Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ήχου MSI B450 Tomahawk Max


Menelaos93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, στην πίσω θύρα (κόκκινη) της μητρικής, έχω συνδέσει 3,5 jack που πηγαίνει σε ενισχυτή για τα 2.0 ηχεία μου.

Όμως για κάποιο λόγο, παίζει μόνο το αριστερά ηχείο. Όταν συνδέω στην μπροστά θύρα, παίζουν κανονικά και τα δύο.

Έχω εγκαταστήσει/απεγκαταστήσει τις δύο εκδόσεις realtek που δίνει η msi. Δηλαδή δοκίμασα κάθε μία ξεχωριστά αλλά κ χωρίς να είναι κάποια εγκατεστημένη. Έχω πειράξει ρυθμίσεις στην κονσόλα της realtek για ακουστικά κτλπ χωρίς κανένα αποτέλεσμα όμως.

Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή έστω κάποια ιδέα να το διορθώσω.. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Menelaos93 είπε

Καλησπέρα, στην πίσω θύρα (κόκκινη) της μητρικής, έχω συνδέσει 3,5 jack που πηγαίνει σε ενισχυτή για τα 2.0 ηχεία μου.

Όμως για κάποιο λόγο, παίζει μόνο το αριστερά ηχείο. Όταν συνδέω στην μπροστά θύρα, παίζουν κανονικά και τα δύο.

Έχω εγκαταστήσει/απεγκαταστήσει τις δύο εκδόσεις realtek που δίνει η msi. Δηλαδή δοκίμασα κάθε μία ξεχωριστά αλλά κ χωρίς να είναι κάποια εγκατεστημένη. Έχω πειράξει ρυθμίσεις στην κονσόλα της realtek για ακουστικά κτλπ χωρίς κανένα αποτέλεσμα όμως.

Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή έστω κάποια ιδέα να το διορθώσω.. Ευχαριστώ.

Αν οι δοκιμές μπρος/πίσω γίνονται με το ίδιο καλώδιο και αν είσαι 100% σίγουρος ότι κάθε φορά το κουμπώνεις καλά & τέρμα μέσα,  τότε μάλλον έχει πρόβλημα η πίσω θύρα.

Αν και θα έλεγα να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο καλώδιο μπας και.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα 25 στο manual αναφέρει ότι όταν συνδέσεις συσκευή σε ρωτάει τι είναι:

Αναφορά σε κείμενο

Auto popup dialog
When you plug into a device at an audio jack, a dialogue window will pop up asking you
which device is current connected.

Δοκίμασε διαφορετική θύρα μήπως "παρακάμψεις" το πρόβλημα (μην διαλέξεις την θύρα για μικρόφωνο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Menelaos93 είπε

Καλησπέρα, στην πίσω θύρα (κόκκινη) της μητρικής, έχω συνδέσει 3,5 jack που πηγαίνει σε ενισχυτή για τα 2.0 ηχεία μου.

Αν κόκκινη λες τη ροζ για το μικρόφωνο:

What is the purpose of each of the audio jacks on the motherboard? - Audio  - Linus Tech Tips

Μάλλον την έχεις κάψει ήδη την κάρτα ήχου της μητρικής. Πάντα στο πράσινο μπαίνει το καλώδιο για να στείλεις έξοδο σε ενισχυτή (στερεοφωνικό).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην B450 Tomahawk / MAX / MAX II η κόκκινη ειναι η μεσαια, οι αλλες δεν εχουν χρωματα αλλα είναι μαυρες

image.png.86f36ba52f10fa0709ebac3b7171e900.png

 

Κατα τα άλλα ισχυουν αυτα που έγραψε ο PC_Science_Lefkada

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φιλος τα εχει συνδεσει σωστα τα ηχεια. Στην φωτο με το backplate φαινεται οτι το κοκκινο ειναι Line-Out. Αρα κατι αλλο παιζει.

https://tiny-reviews.com/wp-dir/wp-content/uploads/2019/10/5_big-17.jpg

 

 

 

5_big-17.jpg

Επεξ/σία από Salepaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...