Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αποσύρει τα σχέδια για σταδιακή κατάργηση των κρυπτονομισμάτων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το βλεπω να τελειωνει ευκολα το κρυπτονομισμα.

Ισως αν τα κρατη αποφασισουνε νομους που κανουνε την παραγωγη του ασυμφορη ή οτιδηποτε αλλο.

π.χ στην Πολωνια νομιζω, για να καταπολεμηθει το λαθρεμποριο σε καποια οικοδομικα υλικα (σιδερα) καταργησε τον ΦΠΑ. Οποτε δεν ειχε λογο ο λαθρεμπορος να κανει την μπιζνα, ή καπως ετσι τελοσπαντων. 

Επεξ/σία από Bullrich
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Δεν το βλεπω να τελειωνει ευκολα το κρυπτονομισμα.

Ισως αν τα κρατη αποφασισουνε νομους που κανουνε την παραγωγη του ασυμφορη ή οτιδηποτε αλλο.

π.χ στην Πολωνια νομιζω, για να καταπολεμηθει το λαθρεμποριο σε καποια οικοδομικα υλικα (σιδερα) καταργησε τον ΦΠΑ. Οποτε δεν ειχε λογο ο λαθρεμπορος να κανει την μπιζνα, ή καπως ετσι τελοσπαντων. 

Γιατί ό,τι δεν γουστάρετε ή δεν καταλαβένετε ρε αδερφέ θέλετε να φωνάζετε το κράτος πατερούλι να το διακόψει με τη βία; 

Επεξ/σία από stamstergios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, stamstergios είπε

Γιατί ό,τι δεν γουστάρετε ή δεν καταλαβένετε ρε αδερφέ θέλετε να φωνάζετε το κράτος πατερούλι να το διακόψει με τη βία; 

Λαθος καταλαβες.

Δεν ειμαι κατα των κρυπτονομισματων.

Απλα ανεφερα μια πτυχη του θεματος.

Μακρυα απο εμενα η βια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να σφιξουν τα μετρα για το μαυρο χρημα που διακινειται με τα κρυπτο και να μπει φορος στα εσοδα των μινερς και δεν θελει τπτ αλλο για να τελειωνει η φαση.

Επισης η ενεργεια που καταναλωνει το bitcoin ειναι Peak 24/7. Οι εκτιμησεις για το τραπεζικο συστημα δεν ειναι αναλογικες γιατι δεν ειναι full load τα συστηματα. Συγκεκριμενος αριθμος συναλαγων γινεται καθημερινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stamstergios είπε

Χμμ απ'όσο ξέρω τα 5χρονα θέλουν τον μπαμπάκα τους να τους λέει ποιο είναι καλό και ποιο είναι κακό. Και τη μαμακούλα τους να τους λέει παραμύθια τύπου "το παραδοσιακό χρήμα έχει μεγάλη σχέση με την ανάπτυξη και την παραγωγή" (fucking lol). Μήπως είστε κι εσείς 5χρονο;

Α ξέρεις και να γράφεις όχι μόνο να βάζεις εικόνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Giorgos85thess είπε

Κατσε να σφιξουν τα μετρα για το μαυρο χρημα που διακινειται με τα κρυπτο και να μπει φορος στα εσοδα των μινερς και δεν θελει τπτ αλλο για να τελειωνει η φαση.

Αμάν το Μαύρο Χρήμα(tm)!!! Δώσε φόρους σύντροφε!! Τελείωσε όλες τις φάσεις που δεν σου αρέσουν. Άντε πια με τα βρωμόπαιδα που είχαν και στο χωριό τους μπιτκόιν!

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Α ξέρεις και να γράφεις όχι μόνο να βάζεις εικόνες. 

Ξέρω και βιντεάκια. Αλλά νομίζω πρέπει να πάρεις άδεια πρώτα από το κράτος για να τα δεις, μήπως δείχνουν μη εγκεκριμένο περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, stamstergios είπε

Αμάν το Μαύρο Χρήμα(tm)!!! Δώσε φόρους σύντροφε!! Τελείωσε όλες τις φάσεις που δεν σου αρέσουν. Άντε πια με τα βρωμόπαιδα που είχαν και στο χωριό τους μπιτκόιν!

 

Δεν εχω θεμα με το concept, παικτη. Εγω πηρα 4 antminers με το που ακουσα την λεξη βιτκοιν απο τον βαρουφακη. Πληρωσα και το μπιλετακι της εφοριας οταν μετεφερα απο το γερμανικο εναλλακτηριο τα κερδη και ολα good. 

Με την παρανομια εχω θεμα οχι με το βιτκοιν... Αν βγαινεις να το κανεις νομιμα, καρφι δεν μου καιγεται.

 

Επεξ/σία από Giorgos85thess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Giorgos85thess είπε

Δεν εχω θεμα με το concept, παικτη. Εγω πηρα 4 antminers με το που ακουσα την λεξη βιτκοιν απο τον βαρουφακη. Πληρωσα και το μπιλετακι της εφοριας οταν μετεφερα απο το γερμανικο εναλλακτηριο τα κερδη και ολα good. 

Με την παρανομια εχω θεμα οχι με το βιτκοιν... Αν βγαινεις να το κανεις νομιμα, καρφι δεν μου καιγεται.

 

Σωστός είσαι. Για νόμιμες δραστηριότητες μιλάμε πάντα αν και ακόμη και αυτός ο χαρακτηρισμός άνετα διαφθείρεται από το κράτος αφού είναι στη κυριότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, stamstergios είπε

 

Ξέρω και βιντεάκια. Αλλά νομίζω πρέπει να πάρεις άδεια πρώτα από το κράτος για να τα δεις, μήπως δείχνουν μη εγκεκριμένο περιεχόμενο.

Ευφυέστατο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Shyn είπε

🤡🤡

screen-shot-2021-05-17-at-131609.png.aeabb3aae57c5dec7569b57497706c5d.png

For the record, αυτη η εικονα που παρουσιαζουν οι btc maxis για να δικαιολογησουν την καταναλωση ενεργειας για το mining ειναι τουλαχιστον παραπλανητικη, αν οχι ηλιθια.

Εκτος αν φυσικα θεωρεις viable το επιχειρημα οτι ειναι λογικο το btc με μερικα εκατομμυρια χρηστες να ξοδευει τη μιση ενεργεια απο οτι ολο το τραπεζικο συστημα που εξυπηρετει μερικα ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ χρηστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που γραφουν οτι ''αν φορολογισουν το μαινινγκ τελος με τα κρυπτονομισματα'' γνωριζουν ποσο πρεπει να..φορολογιθουν για να κατασταθουν ασυμφορα; Γνωριζετε οτι και με 10-15% ισως και παραπανω να φορολογιθει ενας που κανει εξορυξη εθεριουμ παλι κερδισμενος ειναι και εχει καθαρο κερδος πολυ πανω απο την φορολογια; Εκτος αν με τον ορο φορολογια εννοειτε να βαλουν παλι ΚΑΙ σε αυτο συναιτερακι το κρατος και να πληρωνουν 40% φορους. Περα απο αυτο μιλατε ολοι για μαυρο χρημα.Οκ σε μεγαλα ποσα μιλαμε για μαφιες και ξεπλημα και και και. Στα πιο μικρα ποσα πιο μαυρο χρημα ρε παιδια,στην αγορα θα πεσουν στην οικονομια,σουβλακια θα αγοραζουν παλι,ρουχα και τηλεορασεις. Τι κακο κανει στην οικονομια λοιπον; Λες και αυτος που βγαζει πχ 1000 τον μηνα απο κρυπτο τα κανει μασουρι και δεν τα χαλαει εξω καθημερινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Giorgos85thess είπε

Κατσε να σφιξουν τα μετρα για το μαυρο χρημα που διακινειται με τα κρυπτο και να μπει φορος στα εσοδα των μινερς και δεν θελει τπτ αλλο για να τελειωνει η φαση.

Επισης η ενεργεια που καταναλωνει το bitcoin ειναι Peak 24/7. Οι εκτιμησεις για το τραπεζικο συστημα δεν ειναι αναλογικες γιατι δεν ειναι full load τα συστηματα. Συγκεκριμενος αριθμος συναλαγων γινεται καθημερινα...

Δεν μπορει να μπει φορος στους miners γτ πολυ απλα δεν ειναι χρημα. Ετσι και αλλιως οποιος θελει τα δηλωνει οοοοοοταν τα μετατρεψει σε fiat και φορολογειται αναλογα με το ισχυον καθεστως. Και πως ακριβως θα μπει ο φορος? Πως γνωριζεις εσυ ποιος κανει mining για να του επιβαλεις "φορο"?

Περισσοτερο ειναι το μαυρο χρημα που διακεινεται απο τον επισημο τραπεζικο τομεα αδερφε. Δεν περιμεναν τα crypto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...