Προς το περιεχόμενο

Tablet 2in1 ή Laptop 2in1;


invader77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lenovo C640-13IML ειναι και το πηρα για browsing,ταινιες/σειρες κτλ.Οχι ιδιαιτερη χρηση δηλαδη.

Θα το ξανα παιρνα γιατι σε αυτα βρισκεις μικρο βαρος και καλη μπαταρια συνηθως σε σχεση με τα κανονικα λαπτοπ.

Και σε ταξιδι οταν το κουβαλαω τοτε βολευει το διπλωμα,αλλα σπανια ταξιδευω με αεροπλανο κτλ ωστε να δικαιολογησει αυτη τη χρηστιμοτητα αντικειμενικα.

ΥΓ.2 μειον εχει το συγκεκριμενο βεβαια.Κακους χρονους αποκρισης στην οθονη και εκνευριστικα μικρο ανεμιστηρακι που κανει θορυβο.Αν επαιρνα δηλαδη τωρα παλι λαπτοπ,ισως να επελεγα καποιο αλλο μοντελο 2 σε 1 λογω αυτων των μειονεκτηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Lenovo C640-13IML ειναι και το πηρα για browsing,ταινιες/σειρες κτλ.Οχι ιδιαιτερη χρηση δηλαδη.

Θα το ξανα παιρνα γιατι σε αυτα βρισκεις μικρο βαρος και καλη μπαταρια συνηθως σε σχεση με τα κανονικα λαπτοπ.

Και σε ταξιδι οταν το κουβαλαω τοτε βολευει το διπλωμα,αλλα σπανια ταξιδευω με αεροπλανο κτλ ωστε να δικαιολογησει αυτη τη χρηστιμοτητα αντικειμενικα.

ΥΓ.2 μειον εχει το συγκεκριμενο βεβαια.Κακους χρονους αποκρισης στην οθονη και εκνευριστικα μικρο ανεμιστηρακι που κανει θορυβο.Αν επαιρνα δηλαδη τωρα παλι λαπτοπ,ισως να επελεγα καποιο αλλο μοντελο 2 σε 1 λογω αυτων των μειονεκτηματων.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βασικά, εγώ εκπαιδευτικός είμαι και ψάχνομαι λίγο μέσω της ψηφιακής μέριμνας που θα δώσει 200€ στους εκπαιδευτικούς, να βάλω και εγώ ένα 500άρι να πάρω ένα λάπτοπ. Ουσιαστικά δε θα το πάρω για κάποια φοβερή δουλειά, αλλά αν προκύψει στην τάξη μου προτζέκτορας, θα το κουβαλάω στο σχολείο για να κάνω μάθημα μέσω του λάπτοπ και του προτζέκτορα. Άρα με βολεύει αυτό που γράφεις για καλή μπαταρία και μικρό βάρος. Από εκεί και πέρα σε διακοπές ίσως το κουβαλάω ίσως και να χρησιμοποιώ μόνο το τάμπλετ. 

Όταν λες χρόνου απόκρισης εννοείς ότι κάνεις μια κίνηση στην οθόνη και αργεί να την πάρει; Γιατί αυτό θα είναι πραγματικά εκνευριστικό. 

Όπως και να 'χει, σε δίλημμα είμαι μεταξύ αυτών 2in1 και των Huawei που μου άρεσαν αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πασα πιθανοτητα δε θα σου γινονται αντιληπτοι οι αργοι χρονοι αποκρισης και δε θα σε ενοχλουν,εγω ειμαι συνηθισμενος απο τον υπολογιστη που εχω πιο γρηγορη οθονη.

Οταν κανεις γρηγορες κινησεις η σκρολλαρεις αφηνει μαυρη ουρα πισω απο τα γραμματα κτλ.Αλλα οπως ειπα ο μεσος χρηστης δε το παρατηρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αυτά είναι σχετικά, γιατί και εγώ, όχι σε υπολογιστή, αλλά σε κινητά όταν έχεις 8pro και έχεις συνηθίσει στο σκρολάρισμα σε 120hz, όσο να πεις υπάρχει διαφορά, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός σε τέτοιου είδους καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Lenovo Ideapad C340-14IML και προσωπικά προτιμώ το touchscreen που έχει από το να κάθομαι να χειρίζομαι το touchpad, όταν δεν έχω κουμπωμένο το ποντίκι. Η απόκριση είναι σε πολύ καλά επίπεδα, φυσικά δεν συναγωνίζεται το ποντίκι. Ωστόσο δεν θα το θεωρούσα ελάττωμα. Μεγαλύτερο ελάττωμα σε αυτά τα 2 σε 1 θεωρώ τις οθόνες που δεν έχουν ζωντανά χρώματα λόγω της οθόνης αφής σε συνδυασμό με το να μην ανέβει πολύ η τιμή σε σχέση με αυτά που δεν έχουν οθόνη αφής. Ωστόσο για μένα ήταν μονόδρομος καθώς ήθελα να κάνω χρήση του στυλού στην οθόνη αφής, που είναι πολύ πιο άνετο από τη χρήση digitizer.

Μελλοντικά με windows 11 θα τρέχει και android apps. Οπότε έχει πολλά θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πιστεύω ότι είναι δελεαστικό το να υπάρχει οθόνη αφής όταν, όπως λες δεν έχεις συνδεδεμένο ποντίκι. Απλά ήθελα να σε ρωτήσω πόσο άσχημα είναι αυτά που περιγράφεις για την οθόνη. 

Επίσης αν θες σχολίασε λίγο την εμπειρία σου με το στυλό και για τι είδους δουλειές το χρησιμοποιείς. 

Αυτό για τα android apps δεν το είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια και ενδεχομένως να βολεύει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τελικά πήρα αυτό:

https://www.e-lenovo.gr/voucher-laptops/lenovo-flex-5-14-fullhd-touch-ryzen5-5500-power-8gb-ssd256-w10-digitalpen.html

Με χρήση voucher κλπ μου βγήκε πολύ καλά. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ πολύ την οθόνη αφής και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Χαριτολογώντας να πω ότι όποια το βλέπει ενθουσιάζεται. Μιλάμε για 3 σε 1 λοιπόν 😀😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

@Dantε Θα συμφωνήσω, τα convertible έχουν όντως καλύτερη μπαταρία και βάρος. Πόσο μάλλον όταν είναι ChromeOS συσκευή. Υποτίθεται το πείρα σαν δεύτερη συσκευή και κοντεύει να γίνει για κύρια χρηση.

Εχω το Chromebook Spin 713. Αρχικός λόγος αγοράς πέραν των android εφαρμογών είναι και το tent mode για ανάγνωση βιβλίων. Βέβαια απο τότε που η Microsoft πέρασε τα Android στο λειτουργικό της, απέκτησαν ένα καλό ανταγωνιστή τα Chromebooks. Μάλιστα τα έχει και στην τελευταία έκδοση, όταν η Google τα tablet της, τα έχει αφήση στην έκδοση 11.  (Οχι χειρότερα απο τα κινητά, που εκεί οι κατασκευαστές ξεχνάνε και τα security updates) Αλλά δεν ξεχνάει να είναι ανταγωνιστική η Google οπότε αν θέλεις καλή ενσωμάτωση cloud υπηρεσίας θα χρειαστεί να αγοράσεις απο Google One.  

Τωρα όσων αφορά κειμενογράφο χρησιμοποιώ Google Documents. Αλλιώς Office στην online έκδοση. Το Zoom είναι απογοήτευση καλύτερα Windows. 

Δεν θα πρότεινα σκέτο tablet διότι ακόμα και στο DeX της Samsung δεν μπορεις να βάλεις πρόσθετα στον Chrome.

Στα θετικά των convertible Windows θα έλεγα το οτι μπορείς να τα βρείς και απο Kίνα μεριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...