Προς το περιεχόμενο

Με το M1 Ultra, η Apple θέλει να ξεπεράσει σε απόδοση την GeForce RTX 3090 της Nvidia


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Οκ... δεν είμαι video professional για να ξέρω τι κάνει η puget...
Πάντως δε νομίζω να αναφέρονται τα charts σε video encode/decode tasks, δεν είναι gpu performance indicator για τους Μ1  και το promo έδειχνε real time 3d rendering, After Effects etc. ως προσόντα για τον Ultra.

Κανείς δεν ξέρει που ακριβώς αναφέρεται η Apple, δεν αναφέρουν για αρχή αν μιλάνε για total system consumption ή gpu vs gpu only και σε ποια benchmarks ακριβώς έβγαλαν αυτό το συμπέρασμα, αλλά ένα ξερό ''selected industry standard benchmarks''.

Στο After Effects ίσως να δεις όντως να γίνονται πράξη όσα λέει η Apple, θα το δούμε στην πράξη βέβαια, all in all σε ότι μπορεί να τρέξει τέλος πάντως το macosx σε native arm κώδικα θα φαίνεται καλή περίπτωση, στην τελική 2-3 suites να τρέχουν γρήγορα και αποτελεσματικά ο χρήστης mac είναι ευχαριστημένος, αυτό δεν συμβαίνει στα PC, αλλά αυτή είναι άλλη τεράστια κουβέντα.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bdarla said:

Μακάρι να ήταν δυνατόν να τρέξουμε Pytorch/Tensorflow με απόδοση RTX 3090... στο Mac Studio. Έχει κανείς κάποιο σχετικό link/πληροφορίες ή θα πρέπει να περιμένουμε να το δούμε στην πράξη όταν θα υπάρξουν παραδώσεις μηχανημάτων;

Είναι καλυμμένα απο τα Neural Engines υπάρχει και plugin απο την ίδια την Apple για το Tensorflow για να χρησιμοποιήσει το Metal API.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Troll badge for you.

Μπα... με ολόκληρα κατεβατά που γράφω και ασχολούμε ενεργά στην συζήτηση δεν νομίζω να είμαι ο ορισμός του τρολ... με 2 λέξεις / σπίθες που γράφουν μερικοί σαν εσένα για να ανάψει η φωτιά μόνο ένα τρολ το κάνει.. οπότε σκέψου λίγο περισσότερο! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Καλά λέει ο αρθρογράφος, τί να το κάνεις να έχεις επιδόσεις κορυφής αν όλα τα παιχνίδια απαιτούν πλατφόρμα Windows για να τρέξουν. 

Dual boot και βαζεις και WIndows μεσα αυτο εχω κανει εγω στο mac

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, busellatos είπε

Δίνεις 5000 ευρώ περνεις ένα τέτοιο και υσηχασες από κάρτες γραφικών 3090 και Intel xeon . Σε ένα κουτάκι τόσα δα με 200 watt λιγότερο. Είναι να μην τρέχεις να το πάρεις;

εε ναι είσαι τρελός? που να μπλέκεις με 3090 και σαχλαμάρες την ημέρα που θα βγει θα κατασκηνώσουμε απ έξω  όπως στο αμέρικα να προλάβουμε... εγώ σκέφτομαι να τους δώσω και 6000 χιλιάδες άμα είναι να μου  βρούν κομμάτι σίγουρα μη χάσω το κελεπούρι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Απλά τα πράγματα...!

Οχι τοσο απλα... σκεψου οτι το Metal εχει τοποθετηθει σε αναλογία με το OpenGL, Vulkan, OpenCL, Cuda,

Σε μια άλλη εποχή που η NVidia εκανε το SLI, δεν είχε το δικό της Metal, και περίμενε τους δημιουργους να ασχοληθούν πως θα το κάνει να δουλέψει, αρα σχεδον ιδια ιδεα της NVidia, ποτέ δεν έγινε.. κακή υλοποίηση..

Η αλλαγή της αρχιτεκτονικής και η ιδεα του multi-core, multi-die GPU πρωτη φορά στην ζωή σου εγινε πραγματικότητα απο άρτιους developers, όχι πιθήκους της NVidia..

Σε αυτή την περίπτωση, ολοι οι developers θα ακολουθήσουν το Metal, και ανοιξε την αγγαλία σου για αυτό, γιατι σε λίγα χρόνια οι Gamers θα εχουν Mac, όσο και αν το πιστεύεις η οχι, θα είναι η πιο budget λύση.

Οπως σήμερα δεν υπάρχει κανένα λαπτοπ στην αγορά που ανταγωνίζεται το M1 Macbook, και αύριο δεν θα υπάρχει και στο gaming κόσμο, απλά αυτό που βλέπεις είναι η αρχή, όπως κάθε mac στοχεύει να βγάλει 15 χρόνια ζωής αλλα η ματιά σου είναι μονόφθαλμη και θα καταλάβεις αργοτερα οτι η Apple είναι έτοιμη να παίξει σε κάθε price point...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, busellatos είπε

Δίνεις 5000 ευρώ περνεις ένα τέτοιο και υσηχασες από κάρτες γραφικών 3090 και Intel xeon . Σε ένα κουτάκι τόσα δα με 200 watt λιγότερο. Είναι να μην τρέχεις να το πάρεις;

Πάρε δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως βλέπω την θετική πλευρά όλο αυτού. 

Τόσα χρόνια οι Intel/AMD/NVIDIA μας δίνουν performance με το σταγονόμετρο, όχι γιατί είναι ανίκανοι αλλά γιατί δεν είναι χαζοί.

Τώρα που η Apple τους κοντράρει θα τους αναγκάσει να φτιάξουν καλύτερους CPUs/GPUs. Οπότε και οι Apple fans έχουν ένα καλό μηχάνημα και εμείς θα δούμε καλύτερο performance κι άρα περισσότερες VFM επιλογές με καλό performance.

Άντε πολύ κράτησε αυτό το αστείο με τις τιμές. Θέλουμε i7 8/16 στα 250-280 ευρώ. (όχι δεν είναι αστείο. ζούμε σε μια μεταβατική εποχή προς 12/24 16/32. Τα 8/16 είναι πολύ τίμια αλλά σε 2 χρόνια δεν θα είναι αρκετά για απαιτητικούς χρήστες. Οπότε γιατί εγώ που δεν είμαι απαιτητικός να μην έχω την ευκαιρία να πάρω 8/16 σε νορμαλ τιμή?). Σε 2-3 χρόνια οι 8/16 θα είναι ότι είναι σήμερα οι 4/8.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, SiLeNtOne-- είπε

Οχι τοσο απλα... σκεψου οτι το Metal εχει τοποθετηθει σε αναλογία με το OpenGL, Vulkan, OpenCL, Cuda,

Σε μια άλλη εποχή που η NVidia εκανε το SLI, δεν είχε το δικό της Metal, και περίμενε τους δημιουργους να ασχοληθούν πως θα το κάνει να δουλέψει, αρα σχεδον ιδια ιδεα της NVidia, ποτέ δεν έγινε.. κακή υλοποίηση..

Η αλλαγή της αρχιτεκτονικής και η ιδεα του multi-core, multi-die GPU πρωτη φορά στην ζωή σου εγινε πραγματικότητα απο άρτιους developers, όχι πιθήκους της NVidia..

Σε αυτή την περίπτωση, ολοι οι developers θα ακολουθήσουν το Metal, και ανοιξε την αγγαλία σου για αυτό, γιατι σε λίγα χρόνια οι Gamers θα εχουν Mac, όσο και αν το πιστεύεις η οχι, θα είναι η πιο budget λύση.

Οπως σήμερα δεν υπάρχει κανένα λαπτοπ στην αγορά που ανταγωνίζεται το M1 Macbook, και αύριο δεν θα υπάρχει και στο gaming κόσμο, απλά αυτό που βλέπεις είναι η αρχή, όπως κάθε mac στοχεύει να βγάλει 15 χρόνια ζωής αλλα η ματιά σου είναι μονόφθαλμη και θα καταλάβεις αργοτερα οτι η Apple είναι έτοιμη να παίξει σε κάθε price point...

1) Απευθύνεσαι σε κάτοχο iphone, macbook, ipad, iwatch, airpods, οπότε το κήρυγμα να το ανακατευθύνεις αλλού. Το βίντεο είναι ξεκάθαρο και ότι λέει επίσης όπως και τα πολύ σωστά συμπεράσματα που τα βασίζει σε ορθά επιχειρήματα. Τα του μέλλοντος..θα τα δούμε στο μέλλον και θα τα κρίνουμε στο μέλλον...επίσης θα πρέπει να δούμε και οι άλλοι στο μέλλον τι θα κάνουν....ως απάντηση προς την Apple. Αυτή την στιγμή λοιπόν ας μείνουμε στα γεγονότα και την αλήθεια η οποία λέει RTX 3060 = MAX, RTX 3080 = ULTRA. Τώρα αν πιάσουμε και τις εκδόσεις ΤΙ....και την σειρά RTX 40XX που έρχεται σύντομα και για τις οποίες οι δυνατότητες που θα έχουν μιλάνε για έως και για 2πλάσια δύναμη από της σειρά RTX 30XX, ο κάθε MAX & ULTRA πάνε περίπατο..! Και για να το κλείσουμε το θέμα ένας I5 - I7 12ης γενιάς της Intel με μία κάρτα RTX 3080 είναι καλύτερο Value for Money από τον Max & Ultra...εκτός αν είσαι φωτογράφος....ή κάνεις επεξεργασία βίντεο ως επάγγελμα ή το 0.00000001% του αγοραστικού κοινού. Φυσικά θα μπορούσε σε μισή ώρα η Apple να ξεφύγει στον ανταγωνισμό με μία απλή κίνηση της και να κλείσει το μάτι και στους Gamers. Ενεργοποίηση και επαναφορά του BootCamp και δυνατότητα εξωτερικής - υποστήριξης εξωτερικής EGPU (NVIDIA&AMD). Αλλά όταν είσαι η άπληστη Apple και πλέον πουλάς και την "δική σου" GPU φυσικά αδιαφορείς για τον πελάτη - κοινό και σε ενδιαφέρει το άρμεγμα και μόνο. Εδώ έβγαλε ipad air M1 και δεν θα κάνει χρήση κανείς ούτε του 30% των δυνατοτήτων του, λόγο του πολύ περιοριστικού IOS που επίτηδες το έχει περιορισμένο για να μην πληγούν τα κέρδη της στις αγορές άλλων προϊόντων WebOs. Φυσικά το πιο κορυφαίο ήταν να βάλουμε μία μηχανή Lamborgini σε ένα σκαραβαίο...όπως το Iphone Se ή ας πούμε ένα Iphone 8 με επεξεργαστή Α15. Πολύ Μάρκετινγκ προς όφελος της εταιρείας και ποτέ του καταναλωτή που τον αντιμετωπίζει μονίμως ως ηλίθιο.

Να προσθέσω όσο αφορά το άρθρο ότι σε περίπτωση που πάει για Quad chipset σύνθεση, το σύνολο των πυρήνων αναμένεται να είναι με 48 πυρήνες και όχι με 40 αφού οι έως τώρα διαρροές μιλάνε για 12 πυρήνες στον Μ2 και όχι 10 όπως είναι στην παρούσα φάση ο Μ1.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsarouc είπε

Φίλε μου ο τίτλος και οι 10δες τίτλοι που κυκλοφορούν στο ίντερνετ αυτό δηλώνουν. Ότι ο Μ1 Ultra είναι και ποιο γρήγορος από την RTX 3090 και μάλιστα με 200 watt λιγότερη κατανάλωση. Αυτό μένει στους άσχετους με το αντικείμενο. 

Εχει ηδη γραφτει, αλλα θελει να το ξεπερασει σε αποδοση (δυναμη/watt), και οχι επιδοση (μεγιστη δυναμη)

2 ώρες πριν, busellatos είπε

Δίνεις 5000 ευρώ περνεις ένα τέτοιο και υσηχασες από κάρτες γραφικών 3090 και Intel xeon . Σε ένα κουτάκι τόσα δα με 200 watt λιγότερο. Είναι να μην τρέχεις να το πάρεις;

Αν καταφερεις να παιξεις games, τα λεμε. (και οχι, δεν ειναι μονο θεμα λειτουργικου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SiLeNtOne-- said:

Οπως σήμερα δεν υπάρχει κανένα λαπτοπ στην αγορά που ανταγωνίζεται το M1 Macbook

Σε τι? 

2 hours ago, SiLeNtOne-- said:

γιατι σε λίγα χρόνια οι Gamers θα εχουν Mac

Σε πόσο λίγα χρόνια και ποιοι gamers? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsarouc είπε

Αναφέρει ως παράδειγμα το premier γιατί είναι εργαλείο για επαγγελματίες όπως είναι και το mac studio Υποτίθεται. Είναι γενικευμένο το σκεπτικό του. Δεν νομίζω να κάτσει κάποιος να αναλύσει όλες τις επαγγελματικές εφαρμογές για να κρίνει ποιο είναι ποιο γρήγορο. Το άρθρο ξεκαθαρίζει με απλό τρόπο ότι δεν ισχύουν αυτά που γράφει η Apple. Η έστω ισχύουν αλλά κανείς δεν κάθετε να αναλύσει αστερίσκους η τα λεπτά γράμματα που αναιρούν αυτά που ισχυρίζεται.

Ενώ το Davinci Resolve και το Final Cut δεν είναι εργαλεία για επαγγελματίες; Προφανώς γνωρίζεις ότι είναι ΠΟΛΥ πιο optimized από το premier που 1.5 χρόνο μετά ακόμα έχει προβλήματα. Γι΄ αυτό είπα ότι δεν ήταν σοβαρό το άρθρο γιατί δεν πήρε όλες τις περιπτώσεις. Αλήθεια, αν έχεις black magic κάμερες ή χρησιμοποιείς prores που όλο και περισσότερο χρησιμοποιούνται ο επαγγελαματίας θα τρέχει premier?

Και γιατί κάποιο από τα παραπάνω εργαλεία είναι αυτά που καθορίζουν έναν επαγγελματία πάλι δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή εγώ που χρειάζομαι υπολογιστική ισχύ για devops (docker/k8s) θα πρέπει να τρέξω premier? :) Αυτό που ο καθένας ορίζει τι είναι τι ανάλογα με τα δικά του κριτήρια με ξεπερνάει. Υπάρχει πολύ ακόμα πέρα από κει που βλέπουν τα μάτια μας, ακούν τα αυτιά μας και σκέφτεται το μυαλό μας.

4 ώρες πριν, tsarouc είπε

Το ότι είναι προφανές ότι όλες οι εταιρίες κάνουν τα κόλπα τους είναι γεγονός. Αλλά άσε τον χρήστη να κρίνει και μην βγάζεις ανακοινώσεις κραυγαλέες και πονηρές παρασύροντας πιθανούς μελοντικούς αγοραστές. Αυτό λέμε ότι δεν είναι σωστό. Και φυσικά οι διάφοροι reviewers και ισοσελίδες νέων αναπαράγουν τα "νέα" βάζοντας και μπόλικη σάλτσα και τα κάνουν ακόμη χειρότερα. Εκεί φυσικά στηρίζονται οι εταιρίες... στους φαν της που στην προκειμένη περίπτωση είναι πάρα πολλοί και δεν τους αρκεί.. τα θέλουν όλα :D

Το να πεις ότι πάει να παρασύρει μελλοντικούς αγοραστές είναι νομίζω ατυχές. Δε ξέρω εσύ με τι κριτήρια αγοράζεις, νομίζω όμως ότι "ρίχνεις" τους υπόλοιπους. Δεν είναι όλοι χαζοί, ή άβουλοι ("φαν"), δεν πάνε να σκάσουν 3-5Κ έτσι απλά για το σήμα. Όταν κάποιος θέλει να κάνει τη δουλειά του δεν κοιτάει το σήμα, είναι ένα εργαλείο, αν δεν καλύπτει τις ανάγκες του δεν θα έχει το αποτέλεσμα που αναμένει, θα του γυρίσει μπούμερανγκ. Αυτή η κατηγορία δεν είναι "μόστρα στο τραπεζάκι στην καφετέρια", θα έλεγα ότι είναι από τις πιο ανταγωνιστικές κατηγορίες γιατί δεν είναι μεγάλη η αγορά, απευθύνεται σε κοινό που έχει απαιτήσεις, ζητάει συγκεκριμένα πράγματα, αν δεν τα πάρει υπάρχουν άλλες πολύ καλές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...