Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα εφαρμογών με WiFi - ZTE H267A


Todd138

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Την Πέμπτη μου ενεργοποιήθηκε το ίντερνετ, όλα λειτουργούσαν κανονικά, την επόμενη μέρα που ενεργοποιήθηκε η τηλεφωνία άρχισαν τα προβλήματα. Οι περισσότερες εφαρμογές στο κινητό που θέλουν ίντερνετ (όχι μόνο τα social) αργούν ή δεν συγχρονίζουν καθόλου, σαν να μην έχουν σύνδεση στο ίντερνετ. Με δεδομένα λειτουργούν κανονικά. Προβλήματα έχω και με ορισμένες εφαρμογές στον υπολογιστή.

Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone, μου είπαν ότι δεν επηρεάζει η τηλεφωνία ούτε άλλαξαν κάτι στις ρυθμίσεις μου. 

Έχω το Zte H267A και σύνδεση VDSL 50mbps. Οι ταχύτητες μου είναι πολύ καλές. Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα; Μπορώ να αλλάξω κάποια ρύθμιση στο ρούτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει φιλτρα, σπλιντερ στο δικτυο σου τα αφαιρεις ολα και την συσκευή τηλεφωνου την βαζεις κατευθείαν επάνω στον ρούτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν εχει φιλτρα, σπλιντερ στο δικτυο σου τα αφαιρεις ολα και την συσκευή τηλεφωνου την βαζεις κατευθείαν επάνω στον ρούτερ

Δεν έχω πάρει ακόμα συσκευή τηλεφώνου. Ως προς τη σύνδεση έχω μια τηλεφωνική πρίζα και έχω βάλει μόνο το splitter. Δοκίμασα να συνδέσω το ρούτερ κατευθείαν χωρίς splitter και πάλι το ίδιο γινόταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα είναι σε κάποιες εφαρμογές τότε ίσως να έχει να κάνει με τον DNS server. Δοκίμασε να βάλεις της google: Στο local network>LAN>DHCP server βαλε αυτά στην εικόνα. 

 

111.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stergios74 είπε

Αν το πρόβλημα είναι σε κάποιες εφαρμογές τότε ίσως να έχει να κάνει με τον DNS server. Δοκίμασε να βάλεις της google: Στο local network>LAN>DHCP server βαλε αυτά στην εικόνα. 

 

111.png

Ευχαριστώ! Μερικές μου φαίνεται ότι λειτουργούν καλύτερα τώρα. Μπορώ να αλλάξω τίποτα άλλο στις ρυθμίσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Todd138 είπε

Ευχαριστώ! Μερικές μου φαίνεται ότι λειτουργούν καλύτερα τώρα. Μπορώ να αλλάξω τίποτα άλλο στις ρυθμίσεις; 

Κάτι άλλο σχετικό με το πρόβλημά σου δεν ξέρω. Κι εγώ παιδεύομαι με το δικό μου ΖΤΕ Η267Α αλλά δεν βγάζω άκρη. Πολλές αποσυνδέσεις. Ίσως παίζει κάτι με τις IPv6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Κάτι άλλο σχετικό με το πρόβλημά σου δεν ξέρω. Κι εγώ παιδεύομαι με το δικό μου ΖΤΕ Η267Α αλλά δεν βγάζω άκρη. Πολλές αποσυνδέσεις. Ίσως παίζει κάτι με τις IPv6.

Πφφ κατάλαβα. Εμένα με έχουν σε IPv4 και οι ρυθμίσεις για IPv6 είναι κλειδωμένες. Μπορεί να έπρεπε να ήταν απενεργοποιημένο αυτό στη φωτογραφία;

Την προηγούμενη βδομάδα με το ίδιο ρούτερ και την γραμμή του προηγούμενου ενοικιαστή (adsl) δεν είχα προβλήματα... 

Screenshot_20220313_202310_com.opera.browser_edit_1913611962207.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Todd138 είπε

Πφφ κατάλαβα. Εμένα με έχουν σε IPv4 και οι ρυθμίσεις για IPv6 είναι κλειδωμένες. Μπορεί να έπρεπε να ήταν απενεργοποιημένο αυτό στη φωτογραφία;

Την προηγούμενη βδομάδα με το ίδιο ρούτερ και την γραμμή του προηγούμενου ενοικιαστή (adsl) δεν είχα προβλήματα... 

Screenshot_20220313_202310_com.opera.browser_edit_1913611962207.jpg

Και σ εμενα έτσι είναι. Αλλά δεν ξέρω να σου πώ. Παρεμπιπτόντως κάτω στην εικόνα βλέπω ότι έχεις το firmware ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT20, Εγώ έχω το VDFT21. Δεν νομίζω βέβαια να είναι αυτό το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Και σ εμενα έτσι είναι. Αλλά δεν ξέρω να σου πώ. Παρεμπιπτόντως κάτω στην εικόνα βλέπω ότι έχεις το firmware ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT20, Εγώ έχω το VDFT21. Δεν νομίζω βέβαια να είναι αυτό το πρόβλημά σου.

Μήπως ξέρεις πώς κάνω ενημέρωση; Είχα διαβάσει σε άλλα ποστ (αλλά δεν τα βρίσκω) ότι με την ενημέρωση επιλύθηκαν πολλά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Todd138 είπε

Μήπως ξέρεις πώς κάνω ενημέρωση; Είχα διαβάσει σε άλλα ποστ (αλλά δεν τα βρίσκω) ότι με την ενημέρωση επιλύθηκαν πολλά προβλήματα.

Έρχεται μόνο του νομίζω. Αλλιώς πρέπει να έχεις κωδικούς root. Θα το ψάξω λίγο γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτό

 

edit: Λυπάμαι δεν βρήκα κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Έρχεται μόνο του νομίζω. Αλλιώς πρέπει να έχεις κωδικούς root. Θα το ψάξω λίγο γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτό

 

Αα οκ ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κωδικοι root ειναι

user:root

pas: 2?w{(h:^6gr7yA)M5

στη καρτελα Management & Diagnosis - IPv6 Switch γυρισετω σε off γιανα κλεισεις το ipv6

επισης στη καρτελα Local Network-DNS-αλαξε και εκει τους dns

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, michalis412 είπε

οι κωδικοι root ειναι

user:root

pas: 2?w{(h:^6gr7yA)M5

στη καρτελα Management & Diagnosis - IPv6 Switch γυρισετω σε off γιανα κλεισεις το ipv6

επισης στη καρτελα Local Network-DNS-αλαξε και εκει τους dns

Ευχαριστώ! Το κανα και γω μηπως λυσει και τα δικα μου θεματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, michalis412 είπε

οι κωδικοι root ειναι

user:root

pas: 2?w{(h:^6gr7yA)M5

στη καρτελα Management & Diagnosis - IPv6 Switch γυρισετω σε off γιανα κλεισεις το ipv6

επισης στη καρτελα Local Network-DNS-αλαξε και εκει τους dns

Ευχαριστώ!

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα; Το αρχείο για το upgrade πού το βρίσκω; Από τη σελίδα της zte; Εχθές μου ζήταγε να συνδεθώ για να με αφήσει να το κατεβάσω. Το δεύτερο να επιλέξω;

Screenshot_20220314_130652_com.opera.browser_edit_26492426454811.jpg

Επεξ/σία από Todd138
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξανακοίταξα, τώρα γράφει ότι έχω την έκδοση ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT21

Προς το παρόν όλα λειτουργούν κανονικά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...