Προς το περιεχόμενο

corsa 1.3 diesel 90ιπποι 2008 euro 4 ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ?>?


AIMPROFEAR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα ...λοιπον απλά γνώμεσ θελώ να πάρω  και εμπειριεσ  ... αγορασα το οπελακι που λεω απο γνωστο   σε πολυ καλα λεφτα απλα θελω να μαθω δυο τρια πραγματακια και τι να προσεξω ...λοιπον το αμαξι απο οτι ειδα εχει γυρω στα 300.000 χιλιομετρα εχει αλλαξει τρομπα πετρελαιου πριν 20.000 χιλιομετρα οπωσ και καδενα ...επισησ εχει καταργησει pdf και egr (νoμιζω για  egr ) το πηγα σε μηχανικο  μηχανικα ηταν αψογο σε φαση δεν σταζει λαδια(μεσα μηχανη εννοωκαι εκτος )  δεν καιει λαδια και φαινεται ολα κομπλε... για τωρα 2022 ηταν καλη η αγορα του η εκανα χαζομαρα εκανα.... επισησ μενω επαρχια οποτε δεν με νοιαζει για ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ  οπωσ και κτεο που ρωτησα και αστυνομια(γνωστο)  δεν εχω θεμα .... αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AIMPROFEAR είπε

Καλησπέρα στην ομάδα ...λοιπον απλά γνώμεσ θελώ να πάρω  και εμπειριεσ  ... αγορασα το οπελακι που λεω απο γνωστο   σε πολυ καλα λεφτα απλα θελω να μαθω δυο τρια πραγματακια και τι να προσεξω ...λοιπον το αμαξι απο οτι ειδα εχει γυρω στα 300.000 χιλιομετρα εχει αλλαξει τρομπα πετρελαιου πριν 20.000 χιλιομετρα οπωσ και καδενα ...επισησ εχει καταργησει pdf και egr (νoμιζω για  egr ) το πηγα σε μηχανικο  μηχανικα ηταν αψογο σε φαση δεν σταζει λαδια(μεσα μηχανη εννοωκαι εκτος )  δεν καιει λαδια και φαινεται ολα κομπλε... για τωρα 2022 ηταν καλη η αγορα του η εκανα χαζομαρα εκανα.... επισησ μενω επαρχια οποτε δεν με νοιαζει για ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ  οπωσ και κτεο που ρωτησα και αστυνομια(γνωστο)  δεν εχω θεμα .... αυτα 

Εχει καταργήσει DPF (το pdf είναι άλλο πράγμα) που είναι παράνομο.Μακάρι να αρχίσουν να τα ελέγχουν και να τα κατάσχουν όπως υπάρχει νομος και για αυτούς που βγάζουν καταλύτη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AIMPROFEAR είπε

επισησ μενω επαρχια οποτε δεν με νοιαζει για ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ  οπωσ και κτεο που ρωτησα και αστυνομια(γνωστο)  δεν εχω θεμα .... αυτα 

εσένα μπορεί να σε νοιάζει μόνο το να πάρεις " ένα από τα δυο κινητά 800€ Για το 13 pro και 650-700€Για 12 pro max " και να μη σε ενδιαφέρει να βάλεις dpf  , αλλά νοιάζει τους υπόλοιπους για την υγεία τους , πραγματικά λυπάμαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AIMPROFEAR είπε

Καλησπέρα στην ομάδα ...λοιπον απλά γνώμεσ θελώ να πάρω  και εμπειριεσ  ... αγορασα το οπελακι που λεω απο γνωστο   σε πολυ καλα λεφτα απλα θελω να μαθω δυο τρια πραγματακια και τι να προσεξω ...λοιπον το αμαξι απο οτι ειδα εχει γυρω στα 300.000 χιλιομετρα εχει αλλαξει τρομπα πετρελαιου πριν 20.000 χιλιομετρα οπωσ και καδενα ...επισησ εχει καταργησει pdf και egr (νoμιζω για  egr ) το πηγα σε μηχανικο  μηχανικα ηταν αψογο σε φαση δεν σταζει λαδια(μεσα μηχανη εννοωκαι εκτος )  δεν καιει λαδια και φαινεται ολα κομπλε... για τωρα 2022 ηταν καλη η αγορα του η εκανα χαζομαρα εκανα.... επισησ μενω επαρχια οποτε δεν με νοιαζει για ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ  οπωσ και κτεο που ρωτησα και αστυνομια(γνωστο)  δεν εχω θεμα .... αυτα 

Καλό είναι να το πηγαίνεις στον ίδιο μηχανικό που το πήγαινε και ο γνωστός σου. Τα χλμ είναι αρκετά όλο και κάτι θα ζητήσει.Τώρα σχετικά με το DPF αν περνάς ΚΤΕΟ, βγάζει κάρτα καυσαερίων και δεν έχεις αναμμένο check engine ίσως να μην το έχει καταργήσει ή να έχει βάλει πρόγραμμα. Το αν ήταν καλή αγορά έχει να κάνει με τα χλμ που κάνεις καθημερινά και την τιμή που το αγόρασες. Δες αν λάστιχα είναι σε καλή κατάσταση για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος ίδιου αυτοκινήτου κάποια έβγαιναν με dpf και κάποια χωρις είσαι σίγουρος οτι το έχει καταργήσει η μήπως δεν είχε εξαρχής?

Εμένα είναι 2007 και δεν έχει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα την χώρα που είχε πουληθεί αλλά είχαν DPF (νομίζω Γερμανία και Αυστρία) και άλλα όχι (Γαλλία) δεν είσαι παράνομος με EURO4 χωρίς DPF στην επαρχία...να κυκλοφορήσει Αθήνα η Θεσσαλονίκη δεν επιτρέπεται.

 

Είχα Grande Punto (Γαλλίκο) 2008 χωρίς DPF EURO4 

Συνάδελφος μου Grande Punto (Αυστρίας) 2006 με DPF EURO4

 

 

 

Επεξ/σία από GeorgeTrzs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παλιό μου αμάξι ειναι ..... το πήρα τέλος του 2008 καινούργιο και το κράτησα μεχρι 2016 τα πρωτα 7 χρονια ήταν τέλειο μετά άρχισε με την ηλικία το ένα να βγάζει το άλλο να βγάζει κατι που ειναι και λογικό καθος ειχε και 8+ χρονια πανω του και 140,000 χιλομετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2022 στις 6:41 ΜΜ, AIMPROFEAR είπε

Καλησπέρα στην ομάδα ...λοιπον απλά γνώμεσ θελώ να πάρω  και εμπειριεσ  ... αγορασα το οπελακι που λεω απο γνωστο   σε πολυ καλα λεφτα απλα θελω να μαθω δυο τρια πραγματακια και τι να προσεξω ...λοιπον το αμαξι απο οτι ειδα εχει γυρω στα 300.000 χιλιομετρα εχει αλλαξει τρομπα πετρελαιου πριν 20.000 χιλιομετρα οπωσ και καδενα ...επισησ εχει καταργησει pdf και egr (νoμιζω για  egr ) το πηγα σε μηχανικο  μηχανικα ηταν αψογο σε φαση δεν σταζει λαδια(μεσα μηχανη εννοωκαι εκτος )  δεν καιει λαδια και φαινεται ολα κομπλε... για τωρα 2022 ηταν καλη η αγορα του η εκανα χαζομαρα εκανα.... επισησ μενω επαρχια οποτε δεν με νοιαζει για ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ  οπωσ και κτεο που ρωτησα και αστυνομια(γνωστο)  δεν εχω θεμα .... αυτα 

http://astra-3.pl/vin.php?lang=en

Βάλε εδώ το αριθμό πλαίσιου σου , είναι για opel και θα δεις το ιστορικό του και εάν είναι εισαγωγής καθώς και εάν έβγαινε από το εργοστάσιο με dpf .

Μερικά corsa οριακά 2008 έβγαιναν χωρίς φίλτρο .

Πάντως εάν το έχει καταργήσει , είσαι παράνομος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Κάτι θα άκουσε για το diesel runaway και τα μπουρδουκλωσε.

Καλά κι αυτό μπορεί να γίνει αν δεν κάνεις σωστή συντήρηση και αφήνεις τα λάδια 50χιλχλμ... (αν και υπάρχει περίπτωση στο συνεργείο να λένε ότι τα αλλάζουν και να μην τα αλλάζουν...)

Ίσως άκουσε το γεγονός της αφαίρεσης του dpf χωρίς προγραμματισμό του εγκεφάλου να μην κάνει αναγέννηση. Στην αναγέννηση ενεργοποιείται ένα μπεκ που ψεκάζει μικρές ποσότητες πετρελαίου στο dpf με σκοπό την αύξηση της θερμοκρασίας του "δοχείου-φίλτρου" του dpf και με την ροή των καυσαερίων να απομακρύνονται τα καμμένα κατάλοιπα της κάπνας. 

Γενικά με τα εύλεκτα καύσιμα ολλά μπορούν να πάνε στραβά...

Υ.Γ. Στο δικό μου πετρέλαιο είχα διαρροή από την αντλία υψηλής δίπλα από την εξαγωγή της εξάτμισης και ίσως επειδή είναι πετρέλαιο δεν άρπαζε σταγονίτσα σταγονίτσα που έπεφτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...