Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Ξεκινά ο δωρεάν διπλασιασμός της ταχύτητας σταθερού ευρυζωνικού Internet


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια, τι λεμε τώρα; καλό ολο αυτό αλλα σε μερικες περιοχες και μερικά σημεία το έχουν τερματίσει οι τύποι. στην Καλλιθέα που μένω εγώ και συγκεκριμένα στο λόφο Σικελίας, η κάτω μεριά του τετραγώνου έχει 200αρα διαθέσιμη και από το 2ο σπίτι και άνω 8-10mpbs !!! δουλευω 100% remotely και έχω σοβαρό θέμα. Λύση δεν υπάρχει παρά να περιμένω 1 χρόνο ακόμα ! (ήταν να γίνει μάρτιο του 2021, πήγε Αύγουστο και μετά από ένα σκασμό καταγγελείες στην ΕΕΤΤ ήρθε επίσημη απάντηση από την WIND,  που έχει αναλάβει την αναβάθμιση των υποδομών, κακό χρόνο να χει, ότι θα γίνει τέλος του 2022 !) ....όσο για το FTTH, κρατάω από μικρό ως ανύπαρκτο καλάθι....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, τι θα λέγατε να μαζευτούμε σε ένα thread όλοι οι πελάτες με τις 200ρες που πληρώνουμε 51.90 και 56.90 το μήνα και είμαστε κυ-ριο-λε-κτι-κά τα μοναδικά κορόϊδα και να συντάξουμε ένα συγκεκριμένο μήνυμα-παράπονο το οποίο θα στείλουμε στην Cosmote και την ΕΕΤΤ?

Μη μου αρχίσετε τα "δε μπορεί να γίνει τπτ" κλπ....το ότι δε γίνονται κάποια πράγματα πολλές φορές οφείλεται στο ότι οι εταιρείες ποντάρουν στην άγνοια του κόσμου και το κατά πόσο θερμά θα ασχοληθεί με το εκάστοτε θέμα. Εγώ προσωπικά έχω καταφέρει να αλλάξω 2 εναέρια καλώδια ύστερα από καταγγελία στην ΕΕΤΤ σε χρόνο ρεκόρ μετά από μηνύματα και πιέσεις, όταν όλοι μου έλεγαν "να μην ασχοληθώ γιατί δεν πρόκειται να καταφέρω κάτι".

Είναι τουλάχιστον ανήθικο για την ίδια υπηρεσία να πληρώνουμε 40.65% αυξημένο πάγιο σε σχέση με τον συνδρομητή της 100ρας που θα αναβαθμιστεί δωρεάν στα 200mbps.

Επεξ/σία από Bimmermeister
  • Like 1
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, whiteman7 said:

δεν υπαρχει 200 με 29 ευρω στην wind

WIND Fiber To The Home 200 Internet & Σταθερό - Optiki-Ina.gr | Επίσημος Συνεργάτης WIND

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πρόβλημα στον εξωτερικό κατανεμητή μου απο (το 1990) στα 60mbps και 10 αποσυνδεσεις /ωρα με 100 FTTC πρόγραμμα και 110 attainable, δεν κουνηθηκε ποτε κανείς να αλλάξει και να δεί το προβλημα που τους παρακαλουσα 1 μηνα, ημουν στη nova και δικαιως μου ελεγαν οτι εφταιγε ο οτε, με επεισε η κοσμοτε να παω σε αυτους  και λεω οκ first level support τωρα θα το φτιαξουν , μου ειπαν την εξης καραμελα "οτι τοσο πιανει η περιοχη σας" ενω ο διπλανος μου ειχε 100 και ο απεναντι μου, δικλείδα ασφαλειας ¨υπομονη σε 1,5 χρόνο θα εχετε FTTH". η καλυτερη ομως ηταν οταν μου ειπαν οτι ,"μπορειτε να φύγετε ατελως", ναι κυριοι, ο Κύριος παροχος εν ετη 2022 μου λεει δεν θα εχετε ιντερνετ, ενω τους σκαω 36€ μηνιατικο, επειδη βαριοντουσαν να δουν ενα μεμονομενο πρόβλημα, επρεπε ολη η γειτονια να μην ειχε ιντερνετ για να κουνηθουν. και η προσωρινη λύση , ηταν να κανουν τράμπα τις γραμμες στον κατανεμητη με εναν που ειχε adsl 24αρι. Αυτός ειναι ο ΟΤΕ , ομιλος μπακαλικων υποδομων.

παρεπιπτοντως

Να αναφερω οτι το προβλημα εσκασε ξαφνικα, 9 μηνες ειχα 100αρι σταθεροτατο. 

Να ναι καλα κάποια άτομα εκει μεσα που μεσα που τον κρατάνε ζωντανό.(είχα ευτυχώς μια επαφή που δεν γνωριζα εκει μεσα που βοηθησε στο να επιλυσει το θεμα)

Επόμενο βήμα ηταν η προσφυγη στον εεττ.

 

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

αυτο ειναι με επιδοτησ SFFB φιλε μου

μιλαμε για κανονικοτητα

εγω πληρωνω 57 ευρω

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, whiteman7 said:

αυτο ειναι με επιδοτησ SFFB φιλε μου

μιλαμε για κανονικοτητα

εγω πληρωνω 57 ευρω

Για FTTH λέει κι ο petsakos.D , η οποία έχει επιδότηση. 

Η VDSL δεν μπορεί να πάει 400Mbps, 300Mbps είναι το όριό της κι αυτό πολύ δύσκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συγκεκριμένη κίνηση είχε χυθεί τόνος μελάνι από πλευράς Μάρκετινγκ και γραφείο τύπου της Cosmote κοντά στα Χριστούγεννα ότι θα ξεκινούσε από αρχές του νέου έτους. Φτάσαμε μέσα Μαρτίου και ακόμα δεν.....! Είναι δύσκολο να αποδεχθείς μία προσφορά ακόμα και να την έχεις αποφασίσει και ανακοινώσει. Φυσικά ο λόγος που γίνεται (σε όσους με αστερίσκο είναι εφικτό και δεν έχουν λόγο παλαιού κτηρίου και καλωδιώσεως την δυνατότητα να πάρουν την προσφορά) είναι γιατί οι πάρα πολλές εταιρείες που ανταγωνίζονται και πουλάνε το γρήγορο ίντερνετ, έχουν φτάσει περίπου στις μεγάλες πόλεις να προσφέρουν την τιμή της 200 άρας ταχύτητας στην τιμή της 50 άρας της Cosmote. Επιπλέουν κάπου διάβασα ότι όλοι οι πάροχοι έχουν λάβει τρελά λεφτά ως επιδοτήσεις από την Ευρωπαική Ένωση για να αναβαθμίσουν της υπηρεσίες - ταχύτητες τους προς το κοινό και ο χρόνος τελειώνει με αποτέλεσμα αν δεν ανεβάζαν με τεχνητό τρόπο την μέση προσφερόμενη ταχύτητα ανά πελάτη τους, να πρέπει να γυρίσουν λεφτά ή να πληρώσουν πρόστιμα. Και επειδή ο χρόνος δεν έχει τελειώσει ακόμα...παίζουν μέχρι και την τελευταία στιγμή ώστε να πείθουν κάποιους ανενημέρωτους υποψήφιους πελάτες να πληρώνουν για καινούργια συμβόλαια - πακέτα τις παλιές τιμές. Εγώ προσωπικά έχω 50άρα και με αυτή θα μείνω και βλέπω πλέον πολύ ζεστά να πάω σε αγορά ρούτερ 5G με κάρτα Sim - Unlimited Data συμβολαίου στα ίδια λεφτά που πληρώνω τώρα την 50αρα και με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrXavier είπε

Ρε σεις, τι ωραία πράγματα είναι αυτά;

Δηλαδή τόσα χρόνια πληρώνω το ''έως 24'' για να έχω 8, τώρα θα μου γίνει ''έως 50'' για να έχω 16 ;

Μαγεία!

Οχι θα εχεις εως 50 και θα κλειδωνεις παλι 8

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zvarthangalos είπε

Πλεονέκτης: που δεν είναι ικανοποιημένος με αυτά που έχει και επιθυμεί συνεχώς και περισσότερα, άπληστος, αχόρταγος

Υ.Γ. Το σχόλιο το ἐγραψα γιατί οι περισσότεροι που ζουν στην επαρχία έχουν την ελάχιστη ταχύτητα του παρόχου

Οχι καθόλου.

Μια χαρά είμαι και με τα τωρινά.

Πλάκα εννοώ πάντα σε τεχνικό επίπεδο, όσο έχεις χαλκό σε κάποιο κομμάτι της διαδρομής, η εξέλιξη είναι απρόβλεπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, mistiri0 said:

θα ξεκινούσε από αρχές του νέου έτους.

1ο τρίμηνο είχαν πει.

Quote

με το όλο πρόγραμμα να αναμένεται να ξεκινήσει το Α' τρίμηνο του 2022 και να ολοκληρωθεί μέσα στη χρονιά. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...