Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Ξεκινά ο δωρεάν διπλασιασμός της ταχύτητας σταθερού ευρυζωνικού Internet


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, TaxiarhisGR είπε

Η καλωδιωση σου φταιει εγω με καφαο στα 300 μετρα κυμαίνεται 100-105.

Τι γίνεται αν είσαι 300 μέτρα από καφαο κουμπώνεις κατευθείαν πάνω στο κουτί του ΟΤΕ σπίτι με μηδέν απώλειες αλλά η περιοχή υποστηρίζει μέχρι 50? Πόσο δύσκολο είναι να αναβαθμίσουν τις πόρτες να πιάνουν 100 εκεί στον ΟΤΕ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, basilis5 said:

Πως ξερεις αν εχεις ftth?

Αν δεν έρχεται η οπτική ίνα μέχρι μέσα στο σπίτι σε πριζάκι, δεν έχεις.

Για το αν μπορείς να βάλεις, τσεκάρεις εδώ Έλεγχος Επιλεξιμότητας (sfbb.gr)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, skiabox είπε

Πλάκα θα έχει αυτό.

Με το καφάο στα 20 μέτρα ακριβώς δεν καταφέρνει καλά καλά ούτε τα 100 να μου δώσει η cosmote (στον wizard για κάποιο περίεργο λόγο το καφάο αυτό δίνει μέχρι 100) και όταν πιάσω καμιά φορά 95mbps κάνω πάρτυ.

το έχεις καρφωμένο στην πρώτη πρίζα... μήπως το καλώδιο σου από την ρεγκλέτα σου αν είναι πολυκατοικία ή το κουτί... μέχρι την πρώτη πρίζα ειναι παλιό.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TaxiarhisGR είπε

Η καλωδιωση σου φταιει εγω με καφαο στα 300 μετρα κυμαίνεται 100-105.

Φίλε μου μάλλον δεν είδες το μήνυμα αλλά έχει γίνει και μέτρηση από τον κατανεμητή μέχρι το καφάο.

Ο χαλκός φταίει γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Shine_In_The_Night είπε

Ακριβώς.

Αναβάθμισα σε 100αρα άρχισαν οι αποσυνδέσεις.

Γύρισα ξανά σε 50αρα, κανένα απολυτως πρόβλημα.

Ευχαριστω δεν θέλω αναβάθμιση στον σάπιο χαλκό τους θα μείνω με 50.

τα ιδια με φιλικό μου άτομο. 100αρα συνεχεις αποσυνδεσεις (γυρισε ξανα σε 50αρα) cosmote παντα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Αν δεν έρχεται η οπτική ίνα μέχρι μέσα στο σπίτι σε πριζάκι, δεν έχεις.

Για το αν μπορείς να βάλεις, τσεκάρεις εδώ Έλεγχος Επιλεξιμότητας (sfbb.gr)

Υπάρχει κάπου κανα roadmap των εταιρειών για FTTH + περιοχές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δυστυχώς όχι. :(

FML. Έχουμε πάνω χωριό VDSL, κάτω χωριό VDSL και η κουράδα εμείς στο κέντρο με σχεδόν ADSL και "έρχεται" FTTH εδώ και 3 χρόνια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δωρεάν αναβάθμιση θα γίνει σε αυτούς που δεν έχουν εφικτότητα στην περιοχή τους για οπτική ίνα. Όσο για τις αναβαθμίσεις, θα είναι καλή σε όσους εχουν την δυνατότητα να την υποστηρίξουν, αν παίζει ήδη στα όρια η γραμμή και διπλασιαστεί η ταχύτητα θα δημιουργηθούν προβλήματα αποσυνδεσεων μεχρι να ξαναγυρίσουν σε κάποιο πιο χαμηλό προφίλ.

 

Γενικά μπορεί να βλέπουμε καφάο κοντά στο σπίτι μας, αλλά να μην έχει dslam μέσα που σημαίνει ότι δεν ξεκινάει από εκεί η υπηρεσία αλλά από πιο μακρινή καμπίνα η κέντρο ΟΤΕ.

 

Στις πόλεις που υπάρχει κέντρο του ΟΤΕ συνήθως δεν βάζουν καμπίνες με dslam αλλά παίρνουν ολοι απο το κέντρο με αποτέλεσμα να μην είναι και τόσο καλή η ταχύτητα και μπορεί σε ενα χωριό που δεν το γράφει ο χάρτης να έχει καμπίνα με dslam και να δίνει 100αρες και 200αρες.

 

Εμείς κοιτάμε να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερο καλώδιο (χαλκό) χωρίς οξειδώσεις, πρίζα, συνδέσεις σωστές και αν γίνεται χωρίς παράλληλες πρίζες και επιστροφές τηλεφωνίας σε ολο το σπίτι (ειδικά στο vdsl).

Επεξ/σία από sold13r
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Τι γίνεται αν είσαι 300 μέτρα από καφαο κουμπώνεις κατευθείαν πάνω στο κουτί του ΟΤΕ σπίτι με μηδέν απώλειες αλλά η περιοχή υποστηρίζει μέχρι 50? Πόσο δύσκολο είναι να αναβαθμίσουν τις πόρτες να πιάνουν 100 εκεί στον ΟΤΕ? 

Αμα ειναι μεχρι 50 διαθεσιμα τοτε οντως μπορει να φτασει μεχρι 50 αλλιως θα ειχαν βαλει παραπανω. Μου ειχαν δωσει ενα Link που δεν θυμαμαι τωρα που μπαινεις και σου λεει μεχρι ποσα mbps μπορει να δωσει η τηλεφωνικη πριζα του σπιτιου σου και μου ελεγε DSL MAX DOWNSTREAM 111 mbps οποτε για αυτο δεν εχω καθολου απωλειες στα 100 αλλα δεν υπαρχει 200αρα.

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Giorgos20177 είπε

να δεις που ενω μου εχουν πριξει τα συκωτια για αναβαθμιση απο 24 σε 50 αρα, τωρα που το κανουν δωρεαν δεν θα υποστιριζεται κ καλα χααχχαχαχα

Γιατί τόσο μιζέρια ρε φίλε; Ξύπνησε μια μέρα η εταιρία να ανακοινώσει διπλασιασμό της ταχύτητας δωρεάν απλά για να σου πει δεν γίνεται; Έτσι απλά για να παίξει μαζί σου; Πως σκέφτεσαι τόσο αρνητικά;

Πάντως με την αρχική ανακοίνωση επέμεναν κάποιοι εκπρόσωποι της εταιρίας (σε συνεντεύξεις) ότι η δωρεάν αναβάθμιση αφορά ΚΑΙ τις γραμμές VDSL (FTTC) όπου υπάρχει δυνατότητα για FTTH παρόλο που η επίσημη ανακοίνωση της εταιρίας έλεγε το αντίθετο. Τελικά φαίνεται ότι οι διάφοροι εκπρόσωποι δεν είχαν ενημερωθεί σωστά. Κρίμα γιατί κάποιοι αποκτήσαμε ελπίδες. 

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Αμα ειναι μεχρι 50 διαθεσιμα τοτε οντως μπορει να φτασει μεχρι 50 αλλιως θα ειχαν βαλει παραπανω. Μου ειχαν δωσει ενα Link που δεν θυμαμαι τωρα που μπαινεις και σου λεει μεχρι ποσα mbps μπορει να δωσει η τηλεφωνικη πριζα του σπιτιου σου και μου ελεγε DSL MAX DOWNSTREAM 111 mbps οποτε για αυτο δεν εχω καθολου απωλειες στα 100 αλλα δεν υπαρχει 200αρα.

Κουμπώνει απευθείας στο κουτάκι του ΟΤΕ γιατί είχα θέμα με αποσυνδέσεις στο σπίτι και κατάργησαν τελείως την εσωτερική καλωδιωση οπότε άνετα πιάνει 100 η γραμμή αλλά δεν έχουν αναβαθμίσει τις πόρτες στο καφαο για αυτό βγάζει μέχρι 50 σε όλη την περιοχή. Ο τεχνικός που τράβηξε το καλώδιο μου είχε πει άνετα πιάνεις 100mb αλλά πρέπει ο ΟΤΕ να ασχοληθεί να αναβαθμίσει τις πόρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, skiabox είπε

Πλάκα θα έχει αυτό.

Με το καφάο στα 20 μέτρα ακριβώς δεν καταφέρνει καλά καλά ούτε τα 100 να μου δώσει η cosmote (στον wizard για κάποιο περίεργο λόγο το καφάο αυτό δίνει μέχρι 100) και όταν πιάσω καμιά φορά 95mbps κάνω πάρτυ.

Ελα κόψε την πλάκα μη μας πικάρεις έτσι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη γκρίνια! Κάθε προσπάθεια βελτίωσης των παροχών είναι ευπρόσδεκτη! Και από τα 50 να στο πάει τζάμπα στα 60 καλά είναι. Μάζευε κι ας είναι ρόγες. Το αστείο είναι πως γκρινιάζουν πολλοί που με διαμονή σε σπίτια με καλωδιώσεις που δεν τις φρόντισε κανείς, λες και είναι και αυτό ευθύνη του παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...