Προς το περιεχόμενο

Tablet 2in1 ή Laptop 2in1;


invader77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη μία έχουμε την πιο εύκολη φορητοτητα, τη χαμηλότερη τιμή, το μικρό βάρος. 

Από την άλλη μεγαλύτερο σκληρο και σίγουρα συνδεσιμοτητα με USB, HDMI. 

Το θέλω και για δουλειά (όχι video rendering..) επομένως αν υπάρχει η χρυσή τομή, ποια είναι αυτή; 

Μέχρι 700-800€. 

Γνώμες; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, invader77 είπε

Από τη μία έχουμε την πιο εύκολη φορητοτητα, τη χαμηλότερη τιμή, το μικρό βάρος. 

Από την άλλη μεγαλύτερο σκληρο και σίγουρα συνδεσιμοτητα με USB, HDMI. 

Το θέλω και για δουλειά (όχι video rendering..) επομένως αν υπάρχει η χρυσή τομή, ποια είναι αυτή; 

Μέχρι 700-800€. 

Γνώμες; 🤔

Αν το θες για δουλειά windows περιβάλλον, μην πας σε Android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Sellout είπε

2 σε 1 γιατι;

Καταρχάς δεν υπάρχει επιτακτική ανάγκη για laptop. Μετά γιατί μετά από τόσα χρόνια χρήσης laptop/pc σκέφτομαι ότι η λύση 2 σε 1 θα είχε και τα θετικά του tablet. Πχ θα μπορουσα να το χρησιμοποιώ χαλαράως tablet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε επειδη ειχα laptop 2 σε 1 ( lenovo flex 14api ) θα σου πω οτι δεν υπαρχει "χαλαρος" οταν το χρησιμοποιεις ως tablet. ειναι αρκετα βαρυ και δυσχρηστο γι αυτη τη λειτουργια και ας την εχει. ισως κατι σε microsoft surface, αλλα δεν το εχω δοκιμασει να σου πω στα σιγουρα. εαν εχεις τη δυνατοτητα να πας σε καταστημα και να κανεις χρηση για λιγο ισως δεις εαν θα σε βολεψει. οσον αφορα τα tablet αποκλειστικα εαν ειναι μονο android απλα δεν ( ειμαι χρηστης tab s7 αυτη τη στιγμη που μιλαμε και κοιταω να το πουλησω ). τουλαχιστον προσωπικα δεν μπορεσα να κανω αυτο που ηθελα δηλαδη να μεταβω στο android για office χρηση, δεν ειναι το ιδιο οπως στα windows, γιατι το σταδιο των office εφαρμογων ειναι ακομη σχετικα πρωιμο συγκριτικα με τα windows. οποτε για μενα παρε μια και μια συσκευη καλυτερα στα χρηματα που διαθετεις παρα 2 σε 1. εκτος και αν δεις εσυ στα χερια σου μια επιλογη τυπου surface και νιωσεις οτι σου κανει και για τις δυο χρησεις που θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε ένα μαγαζί Dell και είδα κάτι παραπλήσιο με αυτό: https://www.skroutz.gr/s/32583425/Dell-Inspiron-7306-i5-1135G7-8GB-512GB-FHD-W10-Home-Black.html

Μου φάνηκε λίγο βαρύ και η οθόνη μου γυάλιζε αρκετά. Ίσως συνηθιζονται αυτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη αν μπαίνω σφήνα και αν ενοχλώ τον νηματοθέτη, απλά επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για 2in1, αν μπορείτε όσοι έχετε να πείτε δυο λόγια. Όσο για δοκιμή, πήγα πριν 3 εβδομάδες, που βρέθηκα στη Θεσσαλονίκη, στο Public στην Τσιμισκή, αλλά λόγω των καλωδίων που έχουν δεν μπορείς να το πάρεις στα χέρια σου και καν παίξεις μαζί του για να αισθανθείς για λίγη ώρα και το βάρος του. 

Δηλαδή @Sellout το θεωρείς ανασταλτικό παράγοντα το βάρος του; Απλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν λόγω του ότι είναι πιο περίπλοκο (360 μοίρες κλπ), αν έχει γίνει κάποια έκπτωση στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά. Επίσης αν είναι εύκολο, πες ποιο συγκεκριμένο Lenovo Flex έχεις

Επεξ/σία από ostvarivanje
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ostvarivanje οπως εγραψα προσωπικα για μενα ειναι, δεν εχει την ανεση ενος tablet. Ειχα το lenovo flex c340-14api, ηταν ταχυτατο σε ολες τις απλες χρησεις ενος φορητου υπολογιστη και εκανε ελαφρο gaming σε decent επιπεδο. Απο μενα απλα μην προχωρησετε σε τετοια αγορα εαν το σκεφτεστε για απλη οικιακη χρηση τυπου παιρνω μια συσκευη για να εχω δυο και το πενακι να ζωγραφισω κατι μπλα μπλα μπλα. Και εγω τοτε ετσι ειχα σκεφτει και απλα δεν. Αυτη ομως ειναι η γνωμη μου, ο καθενας μπορει να δοκιμασει και να δει εαν θα μεινει ευχαριστημενος. Εμενα πχ η tablet λειτουργια του laptop ζητημα ειναι εαν καταναλωσε ενα 5% της συνολικης χρησης που του εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι ότι και το μεγεθος του είναι ανασταλτικος παράγοντας και ισως ότι δεν είναι τόσο vfm. 

Αλλά εξαρτάται τι θέλει κι ο καθένας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, invader77 είπε

Αντιλαμβάνομαι ότι και το μεγεθος του είναι ανασταλτικος παράγοντας και ισως ότι δεν είναι τόσο vfm. 

Αλλά εξαρτάται τι θέλει κι ο καθένας 

Γιατί θεωρείς ότι δεν είναι vfm;

4 ώρες πριν, Sellout είπε

@ostvarivanje οπως εγραψα προσωπικα για μενα ειναι, δεν εχει την ανεση ενος tablet. Ειχα το lenovo flex c340-14api, ηταν ταχυτατο σε ολες τις απλες χρησεις ενος φορητου υπολογιστη και εκανε ελαφρο gaming σε decent επιπεδο. Απο μενα απλα μην προχωρησετε σε τετοια αγορα εαν το σκεφτεστε για απλη οικιακη χρηση τυπου παιρνω μια συσκευη για να εχω δυο και το πενακι να ζωγραφισω κατι μπλα μπλα μπλα. Και εγω τοτε ετσι ειχα σκεφτει και απλα δεν. Αυτη ομως ειναι η γνωμη μου, ο καθενας μπορει να δοκιμασει και να δει εαν θα μεινει ευχαριστημενος. Εμενα πχ η tablet λειτουργια του laptop ζητημα ειναι εαν καταναλωσε ενα 5% της συνολικης χρησης που του εκανα.

Βασικά, δεν το σκέφτομαι για να το χρησιμοποιώ και ως τάμπλετ (πριν δυο μήνες πήρα το Samsung S6 Lite), απλά να έχω και τη δυνατότητα αυτή (πιο πολύ η οθόνη αφής με ενδιαφέρει) αλλά και να βλέπω ή να σερφάρω κάτι ξαπλωμένος στο κρεβάτι (γενικά παρακολουθώ ΝΒΑ και λόγω διαφοράς ώρας να το έχω και να βλέπω στο κρεβάτι πριν κοιμηθώ). Από εκεί και πέρα, βάζοντάς το υπό γωνία να βλέπεις κανένα έργο ή αγώνα. Δεν ξέρω πραγματικά. Φοβάμαι μην απογοητευτώ όταν το πάρω και δεν είναι έτσι όπως το φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι και εγω 13αρι 2 σε 1 που πηρα,πολυ σπανια χρησιμοποιω την αφη η τη λειτουργια στο διπλωμα.

Αν μετανιωσα που το πηρα?Οχι.Και μαλλον αν ξανα επαιρνα για τη χρηση που το πηρα,παλι 2 σε 1 θα επαιρνα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, invader77 είπε

Γιατί αν πληρώνεις και δεν εκμεταλλευεσαι τη λειτουργία ως tablet, τότε δεν το λες vfm

Υπό αυτήν την έννοια ναι. Νόμισα ότι εννοούσες ότι είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει.

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Η αληθεια ειναι οτι και εγω 13αρι 2 σε 1 που πηρα,πολυ σπανια χρησιμοποιω την αφη η τη λειτουργια στο διπλωμα.

Αν μετανιωσα που το πηρα?Οχι.Και μαλλον αν ξανα επαιρνα για τη χρηση που το πηρα,παλι 2 σε 1 θα επαιρνα παντως.

Αν θέλεις ανέφερε σε γενικές γραμμές με τι ασχολείσαι και γιατί θα το έπαιρνες ξανά από τη στιγμή που λες ότι δεν χρησιμοποίησες τη λειτουργία του τάμπλετ και τόσο πολύ. Επίσης ποιο έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...