Προς το περιεχόμενο

Οι PayPal, Visa και MasterCard αναστέλλουν τις υπηρεσίες τους στη Ρωσία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Hetfield είπε

Εχουμε το εξης προβλημα - υψηλες τιμες ενεργειας.

Λυση που θεωρω εγω προς τη σωστη κατευθυνση - απεξαρτηση απο την Ρωσια, ευρεση εναλλακτικων πηγων και κοινη ενεργειακη πολιτικη στην ΕΕ (η ΕΕ να προμηθευεται σαν μια οντοτητα τις ενεργειακες της αναγκες, αντι για 28 διαφορετικες οντοτητες).

Λυση που θεωρεις εσυ σωστη - Μην πειραζετε τον Πουτιν.

Πως μπορει μια οικονομια να αναπτυχθει μεσα σε ενα αβεβαιο περιβαλλον, χωρις εμπιστοσυνη και με εναν ψυχοπαθη να εκβιαζει τις τιμες;

Πρώτα αποκτάς την ενεργειακή αυτάρκεια και μετά κάνεις κυρώσεις στον κακό Πούτιν, όχι το ανάποδο.

3 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Και τολμας να λες σε μενα οτι δεν εχω στοιχειωδες γνωσεις οικονομικων; 

Μηδενικές όμως.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ουγκ !

χα χα χα

αυτό το "τι όχι" που γραφουν συβήθως τα πρωτευοντα του γνωστού χώρου μου φαίρνει γέλιο κάθε φορά. είναι σαν να υπογράφει κάποιος από κάτω "είμαι ηλήθιος, το είδα να του γράφουν αυτό και άλλοι ηλήθιοι και το γράφω και εγώ.".

Για πες ποιός είναι ο "γνωστός χώρος" έτσι για να φας την τάπα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι.

Όταν ο πόλεμος και οι επιπτώσεις του προκαλέσουν οικονομική ασφυξία, τότε αναγκαστικά θα σταματήσει.

Μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι  δείχνουν συμπάθεια προς την Ρωσία. Πόσο μάλλον όταν ο Ελληνισμός έχει δεχτεί  μία ανάλογη αναίτια  εισβολή με ηλίθιες προφάσεις αλλά και είναι αποδέκτης μία ανάλογης ρητορικής του τύπου αμφισβήτησης  εθνικής κυριαρχίας-ύπαρξης, εργαλειοποίηση μειονοτήτων, προπαγανδιστικής αρλούμπας κ.α. από την γειτονική μας χώρα.

  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μέχρι στιγμής οι εταιρίες που έχουν αποχωρήσει ή τροποποιήσει την δραστηριότητα τους στην Ρωσία είναι αυτές:

https://som.yale.edu/story/2022/over-200-companies-have-withdrawn-russia-some-remain

Από τι φαίνεται πολλές τεχνολογικές εταιρίες έχουν αποχωρήσει.

Πάντως αν κρίνω από τις εταιρίες, οι περισσότεροι (κυρίως νέοι) που έχουν ένα απροσδιόριστο επάγγελμα τύπου Influencer, streamer, youtuber κτλ πλήττονται σε καταστροφικό βαθμό από τις κυρώσεις.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Όταν ο πόλεμος και οι επιπτώσεις του προκαλέσουν οικονομική ασφυξία, τότε αναγκαστικά θα σταματήσει.

Μέχρι στιγμής οικονομική ασφυξία προκαλείται κυρίως στις χώρες της ΕΕ.

3 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι  δείχνουν συμπάθεια προς την Ρωσία. Πόσο μάλλον όταν ο Ελληνισμός έχει δεχτεί  μία ανάλογη αναίτια  εισβολή με ηλίθιες προφάσεις αλλά και είναι αποδέκτης μία ανάλογης ρητορικής του τύπου αμφισβήτησης  εθνικής κυριαρχίας-ύπαρξης, εργαλειοποίηση μειονοτήτων, προπαγανδιστικής αρλούμπας κ.α. από την γειτονική μας χώρα.

Οι δύο περιπτώσεις είναι αρκετά διαφορετικές. Στη μία περίπτωση είχαμε την Οθωμανική αυτοκρατορία και τους υποτελείς βαλκανικούς λαούς, στην άλλη έχουμε δύο λαούς με κοινή καταγωγή που άρχισαν να αναπτύσσουν διαφορετική εθνική ταυτότητα μόλις μερικούς αιώνες πριν. Οι γλώσσες τους είναι πιο κοντά από ότι αρκετές ελληνικοί διάλεκτοι. Στην ουσία πιο πολύ για εμφύλιο πόλεμο και αποτυχία του πανσλαβισμού μιλάμε, όπως έγινε και στη Γιουγκοσλαβία.

11 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

η Πολωνία πως έχει τόση διαφορά? έχει πυρηνική ενέργεια? λιγνίτες? σουσαμέλαιο ξερωγω? τι?

Διάβασα ότι χρησιμοποιεί κατά 80% λιγνίτη, αλλά δεν έχω δει επίσημα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Πάντως μέχρι στιγμής οι εταιρίες που έχουν αποχωρήσει ή τροποποιήσει την δραστηριότητα τους στην Ρωσία είναι αυτές:

https://som.yale.edu/story/2022/over-200-companies-have-withdrawn-russia-some-remain

Από τι φαίνεται πολλές τεχνολογικές εταιρίες έχουν αποχωρήσει.

Πάντως αν κρίνω από τις εταιρίες, οι περισσότεροι (κυρίως νέοι) που έχουν ένα απροσδιόριστο επάγγελμα τύπου Influencer, streamer, youtuber κτλ πλήττονται σε καταστροφικό βαθμό από τις κυρώσεις.

Και αυτό γιατί σε ότι αφορά το ίντερνετ, οι περισσότερες σελίδες είναι γραμμένες στα Ρωσικά παρά στα Αγγλικά ή τα Κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, michael92 said:

Πρώτα αποκτάς την ενεργειακή αυτάρκεια και μετά κάνεις κυρώσεις στον κακό Πούτιν, όχι το ανάποδο.

Μηδενικές όμως.

Φιλτατε, εγω στα οικονομικα εργαζομαι και ξερω καλυτερα απο σενα τι λεω.

Εν τελει εσυ γκρινιαζεις εδω μεσα οτι δεν εχεις να πληρωσεις το ρευμα σου, αρα καποιος αλλος ειναι ο βλακας στα οικονομικα.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hetfield είπε

Φιλτατε, εγω στα οικονομικα εργαζομαι και ξερω καλυτερα απο σενα τι λεω.

Κάψε το πτυχίο σου. 

2 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Εν τελει εσυ γκρινιαζεις εδω μεσα οτι δεν εχεις να πληρωσεις το ρευμα σου, αρα καποιος αλλος ειναι ο βλακας στα οικονομικα.

Συνεχίζεις να δείχνεις το πόσο άσχετος είσαι...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι.

Όταν ο πόλεμος και οι επιπτώσεις του προκαλέσουν οικονομική ασφυξία, τότε αναγκαστικά θα σταματήσει.

Μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι  δείχνουν συμπάθεια προς την Ρωσία. Πόσο μάλλον όταν ο Ελληνισμός έχει δεχτεί  μία ανάλογη αναίτια  εισβολή με ηλίθιες προφάσεις αλλά και είναι αποδέκτης μία ανάλογης ρητορικής του τύπου αμφισβήτησης  εθνικής κυριαρχίας-ύπαρξης, εργαλειοποίηση μειονοτήτων, προπαγανδιστικής αρλούμπας κ.α. από την γειτονική μας χώρα.

Η Ρωσία είναι εμπορικός εταίρος και ηδη το ελληνικό εμπόριο έχει πληγεί σε κάποιους τομείς από τις κυρώσεις το 2014.

Μην ξεχνάμε και την επίσκεψη Πούτιν στο Άγιον Όρος και την οικονομική βοήθεια.

Αλλά πιστεύω παίζει ρόλο και η στροφή 180 μοιρών των ΜΜΕ παγκοσμίως που άρχισαν βαριά λογοκρισία στα ρωσικά ΜΜΕ με τρόπο πρωτοφανη που δεν ταιριάζει στην ελευθερία του τύπου στην Ευρώπη. Ακόμα και αν αναφέρεις παλιά ρεπορτάζ για ναζί στην Ουκρανία από τα ίδια τα δυτικά μέσα πριν 8 χρόνια, σε φιμωνουν.

 

Λένε μεν για ρώσικη προπαγάνδα, αλλά και από την απέναντι πλευρά πρέπει να τα παίρνουν χοντρά, μιας και γλυκάθηκαν από τα πριμ του Covid.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, michael92 είπε

Μέχρι στιγμής οικονομική ασφυξία προκαλείται κυρίως στις χώρες της ΕΕ.

Πολύ μονόπλευρα το βλέπεις. 14 Φεβ όταν έπαιζε το κρυφτούλι ο Πούτιν και το μπουλούκι του η ισοτιμία ήταν στα $1 ~75 ρούβλια. Δεν την λες μικρή την υποτίμηση σήμερα.

screenshot-39.png

https://tradingeconomics.com/russia/currency

Επεξ/σία από dtk-386
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...