αμετάβλητες, ανά πάσα στιγμή οι εταιρείες, όταν σταματήσουν να έχουν τρελά budgets, μπορούν να αποφασίσουν ότι οι εργαζόμενοι με 10+ χρόνια εμπειρίας που διεκδικούν full remote μπορούν να πάνε στο καλό και να μείνουν αυτοί με π.χ. 5 χρόνια εμπειρία που και τη δουλειά μπορούν να κάνουν εξίσου καλά και έχουν λιγότερες απαιτήσεις.

Επεξ/σία από whirlwind91
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

Κι αυτό μέρος της φούσκας και της αμερικάνικης τρεντίλας είναι. Πιο πολύ για την είσοδο στο επάγγελμα μιλούσα. Από ό,τι έχω καταλάβει όμως αυτοί που έχουν 2-3 χρόνια εμπειρίας δεν δυσκολεύονται να βρουν δουλειά για την ώρα.

Αλλά ακριβώς επειδή η αγορά χρησιμοποιεί συνεχώς "καινούργια" εργαλεία και η εμπειρία δεν μετράει τόσο πολύ όσο αν οι απαιτούμενες γνώσεις παρέμεναν αμετάβλητες, ανά πάσα στιγμή οι εταιρείες, όταν σταματήσουν να έχουν τρελά budgets, μπορούν να αποφασίσουν ότι οι εργαζόμενοι με 10+ χρόνια εμπειρίας που διεκδικούν full remote μπορούν να πάνε στο καλό και να μείνουν αυτοί με π.χ. 5 χρόνια εμπειρία που και τη δουλειά μπορούν να κάνουν εξίσου καλά και έχουν λιγότερες απαιτήσεις.

Σε ένα παράλληλο σύμπαν ίσως,  ή σε κάποιον κλάδο εκτος πληροφορικής....

Οταν 7/10 λενε ψεματα στα βιογραφικά ή κάνουν fail σε βασικά quiz/tests (των 3-4 λεπτων), τοτε φαίνεται η εμπειρια ή/και η προυπηρεσια.

Brainstorming μεσω Teams/Skype/Webex υστερεί εώς δεν υφίσταται σε σχεση με τo face-to-face, δεν μιλαω για task assignment και managers, μιλάω για design, implementations  κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotis Deutschland said:

Αν νομίζεις εσύ ότι είναι το ίδιο παραγωγικό να εργάζεσαι από το σπίτι με το να εργάζεσαι στο γραφείο κάπου το έχεις χάσει. Αρχικά είναι δεδομένο ότι οι εργαζόμενοι από το σπίτι τους τεμπελιαζουν και δεν εργάζονται όπως πρέπει, άρα καμία εταιρεία δεν είναι μαλακας ώστε να το ανεχτεί αυτό.

Ποιοι είστε εσείς και τι δουλειά κάνετε γιατί το remote για ΤΕΧΝΙΚΕΣ δουλειές IT (developers, sysadmins, κτλ) είναι κάτι που υπάρχει πολλά χρόνια πριν τον Covid και φυσικά δεν έχει τεμπελιά εκεί, είναι μετρήσιμη η δουλειά και η παραγωγικότητα. Για παρα-IT τύπου marketing, management και λοιπές παραειδικότητες προφανώς θα παίζει τεμπελιά και φούμαρα γιατί το όλο το αντικείμενο είναι το δήθεν, οι παρουσιάσεις για τις παρουσιάσεις και τα φούμαρα

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Ποιοι είστε εσείς και τι δουλειά κάνετε γιατί το remote για ΤΕΧΝΙΚΕΣ δουλειές IT (developers, sysadmins, κτλ) είναι κάτι που υπάρχει πολλά χρόνια πριν τον Covid και φυσικά δεν έχει τεμπελιά εκεί, είναι μετρήσιμη η δουλειά και η παραγωγικότητα. Για παρα-IT τύπου marketing, management και λοιπές παραειδικότητες προφανώς θα παίζει τεμπελιά και φούμαρα γιατί το όλο το αντικείμενο είναι το δήθεν, οι παρουσιάσεις για τις παρουσιάσεις και τα φούμαρα

Ισχύει, αλλά...

23 λεπτά πριν, RaNd είπε

Brainstorming μεσω Teams/Skype/Webex υστερεί εώς δεν υφίσταται σε σχεση με τo face-to-face, δεν μιλαω για task assignment και managers, μιλάω για design, implementations  κλπ.

Επίσης, από ό,τι καταλαβαίνω, για τους περισσότερους δεν φταίει η ίδια η δουλειά στο γραφείο, αλλά οι υπόλοιποι υπάλληλοι της εταιρείας που είναι fake, μισάνθρωποι, οι άχρηστοι μανατζαρέοι κλπ. Στη δουλειά μου υπάρχει ένα δέσιμο με τους υπόλοιπους σε ανθρώπινο επίπεδο για δεδομένα εταιρείας και δεν νομίζω ότι θα την πάλευα full remote. Δεν μπορώ να πω όμως ότι 1-2 μέρες τη βδομάδα από το σπίτι είναι κακές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

μπορούν να αποφασίσουν ότι οι εργαζόμενοι με 10+ χρόνια εμπειρίας που διεκδικούν full remote μπορούν να πάνε στο καλό και να μείνουν αυτοί με π.χ. 5 χρόνια εμπειρία που και τη δουλειά μπορούν να κάνουν εξίσου καλά και έχουν λιγότερες απαιτήσεις.

Αυτό  που λες μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε επάγγελμα, εξαρτάται τι ρίσκο θες να πάρεις σαν εταιρία. Και αυτοί με 5 χρόνια εμπειρία όταν θα κλείσουν τα 10 θα διεκδικήσουν άλλα πράγματα ...να πάνε στο καλό και αυτοί να βγαίνουμε στη σύνταξη από τα 45 αν είναι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, shadowlike είπε

Αυτό  που λες μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε επάγγελμα, εξαρτάται τι ρίσκο θες να πάρεις σαν εταιρία. Και αυτοί με 5 χρόνια εμπειρία όταν θα κλείσουν τα 10 θα διεκδικήσουν άλλα πράγματα ...να πάνε στο καλό και αυτοί να βγαίνουμε στη σύνταξη από τα 45 αν είναι.  

Δεν μπορεί να γίνει με την ίδια ευκολία σε οποιοδήποτε επάγγελμα. Ένας γιατρός ή ένας μηχανικός πχ με 10 χρόνια εμπειρίας έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με έναν με 5 χρόνια εμπειρίας και δεν μπορεί η εταιρεία να τον διώξει το ίδιο εύκολα. Προφανώς και μπορεί να γίνει και εκεί σε έναν βαθμό, αλλά σε αυτούς τους τομείς έχω την αίσθηση ότι υπάρχει μεγαλύτερη συναίνεση μεταξύ εργοδοτών-εργαζομένων και δεν προβάλλονται ισχυρές απαιτήσεις όπως την πληροφορική που κάποιοι μπορούν να απαιτούν άνετα πράγματα όπως full remote κλπ.

Από την άλλη, η αίσθησή μου για την πληροφορική είναι ότι μετά από κάποια χρόνια, όταν αποκτήσει κάποιος το "seniority" που λένε, δεν υπάρχει και τεράστια διαφορά με τα χρόνια εμπειρίας, αρκεί κάποιος να μαθαίνει τις τελευταίες "τεχνολογίες". Οπότε για να μπορέσει να ανελιχθεί και να προστατευτεί κάποιος, πρέπει να το γυρίσει σε management κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου εμπειρία ήταν ότι η εργασία από το σπίτι δεν πήγε καθόλου καλά. Όποιος προσπάθησε να βγάλει δουλειά (όχι σε προσωπικό επίπεδο αλλά σε ομάδα) δεν τα κατάφερε τόσο καλά όσο ακούγεται. Τα καύσιμα, συμφωνώ με όλους, έχουν ουσιαστικά μειώσει το μισθό μας. Πανάκριβη βενζίνη. Οι εταιρείες γλύτωσαν πολλά χρήματα από λειτουργικά κόστη, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν το ίδιο παραγωγικές. Επίσης το να δουλεύει κανείς από το σπίτι και να του τηλεφωνούν μέχρι τις 10.00 μμ για θέματα της δουλειάς, έκανε τα όρια προσωπικής και επαγγελματικής ζωής ασαφή. Πιστεύω ότι η Apple αποδυκνείει με τη στάση της αυτή ότι δεν τους άρεσε το πείραμα με την εξ αποστάσεως εργασία...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το έχουμε εξαντλήσει το θέμα, αλλά πάντως πιστεύω αν έχεις μικρά παιδιά το wfh είναι απίστευτα δύσκολο και ψυχολογικά κουραστικό 

Αν είσαι 25-30 προφανώς μια χαρά σου κάθεται να ξυπνάς το πρωί 1-1:30 ώρα πιο αργά και να ανοίγεις το pc στην ησυχία του σπιτιού σου, και η μόνη ενόχληση που μπορεί να έχεις είναι ο σκύλος που θέλει να βγει βόλτα ή η γάτα που γκρινιάζει για φαΐ 

Σε κάθε περίπτωση, είναι και θέμα της φύσης κάθε δουλειάς 

πχ στο χώρο που εργάζομαι (ναυτιλία), όταν απαιτείται άμεσα troubleshooting, είναι πολύ σημαντική η παρουσία απάντων στο γραφείο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε

•Πρώτον λες μια εταιρεία σαν την Apple κλόουν από τον καναπέ του σπιτιού σου. Εσύ τι ακριβώς έχεις πετύχει και είσαι σε θέση να κρίνεις την Apple??

•Δεύτερον εδώ και χρόνια όλοι οι άνθρωποι εργαζόμαστε σε γραφεία, αυτό άλλαξε προσωρινά λόγω της πανδημίας. Αν νομίζεις εσύ ότι είναι το ίδιο παραγωγικό να εργάζεσαι από το σπίτι με το να εργάζεσαι στο γραφείο κάπου το έχεις χάσει. Αρχικά είναι δεδομένο ότι οι εργαζόμενοι από το σπίτι τους τεμπελιαζουν και δεν εργάζονται όπως πρέπει, άρα καμία εταιρεία δεν είναι μαλακας ώστε να το ανεχτεί αυτό. Το σημαντικότερο όμως ειναι ότι όταν δουλεύεις στο γραφείο γνωρίζεις νέα άτομα, ανταλλάσεις απόψεις πάνω σε διάφορα θέματα,  μαθαίνεις την δουλειά καλύτερα καθώς μπορείς να ρωτήσεις άλλους συναδέλφους ώστε να σε βοηθήσουν και γενικότερα ξεφεύγεις από το περιβάλλον του σπιτιού σου. Τώρα εντάξει αν εσένα σου αρέσει να κάνεις τα πάντα από τον καναπέ του σπιτιού σου και να παίρνεις 2,3 και 4 χιλιάρικα το μηνα πάω πασω, μην λες όμως εταιρείες κλόουν γιατί είσαι out of this world.

1) Προγραμματιστής σε hot startups για χρόνια, δεν θα δούλευα για Apple ούτε κατά διάνοια. Και ο Μήτσος ο περιπτεράς να ήμουν, έχω κάθε δικαίωμα να λέω την Apple κλόουν γιατί έτσι μου αρέσει.

2) Μόνο το ότι κοινονικοποιείσαι αληθεύει. Έχοντας δουλέψει και από γραφείο και από σπίτι και έχοντας συνεργαστεί με ομάδα και σε γραφείο και σε σπίτι, έχω να σου πω ότι απλά οι περισσότεροι δουλεύουν καλύτερα από το σπίτι. Με τον covid απλά οι περισσότερες εταιρίες το πήραν χαμπάρι και άρχισαν να προσλαμβάνουν και εκτός της πόλης/χώρας που έχουν έδρα.

Δουλεύουν όλοι 9-5 από το σπίτι; Σίγουρα όχι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο γραφείο δουλεύουν 9-5 όμως; Η Google λέει ότι το παραγωγικό ωράριο για τους εργαζόμενους της είναι κάπου 6 ώρες και από το σπίτι κάπου 6 ώρες δουλεύουμε εγώ και οι συνάδελφοι μου. Στο γραφείο φεύγεις για να πάρεις καφέ, φεύγεις για να φας και κάνεις καμιά ώρα, κάθεσαι και κοιτάς τον κέρσορα του terminal που αναβοσβήνει και καταλήγεις να δουλεύεις 6 ώρες, να κάθεσαι 2 και να ταλαιπωρείσαι στην κίνηση άλλες 2.

Οπότε μην μου λες ότι το έχω χάσει αν νομίζω ότι από το σπίτι είμαι το ίδιο παραγωγικός. Είμαι το ίδιο παραγωγικός και καλύτερα ακόμα, επειδή δουλεύω στον χώρο μου (έχω ξεχωριστό δωμάτιο μόνο για γραφείο), εκτός μεγάλου αστικού κέντρου και έχω και την πολυτέλεια να βάλω ένα πλυντήριο όσο κάνει build το app.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MrRush είπε

Προγραμματιστής σε hot startups για χρόνια, δεν θα δούλευα για Apple ούτε κατά διάνοια. Και ο Μήτσος ο περιπτεράς να ήμουν, έχω κάθε δικαίωμα να λέω την Apple κλόουν γιατί έτσι μου αρέσει

Όσο και αν δεν την πάω την Apple μία, καμία startup που για να επιβιώσει χρηματοδοτείται απο επενδυτές δεν την πιάνει. Και οι startups μια μόδα της δεκαετίας είναι, δεν σημαίνει ότι αποτελούν βιώσιμο μοντέλο. Και προσωπικά τις περισσότερες τις θεωρώ και γω σκουπίδια που δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό. Το λέω και γω όπως ο Μήτσος ο περιπτεράς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...