Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αποσύρει τα σχέδια για σταδιακή κατάργηση των κρυπτονομισμάτων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, ilias.ilias said:

Εγω λεω τι οριζει ο νομος.Ολοι γνωριζουμε το τι συμβαινει

ολοι γνωριζουμε οτι συμβαινει αυτο που συμβαινει γιατι απλουσταυτα ολοι γνωριζουμε οτι ο νομος ειναι αστειος. με την ιδια λογικη η γιαγια που δινει χαρτζηλικι στο εγγονι πρεπει να αποδιδει φορο μεταβιβασης. η ο ζητιανος που παιρνει 1 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

ολοι γνωριζουμε οτι συμβαινει αυτο που συμβαινει γιατι απλουσταυτα ολοι γνωριζουμε οτι ο νομος ειναι αστειος. με την ιδια λογικη η γιαγια που δινει χαρτζηλικι στο εγγονι πρεπει να αποδιδει φορο μεταβιβασης. η ο ζητιανος που παιρνει 1 ευρω. 

 

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

ολοι γνωριζουμε οτι συμβαινει αυτο που συμβαινει γιατι απλουσταυτα ολοι γνωριζουμε οτι ο νομος ειναι αστειος. με την ιδια λογικη η γιαγια που δινει χαρτζηλικι στο εγγονι πρεπει να αποδιδει φορο μεταβιβασης. η ο ζητιανος που παιρνει 1 ευρω. 

Ολα οσα παραθετεις ανοικουν στις δωρεες.Δεν φτανει να γνωριζουμε μονο το τι συμβαινει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dieksodo είπε

γιαυτο και θα τα σπασεις σε 10 καταθεσεις. η θα χρησιμοποιησεις τραπεζα εξωτερικου. η παυπαλ. η ρεβολουτ. ή κρυπτο. η χερι με χερι

και τελειωνει η ιστορια

Και αυτό λέγεται φοροδιαφυγή με λίγα λόγια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ilias.ilias said:

 

Ολα οσα παραθετεις ανοικουν στις δωρεες.Δεν φτανει να γνωριζουμε μονο το τι συμβαινει....

αντε να αποδειξεις οτι ανταλλαξαμε κατι και δεν σου εκανα δωρο

3 minutes ago, Retromaniac said:

Και αυτό λέγεται φοροδιαφυγή με λίγα λόγια. 

μπορεις να το πεις και φραντσεσκα δεν αλλαζει κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

αντε να αποδειξεις οτι ανταλλαξαμε κατι και δεν σου εκανα δωρο

1)ανταλλαξαμε κατι...δυο αντικειμενα ας πουμε .Και αντε κ σου εδωσα εγω ενα ταβλι.Θα μου παρει ο φορος ξερωγω τα ζαρια? 2)Αν υπαρχει χρημα στη μεση ομως,ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ilias.ilias said:

1)ανταλλαξαμε κατι...δυο αντικειμενα ας πουμε .Και αντε κ σου εδωσα εγω ενα ταβλι.Θα μου παρει ο φορος ξερωγω τα ζαρια? 2)Αν υπαρχει χρημα στη μεση ομως,ναι

Και αν ειναι δωρεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

Και αν ειναι δωρεα;

 

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

Και αν ειναι δωρεα;

Απο πρωτου βαθμου συγγενεια? Εχει διαφορες διαβαθμισεις για το υψος της δωρεας(για ακινητα εως και 500.000).Παντως εαν μαθεις για φορολογια κ ασφαλεια mining (το αρχικο μου ερωτημα) κατι σιγουρο οχι υποψιες πραγματι με ενδιαφερει(φοβαμαι στο μελλον οτι θα γινει πραξη)οποτε να μην ασχοληθω,να διαλεξω αλλο χομπι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ilias.ilias said:

 

Απο πρωτου βαθμου συγγενεια? Εχει διαφορες διαβαθμισεις για το υψος της δωρεας(για ακινητα εως και 500.000).Παντως εαν μαθεις για φορολογια κ ασφαλεια mining (το αρχικο μου ερωτημα) κατι σιγουρο οχι υποψιες πραγματι με ενδιαφερει(φοβαμαι στο μελλον οτι θα γινει πραξη)οποτε να μην ασχοληθω,να διαλεξω αλλο χομπι...

Κοιτα να δεις απο οσο ξερω ολα αυτα ειναι εξωτερικο οποτε δεν μπορουν κανουν τιποτα. Το θεμα ειναι πως θα τα φερεις ελλαδα στο λογαριασμο σου. Επενδυσεις βιτκοιν κτλ. Παυπαλ ν26 ειναι μια λυση. Το βιτκοιν ειναι η καλυτερη και απλουστατη. Πχ ολικη αλλαγη σε πληρωμες. Θες να παρεις αμαξι πληρωνεις σε βιτκοιν (τεσλα). Αλλιως σπας τα ποσα και τα μοιραζεις σε φιλους γνωστους και στα στελνουν. Πχ δινω παυπαλ σε ενα φιλο και μου τα δινει στο χερι. Νομιζω πως εχουν λυθει πια αυτα τα θεματα και τα κρατη σιγα σιγα ανακαλυπτουν την σκληρη πραγματικοτητα. Το μονοπωλειο στο χρημα δοκιμαστηκε απετυχε και τελειωσε. Το ειδαμε και με την ουκρανια προσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Κοιτα να δεις απο οσο ξερω ολα αυτα ειναι εξωτερικο οποτε δεν μπορουν κανουν τιποτα. Το θεμα ειναι πως θα τα φερεις ελλαδα στο λογαριασμο σου. Επενδυσεις βιτκοιν κτλ. Παυπαλ ν26 ειναι μια λυση. Το βιτκοιν ειναι η καλυτερη και απλουστατη. Πχ ολικη αλλαγη σε πληρωμες. Θες να παρεις αμαξι πληρωνεις σε βιτκοιν (τεσλα). Αλλιως σπας τα ποσα και τα μοιραζεις σε φιλους γνωστους και στα στελνουν. Πχ δινω παυπαλ σε ενα φιλο και μου τα δινει στο χερι. Νομιζω πως εχουν λυθει πια αυτα τα θεματα και τα κρατη σιγα σιγα ανακαλυπτουν την σκληρη πραγματικοτητα. Το μονοπωλειο στο χρημα δοκιμαστηκε απετυχε και τελειωσε. Το ειδαμε και με την ουκρανια προσφατα

Αυτο λοιπον που συμβαινει μεχρι τωρα,ειναι καθησυχαστικο...ωστε να ''μπω''.Παντως το χρημα μη θεωρησεις οτι θα πεθανει.ζει απο το 900π.χ Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, ilias.ilias said:

Αυτο λοιπον που συμβαινει μεχρι τωρα,ειναι καθησυχαστικο...ωστε να ''μπω''.Παντως το χρημα μη θεωρησεις οτι θα πεθανει.ζει απο το 900π.χ Κινα.

Το ιδιωτικο ναι. Το κρατικο απετυχε στο σκοπο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, dieksodo said:

παμε παλι

υποστηριζεις πως αν σου στειλω 1000 ευρω στο ιβαν σου πρεπει να πληρωσω φορο 20%

μπορεις να μου το αποδειξεις?

...

Δεν θυμάμαι ποια μεριά τα πληρώνει αλλά ναι κάποιος θα πληρώσει φόρο για την δωρεά.

Το "μπορείς να μου το αποδείξεις" πολύ λάθος σκεπτικό. Υπάρχουν νόμοι πάνε βρες τους. Δεν θα μπει ο άλλος σε κόπο για σενα. Επίσης το ότι δεν τα κυνηγάνε δεν σημαίνει ότι δεν φορολογούνται. Απλά -όπως είπα- δεν τα κυνηγάνε.

Να σου πω και το καλύτερο; είναι από το 1ο ευρώ... 🙂 δεν είναι πχ 1κ να πεις "οκ μεγάλο ποσό, πρέπει να φορολογηθεί".

ΥΓ: Πρέπει να υπάρχει μια ελαστικότητα. Από το 1ο ευρώ είναι λάθος πιστεύω. Δηλαδή αν έχεις παιδί φοιτητή και ως γονιός δεν έχεις λεφτά και αναγκαστείς να ζητήσεις δανεικά από κάποιον φίλο 200ε πχ, γιατί να μην στα στείλει μέσω ebanking άμεσα για να μην ταλαιπωρείσαι?

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Δεν θυμάμαι ποια μεριά τα πληρώνει αλλά ναι κάποιος θα πληρώσει φόρο για την δωρεά.

Το "μπορείς να μου το αποδείξεις" πολύ λάθος σκεπτικό. Υπάρχουν νόμοι πάνε βρες τους. Δεν θα μπει ο άλλος σε κόπο για σενα. Επίσης το ότι δεν τα κυνηγάνε δεν σημαίνει ότι δεν φορολογούνται. Απλά -όπως είπα- δεν τα κυνηγάνε.

Να σου πω και το καλύτερο; είναι από το 1ο ευρώ... 🙂 δεν είναι πχ 1κ να πεις "οκ μεγάλο ποσό, πρέπει να φορολογηθεί".

ΥΓ: Πρέπει να υπάρχει μια ελαστικότητα. Από το 1ο ευρώ είναι λάθος πιστεύω. Δηλαδή αν έχεις παιδί φοιτητή και ως γονιός δεν έχεις λεφτά και αναγκαστείς να ζητήσεις δανεικά από κάποιον φίλο 200ε πχ, γιατί να μην στα στείλει μέσω ebanking άμεσα για να μην ταλαιπωρείσαι?

Για το τελευταίο πάντως υπάρχει τρόπος, μέσω Πειραιώς μόνο, με το λεφτά στο λεπτό όπου ο παραλήπτης μένεις ανώνυμος γιατί απλά πληκτρολογεί ένα κωδικό στο ATM και παίρνει τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μου αρέσει που υπερασπίζεστε τα κρυπτονομισματα. Άλλος ένας τρόπος που παράγει χρήμα πραγματικά από το πουθενά. Τουλάχιστον το παραδοσιακό χρήμα έχει μεγάλη σχέση με την ανάπτυξη και την παραγωγή και προφανώς έχει και αυτό τα κατά του, αλλά καμία σχέση με τα κρυπτονομισματα, που δεν ελέγχονται, καταναλώνουν τεράστια ποσά ενέργειας και δεν αποτελούν προϊόν παραγωγής έργου αλλά τυχοδιωκτισμού.

 

npc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Καθρεφτάκι. Έτσι δεν λέτε εσείς τα 5χρονα;

Χμμ απ'όσο ξέρω τα 5χρονα θέλουν τον μπαμπάκα τους να τους λέει ποιο είναι καλό και ποιο είναι κακό. Και τη μαμακούλα τους να τους λέει παραμύθια τύπου "το παραδοσιακό χρήμα έχει μεγάλη σχέση με την ανάπτυξη και την παραγωγή" (fucking lol). Μήπως είστε κι εσείς 5χρονο;

Επεξ/σία από stamstergios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...