Προς το περιεχόμενο

Sym vf 185 με α1


Anto04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Είχα δίπλωμα για 50cc και είχα για δύο χρόνια ένα 50 sprinter. Τώρα που έγιναν 18 και έβγαλα το Α1 θέλουμε μαζί με τον πατέρα μου να πάρουμε ένα vf 185 αλλά δεν θα με καλύπτει το δίπλωμα. Ξέρετε αν ισχύει αυτό που γινόταν με το crypton x δηλαδή παρολο που ήταν 135 κυβικά αν σε σταματούσε με Α1 η αστυνομια δεν σου έκανε κάτι . Επίσης έχω ακούσει αν οδηγάς μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από ότι σου επιτρέπει το δίπλωμα οι συνέπειες είναι ίδιες με το να μην έχεις καθόλου δίπλωμα .Δηλαδή αν έχω το Α1 και με πιάσουν με το vf 185 θα έχω τις ίδιες συνέπειες με το να με πιαναννε να οδηγάω μια 1000αρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Anto04 είπε

Δηλαδή αν έχω το Α1 και με πιάσουν με το vf 185 θα έχω τις ίδιες συνέπειες με το να με πιαναννε να οδηγάω μια 1000αρα ;

Φίλε δεν ξέρω αν ισχύει  αλλά αν ισχύει τότε πάρε κατευθείαν 1000αρα. Τι το θες το 185?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Bitbit είπε

Φίλε δεν ξέρω αν ισχύει  αλλά αν ισχύει τότε πάρε κατευθείαν 1000αρα. Τι το θες το 185?

Ένταξη σαν παράδειγμα το έδωσα αυτό. Αν πάρω 1000αρα θα τις βάζω βενζίνη για να πάω από το βενζινάδικο στο σπίτι μου 🤣🤣🤣

Ειδικά τώρα που έχει φτάσει 2€ η απλή .

 

6 ώρες πριν, Fordakias7 είπε

Το 185 χρειάζεται ξεκάθαρα α2 θα έχεις σοβαρό πρόβλημα το κρυπτόν ξ δεν είναι έτσι διότι είναι μέσα στα άλογα..

Δηλαδή το  honda gtr 150 που είναι 15 άλογα δηλαδή μέσα στα επιτρεπόμενα για το Α1 αλλά 150 κυβικά δεν θα έχω πρόβλημα ; 

Επεξ/σία από Anto04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα έχεις ειναι 15.5 αλλά δεν είναι αυτό το θέμα με το κρυπτον η διαφορά ειναι 10 κυβικά δείχνουν κατανόηση τώρα με τα υπόλοιπα είναι στο χέρι του αστυνομικού.

Αυτό είναι το λιγότερο να σε γράψουν για δίπλωμα το θέμα είναι αν γίνει ατύχημα θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Anto04 είπε

Ξέρετε αν ισχύει αυτό που γινόταν με το crypton x δηλαδή παρολο που ήταν 135 κυβικά αν σε σταματούσε με Α1 η αστυνομια δεν σου έκανε κάτι .

Η ασφαλιστική αυτού με το Crypton X πάντως δεν παίζει να τον καλύψει αν δεν έχει σχετικό δίπλωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Fordakias7 είπε

Το 185 χρειάζεται ξεκάθαρα α2 θα έχεις σοβαρό πρόβλημα το κρυπτόν ξ δεν είναι έτσι διότι είναι μέσα στα άλογα..

Όχι. Το Α1 είναι έως 125 cc ΚΑΙ 11 kW. Όχι 125 cc Ή 11 kW.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2022 στις 12:37 ΠΜ, Anto04 είπε

Ξέρετε αν ισχύει αυτό που γινόταν με το crypton x δηλαδή παρολο που ήταν 135 κυβικά αν σε σταματούσε με Α1 η αστυνομια δεν σου έκανε κάτι .

Αυτο ισχυε μεχρι το 13 νομιζω ,που μπορουσες να οδηγησεις μεχρι 33 αλογα.
Τραγικα αστειο να μπορεις να οδηγησεις τον ταφο ΧΤ 600 με 32 αλογα αλλα δε μπορουσες να οδηγησεις CB1 400 ( 50 αλογα ) 

Το Α1 καλυπτει εως 125 κυβικα ΚΑΙ 11KW,οχι ή το ενα ή το αλλο.

Στις 9/3/2022 στις 12:37 ΠΜ, Anto04 είπε

Επίσης έχω ακούσει αν οδηγάς μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από ότι σου επιτρέπει το δίπλωμα οι συνέπειες είναι ίδιες με το να μην έχεις καθόλου δίπλωμα .

Μα δεν εχεις διπλωμα.
Εχεις ξεκινησει λαθος γενικοτερα.

Αφηστε το sym γιατι θα μπλεξετε ασχημα,δειτε κανα ινοβακι,να μαθεις και εσυ σε πιο χαλαρο παπι.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Αυτο ισχυε μεχρι το 13 νομιζω ,που μπορουσες να οδηγησεις μεχρι 33 αλογα.
Τραγικα αστειο να μπορεις να οδηγησεις τον ταφο ΧΤ 600 με 32 αλογα αλλα δε μπορουσες να οδηγησεις CB1 400 ( 50 αλογα ) 

Το Α1 καλυπτει εως 125 κυβικα ΚΑΙ 11KW,οχι ή το ενα ή το αλλο.

Μα δεν εχεις διπλωμα.
Εχεις ξεκινησει λαθος γενικοτερα.

Αφηστε το sym γιατι θα μπλεξετε ασχημα,δειτε κανα ινοβακι,να μαθεις και εσυ σε πιο χαλαρο παπι.

 

Αν θέλει honda και παπί μόνο gt Innova κλπ έχουν ρόδες και αναρτήσεις παπιου κάτι να γίνει είσαι νεκρός, ενώ το honda gtr, sym vf 125 /185 και το malaguti 125 έχουν ρόδες αναρτήσεις μηχανής όλο και κάτι θα σε γλυτώσουν αν συμβεί κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Fordakias7 είπε

Το γνωρίζω 

Εννοείς ότι τυπικά δεν έχεις δίπλωμα αλλά γενικά οι μπάτσοι το χαρίζουν; Αν εννοείς αυτό, συμφωνώ. Πολύ σπανια θα σε γραψουν για 10 κυβικά.

Βέβαια το σημαντικότερο πρόβλημα δεν είναι αυτό. Και χωρίς δίπλωμα να φας κλήση σιγά τι έγινε, 100€ κλήση είναι και ένα δικαστήριο που μπορεί να σου έρθει σε 2 χρόνια όπου δείχνεις το δίπλωμα και αθωώνεσαι. Το πρόβλημα είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος, ειδικά αν φταις, θα έχεις αρκετά μπλεξίματα. Η ασφαλιστική θα καλύψει κανονικά τον άλλον αλλά θα σε κυνηγήσει δικαστικά να τα πάρει πίσω, αφού, έστω και για μια μαλακία, δε σε καλύπτει το δίπλωμα. Αν υπάρχει και κανένας σοβαρός τραυματισμός κλάφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Εννοείς ότι τυπικά δεν έχεις δίπλωμα αλλά γενικά οι μπάτσοι το χαρίζουν; Αν εννοείς αυτό, συμφωνώ. Πολύ σπανια θα σε γραψουν για 10 κυβικά.

Βέβαια το σημαντικότερο πρόβλημα δεν είναι αυτό. Και χωρίς δίπλωμα να φας κλήση σιγά τι έγινε, 100€ κλήση είναι και ένα δικαστήριο που μπορεί να σου έρθει σε 2 χρόνια όπου δείχνεις το δίπλωμα και αθωώνεσαι. Το πρόβλημα είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος, ειδικά αν φταις, θα έχεις αρκετά μπλεξίματα. Η ασφαλιστική θα καλύψει κανονικά τον άλλον αλλά θα σε κυνηγήσει δικαστικά να τα πάρει πίσω, αφού, έστω και για μια μαλακία, δε σε καλύπτει το δίπλωμα. Αν υπάρχει και κανένας σοβαρός τραυματισμός κλάφτα.

Ακριβώς φίλε έχεις δίκιο πρέπει και εγω κάποια στιγμή να πάω για α2 

Επεξ/σία από Fordakias7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 10/3/2022 στις 2:51 ΠΜ, StamTheMan είπε

 

Αφηστε το sym γιατι θα μπλεξετε ασχημα,δειτε κανα ινοβακι,να μαθεις και εσυ σε πιο χαλαρο παπι.

Εχεις δίκιο φιλε, σήμερα ποιασανε εναν φιλο μου με το 50ρι δίπλωμα να οδηγάει βφ185 και του κόψανε 4.800€ πρόστιμο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kleidis είπε
Στις 10/3/2022 στις 2:51 ΠΜ, StamTheMan είπε

Εχεις δίκιο φιλε, σήμερα ποιασανε εναν φιλο μου με το 50ρι δίπλωμα να οδηγάει βφ185 και του κόψανε 4.800€ πρόστιμο 

 

Δε νομιζω οτι το προστιμο ηταν για το διπλωμα..
Μαλλον το ΒΦ ειχε πανω..μονο το μοτερ και τις ροδες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Kleidis said:

Εχεις δίκιο φιλε, σήμερα ποιασανε εναν φιλο μου με το 50ρι δίπλωμα να οδηγάει βφ185 και του κόψανε 4.800€ πρόστιμο

Βάλε και κάνα δυο μηδενικά παραπάνω αφού το λες που το λες.

Εγω λέω του έκοψαν 4.800.000€ πρόστιμο για δίπλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...