Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις CD αυξήθηκαν για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ethereum είπε

να δεις που θα πωλουνται ορισμένα σπανια cd και βινύλια σε τιμές RTX 3090

https://www.discogs.com/lists/Most-expensive-items-sold-in-Discogs-Marketplace-for-January-2022/962557?page=1&limit=250

Και αυτό είναι μόνο ένας μήνας Ιανουάριος 2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν ξέρω τι λέτε, εγώ είχα ψηφιοποιήσει όλη τη συλλογή από cd και σιγά σιγά τα πέταξα γιατί έπιαναν χώρο ζωτικής σημασίας (ακόμη και αυτά με τα εξώφυλλα - έργα τέχνης). Τώρα τελευταία ακούω τα ίδια τραγούδια και πολλά ακόμη μόνο από streaming. Η γη συνεχίζει να γυρίζει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Bourdoulas said:

Έχεις δίκιο. Εγώ έκανα λάθος. Το ανέφερες πράγματι. 

Πάντως υπάρχουν υπηρεσίες όπου μπορείς να αγοράσεις lossless μουσική. 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα βρεις ότι θέλεις. 

Και συ έχει δίκιο, υπάρχουν όντως υπηρεσίες που μπορείς να αγοράσεις lossless μουσική... Το πρόβλημα είναι ότι θα σκεφτόμουν πολύ πριν αγοράσω τέτοιου είδους κομμάτια γιατί α) δεν θα γούσταρα να έχουν κάποιου είδους DRM (flac και ξερό ψωμί!) και β) γενικά δεν εμπιστεύομαι τα σύγχρονα remasters, λόγω του λεγόμενου loudness wars και την κυριολεκτική ισοπέδωση όλων των dynamics... Σκέψου ότι λόγω του β) αποφεύγω ακόμα και cd που κυκλοφόρησαν από το 1995 και μετά, εκτός φυσικά κι αν δεν υπάρχει άλλη λύση. Σε κάποιες περιπτώσεις που έχουμε ταυτόχρονη κυκλοφορία σε cd και βινύλιο, προτιμώ να ακούσω ένα rip από το βινύλιο (το οποίο έχω καθαρίσει από θόρυβο με ειδικό πρόγραμμα), παρά το cd γιατί ενώ τα cd θεωρητικά έχουν πολύ καλύτερα dynamics από το βινύλιο, στην πράξη σε πολλές σύγχρονες κυκλοφορίες το βινύλιο ακούγεται καλύτερα γιατί εκεί δεν μπορούν να εφαρμόσουν το loudness wars, τρανό παράδειγμα αυτό εδώ το album κυλοφορίας 2013.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω CD με remixes από τα οποία κάποια δεν τα βρήκα κάπου αλλού online.

Και έχω και tidal συνδρομή εδώ και χρόνια, αλλά η αλήθεια είναι ότι κάποια τραγούδια που άκουγα πριν χρόνια, πέρσι τα αφαίρεσαν και πλέον δεν είναι διαθέσιμα στη χώρα μας. 

Οπότε συμφωνώ με όσους συλλέγουν CD και κασέτες ακόμη και αν δεν έχουν αρκετά καλό εξοπλισμό για να τα ακούσουν, ούτε εγώ είχα ποτέ.  Το γεγονός ότι τα έχεις στην κατοχή σου και σε φυσική μορφή, αλλά μπορείς να τα κάνεις και rip όποτε θες για να τα έχεις και σε ψηφιακή είναι τεράστιο πλεονέκτημα. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θετικό νέο για τους audiophile. Δεν κρύβω πως συγκινήθηκα μιας και μεγάλωσα με μουσική σε φυσικά format. Ας ελπίσουμε πως η τάση θα συνεχιστεί και στο μέλλον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Oxygene είπε

Έγραψα για ποιότητα ΚΑΙ κατοχή και συγκεκριμένα εκεί που αναφέρω ότι τα cd δεν είναι ενοικιαζόμενη μουσική

 

'Εχεις σκεφτεί ότι πολύ συχνά το artwork του εξωφύλλου ενός cd/βινυλίου είναι άμεσα συνηφασμένο με την μουσική και ότι γενικότερα συμβάλει στην όλη εμπειρία; Κατ' εμέ και για την πλειοψηφία που θεωρεί την μουσική των 60's-90's ως την καλύτερη μουσική όλων των εποχών δεν έχει καν νόημα αν οι καινούργιες κυκλοφορίες βγαίνουν ή όχι σε cd. Γιατί γνωρίζουμε πώς τα τραγούδια που αγαπάμε θα υπάρχουν πάντα σε κάποιο φυσικό μέσο και είμαστε πρόθυμοι να πληρώσουμε γι' αυτό (ακόμα κι αν είναι απο δεύτερο χέρι) γιατί γνωρίζουμε ότι "επενδύσαμε" αυτό το ποσό σε κάτι που θα μείνει να μας συντροφεύει για πολύ πολύ καιρό με εξαιρετική ποιότητα και χωρίς να υπάρχει εξάρτηση από το internet... Σκέψου επίσης ότι κάποια cd/βινύλια είναι τόσο σπάνια που δεν πρόκειται ποτέ να τα βρείς σε οποιαδήποτε streaming υπηρεσία.  Και αν είσαι και μερακλής/ού, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, ripάρεις τα αγαπημένα σου δισκάκια στον δίσκο, στο φλασάκι ή όπου αλλού εσύ θες και έτσι έχεις το καλύτερο και απ' τους δύο κόσμους... Εγώ είμαι σε φάση που αντιγράφω όλα τα δισκάκια μου και τα βινύλια σε μορφή flac στον σκληρό και ακούω νομιμότατα και ωραιότατα την μουσική μου όπου βρεθώ χωρίς κανένα περιορισμό. Στο καπάκι σκανάρω ακόμα και τα εξώφυλλα!

Οχι δεν το εχω σκεφτει γιατι δεν ειναι.

Ουτε αυτο με τις 10ετιες που ειπες δεν ισχυει. απλα εσυ και ο κυκλος σου εισαι σε μια ηλικια που ακουγατε μουσικη απο αυτες τις δεκαετιες και εχετε ακουσματα απο συγκεκριμενα ειδη που τοτε ηταν στις δοξες τους.

Αν ρωτησεις καποιον πιτσιρικα θα σου πει αλλα.

 

Αλλα αντικειμενικα κιολας δεν ισχυει αυτο που ειπες. Σε καμια περιπτωση η καλυτερη μουσικη δεν ηταν τοτε.

 

Αλλα αν παιζεις με φλακ συμφωνουμε. εκει που λεω stream θεωρω και αυτο μεσα. Μπορεις να κανεις streaming απο δικα σου αρχεια. Θεωρω ξεπερασμενο εχω μια συλλογη βιδωμενη καπου και ακουω μονο αυτη απο ενα συστημα μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, The_Judas είπε

Παλιότερα αγόραζα πολλά CD αλλά την σημερινή εποχή απλά το βλέπω περισσότερο με νοσταλγία και όχι κάτι ουσιαστικό ή πρακτικό.Πλέον δεν χρησιμοποιώ καν cd player.

Αρχικά χρειάζεται να έχεις μεγάλο σπίτι με χώρο για τα cd. Μετά υπάρχει και το πρακτικό σκέλος, όπου για να βρεις ένα cd πρέπει να κάθεσαι και να ψάχνεις το πλαινό μέρος το cd.

Επίσης το ψηφιακό υλικό αντέχει για πάντα, ενώ το cd θέλει αρκετή προσοχή. Εγώ που είμαι προσεκτικός δεν έχω μεγάλες απώλειες. Μόνο 1-2 cd που δεν παίζουν λόγω γρατζουνιών.

Από την άλλη πλευρά βέβαια έχω πολλά παράπονα για την ποιότητα ήχου σε αρκετές streaming υπηρεσίες ή ακόμη και σε αυτά που πουλάνε οι ίδιοι οι μουσικοί. Θα ήθελα να έχω πρόσβαση σε καλύτερη ποιότητα του ήχου αντίστοιχη του cd.

Επίσης θα ήθελα χαμηλότερες τιμές στις πωλήσεις των mp3, σε αρκετές περιπτώσεις οι τιμές είναι πολύ κοντά σε αυτές του cd.

σε κούτα μένεις ή έχεις 3000 cd ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ff7lucas είπε

σε κούτα μένεις ή έχεις 3000 cd ;

Σιγά το χώρο, εδω άλλοι έχουν 3000  βινιλια... (που είναι και προς πώληση)

Προσωπικα έχω κάπου 400 και είναι Υπερ αρκετα για τα αυτιά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

https://www.discogs.com/lists/Most-expensive-items-sold-in-Discogs-Marketplace-for-January-2022/962557?page=1&limit=250

Και αυτό είναι μόνο ένας μήνας Ιανουάριος 2022

9000 το κουτι των Ζεπελιν ? επαθα πλάκα 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, prokomeni said:

Οχι δεν το εχω σκεφτει γιατι δεν ειναι.

Ουτε αυτο με τις 10ετιες που ειπες δεν ισχυει. απλα εσυ και ο κυκλος σου εισαι σε μια ηλικια που ακουγατε μουσικη απο αυτες τις δεκαετιες και εχετε ακουσματα απο συγκεκριμενα ειδη που τοτε ηταν στις δοξες τους.

Αν ρωτησεις καποιον πιτσιρικα θα σου πει αλλα.

 

Αλλα αντικειμενικα κιολας δεν ισχυει αυτο που ειπες. Σε καμια περιπτωση η καλυτερη μουσικη δεν ηταν τοτε.

 

Αλλα αν παιζεις με φλακ συμφωνουμε. εκει που λεω stream θεωρω και αυτο μεσα. Μπορεις να κανεις streaming απο δικα σου αρχεια. Θεωρω ξεπερασμενο εχω μια συλλογη βιδωμενη καπου και ακουω μονο αυτη απο ενα συστημα μονο.

Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο πιτσιρικάς (όπως δεν τον ενδιαφέρει και κείνον φαντάζομαι η γνώμη μου), πάντως να λες ότι η καλύτερη μουσική (και μάλιστα αντικειμενικά, που δεν ισχύει γιατί όλα είναι θέμα γούστου) ΔΕΝ προέρχεται από τις δεκαετίες 60's-90's... Εντάξει, γελάνε και οι πέτρες! Όσο για τα εξώφυλλα, μπορεί να έχεις συνηθίσει σε κυκλοφορίες με αδιάφορα εξώφυλλα, αλλά στην δική μου συλλογή το εξώφυλλο είναι άμεσα συνυφασμένο με τη μουσική :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Oxygene είπε

Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο πιτσιρικάς (όπως δεν τον ενδιαφέρει και κείνον φαντάζομαι η γνώμη μου), πάντως να λες ότι η καλύτερη μουσική (και μάλιστα αντικειμενικά, που δεν ισχύει γιατί όλα είναι θέμα γούστου) ΔΕΝ προέρχεται από τις δεκαετίες 60's-90's... Εντάξει, γελάνε και οι πέτρες! Όσο για τα εξώφυλλα, μπορεί να έχεις συνηθίσει σε κυκλοφορίες με αδιάφορα εξώφυλλα, αλλά στην δική μου συλλογή το εξώφυλλο είναι άμεσα συνυφασμένο με τη μουσική :)

Γελανε και οι πετρες. Μαλιστα.

Επειδη εσενα σου αρεσει ενα ειδος πχ ροκ που οντως ηταν δυνατες  δεκαετιες αυτες νομιζεις οτι ολη η μουσικη αυτο ειναι.

Αυτο ειναι να εισαι μουσικοφιλος να εχεις τα μεσα να ψαχτεις σε πολλα ειδη. 

Για αυτο λεω μονο με streaming δεχομαι οτι καποιος ειναι μουσικοφιλος το 2022.

Δεν μπορεις να εχεις συλλογη τα παντα. Εχεις μερικα cd αναφορας απο  2 3 ειδη που ακους και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, prokomeni είπε

Γελανε και οι πετρες. Μαλιστα.

Επειδη εσενα σου αρεσει ενα ειδος πχ ροκ που οντως ηταν δυνατες  δεκαετιες αυτες νομιζεις οτι ολη η μουσικη αυτο ειναι.

Αυτο ειναι να εισαι μουσικοφιλος να εχεις τα μεσα να ψαχτεις σε πολλα ειδη. 

Για αυτο λεω μονο με streaming δεχομαι οτι καποιος ειναι μουσικοφιλος το 2022.

Δεν μπορεις να εχεις συλλογη τα παντα. Εχεις μερικα cd αναφορας απο  2 3 ειδη που ακους και τελος.

Όντως γελάνε και οι πέτρες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2022 στις 12:16 ΜΜ, leogr90 είπε

Οπου το "καινουριο cd" μπορει πολυ ευκολα να χαθει, να σπασει ή πολυ απλα να χαλασει και απλα να εχεις πεταξει τα λεφτα σου.
Αυτο που αποκαλεις "αερα" (την κατοχη δλδ ενος ψηφιακου αντικειμενου στον λογαριασμο σου), αντεχει πολυ περισσοτερο στο περασμα του χρονου και ειναι πολυ πιο ανθεκτικο απο ενα κομματι βυνιλιο ή αλουμινιο.
Παρολα αυτα καταλαβαινω την αδυναμια της ανθρωπινης φυσης να θελει να τα πιανει στα χερια του γιατι αλλιως νομιζει οτι δεν υπαρχουν, ασχετα ομως αν στην πραξη ισχυει το αντιθετο

Το κάνεις flac και το έχεις όσα αντίγραφα θες σε ταυτότυπη ποιότητα με το αυθεντικό. Οπότε όλο το επιχείρημα σου πάει στο βρόντο. 

22 ώρες πριν, Oxygene είπε

Έγραψα για ποιότητα ΚΑΙ κατοχή και συγκεκριμένα εκεί που αναφέρω ότι τα cd δεν είναι ενοικιαζόμενη μουσική

'Εχεις σκεφτεί ότι πολύ συχνά το artwork του εξωφύλλου ενός cd/βινυλίου είναι άμεσα συνηφασμένο με την μουσική και ότι γενικότερα συμβάλει στην όλη εμπειρία; Κατ' εμέ και για την πλειοψηφία που θεωρεί την μουσική των 60's-90's ως την καλύτερη μουσική όλων των εποχών δεν έχει καν νόημα αν οι καινούργιες κυκλοφορίες βγαίνουν ή όχι σε cd. Γιατί γνωρίζουμε πώς τα τραγούδια που αγαπάμε θα υπάρχουν πάντα σε κάποιο φυσικό μέσο και είμαστε πρόθυμοι να πληρώσουμε γι' αυτό (ακόμα κι αν είναι απο δεύτερο χέρι) γιατί γνωρίζουμε ότι "επενδύσαμε" αυτό το ποσό σε κάτι που θα μείνει να μας συντροφεύει για πολύ πολύ καιρό με εξαιρετική ποιότητα και χωρίς να υπάρχει εξάρτηση από το internet... Σκέψου επίσης ότι κάποια cd/βινύλια είναι τόσο σπάνια που δεν πρόκειται ποτέ να τα βρείς σε οποιαδήποτε streaming υπηρεσία.  Και αν είσαι και μερακλής/ού, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, ripάρεις τα αγαπημένα σου δισκάκια στον δίσκο, στο φλασάκι ή όπου αλλού εσύ θες και έτσι έχεις το καλύτερο και απ' τους δύο κόσμους... Εγώ είμαι σε φάση που αντιγράφω όλα τα δισκάκια μου και τα βινύλια σε μορφή flac στον σκληρό και ακούω νομιμότατα και ωραιότατα την μουσική μου όπου βρεθώ χωρίς κανένα περιορισμό. Στο καπάκι σκανάρω ακόμα και τα εξώφυλλα!

Αυτό το τελευταίο που λες εγώ το κάνω εδώ και 15 χρόνια, πριν σε άλλες μορφές αρχείου ήχου και εδώ και κάποια χρόνια σε flac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...