Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Ξεκινά ο δωρεάν διπλασιασμός της ταχύτητας σταθερού ευρυζωνικού Internet


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε όσους έγινε η αναβάθμιση άλλαξε και η περιγραφή του προγράμματος στο COSMOTE app; Ελπίζω να προλάβω πριν το καλοκαίρι αναβάθμιση σε 50 στο εξοχικό αλλά ως τότε δεν μπορώ να ξέρω αν έχουν κάνει κάτι με την αναβάθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σήμερα μου ήρθε sms που μου λέει πως αναβαθμίστηκε δωρεάν η γραμμή από 50αρα σε 100αρα και που πήγα να κάνω μέτρηση(wifi speed test) μου βγάζει πάλι τα ίδια mbs που έπιαναν και πριν,μπορώ να κάνω κάτι?μήπως θα αργήσει να μου φορτώσει την αναβάθμιση?Επίσης  σε περιοχές όπου λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα ftth τότε δεν θα έχω δωρεάν αναβάθμιση?(μιλάω για άλλη γραμμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/5/2022 στις 8:36 ΜΜ, Nikoskara123x είπε

Καλησπέρα σήμερα μου ήρθε sms που μου λέει πως αναβαθμίστηκε δωρεάν η γραμμή από 50αρα σε 100αρα και που πήγα να κάνω μέτρηση(wifi speed test) μου βγάζει πάλι τα ίδια mbs που έπιαναν και πριν,μπορώ να κάνω κάτι?μήπως θα αργήσει να μου φορτώσει την αναβάθμιση?Επίσης  σε περιοχές όπου λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα ftth τότε δεν θα έχω δωρεάν αναβάθμιση?(μιλάω για άλλη γραμμή)

Καλησπέρα, τελικά τι έγινε με την περίπτωση σου; Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από χτες που μου ήρθε το sms της "αναβάθμισης". Σε όλες τις μετρήσεις η γραμμή εξακολουθεί να είναι 50αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, leonardo09 said:

Καλησπέρα, τελικά τι έγινε με την περίπτωση σου; Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από χτες που μου ήρθε το sms της "αναβάθμισης". Σε όλες τις μετρήσεις η γραμμή εξακολουθεί να είναι 50αρα

Τα στατιστικά στο router σου τι δείχνουν; Στο speedtest τι upload βλέπεις; Ακόμα 5 Mbps;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, leonardo09 said:

Το upload έχει διπλασιαστεί όντως σε 10999

Πολύ πιθανό τότε να μην φτάνει παραπάνω η γραμμή σου. Λογικά και στο down δεν θα έχεις το max του 50 (54999) αλλά κάτι χαμηλότερο, με SNR κοντά στα 8-9 dB. Για αρχή έλεγξε ότι η εσωτερική σου καλωδίωση είναι σωστή (Modem συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα χωρίς φίλτρα/splitters και όλες οι υπόλοιπες πρίζες, αν υπάρχουν, τελείως αποσυνδεδεμένες από την κεντρική).

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Πολύ πιθανό τότε να μην φτάνει παραπάνω η γραμμή σου. Λογικά και στο down δεν θα έχεις το max του 50 (54999) αλλά κάτι χαμηλότερο, με SNR κοντά στα 8-9 dB. Για αρχή έλεγξε ότι η εσωτερική σου καλωδίωση είναι σωστή (Modem συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα χωρίς φίλτρα/splitters και όλες οι υπόλοιπες πρίζες, αν υπάρχουν, τελείως αποσυνδεδεμένες από την κεντρική).

Λογικά δεν θα έπρπε να πιάνω τώρα 65-66 με βάση το attainable?

cosmote.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου βγαλε αυτο στις παραγγελιες.... Ο δωρεάν διπλασιασμος ειναι? δεν μου εχει αλλαξει παντος η ταχυτητα

 

Untitled.jpg

Επεξ/σία από kostas_77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν κάνει κάποιος νέα σύνδεση στην κοσμοτε αν υπάρχει περίπτωση να του διπλασιαστεί η ταχύτητα μέχρι τέλος του χρόνου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
23 minutes ago, gbouros said:

Εγώ που πήγα σε vdsl 50αρα COSMOTE την 1/4/2022 δικαιούμε αναβάθμιση; ή επειδή έκανα σύνδεση μετά την ανακοίνωση θα πάρω τα @@ μου;

Είναι με 420 λεπτά προς κινητά ή με 500? Αν έχεις 500 τότε δεν προβλέπεται διπλασιασμός.

Επίσης πρέπει να βγαίνει και διαθεσιμότητα για 100, ανεξαρτήτως 420 λεπτών προς κινητά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 5:37 ΜΜ, leonardo09 είπε

Λογικά δεν θα έπρπε να πιάνω τώρα 65-66 με βάση το attainable?

cosmote.JPG

Μπορεί το συγκεκριμένο modem να μην σηκώνει παραπάνω. Ζητά να στο αλλάξουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 1:08 ΜΜ, Thresh είπε

Είναι με 420 λεπτά προς κινητά ή με 500? Αν έχεις 500 τότε δεν προβλέπεται διπλασιασμός.

Επίσης πρέπει να βγαίνει και διαθεσιμότητα για 100, ανεξαρτήτως 420 λεπτών προς κινητά.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι με 120 λεπτά προς κινητά και για την πολυκατοικία μου υπάρχει η δυνατότητα για 100αρα.

Δεν γνωρίζω όμως αν υπάρχει ελεύθερο spot για 100αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...